Język Censki

Zaczęty przez chaos3696, Kwiecień 29, 2015, 01:30:58

Poprzedni wątek - Następny wątek

chaos3696

To nie jest artlang jak moje inne conlangi i nie ma swojej kultury, to raczej tylko jakiś prosty englang czy loglang, który chciałem stworzyć. Proszę powiedzcie mi co o tym myślicie! (To nie jest wszystko, ale myślę, że na razie wystarczy)

Głosownia
Normalne Spółgłoski: m p b n t d s z ng(ŋ) c(k) g l r w y(j)
Zmutowane Spółgłoski: mh(mʲ) ph(f) bh(v) nh(nʲ) th(θ) dh(ð) sh(ʃ) zh(ʒ) ngh(ŋʲ) ch(x) gh(ɣ) lh(ɬ) rh(ʁ) wh(xʷ) yh(xʲ)
Pozytywne Samogłoski: a e ä(æ)
Negatywne Samogłoski: o ö(ɔ) u
Środkowa Samogłoska: i

Czasowniki, Przymiotniki i Przysłówki
-Jeśli słowo ma tylko normalne spółgłoski i pozytywne samogłoski, to jest naturalna forma słowa.
-Negatywne samogłoski są dla negacji.
-Zmutowane spółgłoski są dla czasu przeszłego.
-Przymiotniki i Przysłówki są przed słowem które modyfikują.
pas (mówi), pos (nie mówi), phas (mówił), phos (nie mówił)
den (jest trudne), dön (nie jest trudne; jest łatwe), dhen (było trudne), dhön (nie było trudne; było łatwe)
Sel cha ram ghan. (Oni są dobrymi ludźmi.)
Sel ca ma bes gan. (Ona jest osobą, którą kocham.)
Cay pas cha. (Oni mówią szybko.)

Rzeczowniki
-Jeśli słowo ma tylko normalne spółgłoski i pozytywne samogłoski, to jest naturalna forma słowa.
-Negatywne samogłoski są dla dopełniaczu.
-Zmutowane spółgłoski są dla liczby mnogiej.
gan (osoba), gon (osoby), ghan (osoby), ghon (osób)

Zdanie oznajmujące jest wyrażane poprzez VSO, rozkaz i pytanie są wyrażane poprzez szyk SOV.
Pas mha tu cen? (Mówimy po Censku.)
Sha tu cen pas? (Czy mówicie po Censku?)

Rzeczowniki z Przyimkami
-Liczba pojedyncza jest z pozytywnymi samogłoskami i zmutowanymi spółgłoskami.
-Liczba mnoga jest z negatywnymi samogłoskami i zmutowanymi spółgłoskami.
A: Ca ne whem sel? (Czy jesteś w domu?)
B: Söl, sel whem. (Nie, nie jestem w domu.)
A: Li nhet e sel? (Gdzie jesteś?)
B: Sel yhang ne nghal, maw mha pey. (Jestem w sklepie z kolegą, kupujemy mleko.)
A: Ok, zeng ca ne whem! (Ok, do zobaczenia w domu!)
Przykład: la mha (do mnie), la mho (do nas), li mha (we mnie), li mho (w nas), lo mha (od mnie), lo mho (od nas)

Numery
-Pozytywne samogłoski są liczebniki główne.
-Negatywne samogłoski są liczebniki porządkowe.
1 (län), 2 (täl), 3 (ngät), 4 (za), 5 (zalan), 6 (zatal), 7 (za'ngat), 8 (ze), 9 (zelen), A (zetel), B (ze'nget), 10 (dä)
11 (dä län), 12 (dä täl)... 20 (täldä), 30 (ngätdä), 40(zada)... 100 (bä), 1000 (sä), 1.0000 (mä), 10.0000 (dämä),
100.0000 (bämä), 1000.0000 (sämä), 1.0000.0000 (cä), 10.0000.0000 (däcä)... 1.0000.0000.0000 (lä)
Przykład: täl ghan (dwie osoby), tul gan (droga osoba), ngut yaw (marzec/trzeci miesiąc)
Poscte win nrutcmal, vil vzulen wiń smiral. A dco ńwel wim baly, arzcy snwora zen dal, dus smoven da gzalen, vil svetu Artemisiu kreń win dalae.
  •  

Ghoster

#1
[...........]
  •  

chaos3696

#2
Po pierwsze, dziękuję za poprawiania mojego polskiego (wiem, że mój polski może być straszny, a więc napisałem ten post późno w nocy).  :-)

Cytat: Ghoster w Kwiecień 29, 2015, 02:00:08
Co rozumiesz przez spółgłoski "zmutowane" oraz samogłoski "pozytywne" i "negatywne"? Zakładam, że w przypadku tych ostatnich chodzi ci o przednie i tylne, a także nie "środkowe", a "centralne" prędzej.

Nie chciałem używać takie słowa jak przednie i tylne, bo to dokładnie nie jest harmonią samogłosek; harmonia samogłosek musi być stosowana z "długim dystansem" w słowach i musi polegać na artykulacji i asymilacji samogłosek, ale w tym języku nie ma sufiksy/prefiksy i długie słowo, które używają tę harmonię, tylko jest trochę analityczny i jest w podziale na sylaby. Zmiany samogłosek ma bezpośredni wpływ na znaczenia słowach. A więc, ja myślę że, takie słowo jak "pozytywne" i "negatywne" są lepsze, bo to jest zgodne z tym, jak zmiany samogłosek zmienia znaczenie czasownika/przymiotnika.
"Spółgłoski Zmutowane", to jest trochę jak przesuwka spółgłoskowa w językach celtyckich, ale przesuwka spółgłoskowa musi być stosowana w sposób morfologii czy składni; środowisko słowa wyznacza to, jak asymilacja spółgłosek. Ale, w tym języku, "spółgłoski zmutowane" to jest zmianami początkowych spółgłosek, które zmieniają znaczenie słowa.

Cytat: Ghoster w Kwiecień 29, 2015, 02:00:08
Zapisywanie "12" jako "10" też może być mylące, radzę po prostu transkrybować liczby na to co oznaczają w numeracji w łacince z oznaczeniem, że w twoim systemie liczby okrągłe nie są jednaki z naszymi.

Dobrze, następny raz ja będę po prostu napisać zarówno w dziesiętnym i dwunastkowym, aby być łatwiejsze do zrozumienia.

Cytat: Ghoster w Kwiecień 29, 2015, 02:00:08
A w mojej opinii straszny nooblang; jeszcze nie widziałem w natlangach, by takie procesy fonetyczne miały tak konkretne funkcje i do tego się jeszcze tak przeplatały - to zazwyczaj cecha konlangów, które, cóż, z tego powodu raczej wydają się być słabe, bo "mało naturalne" czy "nierealne" (mówię tutaj o modyfikacjach typu "den/dön/dhen/dhön").

Ja nie chciałem żeby to był podobny z natlangiem, tylko chciałem prostą gramatykę i super wydajność małych sylab w porównaniu z informacją; już wiedziałem, że to absolutnie nie byłby "naturalny" czy "realny". No, jak ja powiedziałem, to nie jest artlangiem czy językiem dla jakiejś kultury, gdzie chciałbym żeby był bardziej naturalny i estetyczny z naturalną historią i ewolucją języka, to tylko jest małym englangiem, który zrobiłem jak... eksperyment czy coś takiego. To na pewno nie jest jeden z moich najlepszych conlangów, haha.

Cytat: Ghoster w Kwiecień 29, 2015, 02:00:08
Poza tym czym są loglangi?

Loglang to jest "Logical Language" (Logiczny Język).
Poscte win nrutcmal, vil vzulen wiń smiral. A dco ńwel wim baly, arzcy snwora zen dal, dus smoven da gzalen, vil svetu Artemisiu kreń win dalae.
  •  

Ghoster

#3
[...........]
  •