Pytania różne a rozmaite

Zaczęty przez Mścisław Bożydar, Sierpień 16, 2011, 23:29:20

Poprzedni wątek - Następny wątek

Jątrzeniot

O tym nie wiedziałem. Ale przypadkiem to /f/ nie było wymawiane pierwotnie jako [ɸ]?
  •  

Widsið

Nie, etymologicznie to jest w większości wypadków właśnie /v/.
  •  

Jątrzeniot

#482
Ok, poddaje się. No to najwyraźniej jest to możliwe. Ale to [β] i tak było pewnie jakimś stanem pośrednim ([v]>[β]>[w]).

EDIT: właściwie to raczej [ʋ]. Czyli [v] > [ʋ] > [w]. To już ma jakiś sens.
  •  

Ghoster

#483
[...........]
  •  

Ghoster

#484
[...........]
  •  

Jątrzeniot

Co do /r/:

To [ɰ] słyszałem często. Ale jak słucham mojego znajomego: kiedy stara się mówić starannie, to słyszę coś wahającego się między [ɾ] a [ɹ], ale normalnie słyszę u niego jeszcze coś innego, co trudno mi określić IPą. Coś, jak mi się wydaje, krtaniowego, ale zdecydowanie nie będącego [ɦ] - mniej szczelinowego, bardziej płynnego. Ale może idę złym tropem.
  •  

Wedyowisz

Cytat: Ghoster w Październik 13, 2012, 08:48:23
Wie ktoś może jak zapisać "r" ludzi niewymawiających "r"? Bynajmniej nie chodzi mi tutaj o [ʁ]. xd
Jest to po prostu [ɰ], czy to coś bardziej skomplikowanego?

Myślę, że to zależy od osoby. Kiedyś miałem do czynienia z panem, który realizował /r/ jako ładne [ʀ]. Sam w sumie zdeczka reram, i u mnie może to być wszystko [4], [r\_G], [R\], [r] (nie z taką samą częstotliwością)... Jak się nad tym nie skupiam, to np. sąsiedztwo welarnych mi uwularyzuje /r/.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Henryk Pruthenia

Cytat: Gubiert w Październik 13, 2012, 15:34:05
[4], [r\_G], [R\], [r]
To jakiś nowy szyfr Nasa?
Albo powrót Pokemonów?

Dynozaur

A już myślałem, że wirus SAMPy eradykowano.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Feles

Transliterator dla Firefoksa i dwoma kliknięciami myszy da się przemienić w coś czytelnego.
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Canis

Jak do ciężkiej cholery zapisać [w] w cyrylicy?
  •  

Jątrzeniot

  •  

Canis

Cytat: Jątrzeniot w Październik 14, 2012, 20:56:59
ў?
ӓлаўаі, ўанік, sаўдат
Wygląda obrzydliwie. Czy to ograniczone pismo nie ma lepszej litery na tak powszechny dźwięk?
  •  

tob ris tob

Dzień dobry :-)
  •  

Jątrzeniot

Jeśli w danym języku nie ma rozróżnienia na [w] i [v], to można użyć в. A jeśli jest, to pozostaje ў...
  •