Narzecze wysokopolskie

Zaczęty przez Feles, Wrzesień 17, 2011, 14:10:35

Poprzedni wątek - Następny wątek

Ainigmos

Mój:
komutator - zmienniczka (wzorem różniczka)
Słownictwo nie może upodobnić się do poharatanego wykorzeniającymi wtrętami drzewa bez korzeni - oto hasło czyścielskiego słowodzieja
  •  

mijero

#2146
Moje:

badawca i badawczyni (od badać) – laborant i laborantka (umożebnienie przym. badawczy, kt. utworzono bez podstawy słowotwórczej; DOPISEK Ale to chyba dalej nie będzie dobrze, bo za podstawę trzeba by mieć czasownik badawać...? Wg Bańkowskiego badawczy po raz pierwszy u Mickiewicza w 1828 r.)
brzytewka – żyletka
czestowiny (od czestować, które... być może zapoż. z rus.) – poczęstunek (do zestawu z odwiedziny, urodziny, zaręczyny itp.; pozbywamy się nie tylko niem. -unek, ale i omyłkowego ę)
dobowanie – periodyzacja
dymucha – tytoń
dzierżadło a. dzierża – koło sterowe i ster w znaczeniu przenośnym (np. trzymać dzierżadło/dzierżę władzy); dzierżać – sterować (np. dzierżać statkiem); dzierżniczy – sterowy (np. płetwa dzierżnicza) i sterowniczy (np. dźwignia dzierżnicza); dzierżnica (od płetwa dzierżnicza) – ster; dzierżanie – sterowanie (np. tajniki dzierżania ludźmi); dzierżany – sterowany (np. samochodzik zdalnie dzierżany); dzierżnik – sterownik, drajwer(!); dzierżny – sterowny; dzierżność – sterowność (rozwój znaczenia z posiadać kogo/co w powładać kim/czym)
gromić – bombardować; zgromić – zbombardować; gromidło – bomba; gromidłowiec – bombowiec
inokrajny – egzotyczny
iskrówka – trolejbus (jak torówka – tramwaj)
kopczyca – piramida
krążun (od krążyć) – satelita
kurzawka – papieros (urobione trochę na odczepnego, bo słowo mi niepotrzebne)
miażdżak (od miażdżyć) – moździerz (np. miażdżak badalniczy)
naprawca – mechanik (słowo istniało, ostał się po nim w użyciu przym. naprawczy)
odbiornica – antena
odczytny – czytelny
odgrywka – kontratak
opisanie – raport
osiąg – rekord
ozbrojony – opancerzony
pitnica – szklanka; pitniczka – kieliszek
pobieg – kurs
podawca i podawczyni (od podawać) – kelner i kelnerka
podgląd – var tj. video assistant referee
podpoziem – sub-level
poglądówka (od wzorzba poglądowa) – schemat
porażacz (od porażać) – paralizator
obrusek – serwetka
ochop – zainteresowanie; być w ochopie – być zainteresowanym
przeddzieje – backstory
przewozowiec (od pojazd przewozowy) – autobus (np. przewozowiec miejski) oraz transporter (np. przewozowiec ozbrojony)
przewozówka – bus albo może taksówka?
przywód (od przywodzić) – hol (np. wziąć na przywód); przywodowy – holowniczy (np. węda przywodowa); przywodowiec – holownik
rozpiska – scenariusz
samopoprawka – autokorekta
tajnica – sejf
wględziny – autopsja, sekcja zwłok
wrządzenie – program; wrządzać – programować; wrządzić – zaprogramować; wrządzony – zaprogramowany
wypadowy (od wypad) – terenowy (np. obuwie wypadowe, samochód wypadowy – nie zaleca się skojarzeń z przym. wypadkowy)
zajątko – hobby
zbliżacz (od zbliżać) – zoom
zdrużenie – interakcja
zist (od ziścić) – fakt; zistny – faktyczny; zistnie – faktycznie; zistność – faktyczność
złociucha – whiskey
żędka – apetyt
Boć wiem, trzeba mi prawdę powiedzieć:
przez cudzy język w cudze ręce włodźstwa zachodziły.

Ainigmos

Mój:
korespondencja - odpowiednica
Słownictwo nie może upodobnić się do poharatanego wykorzeniającymi wtrętami drzewa bez korzeni - oto hasło czyścielskiego słowodzieja
  •  

Łudomian

idjolekt – włos(t)norzecze
Przy imek za dla czasu
  •  

Ainigmos

Słownictwo nie może upodobnić się do poharatanego wykorzeniającymi wtrętami drzewa bez korzeni - oto hasło czyścielskiego słowodzieja
  •  

Siemoród

Ani szuj- ani -druh nie są pewnymi wysokopolskimi morfemami xD
Niech żyje Wolny Syjam!
  •  

SchwarzVogel

Ale druch już wysokopolski jest.

Pozostaje kwestia szui, niektórzy twierdza, że istotnie rusycyzm.
  •  

Ainigmos

Cytat: SchwarzVogel w Sierpień 19, 2021, 14:40:42
Pozostaje kwestia szui, niektórzy twierdza, że istotnie rusycyzm.
Jeśli nawet szczerym rusycyzmem, a nie ukrytym ałtaizmem, to i tak nadal zaiste slawizmem, więc potencjalnym wysokopolonizmem.
Słownictwo nie może upodobnić się do poharatanego wykorzeniającymi wtrętami drzewa bez korzeni - oto hasło czyścielskiego słowodzieja
  •  

Dynozaur

To chyba było dawno ustalone, że wszystkie slawizmy są dopuszczalne, o ile nie zawierają niepolskich cech rozwojowych (wówczas trzeba je naprostować). W szui nie ma nic niepolskiego.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Todsmer

  •  

Ainigmos

Mój z chemii:
jon - id (od idący)
Słownictwo nie może upodobnić się do poharatanego wykorzeniającymi wtrętami drzewa bez korzeni - oto hasło czyścielskiego słowodzieja
  •  

Siemoród

Kiedyś Dyno pisał, że kalendarz to lepiej żeby nie był kolędarz, bo brzmi jak wenedyk.

https://sl.wikipedia.org/wiki/Koledar



Ale żeby nie było, słowieński zna też leto w znaczeniu 'kalendarz', szczególnie w złożeniach cerkveno leto, liturgično leto, bogoslužno leto
Niech żyje Wolny Syjam!
  •  

Dynozaur

#2157
Wiem, że tak jest po słoweńsku, ale wciąż uważam, że "kolędarz" to nie jest wysokopolskie słowo - wciąż nosi mocne znamiona latynizmu i przede wszystkiem używa -arza w "niesłowiański" sposób.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?

Siemoród

A, no ja właśnie nie wiedziałem że tak jest xD

Ale zgadzam się, w wysokopolskim derywacja kalendarza od kolędy jest nietrafiona nawet nie tylko ze względu na sufiks.
Niech żyje Wolny Syjam!
  •  

Ainigmos

Słownictwo nie może upodobnić się do poharatanego wykorzeniającymi wtrętami drzewa bez korzeni - oto hasło czyścielskiego słowodzieja