Pytania różne a rozmaite

Zaczęty przez Mścisław Bożydar, Sierpień 16, 2011, 23:29:20

Poprzedni wątek - Następny wątek

Jątrzeniot

Ano jest, że niby przez kropeczki w nawiasach. Ok, dziękówa!
  •  

Wedyowisz

Cytat: spitygniew w Listopad 05, 2012, 13:18:27
Czy słyszeliście o innych przykładach oboczności welarnych "zwykłych" i palatalizowanych w pie., poza rzekomą parą k'woit- : kwoit-, z której mają pochodzić polskie świat i kwiat?

Po węgiersku virág világ oO
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Ghoster

#752
[...........]
  •  

Henryk Pruthenia

Ghoster, a mnie chodziło właśnie o ubezdźwięcznione. Bo bezdźwięczne, jak "p" w "pomarancza" masz wymawiane fortis. A gdy dochodzi do słowotwórstwa, i z "baba" z lenis "b" tworzy się "babka" z ubezdźwięcznioném "b" (a więc genetycznie jest to "b", ale wymawiamy "p") to te ubezdźwięcznione "b" do "p" zamiast być wymawiane fortis, jest wymawiane u mnie daléj lenis.

Feles

Hmm, ciekawe, sprawdziłem parę "babka : papka" i faktycznie zdaje się tu być jakaś opozycja – fortytywności bądź przydechu.
Choć w rzeczywistości to 'uj wie, ile w tym jest autosugestii.
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Noqa

Nagraj parę razy w losowej kolejności i wrzuć na forum. Sprawdzimy.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Silmethúlë

babka i papka różnią się pierwszą głoską, nie będzie trudności w rozpoznaniu.
  •  

Noqa

OK, nagraj parę razy w losowej kolejności, obetnij do środka samogłoski i wrzuć na forum.
Ew. nagraj kubka/kupka.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

CookieMonster93

Cytat: Noqa w Styczeń 11, 2013, 20:24:21
OK, nagraj parę razy w losowej kolejności, obetnij do środka samogłoski i wrzuć na forum.
Ew. nagraj kubka/kupka.

Mnie się wydaje, że nie ma tutej żadny różnicy [/noobmode]
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Ghoster

#759
[...........]
  •  

Henryk Pruthenia

Cytat: Ghoster w Styczeń 11, 2013, 20:31:05
Ba, podczas gdy w angielskim to głoski bezdźwięczne są raczej bliższe wymowie fortis, to w polskim wydaje mi się, iż jest zupełnie na odwrót - to właśnie "b" w "babka" jest fortis, a "p" w "papka" lenis. Ale to już gdybanie, w polskim nie ma fonemicznego rozróżnienia tych głosek, więc uważam, iż mogą się one masakrycznie mieszać w wymowie różnych słów w różnych dialektach pod różnymi tonami i poprawnością wymowy, polski nie jest dobrym przykładem na tego typu zjawiska fonetyczne. Tak czy tak wydaje mi się, że ostatecznie fortis to po prostu określenie głosek, przy którym mięśnie kurczą się mocniej niż przy głoskach lenis (wykonując przy tym te same ruchy, po prostu z innym nasileniem).
Naprawieno.

Toivo

A w koreańskim to w ogóle jest rozróżnienie lenis i fortis? Bo z tego co na wiki piszą, to wynika, że głoski "napięte" mają jakąś dodatkową artykulację - tzn. nie są to zwykłe bezdźwięczne fortis. A jak to jest z estońskim, czy tam nie było przypadkiem rozróżnienia bezdźwięcznych lenis/fortis?

Zawsze też zastanawiałem się, czy w niderlandzkim (przynajmniej w wymowie niektórych) nie rozróżnia się na tej podstawie "v" od "f" (i tak samo "z"/"s"). Znajomy Holender twierdził, że to dla niego różne dźwięki, choć oba wymawiał bezdźwięcznie.
  •  

Ghoster

#762
[...........]
  •  

Pluur

Hej, nie znacie może jakiegoś linka do dobrze i szczegółowo opisanej historii języka angielskiego po polsku. Może polecacie jakieś książki?
  •  

Aureliusz Chmielewski

http://www.youtube.com/watch?v=rexKqvgPVuA :DD

Nie bardzo rozumiem, jak szczegółowo opisana historia? I poza tym po polsku jest cokolwiek trudno w TYM ŚWIECIE znaleźć.
The n-word
  •