Językoznawstwo > Polszczyzna

Jak wymawiacie nosówki?

(1/10) > >>

Todsmer:
Jak w temacie. Od razu zaznaczam, że jestem kiepski, jeśli chodzi o IPA i ogólnie fonetykę, mogłem coś popieprzyć.

-> ziemię - /ɛ/ , /ɛ:/
-> język - /ɛn/, /ɛ̃:/, /ɛ:/
-> mąka - /ɔ:/, /ɔ̃/
-> są - /ɔ:/, /ɔ:w/ (/ɔʷ/ ?)

Napisałem ɔ̃ i ɛ̃ tam, gdzie słyszałem głoskę nosową, a nie byłem w stanie rozdzielić jej na inne (np jak w /ɛn/).
W niektórych przypadkach to e brzmi jak pomiędzy polskim /ɛ/ a niemieckim ue, nie wiem, jak to zapisać. W podobnym kierunku dąży też /ɔ/.

Vilène:

--- Cytat: tqr w Czerwiec 02, 2012, 12:20:14 ---Jak w temacie.

--- Koniec cytatu ---
Jak w temacie.

Todsmer:
Pytanie, czy wymowa nieświadomie nabyta może być nazwana hipsterstwem?

Znam przynajmniej 2 -3 sposoby wymowy "nosówek" (nie licząc warszaffskiej   ;-) ), więc jaka to jest ta standardowa? Serio pytam. Stąd też m.in. ten temat.

Noqa:
Nudno, podręcznikowo.

-> ziemię - /ɛ/
-> język - /ɛŋ/
-> mąka - /ɔŋ/
-> są - /ɔ:w̃/

Jakie znasz?
Warszaffskiej nie ma. To jakiś cudaczny mit o tym, że Warszawiacy mówią jakoś inaczej. Mieszkam tu 4 lata i nie słyszę żadnej różnicy.

Vilène:

--- Cytat: tqr w Czerwiec 02, 2012, 23:35:27 ---Znam przynajmniej 2 -3 sposoby wymowy "nosówek" (nie licząc warszaffskiej   ;-) ), więc jaka to jest ta standardowa? Serio pytam. Stąd też m.in. ten temat.

--- Koniec cytatu ---
Standardowa to: wymowa samogłosek jako ustnych przed [l], [w], a w przypadku "ę" i na końcu wyrazu, oraz rozbicie na segment samogłoskowy i spółgłoskowy w innych przypadkach. Gdzie czasami zdarzają się takie cuda, jak np. nosowe [w].

Obacz też tą stronę (lechosław, nie patrz):

http://grzegorj.w.interia.pl/lingwpl/nosowe.html

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Nie udało się pochwalić
Pochwalanie...
Idź do wersji pełnej