Pytania różne (polszczyzna)

Zaczęty przez Noqa, Luty 17, 2012, 22:37:13

Poprzedni wątek - Następny wątek

Wercyngetoryks

Wśród synonimów "symultanicznie" znalazłem "równolegle" i o to słowo właśnie mi chodziło.
ChWDChRL
  •  

Ghoster

#991
[...........]
  •  

spitygniew

Jak niby rumuńskie cap miało dać w polskim capa???
P.S. To prawda.
  •  

Widsið

Pewnie, jak to w polskich słownikach, jak zwykle zignorowano oryginalną pisownię, bo cap to po rumuńsku ţap. Słowo samo w sobie pojawia się już w łacinie (aczkolwiek tylko w jednej inskrypcji) i można je znaleźć także w dalmackim i albańskim. Ciorănescu, autor jedynego rumuńskiego słownika etymologicznego, w którym nie ma objawów dackiej obsesji i wymyślania etymonów, twierdzi jednak, że słowo powstało na zasadzie tego samego mechanizmu już na gruncie rumuńskim. Za rozniesienie ţapa po sąsiadach obwinia się oczywiście wędrownych Wołochów.

Cap, poza swoją ciekawą liczbą mnogą, nie był natomiast aż tak fajnym słowem, żeby je komuś zapożyczyć w podstawowej formie ;)
  •  

spitygniew

#994
Cytat: Widsið w Listopad 19, 2013, 13:52:14
Pewnie, jak to w polskich słownikach, jak zwykle zignorowano oryginalną pisownię, bo cap to po rumuńsku ţap.
Ano fakt, wziąłem to z B***, mea culpa...

Dlaczego u Żeromskiego dwugłos brzmi w boru?
P.S. To prawda.
  •  

spitygniew

Nikt nie wie? No szkoda. To inne pytanie: zna ktoś jakąś sensowną teorię wyjaśniającą, dlaczego staropolski zapożyczał łacińskie rzeczowniki kończące się na -ia z długim ?
P.S. To prawda.
  •  

Towarzysz Mauzer

CytatTo inne pytanie: zna ktoś jakąś sensowną teorię wyjaśniającą, dlaczego staropolski zapożyczał łacińskie rzeczowniki I deklinacji z długim -ā?
No ale nie wszystkie, tylko te na -ia, a to przez analogię do wola, studnia.

CytatDlaczego u Żeromskiego dwugłos brzmi w boru?
Dwugłos?
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Noqa

Jak wymawiacie /tl/ w polskim? Bo u mnie to praktycznie wyłącznie [tɬ], wymowa tego jako [tl] jest jakaś karkołomna i wymaga ode mnie uważnej kontroli boków języka wolą.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Ghoster

#998
[...........]
  •  

Noqa

#999
Ależ proszę.

Jestem zaginionym dzieckiem Azteków, yeah!
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Ghoster

#1000
[...........]
  •  

Noqa

Już mi się nie chcę zamieszczać nagrań, ale nie mam żadnych problemów z s/sz/ś. Tylko w przypadku /tl/ i słabiej dla /dl/ mam taką lenicję.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Ghoster

#1002
[...........]
  •  

Noqa

To chyba raczej artefakt wymawiania izolowanego miejscownika.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Noqa

Znajduje - znalazłem.
Skąd taka oboczność?
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •