klasyfikatory?
Nic mi nie wiadomo aby były potwierdzone informacje na ten temat, jedynie spekulacje lingwistów natomiast brzmią one dość sensownie. Generalnie teoretyzuje się że funkcjonowanie klasyfikatorów bierze się z większego stopnia "abstrakcyjności" rzeczownika i traktowania ich wszystkich jako niepoliczalne oraz brakiem gramatycznej kategorii liczby. W indoeuropejszczyźnie każdy rzeczownik ma przypisaną kategorie liczby i zawsze jest określone czy jest go jedna sztuka czy więcej. W koreańskim, mandaryńskim, japońskim czy malajskim już nie. Słowo 사람 może oznaczać zarówno osobę jak i osoby. Istnieje tutaj sufix 들 oznaczający liczbę mnogą natomiast jest on nieobligatoryjny. I generalnie w tych językach poza malajskim morfemy pluuralizujące używane są tylko na rzeczownikach ożywionych pozostawiając liczbę nieożywionych jako domyślną (koreański to sobie czasem nagina nie wiem jak chiński). Kolejna sprawa że istnieją języki pozbawione całkowicie takich morfemów (hmongi, podobno kantoński).
Użycie samego rzeczownika bez klasyfikatora brzmi nienaturalnie jak dla nas powiedzenie "przynieś 3 piaski". Raczej 3
wiaderka (nanana - klasyfikator) piasku. Owy poziom "abstrakcyjności" mógł być motywem dla którego one się wyłoniły dla wszystkich rzeczowników.
A skąd się biorą? Jak już podałem wyżej, klasyfikatory są najczęściej poprostu rzeczownikami. 분 używane jako klasyfikator do liczenia osób znaczy właśnie tyle co osoba i funkcjonuje jako uprzejmy zaimek 3 osoby - ten pan/ta pani. Klasyfikatory precyzują też o co konkretnie chodzi. 물 두 병 (woda dwa butelka) ale jak podmienisz 병 na 전 to już są filiżanki. Jeszcze znam inny przykład zdania tym razem chińskiego gdzie od użytego klasyfikatora zależy czy dostaniesz rybę jako rybę w całości czy danie rybne. W kwestii chińskich kalsyfikatorów to musieliby się ghoster z ciasteczkowym wypowiedzieć czy wygląda to jakoś inaczej.
Znaczy są też języki gdzie klasyfikatory funkcjonują w postaci afixów (bengalski?) no ale to wykracza już poza moje kompetencje. Odmienną sprawą jest też fakt ze nie każdy język posiadający wyżej podane przeze mnie cechy odrazu ma klasyfikatory. Weźmy taki mandżurski czy tagalog. Nwm czy pomogłem czy nie no ale tyle wiem XD