Pytania różne (polszczyzna)

Zaczęty przez Noqa, Luty 17, 2012, 22:37:13

Poprzedni wątek - Następny wątek

Todsmer

Skąd e w lewy? Tam nie powinien być przegłos?
  •  

Towarzysz Mauzer

w nie jest zębowe, przegłos jéno przed zębowymi.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

spitygniew

Cytat: Towarzysz Mauzer w Lipiec 12, 2013, 11:25:20
w nie jest zębowe, przegłos jéno przed zębowymi.
Jesteś pewny, ziom?
P.S. To prawda.
  •  

Vilène

  •  

spitygniew

Cytat: Vilén w Lipiec 14, 2013, 17:48:35
Cytat: spitygniew w Lipiec 14, 2013, 15:51:40
Jesteś pewny, ziom?
Jest pewny, w jest gardłowe (MSPANC).
Jesteś jeszcze bardziej skrajnym panlaryngistą od Barańczaka?!

Poza tym nie chodziło o w, tylko o zioma.
P.S. To prawda.
  •  

Wercyngetoryks

Czy tryb rozkazujący od "biec" to "bież"?

A od "pęc"?
ChWDChRL
  •  

spitygniew

Cytat: Spodnie w Lipiec 19, 2013, 14:13:00
Czy tryb rozkazujący od "biec" to "bież"?

A od "pęc"?
Etymologicznie powinno być "bież" i "pęcz" ("pącz"?), ale obie te formy zostały widać zastąpione tymi wziętymi z odpowiedników z sufiksem -nąć (chciałem napisać "dokonanymi", ale przecież "biegnąć" takie nie jest, muszę najwyraźniej dokładniej przeanalizować występowanie tego sufiksu).
P.S. To prawda.
  •  

Wedyowisz

Cytat: spitygniew w Lipiec 19, 2013, 14:18:46
Cytat: Spodnie w Lipiec 19, 2013, 14:13:00
Czy tryb rozkazujący od "biec" to "bież"?

A od "pęc"?
Etymologicznie powinno być "biedz" i "pęc" ("pącz"?), ale obie te formy zostały widać zastąpione tymi wziętymi z odpowiedników z sufiksem -nąć (chciałem napisać "dokonanymi", ale przecież "biegnąć" takie nie jest, muszę najwyraźniej dokładniej przeanalizować występowanie tego sufiksu).

fix'd
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

spitygniew

P.S. To prawda.
  •  

Noqa

At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Wedyowisz

Nie wiem, czy kiedyś było upiec/upieccie (ignorując mazurzenie); w każdym razie pierwotnie zdaje się było *(u)pĭci (np. sch. ma peci).
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

spitygniew

A skąd niby refleks drugiej palatalizacji przed pie. *-is:-\
P.S. To prawda.
  •  

Wedyowisz

#912
W SCS wykładnikiem trybu rozkazującego jest również -ѣ- (вєди, ale вєдѣмъ, вєдѣтє). To -i pewnie powstało w typach знаи, знаитє, пиши, пишитє.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Wedyowisz

Czy w polskim funkcjonowała kiedykolwiek końcówka -sza powszechna w rosyjskich zdrobnieniach (Alosza, Nastiusza, Lusza, Misza, Natasza)? Zastanawia mię długoszowy Jesza (por. też herb Junosza). Czytałem niedawno Kult św. Mikołaja na Rusi Uspieńskiego, i gdyby Jesza było możliwym zdrobnieniem od imienia Jerzy w stpol., mogłoby być to podstawieniem Gromowładcy św. Jerzym, takim, jakie poświadczone jest na Rusi. (Analogicznie u Słowian wsch. Wołosa zastąpiono w dużym stopniu św. Mikołajem.)
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

spitygniew

Wątpię w teorię o św. Jerzym, o B. wiele ostrego już z moich ust padło, ale jego wyjaśnienie Długoszowego panteonu (poza Żywią i Pogodą, którą nasz kronikarz miał zaczerpnąć z będącej jednym z jego źródeł Kroniki Słowian Helmolda) jako mylnie wzięte za imiona bogów obrzędowe nawoływania, jak najbardziej do mnie przemawia.
P.S. To prawda.
  •