Túmtaùd Trùg (Państwo Truskie) - opis i historia

Zaczęty przez Todsmer, Maj 03, 2016, 14:43:39

Poprzedni wątek - Następny wątek

Todsmer

Cytat: Henryk Pruthenia w Wrzesień 15, 2017, 00:04:30
Dobra, dobra! To jestem tego bardzo ciekaw! :]
Może uchyl jednak troszkę rąbka tajemnicy! :D
Będą walczyć :)
Z kim - to już można zgadywać, nie powiem więcej.

CytatNie jestem tylko pewien, czy brak "organizacji wyższej niż wieś" nie jest lekką przesadą - nie zajmowali by wielkiego przecież obszaru, a jakiś kontakt między komesem, a bądź co bądź dość wyobcowanym ludem musiałby być. Choć z drugiej strony - nie wiem co szykujesz.
Zostaliby oni rozproszeni na dużym obszarze, po kilka wsi, kilkaset osób, w jednej grupie. Tak zresztą robili Rzymianie z chcącymi się u nich osiedlić (bądź osiedlonymi jeńcami) - rozpraszali ich na dużym obszarze, niszcząc strukturę plemienną (tutaj ta struktura się nie zdąży zniszczyć). Potem, wiadomo, przyszli Goci, a Rzymianie zgodzili się (na swoją zgubę) na zwarte osadnictwo, i zachowanie struktury społecznej.
  •  

Henryk Pruthenia

To ja się szeroko uśmiecham tylko w takim razie i czeka z niecierpliwością ;]

EDIT: Jak chcesz jakieś nazwy własne (nawet o jakiejś tam etymologii, bo Mitengowie noszą imiona znaczące) to z chęcią pomogę! :)

Todsmer

#32
Dzięki, mogę prosić o dwa żeńskie i dwa męskie, z etymologiami?

Co do imion władców truskich, Faùt jest ciekawym przypadkiem (tutaj jest drzewo genealogiczne, żeby było wiadomo, o kim mówię). Władcy truscy noszą imiona znaczące, dwuczłonowe - Tárolaùgr znaczy ,,po nim ludzie" (ironia losu jest taka, że ci ludzie w większości również noszą imię Tárolaùgra, jakby próbowali w swojej dumie dorównać wielkiemu przodkowi choćby w nazwie, jeśli nie w wielkości), Laùgrád - ,,oparcie (dosł. skała) ludu", Meleína nie pamiętam. Zwykli ludzie noszą imiona jednoelementowe, kobiety zwykłe rzeczowniki pospolite, mężczyźni przymiotniki (w truskim nie ma przymiotników, więc to de facto czasowniki) utworzone od rzeczowników. Czasem te podstawy się pokrywają, jak na przykład Aúd (imię żeńskie) znaczy po prostu ,,kamień, skała", natomiast imieniem męskim jest Aùdor, ale często nie: Indák (ż) znaczy ,,śnieg",  Lùtor (m) pochodzi od lút - ,,oszczep", Akrìzor (m) od akrìz, ,,woda", Nél (ż) to po prostu ,,koń" (w tym przypadku raczej chodzi o ,,klacz" ;-) ), Klèndor (m) od klènd, ,,wojna".

No i wracając do nieszczęsnego Faùta, jest on jedynym Hegemonem nie mającym tradycyjnego, dwuczłonowego imienia. Co więcej, nie jest to nawet imię truskie, tylko pojckie, więc brakuje tu nawet (z punktu widzenia Trugów) jakiegokolwiek znaczenia, nawet takiego, jakie mają zwyczajne imiona (choć jest to imię potwierdzone w rodzie władcy, tak nazywał się jego praprapraprapradziadek). Imię to na pewno zostało mu nadane przez Reùl, Pojtkę, i było uznawane za symbol obcych interesów na dworze (hasłem podczas przewrotu pałacowego, w którym zginęła Reùl, było rżnąć Poitów).

Natomiast jego kuzyn, choć nigdy nie był Hegemonem, miał dwuczłonowe, truskie imię. Co więcej, było to imię szanowane przez wszystkich - Tárolaùgr, dla odróżnienia od przodków zwany był Aìrtorydą. Co więcej, po przewrocie i śmierci Reùl regentem został jego ojciec, Aìrtor, choć nie był z rodu Tárolaùgra Założyciela. To wyraźny dowód, że tarcia w rodzie Tárolaùgrydów były już przynajmniej w roku 169 AU (7523), kiedy się urodził Tárolaùgr Aìrtoryda, czyli na długo przed pierwszymi wojnami domowymi, w 204 AU (7558), daty w latach kyońskich.

BTW
Cytat(...) Język miteński rzucony w taką dzicz.. (...)
:(

Przecież Trugowie to nie dzicz :(
  •  

Henryk Pruthenia

#33
Cytat: Todsmer w Wrzesień 15, 2017, 14:06:14
Dzięki, mogę prosić o dwa żeńskie i dwa męskie, z etymologiami?
Żeńskie? Kobiety u Mitengów nie dziedziczą niczego, i nie zajmują się niczym poza domem, więc ich jakakolwiek funkcja wyższa niż bycie czyjąś matką byłaby dziwna, ale to też by nie miało wpływu (tytuł dziedziczony jest po mieczu). Więc sądzę, że
atuna

Co do imion, to Mitengowie mają w zwyczaju używać między sobą różnych narzeczy miteńskich, ale jako język dworu, oficjeli i podobnych króluje nieprzerwanie wymarły staromiteński. Więc imiona męskie będą podane w języku staromiteńskim (gdyś przez Arystokrację tylko takie będą używane), a dla kobiet w obu wersjach: staromiteńskiej i nowowschodniomiteńskiej. Ważne jest to, że choć zapis jest typowo staromiteński, to wymowa lubi być pod wpływem dialektalnym:
Męskie:
  • Iubižowun [jybiʒowun], czyli dosłownie "Zabijający Mąż", dość powszechne imię[
  • Veliväjegys [vɛlivæːgys], czyli "Wytnij Serce", rzadkie imię, ale używane przez niektóre rody Arystorkatów
No i można jeszcze dodać du Kadoned, to jest "Z Kadonii".
Żeńskie
  • Ada/Aza - Gwiazda, dość pospolite imię dla kobiety
  • Hušäši Mahäzi/Yše Mejkes - Białe Imię, tu widać arystokratyczne pochodzenie, które i tak nosicielce takiego imienia nic nie da xD
Cytat: Todsmer w Wrzesień 15, 2017, 14:06:14
BTW
Cytat(...) Język miteński rzucony w taką dzicz.. (...)
:(

Przecież Trugowie to nie dzicz :(
No wiem, wiem. Bardziej mi chodziło o tą całą drogę, jaką przebyli, oraz o to, że mimo wszystko niedawno jeszcze mieszkali w pięknych białych zamkach, i zajmowali się poezjami i folozofiami etc.

Widsið

  •  

Borlach

Ajdyniriańczycy, jako potomkowie Ajniadanów, nazwyają siebie Pierworodnymi, a wszystkie inne nacje to Młodsze Ludy. Więc dla nich to wszyscy nie-Ajdyniriańczycy, cały świat, to jeno barbarzyńcy. Ale barbarzyńca barbarzyńcy nie równy. Są barbarzyńcy "ci nasi" - żyjący pod boską władzą Imperatorów, i są barbarzyńcy "ci obcy", czyli z grubsza wszyscy inni.
Przy czym niektórzy barbarzyńcy cieszą się w oczach Ajdyniriańczyków pewnym szacunkiem i uznaniem. Np Poitowie i Qin ze względu na ich starożytne rodowody, Olsowie z powodu zaskakująco dobrych stosunków z Imperium, czy Trugowie jako sprawni wojownicy i podobnie jak Kawelowie, jedni z nielicznych, którzy zdołali pokonać imperialne legiony.

Sorry za offtop, ale musiałem 
Oto ja, Adwokat Diabłów
  •  

Todsmer

#36
Dzisiaj coś naprawdę ciekawego (moim zdaniem), czyli początek ballady o nieszczęsnym Tarolaugrze Aitorydzie, niedoszłym Hegemonie, ostatnim z Tarolaugrydów, który zginął podczas oblężenia Zimowej Stolicy (za czasów bezkrólewia).

Ballada o Tarolaugrze Airtorydzie

O bogowie, któż czyn chociaż jeden
Męża, co pod całym błękitnym niebem
Sławę zdobył, czarnej śmierci umykał,
Opiewać mógłby. Chyba ten co szukał
Klaczy Nel zbłąkanych na wietrznym stepie
A znalazł je przy sobie, ten nie lepiej
By tkał piesni wątki, układał słowa
Niż Tarolaugra długa włócznia sroga
Przeszyła wrogów, a swoich chroniła. (...)
A strzała zbłąkana, posłaniec śmigły,
Z murów miasta puszczona, do igły
Podobna, krew woja puściła żądląc.
Padł książę w błoto i krew, tam dodając
I swoją, bo głęboko weszła strzała
Pod obojczyk niechroniony, wyrwała
Duszę trzepoczącą z ciała rycerza. (...)
Teraz w krwi swojej i też w błocie leżał,
Jak każdy człowiek, jak i ten co bieżał,
Przed losem swoim, który mu pisany,
Jak i ten, któremu koniec nieznany,
Choć stawia mu czoła, silny i zbrojny,
To zawsze musi przegrać z losem wojny.(...)
  •  
    Pochwalone przez: Obcy

Henryk Pruthenia

Ech, wychodzi na to, że tylko u mnie poematów brakuje!

Borlach

Jeszcze to na truski przetłumacz, od razu będzie 2x klimatycznie! xD
No to na co czekasz, Henryk? :P
Oto ja, Adwokat Diabłów
  •  

Henryk Pruthenia


Todsmer

Wiem, żebyście chcieli mieć tekst truski, ale nie mam niczego takiego w planach.

Niemniej jednak, ostatnio złapałem wenę, to może coś więcej się pojawi :)

A sam tekst specjalnie tak napisałem, żebyście się mogli jak najwięcej dowiedzieć o kulturze truskiej, więc czerpcie pełnymi garściami :P
  •  

Todsmer


Henryk Pruthenia


Borlach

Więcej Todsmer, więcej!

Gdzie obiecany dawien dawno opis truskiej mitologii?
A poza tym uważam, że Kyon powinien zostać wskrzeszony
Oto ja, Adwokat Diabłów
  •