Autor Wątek: Narzecze wysokopolskie  (Przeczytany 318103 razy)

Offline dziablonk

Odp: Narzecze wysokopolskie
« Odpowiedź #2250 dnia: Listopad 29, 2022, 21:25:25 »
na arsenał jest przecież zbrojownia, chowadlnia to mi bardziej kojarzy się z jakimś schowkiem / graciarnią.
Dziwno wam, iżem ja to tako pomieszany?
Jak ciećwierz przyszedłem w płatczyska ubrany.

Offline Ainigmos

« Odpowiedź #2251 dnia: Grudzień 01, 2022, 19:10:24 »
maksymalizować - największyć
minimalizować - najmniejszyć
Słownictwo nie może upodobnić się do poharatanego wykorzeniającymi wtrętami drzewa bez korzeni - oto hasło czyścielskiego słowodzieja

Pochwalili: Siemoród

Offline Siemoród

« Odpowiedź #2252 dnia: Grudzień 02, 2022, 11:36:47 »
Szpital - chorownia
Arsenał - chowadlnica

Wskrzeszenie autentyków staropolskich.
Mam wątpliwości co do tej chowadlni. Czy grupa -dln- w tego typu złożeniach czasem nie powinna dawać -ln-, jak to jest w przypadku choćby mieszalni? Jedyne słowo z taką grupą, jakie jestem w stanie przywołać to mydlnica, ale wygląda to na suchą naukową (czy też odkopaną) nazwę, skoro jest też pospilita mydelniczka. W każdym razie polecałbym zamiast tego słowa wybrać chowalnię czy też chowalnicę.
Niech żyje Wolny Syjam!

Offline dziablonk

« Odpowiedź #2253 dnia: Grudzień 02, 2022, 12:26:54 »
W XIV i XV w. zbitka -dln- nie musiała się w polszczyźnie upraszczać, np. Moczydlnica, Sadlno, ale akurat tę chowadlnicę czy raczej chowatedlnicę oznaczającą również 'spiżarnię' tudzież 'skarbnicę' Brückner uważa za bohemizm. Myślę, że współcześnie przechowalnia zawiera w sobie te znaczenia.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 02, 2022, 12:49:16 wysłana przez dziablonk »
Dziwno wam, iżem ja to tako pomieszany?
Jak ciećwierz przyszedłem w płatczyska ubrany.

Offline Ainigmos

« Odpowiedź #2254 dnia: Grudzień 04, 2022, 16:51:51 »
No właśnie, tworząc wysokopolskie zamienniki zapożyczeń, nie trzeba wcale niewolniczo kierować się staropolszczyzną, która zawierała też słowotwórczo pokraczne wyrazy jak nieszczęsny chowatedlnica, mimo że staropolszczyzna nie była nooblangiem.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 04, 2022, 17:07:24 wysłana przez Ainigmos »
Słownictwo nie może upodobnić się do poharatanego wykorzeniającymi wtrętami drzewa bez korzeni - oto hasło czyścielskiego słowodzieja