Wątek ten dotyczy naszego polskiego układu klawiatury - czy powinniśmy mieć układ programisty, czy też swój własny?
Moim zdaniem Polacy powinni mieć swój własny, narodowy układ klawiatury, które wprowadziły wszystkie kraje europejskie poza Polską (Niemcy zachowali QWERTZ, Francuzi AZERTY, nawet w naszej części Europy zostały zachowane narodowe układy). Dostępny w Windows układ Pl-214 jest jedynie namiastką naszego układu.
Udało mi się takowy układ stworzyć - jest on modyfikacją układu PN-97 (rozszerzenie norm maszyn do pisania na komputery)
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:PN_97.png różni się on od niego tym, że każdy narodowy znak ma swój klawisz wzorem układu węgierskiego,
https://en.wikipedia.org/wiki/QWERTZ#mediaviewer/File:KB_Hungary.svg Zachowany został układ QWERTY oraz położenie przecinka i kropki.

Nieco peryferyjne byłoby jedynie położenie dwóch najrzadszych znaków Ń (0,2%) i Ź (0,06%), dla którego byłby przewidziany osobny klawisz obok Shift, dostępny tylko w niektórych klawiaturach (awaryjnie byłby ulokowany także pod Alt+Z).
http://pl.wikipedia.org/wiki/Alfabet_polskiDodatkowo byłyby na nim dostępne znaki narodowe języków obcych, otrzymuje się je poprzez naciśnięcie najpierw znaku, potem litery (skrypt środkowoeuropejski):
Alt+2 (haček): čďěňřšťž
Alt+3 (daszek): âîô
Alt+4 (brevis): ă
Alt+5 (kółko): ů, może być też stosowane jako stopień
Alt+6 (ogonek): ąę
Alt+8 (kropka): ż
Alt+9 (kreska): áćéíĺńóŕśúýź
Alt+0 (długi umlaut):őű
Alt+ż (umlaut):äëöü
Alt+ś (cedilla):çşţ
Wyjątek stanowią litery ß i đ, umieszczone w osobnych miejscach.
W układzie programisty tego nie ma, podobnie jak całkiem przydatnych znaków, jak §, °, µ, ¤.
Warto zwrócić uwagę, że to z powodu stosowania układu programisty wielu ludziom po prostu nie chce się klikać Altów i często powstają teksty bez polskich znaków, które czyta się naprawdę ciężko (polecam piosenkę Łony ĄĘ ;-D ). Gdybyśmy mieli swój własny układ, problem ten byłby znacznie mniejszy (zacznijmy od tego, że ok. 90% użytkowników komputerów pisze na co dzień własne teksty, a tylko ok. 10% pisze programy). Do znaków programowania dostęp też wcale nie różni się dużo od tego w układach zachodnioeuropejskich i jest całkiem logiczny, przykładowo @ pod Alt+A, $ pod Alt+S (a gdzie są one pochowane w Pl-214, czy choćby w czeskim i węgierskim)?
Co prawda teraz na to za późno (trzeba było to przeforsować ok. 1992-93), ale można samodzielnie zainstalować ten układ na komputerze w programie Microsoft Keyboard Layout Creator. Ja to zrobiłem i polecam. 10× lepszy niż układ programisty. 8-)