formy płciowe

Zaczęty przez varpho :Ɔ(X)И4M:, Kwiecień 25, 2012, 00:59:28

Poprzedni wątek - Następny wątek

męski mianownik i dopełniacz | żeński mianownik i dopełniacz

doktor Janowski, doktora Janowskiego | doktor Janowska, doktor Janowskiej
15 (53.6%)
doktor Janowski, doktora Janowskiego | doktor Janowska, doktora Janowskiej
0 (0%)
doktor Janowski, doktora Janowskiego | doktorzyca Janowska, doktorzycy Janowskiej
2 (7.1%)
doktor Janowski, doktora Janowskiego | doktores(s)a Janowska, doktores(s)y Janowskiej
0 (0%)
doktor Janowski, doktora Janowskiego | doktorka Janowska, doktorki Janowskiej
5 (17.9%)
doktorek Janowski, doktorka Janowskiego | doktorka Janowska, doktorki Janowskiej
0 (0%)
pan doktor Janowski, pana doktora Janowskiego | pani doktor Janowska, pani doktor Janowskiej
1 (3.6%)
doktor Janowski, doktora Janowskiego | pani doktor Janowska, pani doktor Janowskiej
5 (17.9%)

Głosów w sumie: 28

Wedyowisz

Już chyba bardziej niż -(e)k do oznaczania płci męskiej nadaje się w polskim -´(e)c (jak w parach wdowa-wdowiec, samica-samiec), to pierwsze jest dla mnie stricte zdrabniające.

Cytat: varphono dla mnie największym problemem z tymi wszystkimi formami żeńskimi jest ich pochodność od form męskich, przez co sugeruje się niższość kobiet

Mylisz się, sufiks -ka znamionuje moralną i intelektualną wyższość i heterosomalną czystość, dlatego już obecność jednego samczego homosimiusa powoduje degradację danej grupy i brak możliwości jego zastosowania.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

Cytat: pittmirg w Kwiecień 25, 2012, 19:25:04
Już chyba bardziej niż -(e)k do oznaczania płci męskiej nadaje się w polskim -´(e)c (jak w parach wdowa-wdowiec, samica-samiec),

słuszna uwaga.
swoją drogą "wdowiec" to jeden z nielicznych przykładów formy męskiej utworzonej od formy żeńskiej, a nie na odwrót. można by to wykorzystać.
skoro riiści utworzyli formant męski z formantu zdrabniającego -cxj-...


Cytat: pittmirg w Kwiecień 25, 2012, 19:25:04
to pierwsze jest dla mnie stricte zdrabniające.

zgadzam się.
ale identyczne odczucia mam względem -ka.
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

Towarzysz Mauzer

#17
Cytatale identyczne odczucia mam względem -ka.
Nauczycielka? Sprzątaczka? Sekretarka? Można dyskutować o społecznym poważaniu poszczególnych z tych zawodów, ale przyrostek ten ma znaczenie nie tylko zdrabniające.
EDIT: Trza to wyjęzyczyć głośno: przyrostki -ek i -ka są różne funkcjonalnie
, ten pierwszy jest znaczeniowo dużo węższy.
Dalej, w całym tym rozgwarze łatwo zejść na bagniska, że jak domyślny jest rodzaj męskoosobowy to patriarchat, a jak przyrostek to najgorsze poniżenie, ale prawda jest taka, że z faktem, że księżyc jest rodzaju męskiego, a słońce - nijakiego da się bardzo łatwo żyć. Idzie o to, żeby kiedy kobieta pracuje, nie było to wydarzeniem dziwnym - również od strony językowej.

Polski system językowy jest tak naprawdę bardzo przychylny kobietom pracującym. O ile nie jest gwałcony zapożyczeniami. Filozofka? Prezydentka? Ministra? Brzmi średnio? Ale myślicielka, przedsiedniczka, rządorajczyni są już dużo lepsze, przynajmniej od swojej płciowej strony.

Obstaję za wyborem: doktor Janowski, doktora Janowskiego | doktorka Janowska, doktorki Janowskiej. Ale może wiednik i wiedniczka Janowscy?
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Fanael

> doktorek Janowski
Co jest, doktorku?
  •  

Henryk Pruthenia


varpho :Ɔ(X)И4M:

Cytat: Towarzysz Mauzer w Kwiecień 25, 2012, 20:45:18
Cytatale identyczne odczucia mam względem -ka.
Nauczycielka? Sprzątaczka? Sekretarka?

tak, wyraźnie odczuwam tu zdrobnienie.

dobra, to w takim razie "doktorzec" i "doktorka". :)
a "doktor" oczywiście zostaje do nazywania samego zawodu, bez zwracania uwagi na płeć jego wykonawcy.

K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

Towarzysz Mauzer

Cytattak, wyraźnie odczuwam tu zdrobnienie.
Oo
Naprawdę nie wychowałem się w Szwecji, ale!
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

jeśli to jeszcze nie jest jasne - jestem za całkowitym równouprawnieniem [w tym np. za ordynacją/wyświęcaniem kobiet].
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

Towarzysz Mauzer

Cytatjeśli to jeszcze nie jest jasne - jestem za całkowitym równouprawnieniem [w tym np. za ordynacją/wyświęcaniem kobiet].
To nie był nawet najdelikatniejszy prztyczek światopoglądowy, po prostu dziwię się sobie, bo nie odczuwam w tych wypadkach absolutnie żadnego zdrobnienia (w przypadku sekretarza moim pierwszym skojarzeniem jest po prostu inny zawód).

Zresztą w ogóle cała sprawa - powtarzam - jest stosunkowo mało światopoglądowa, a bardzo systemowa. Nie idzie bowiem o żadną ezoterykę języka, co próbują robić nadgorliwi łżekognitywistyczno-newage'owi kapłani, tylko o naturalność pewnych sytuacji językowych.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Feles

@Towarzysz Mauzer: O, w pełni się z Tobą zgodzę.

Cytat: varpho :Ɔ(X)И4M: w Kwiecień 25, 2012, 21:08:03dobra, to w takim razie "doktorzec" i "doktorka". :)
a "doktor" oczywiście zostaje do nazywania samego zawodu, bez zwracania uwagi na płeć jego wykonawcy.
Też dobre, choć mocniej ingeruje w zwyczaj.
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

#25
jakie mamy porozrzucane po polskim słownictwie formanty męskie?
obok wspomnianego wdowiec przychodzi mi na myśl tylko kaczor i kocur, jeśli to w ogóle można rozpatrywać w ten sposób. trochę mało, ale zawsze coś...

BTW, Feministyczny głos przeciw feminizacji form męskich - chyba już linkowałem, ale nie zaszkodzi przeczytać znowu.
jest motyw mowodziejski też. ;)
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

Feles

Cytat: varpho :Ɔ(X)И4M: w Maj 09, 2012, 16:50:57BTW, Feministyczny głos przeciw feminizacji form męskich - chyba już linkowałem, ale nie zaszkodzi przeczytać znowu.
Fe.
I brzydki brak symetrii z ultrafeminizacją jako odbiciem maskulinizacji, a feminizacją jako czymś pośrodku...

Poza tym seksizm to tylko wierzchołek góry lodowej - język polski jest również kolektywistyczny!
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Vilène

Cytat: Fēlēs w Maj 09, 2012, 17:36:30język polski jest również kolektywistyczny!
To źle? Indywidualizm to choroba.
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

ultrafeminizacja to był jedynie przykład przejaskrawienia i uświadomienia problemu.

Cytat: Ⓐ Vilén w Maj 09, 2012, 17:38:50
Cytat: Fēlēs w Maj 09, 2012, 17:36:30język polski jest również kolektywistyczny!
To źle? Indywidualizm to choroba.

+1 ;P
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

Wedyowisz

Cytat: varpho :Ɔ(X)И4M: w Maj 09, 2012, 16:50:57
jakie mamy porozrzucane po polskim słownictwie formanty męskie?
obok wspomnianego wdowiec przychodzi mi na myśl tylko kaczor i kocur, jeśli to w ogóle można rozpatrywać w ten sposób. trochę mało, ale zawsze coś...

-or
jest też w gąsior, indor.

стань — обернися, глянь — задивися
  •