Co mówicie, a mówić nie powinniście, czyli zmutowany polski

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Sierpień 15, 2011, 20:00:52

Poprzedni wątek - Następny wątek

Todsmer

Wiesz, mi się też zdarza spotykać ludzi wymawiających wygłosowe "ę", ale to raczej hiperpoprawność jest.
  •  

Jątrzeniot

Mi się zdarzało nawet usłyszeć "kurczę" z elementem nosowym w "ę". Ale jest to, jak wspomniał tqr hiperpoprawność, tak samo jak wymawianie "ę" w wygłosie jakiegokolwiek innego wyrazu. No a nawet, gdyby uznać to za normę, to i tak równie rzadko się słyszy taką wymowę w "będę" czy "matkę", co w "kurczę".
  •  

Ghoster

#527
[...........]
  •  

Widsið

  •  

tob ris tob

To ja tu może wesprę (tak to się mówi?) Ghostera - ja też zawsze mówiłem i słyszałem wygłosowe -ę, ale nigdy w "kurczę", "książę" itp.
Dzień dobry :-)
  •  

Ghoster

#530
[...........]
  •  

Silmethúlë

książę i kurczę to ta sama kategoria rzeczowników, z tematem spółgłoskowym z wtrącanym -t-, tyle tylko, że książę częściej pojawia się w odmianie: Zamek Książąt Pomorskich, książęta dzielnicowi Polski, książęta mazowieccy, krakowscy, ruscy, pruscy &c. &c. Z kolei kurczę pojawia się raczej właśnie jako takie wykrzyknienie, w znaczeniu ptactwa raczej posługujemy się kurczakami, a nie kurczętami, więc zazwyczaj słychać jedynie mianownik, w którym nosowość łatwo ginie, bo jest w wygłosie. Tę nosowość w książęciu łatwiej jest sobie uświadomić.
  •  

CookieMonster93

#532
Jak mówię "papierowy ręcznik"?

Ręcznik do papieru...
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

spitygniew

Mój kumpel wymawia zawsze dźwięcznie spółgłoski w wygłosie  ???
P.S. To prawda.
  •  

Ghoster

#534
[...........]
  •  

Feles

Cytat: spitygniew w Wrzesień 16, 2012, 12:32:47
Mój kumpel wymawia zawsze dźwięcznie spółgłoski w wygłosie  ???
W sensie: zachowuje rozróżnienie dźwięczności, czy udźwięcznia też bezdźwięczne?
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Ghoster

#536
[...........]
  •  

Noqa

Możliwe, że na zasadzie hiperpoprawności, ale nie wydaje mi się, by miała tam prawo być (bycia? Ktoś to jakoś rozróżnia?)
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

spitygniew

Cytat: Feles w Wrzesień 16, 2012, 13:13:08
W sensie: zachowuje rozróżnienie dźwięczności, czy udźwięcznia też bezdźwięczne?
Gdy następny wyraz zaczyna się samogłoską nie wiem, nie wsłuchiwałem się (choć pewnie udźwięcznia jak ja, i ponoć większość Ślązaków), ale ma dźwięczne na końcu wypowiedzenia, i to brzmi dziwacznie.
P.S. To prawda.
  •  

Feles

@Ghoster: Ponieważ?

@spitygniew: Ale tylko dźwięczne, czy bezdźwięczne też udźwięcznia?
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •