Klimat Kyonu

Zaczęty przez Canis, Czerwiec 15, 2020, 22:51:38

Poprzedni wątek - Następny wątek

커래얟쓰

W sumie podoba mi się taka wizja. Wypalony słońcem Ajdynir który się zieleni przez jakiś krótki czas w roku, by potem znów obeschnąć
  •  

Pluur

Cytat: Canis3. Wielka pustynia południowa będzie czasami tęgo zlodowaciała, szczególnie latem pod czasem rekina, co może powodować nieco kuriozalne sytuacje, takie, że w sytuacjach skrajnych ajdynirskie jezioro szmaragdowe może zamarznąć, pomimo, że poza tym generalnie Ajdynir konsekwentnie ma być w 80% czasu gorący i suchy, w 20% czasu gorący i bardzo wilgotny.
To jest ciekawe, ale jak może zamarznąć tak duże jezioro, jeżeli wokół będzie ciepło? Czy też zrozumiałem źle i chodzi o zimno też w okolicy akwenu?

Cytat: Canis4. Do tej pory wychodzi mi na to, że najbardziej skrajne zmiany pogody z uwagi na pory roku będą miały Olsenia i Państwo Neszów.
To znaczy?
  •  

Canis

Cytat: Pluur w Lipiec 05, 2020, 21:29:08
Cytat: Canis3. Wielka pustynia południowa będzie czasami tęgo zlodowaciała, szczególnie latem pod czasem rekina, co może powodować nieco kuriozalne sytuacje, takie, że w sytuacjach skrajnych ajdynirskie jezioro szmaragdowe może zamarznąć, pomimo, że poza tym generalnie Ajdynir konsekwentnie ma być w 80% czasu gorący i suchy, w 20% czasu gorący i bardzo wilgotny.
To jest ciekawe, ale jak może zamarznąć tak duże jezioro, jeżeli wokół będzie ciepło? Czy też zrozumiałem źle i chodzi o zimno też w okolicy akwenu?
Wcale nie będzie wokół ciepło. Jeżeli pisałbyś epizod o tych momentach, w których nad jezioro szmaragdowe włazi fala syberyjskiego południowopustynnego zimna, to nazwałbyś ten epizod "when hell freezes over".

Cytat: Pluur w Lipiec 05, 2020, 21:29:08
Cytat: Canis4. Do tej pory wychodzi mi na to, że najbardziej skrajne zmiany pogody z uwagi na pory roku będą miały Olsenia i Państwo Neszów.
To znaczy?
To znaczy, Olsenio, że zapnij pasy, bo w Klimat Canisowy 2.0, Kansas is going bye-bye.
  •  

Canis

Kilka dni ciszy, raportuję progres:
- są już układy ciśnień i wiatrów we wszystkich porach roku i obu fazach oscylacji oceanicznej
- istnieje już model pogodowy dla Ajdyniru, Siedmiomieścia, Murii, Olsenii, Nuaria jest w trakcie przygotowywania
- pozostaje do opracowania reszta Nuarii, Buania/Szur, Tangia/Pinu/Secht, Wielka Pustynia, Pańsztwo Neszów i na końcu Dewia
- do dopracowania pozostają prądy oceaniczne
- do dopracowania pozostają pływy likaońskie
- wciąż szukam matematycznego wzoru na obliczanie temperatury powietrza na podst. znanych parametrów (wilgotność, wysokość, gęstość i skład atmosfery + ciśnienie atm., natężenie promieniowania słonecznego, czas i kąt naświetlenia, albedo), znalazłem tylko jeden, który dał absurdalne wyniki, ale nie wpadłem na to co robię źle

Borlach

Kiedy można się spodziewać tych modelów pogodowych etc na wiki?
Oto ja, Adwokat Diabłów
  •  

Canis

Cytat: Borlach w Lipiec 16, 2020, 16:56:01
Kiedy można się spodziewać tych modelów pogodowych etc na wiki?
Jak dokończę wszystko. W sumie nie wiem ile jeszcze mi to zajmuje, jestem na cholernie żmudnym etapie i idzie jak po grudzie
  •  

Canis

Przeszedłem wreszcie przez modelowanie klimatu Olsenii i Nuarii. Teraz jadę przez region Buania-Szur.
Potem będzie region Tangia/Pinu, potem Secht i Wielka Pustynia, potem Państwo Neszów, a na końcu Dewia.
Po zakończeniu tego etapu, jeszcze chcę się wziąć za Lykaona.
Potem wszystko przejrzę, dostroję powstały gdzieś po drodze różny bullshit, i dopiero to będzie koniec.

Canis

Jak mi się nie chce xD
Żmudne to.

Ale w następny piątek zaczynam urlop, a nigdzie nie jadę (>2020), to pewnie temat przyspieszy :)
  •  

Canis

Załączam teaser, jako że prace się przedłużają. Do posta dołączam PDF, który jest fragmentem przygotowywanego opracowania. Zaznaczam twardo, że nie każdy kraj jest tak dokładnie opisany. Opisuję co prawda region po regionie, ale robię to dosyć ogólnikowo.

Poniżej zaś znajdziecie przedstawienie dwóch globalnych faz, które będą oscylowały podobnie jak El Niño-La Niña czy Oscylacja Północnoatlantycka.
Spoiler
[Zamknij]


Borlach

O kurwa, ta prezentacja w PDFie wygląda zajebiście! Jeśli to jest tylko fragment większej pracy to nie mogę się doczekać jej opublikowania, bo chętnie poczytałbym w tej formie o Ajdynirze, czy generalnie Środkowym Kyonie. Podoba mi się też szata graficzna.

Wygląda na to, że artykuł o klimacie na wiki będzie jednym z lepszych xD
Oto ja, Adwokat Diabłów
  •  

Canis

Uwaga, długa pauza z całym tematem.
Muszę w jednym czasie zmienić mieszkanie, ogarnąć notariusza, i pomóc swojej zagranicznej dziewczynie z formalnościami w Polsce: mieszkanie, meldunek, praca i sprawy wizowe. To wszystko przeżera kosmiczne ilości pracy i nerwów i nie mam głowy do klimatu Kyonu na razie, wolę w przerwie odmóżdżyć się w BDO albo EVE online.
  •  

Canis

Prace się wreszcie skończyły.
Rozpoczynam budowę serii artykułów na Wiki.

https://jezykotw.webd.pl/wiki/Wielb%C5%82%C4%85d_i_Rekin

Canis

Szanowni państwo, opublikowałem aż siedem artykułów wprowadzających do klimatu Kyonu.

https://jezykotw.webd.pl/wiki/Wielb%C5%82%C4%85d_i_Rekin/Wprowadzenie

Przeczytajcie to sobie dokładnie, bo jutro prawdopodobnie opublikuję pierwszy artykuł o klimacie konkretnego regionu, będzie nim Ajdynir. To będzie pierwszy z serii takich artykułów. Ponieważ temat jest bardzo gruby, rozpocznę nowy rozdział projektu Kyon, zamykając dłużący się Finis Kynos. Czas najwyższy na następny rozdział, bo Kyon nie umiera, tylko bije rekordy w opisie i poziomie rozbudowy.

Canis


Borlach

Wygląda świetnie!

Bardzo podoba mi się wizja ajdyniriańskich miast z indyjskimi ghatami, czyli tymi schodami do rzek. Pasuje idealnie xD
Spoiler
[Zamknij]

Klimat Imperium też jest teraz znacznie ciekawszy niż zakładałem - zwłaszcza latem (globalnie zimą) czasu rekina, gdy lasy porastają wszystko, nie tylko na terenach północno-centralnych i północno-wschodnich, ale też między Mhasalem a Dalekim Zachodem. To daje mi bardzo dużo możliwości w opisie tamtych terenów. Myślisz, że mogłyby tam powstawać wielkie okresowe jeziora, coś w stylu Jeziora Czad? Powstawałyby w skutek tych powodzi w rekinowe lato, zajmując wielkie obszary ale będąc dość płytkimi. Większość z nich znikałaby wraz z pustynnieniem regionu, nieliczne uchowałyby się i przez zimę/czas wielbłąda w swych najgłębszych miejscach, tworząc sieć jezior-oaz.

Nowy model klimatu ładnie tłumaczy też zlewiska i jeziorka we wschodnim Ajdynirze, które też pewnie tworzą system wielkich jezior w rekinowe lato, z uwagi na deszcze i powodzie, kurczą się następnie przez cały cykl, ale nie znikają, bo zasilane są kilkoma rzekami. Na mapie zaznaczyłem ich minimalny obszar.

Mam też pytania o konkretniejsze informacje na temat 2 regionów o których nie wspomniałeś.
Pierwszym jest Rikkadan, państwo wasalne Imperium znajdujące się na jego zachodniej granicy. Zachodnie granice Ajdyniru oraz Rikkadanu opierają się na linii Masywu Harrunu - pasma wzgórz/niskich gór, które pewnie w żadnym miejscu nie przekraczają 2 kilometrów wysokości. Jak tam będzie w przybliżeniu wyglądał klimat, te ulewne deszcze i powodzie będą sięgać Rikkadanu?

Drugim jest wspomniana przeze mnie kotlina w Górach Pochodzenia, najdalej na południe wysunięta prowincja Imperium. Roboczo nazywam ją Klejnotem Południa, bo w zamierzeniu miała być perłą gór, zielonym i w miarę żyznym obszarem, otoczonym z 3 stron przez niebosiężne szczyty (od zachodu, południa i wschodu), od północy zaś przez niższe góry/wzgórza, w których znajdują się przełęcze na północ. Góry miały osłaniać Kotlinę przez wiatrami z pustyni, a rzeki wypływające z góry wypełniają 2 lub 3 kratery uderzeniowe, tworząc jeziora. Te zaś lokalnie łagodzą klimat, przez co w przeciwieństwie do otaczających ją terenów pustynnych i stepowo-półpustynnych Kotlina jest zielona i zdecydowania bardziej przyjazna życiu. Czy przy obecnym modelu klimatycznym taki scenariusz jest możliwy?

Wszystkie wspomniane regiony zaznaczyłem na mapie:
Oto ja, Adwokat Diabłów
  •