Autor Wątek: Co mówicie, a mówić nie powinniście, czyli zmutowany polski  (Przeczytany 221031 razy)

Offline Siemoród

Odp: Co mówicie, a mówić nie powinniście, czyli zmutowany polski
« Odpowiedź #1125 dnia: Luty 16, 2016, 00:40:17 »
Zauważyłem, że przestałem ubezdźwięczniać [v] po bezdźwięcznych. Problem, że nie tylko w językach, gdzie tak trzeba - [tvuj] zamiast [tfuj], [krvi] zamiast [krfi] itd.

Prócz tego zdarza mi się pisać serpski (czy nie wystarczy tylko dodać e?). I nadal mi się chrzani absorpcya/absorbcya (no bo prze'eż jest absorbent, nie absorpent)

I miewam legkie problemy z dopełniaczem (przecinka? przecinku?).

Swoją drogą jak wymawiacie wyrazy typu nieetyczny, kontinuum, zaawansowany, zoologia? Ze zwarciem krtaniowym czy bez? Może kontinuum jako [kontinuwum]?
Niech żyje Wolny Syjam!

Offline Toszczyk

« Odpowiedź #1126 dnia: Luty 16, 2016, 18:29:30 »
Unikam zwarcia krtaniowego. Niektórzy utrzymują, że "hard glottal attack" może szkodzić głosowi, dlatego jestem ostrożny. A przecież jestem pełnym pasji chórzystą. https://www.youtube.com/watch?v=BrLhqiMVels

Wyrazy nieetyczny, zaawansowany i zoologia wymawiam z przedłużoną samogłoską. Gdy chcę bardzo oddzielić, wstawiam delikatne [h] lub jego dźwięczny odpowiednik. Kontinuum zdecydowanie przez [uwu], u mnie "tytułuj" i "kontynuuj" się idealnie rymują ze sobą. Tak samo statua i szkatuła w moim wykonaniu różnią się tylko nagłosem. Gdy śpiewałem w Requiem Mozarta "lux perpetua" oraz "gloria tua", z wielką dbałością wymawiałem [w], choć nikt nie prosił o to.

Co do braku ubezdźwięczniania [v] - tak bardzo często śpiewała Anna German. Nikt chyba jej tego nie wypominał jako błędu, więc ja bym dopuścił.
biotechnolog, chórzysta, miłośnik oper i muzyki baroku

« Odpowiedź #1127 dnia: Luty 17, 2016, 09:30:22 »
Wyrazy nieetyczny, zaawansowany i zoologia wymawiam z przedłużoną samogłoską. Gdy chcę bardzo oddzielić, wstawiam delikatne [h] lub jego dźwięczny odpowiednik. Kontinuum zdecydowanie przez [uwu], u mnie "tytułuj" i "kontynuuj" się idealnie rymują ze sobą. Tak samo statua i szkatuła w moim wykonaniu różnią się tylko nagłosem. Gdy śpiewałem w Requiem Mozarta "lux perpetua" oraz "gloria tua", z wielką dbałością wymawiałem [w], choć nikt nie prosił o to.

O ile "nie'etyczny" zdarza mi się słyszeć, a nawet powiedzieć, to nie wiem czy "zaawansowanego" i "zoologię" ktokolwiek na co dzień wymawia inaczej niż Ty :-) A już jestem na 100% pewien, że nikt nie mówi "statu'a", tylko właśnie "statuła" (sry za ten aspulizm, nie chce mi się bawić w IPA). Chociaż nie jestem jakoś strasznie wyczulony fonetycznie, przynajmniej na tle innych forumowiczów, więc niewykluczone, że zaraz ktoś mnie zbeszta.

Nb. ciekaw jestem, jak wymawiasz "igła"?

A Anna German urodziła się bodaj w Uzbekistanie, to może tłumaczyć to i owo ;-) Siemorodzie, nie masz czasem sam jakichś rosyjskich albo kresowych powiązań rodzinnych? Ktoś inny w Twoim otoczeniu tak mówi? Wydaje mi się, że taka wymowa, o jakiej mówisz, sprawia wręcz problem większości Polaków (np. moja przyjaciółka, mgr rusycystyki, sama przyznaje, że nie umie wymówić nazwy stolicy Rosji poprawnie) i ciekawi mnie, czy możliwe jest, żeby pojawiła się u ciebie ot tak, przez "dryf fonetyczny" :-)
« Ostatnia zmiana: Luty 17, 2016, 09:32:37 wysłana przez Mahtlactli Omome Tochtli »

Offline Siemoród

« Odpowiedź #1128 dnia: Luty 17, 2016, 17:43:16 »
Tę zoologię to faktycznie na wyrost dałem, ale jestem sobie w stanie wyobrazić wymowę zaawansowany ze zwarciem krtaniowym (ale to raczej przy wolniejszej mowie)

Moje korzenie faktycznie prowadzą do dzisiejszego pogranicza polsko-ukraińskiego, ale czy ktoś tak w moim otoczeniu mówi, to musiałbym się wsłuchać.
Niech żyje Wolny Syjam!

Offline Obcy

• Chwała Semienowi i Hordenowi!
  • Uciekinier
  • Pochwalisze: 33 razy
  • Zarządca Kontynentu Istanbudzkiego
« Odpowiedź #1129 dnia: Luty 21, 2016, 19:35:14 »
Ja mam czasem problemy z rusycyzmami. Jednym z nich jest "dziewczynka", którą zdarza mi się stosować w odniesieniu do młodych kobiet. Innym rusycyzmem jest "drugi" w sensie polskiego "inny".

Offline Dynozaur

• Audytor w: Komisja Ustalania Nazw Miejscowości
  • Pochwalisze: 432 razy
  • Wiecznie obserwowany
« Odpowiedź #1130 dnia: Luty 28, 2016, 20:10:19 »
Bez fajerwerków czy fajerwerek?

Bo ja uznaję tylko "fajerwerek".
СЛАВА РОССІИ! ГЕРОЯМЪ СЛАВА!

Offline Obcy

• Uciekinier
« Odpowiedź #1131 dnia: Luty 28, 2016, 20:12:43 »

Ja uznaję tylko "fajerwerków", bo "fajerwerek" to gwałt na niemieckim.

« Odpowiedź #1132 dnia: Luty 28, 2016, 20:14:39 »
Ale Werk jest tak czy owak nijakiego rodzaju, hehe.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ

Offline Obcy

• Uciekinier
« Odpowiedź #1133 dnia: Luty 28, 2016, 20:15:44 »
Ale Werk jest tak czy owak nijakiego rodzaju, hehe.

A ktoś zna germanizmy rodzaju nijakiego???

EDIT: No dobra, kino.
« Ostatnia zmiana: Luty 28, 2016, 20:17:23 wysłana przez Obcy »

Offline Feles

« Odpowiedź #1134 dnia: Luty 28, 2016, 20:16:11 »

I tak, i tak.
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości

Offline Todsmer

« Odpowiedź #1135 dnia: Luty 28, 2016, 20:56:23 »
Tylko fajerwerków :)

Offline Siemoród

« Odpowiedź #1136 dnia: Luty 28, 2016, 21:06:49 »
Tylko fajerwerek. Dlaczego - fajerwerki. W środku jest jer, więc tylko fajerwerek.
Niech żyje Wolny Syjam!

Offline Pluur

« Odpowiedź #1137 dnia: Luty 28, 2016, 21:48:10 »
Fajerwerek - yno.

Swoją drogą dlaczego fajerwerki a nie fojerwerki?

Offline Noqa

« Odpowiedź #1138 dnia: Marzec 17, 2016, 01:32:20 »
Nie wiem, czy to powszechna dystynkcja czy nie, ale rozróżniam losowy i randomowy.

losowy - wylosowany, z naciskiem na dowolność
randomowy - wybrany w zupełnie nietrzymający się reguł sposób; z naciskiem na zaskoczenie, brak sensu
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.

Offline Feles

« Odpowiedź #1139 dnia: Marzec 19, 2016, 21:49:22 »
zabyć w sensie zapodziać, zostawić gdzieś
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości