Odnośniki przydatne językotwórcy - wasze sugestie

Zaczęty przez Towarzysz Mauzer, Sierpień 28, 2011, 14:10:29

Poprzedni wątek - Następny wątek

Spiritus

Zapewne pytanie już padło, ale po primo nasza forumowa wyszukiwarka jest dość kiepska i ciężko coś z niej wydusić a po secundo nie chce mi się przeglądać tych 22 stron. Zależałoby mi na jakimś łacińskim słowniku, co ważne z makronami. Znalazłem tylko takie cuś, ale po wpisaniu jakiegokolwiek angielskiego słowa, np. fat wychodzi ze 100 pozycji i ogólnie nie ogarniam.
  •  

Widsið

Wikisłownik angielski, jak koniecznie musi być w necie. Inna sprawa, że długość jest w sumie dosyć przewidywalna ;)
  •  

Towarzysz Mauzer

Bardzo dobry, choć nieco ciężkawy w obsłudze jest Perseusz czyli Charlton T. Lewis, Charles Short, A Latin Dictionary
http://www.perseus.tufts.edu/hopper/text?doc=Perseus:text:1999.04.0059
...a tutaj jest wyszukiwarka angielsko-łacińska:
http://www.perseus.tufts.edu/hopper/search?doc=Perseus%3Atext%3A1999.04.0059%3Aentry%3DA1#lexicon
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Jątrzeniot

http://phoible.org/parameters

Bardzo fajna sprawa, można wyszukać sobie w jakich językach występuje dana głoska (z uwzględnieniem wszelkich wariacji na temat, typu aspiracja, palatalizacja itd.).
  •  

Mahtlactli Omome Tochtli

Super, super, super. Czy ktoś jest mi w stanie wyjaśnić, dlaczego [tɬ] występuje praktycznie tylko w zachodniej części Ameryki Płn? O.o Wiedziałem, że to rzadka głoska, ale spodziewałem się bardziej, hmmm, równomiernego rozmieszczenia...
  •  

Noqa

At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Mahtlactli Omome Tochtli

Cytat: Noqa w Marzec 19, 2014, 13:55:31
Prestiż azteckiego?

Wśród Kwakiutlów Kwakwaka'wakwów? :-P
  •  

Ghoster

#337
[...........]
  •  

Noqa

Aj, sorry, odczytałem, że chodzi o Amerykę Południową.
Jest na tyle rzadka, że może zupełny przypadek. Mnie akurat dziwi, że jest rzadka, bo wcale się wyjątkowa nie wydaje i samemu mi często w nią [tl] przechodzi, o czym już wspominałem.

EDIT:
CytatKwakwaka'wakwów

Rzeczywistość zaczyna doganiać Gruszki na Wierzbie.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Dynozaur

Lol, dopiero teraz zauważyłem, gdzie wywiało ten temat...

Słownik rusko-nowocerkiewny.

Wrzucam, bo o języku nowocerkiewnym się często zapomina, a i w nim znajdują się ciekawe rzeczy (zwłaszcza pewna grupa leksemów, nieznanych zabytkom starocerkiewnym).
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Suedpreussen

Nie chcę narzekać, ale czy nie lepiej byłoby gdyby maksymalna ilość linków była w jednym poście (tak jak pierwszy post Towarzysza Mauzera)? Wątek jest tak długi, że, tak mi się wydaję, przestaje być użyteczny.

Proponuje założenie nowego wątku i przeklejenie tam linków z jakimś ich uporządkowaniem.
  •  

Widsið

Nie jest to głupi pomysł, zajmę się tym może jeszcze dziś wieczorem :)
  •  

Pluur

Ja swego czasu przeglądnąłem do jakiegoś momentu ten wątek, jest tam doklejone do pierwszego posta, jednakże nie jest to w ogóle uporządkowane, za to w większości podpisane. Jak coś to służę pomocą
  •  

Wercyngetoryks

Najlepsze w Internecie materiały dot. tetum:

Słownik angielsko-tetum i tetum-angielski (Do ściągnięcia)
Gramatyka tetum (Tłumaczenie na polski oraz uzupełnienie danych mojego autorstwa)
Wykaz słów w tetum
Słownik tetum, cz. 1
Słownik tetum, cz. 2
ChWDChRL
  •  

Vilène

Sugeruję, żeby jednak tą uporządkowaną listę przydatnych odnośników przenieść na wiki, w końcu chyba od tego je mamy.
  •