Autor Wątek: słowiańskie  (Przeczytany 166917 razy)

Offline Siemoród

Odp: słowiańskie
« Odpowiedź #1005 dnia: Lipiec 03, 2018, 13:23:59 »
Niestety, zwykłe wyrównanie końcówki (wszakże семя). Nic więcej. Przykro mi Siemiorodzie i Wedyowiszu!

Właśnie dziwne to wyrównanie bo wśród licznych słów kończących się na -я jak имя, пламя, время i t. d. takiego wyrównania nietu.
Niech żyje Wolny Syjam!
 

Offline spitygniew

Odp: słowiańskie
« Odpowiedź #1006 dnia: Lipiec 03, 2018, 16:56:09 »
Jak również nie ma go wśród innych form przypadkowych tego słowa.
P.S. To prawda.
 

Offline Tolasz

 • Wiadomości: 558
 • Pochwalisze: 70 razy
 • Νημα δανια ναδ πηρογὶ α Μοχαμμαδ βὺλ ὶχ σμακοσ꙼εμ.
Odp: słowiańskie
« Odpowiedź #1007 dnia: Lipiec 29, 2018, 17:56:06 »
Przedreformowa ręcznie pisana bułgarska cyrylica. Ciekawy zwłaszcza jest kształt б, które wygląda jak polskie cz, i у.
Spoiler
[close]

Tutaj więcej tego.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 30, 2018, 15:41:38 wysłana przez Toyatl »
Uwolnić szamana Gabyszewa!!!
 

Offline Wedyowisz

Odp: słowiańskie
« Odpowiedź #1008 dnia: Sierpień 31, 2018, 12:03:19 »
Czy ktoś kiedyś wysnuł hipotezę, że przedchrześcijańscy Słowianie lub ich część używali piatidniewki/pięciodniowego tygodnia? Wyjaśniałoby to np. środę, zapożyczenie soboty, bliskość/wymienność Piatnicy (piątek był związany z zakazami pewnych czynności) i Niedzieli (dzień w którym się nie pracuje) w wierzeniach ludowych.
стань — обернися, глянь — задивися
 

Offline Obcy

 • Chwała Semienowi i Hordenowi!
 • Uciekinier
 • Wiadomości: 1 812
 • Pochwalisze: 33 razy
 • Zarządca Kontynentu Istanbudzkiego
Odp: słowiańskie
« Odpowiedź #1009 dnia: Sierpień 31, 2018, 13:29:46 »
Środa to podobno środek tygodnia, licząc od niedzieli, natomiast wtedy wtorek, czwartek i piątek to drugi/czwarty/piąty dzień po niedzieli. Natomiast Słowianie podobno nie znali dni tygodnia przed wprowadzeniem chrześcijaństwa, a konkretnie przed działalnością św. Metodego.

Jednak za bardzo nie kupuję tego i prawdopodobnie sobotę i niedzielę dodano po przyjęciu chrześcijaństwa. Do tego wierzenia ludowe sugerują, że poszczególne dni tygodnia były poświęcone jakimś bogom (co byłoby zresztą anomalią, gdyby tak nie było), np. wiemy, że czwartek na Rusi był łączony z Perunem (por. Jowisz i Tor), a piątek z Mokoszą (por. Wenus i Freja).
 

Offline Wedyowisz

Odp: słowiańskie
« Odpowiedź #1010 dnia: Sierpień 31, 2018, 15:36:13 »
No pokrętnie brzmią te tradycyjne tłumaczenia. Tak, Piatnica to „maska” nałożona na Mokosz, a połabski perĕndan często uważa się za kalkę z niemieckiego, ale podejrzewam, że to co najwyżej wzmocnienie rodzimej konotacji przez wpływ germański. Z tego co czytałem u V. Belaja są jakieś ślady ludowych tabu związanych z czwartkiem. W ogóle zastawiające że połabskie dni tygodnia są tak zbieżne z resztą Słowiańszczyzny (z wyjątkiem czwartku i piątku), skoro tam chrystianizacja powinna była przyjść skąd inąd. Można to traktować jako argument podważający ich powstanie (przynajmniej nazw numerycznych) wraz z nadejściem chrześcijaństwa.
стань — обернися, глянь — задивися
 

Offline spitygniew

Odp: słowiańskie
« Odpowiedź #1011 dnia: Sierpień 31, 2018, 16:57:24 »
Czy są w ogóle przykłady koncepcji tygodnia powstałych niezależnie od tej rzymskobabilońskiej? Jak z tym jest w kulturach azjatyckich? A nawet jeśli tak, to czy coś takiego mogłoby powstać w tak prymitywnej, zdecentralizowanej, pozbawionej kasty kapłańskiej a nawet nie wiadomo czy i normalnego panteonu (babilońskie dni tygodnia pierwotnie miały funkcje kultową) kulturze?
P.S. To prawda.
 

Offline Todsmer

Odp: słowiańskie
« Odpowiedź #1012 dnia: Sierpień 31, 2018, 22:56:09 »
Rzymianie mieli osmiodniowy tydzień, a Egipcjanie dziesięciodniowy :)
« Ostatnia zmiana: Sierpień 31, 2018, 22:58:45 wysłana przez Борівой »
 

Offline Dynozaur

 • Audytor w: Komisja Ustalania Nazw Miejscowości
 • Wiadomości: 3 830
 • Pochwalisze: 432 razy
 • Wiecznie obserwowany
Odp: słowiańskie
« Odpowiedź #1013 dnia: Wrzesień 01, 2018, 10:12:50 »
Nie rozumiem, dlaczego wy wszyscy  zakładacie, że niedziela jest dodatkiem chrześcijańskim i jest nowsza od tych wszystkich wtorków, śród i innych piątków.

Przecież to jedyny czystosłowiański twór w całym tygodniu, nie mający odpowiedników w żadnym innym europejskim języku.

"Numerowane" dni tygodnia? Ma je połowa Europy (ta, która nie używa nazw pochodzących od bóztw).
Środa? Istnieje u Niemców i w paru innych germańskich, istniała marginalnie także w łacinie (przetrwała w retoromańskich).

Poza tem, zauważcie że w przypadku innych dni tygodnia występują w różnych językach słowiańskich znaczne różnice słowotwórcze (mamy i "poniedzielnik", "wtórnik",  "piątnicę" it.p.), co świadczyłoby raczej o ich względnej młodości, zaś bezdyskusyjnie zapożyczona sobota ma dwie postaci (z nosówką i bez), podczas gdy niedziela jest wszędzie taka sama (no okej, środa też, ale środa jest akurat prostą redefinicją rzeczownika pospolitego, a nie formacją słowotwórczą). Niedziela zawsze stanowiła też punkt odniesienia w czasie ("dwie niedziele temu", stąd znaczenie "tydzień" w części języków), chociaż to da się akurat wytłumaczyć chrześcijaństwem.

Mojem zdaniem nie można wykluczyć możliwości, że "niedziela" oznaczała w czasach przedchrześcijańskich jakieś święto cykliczne, na czas którego zawieszano prace polowe i wszelkie inne. Chrześcijaństwo niewątpliwie nadało jej obecne znaczenie, ale samo słowo mogło istnieć wcześniej.
Jeżeli którykolwiek ze słowiańskich dni tygodnia miałby w ogóle mieć przedchrześcijańskie korzenie, to najprędzej właśnie niedziela (jako element wyłącznie słowiański, spólny* dla całej rodziny [bez żadnych "kruczków", drobnych różnic]), a nie "numerowańce" (wyraźnie wtórne wobec niedzieli, bo i od niej liczone).


*Wielkoruskie воскресенье, jako innowacja dużo późniejsza, jest w tej dyskusji nieistotne. Zresztą, i oni mają "niedzielę" w znaczeniu tygodnia.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 01, 2018, 19:10:55 wysłana przez Dynozaur »
СЛАВА РОССІИ! ГЕРОЯМЪ СЛАВА!
 
Pochwalili: Kazimierz

Offline Todsmer

Odp: słowiańskie
« Odpowiedź #1014 dnia: Wrzesień 01, 2018, 19:00:49 »
Ale ciekawe jest przykrycie Mokoszy Piątnicą, może to jakis wpływ skandynawski.
 

Offline Wedyowisz

Odp: słowiańskie
« Odpowiedź #1015 dnia: Wrzesień 01, 2018, 22:43:31 »
Podobno u Litwinów był jakiś 9-dniowy cykl. Pięciodniowe czy czterodniowe tygodnie są poświadczone w kulturach świata. Piątka jest bardzo intuicyjną liczbą z względu na anatomię i dobrze wpisuje się w ilość dni w roku. Nie wydaje mi się, żeby posiadanie takie cyklu wymagało jakiegoś wielkiego zaawansowania technologicznego. Jakie mogło mieć to praktyczne znaczenie w takim społeczeństwie? Ustalanie dni targowych, dni narad, sądów itp.

Ja sugeruję, że słowo *nedělja było wcześniej, tylko znaczenie zostało zmienione wraz z chrystianizacją. Najlepiej poświadczone w folklorze słowiańskim (poza niedzielą) są tabu związane z piątkiem: zakazy przędzenia, orania, uprawiania seksu. Na Rusi Niedziela jako personifikacja ma cechy bardzo podobne do Paraskiewy-Piatnicy. Serbowie nazywali św. Petkę matką Niedzieli.Więc jeśli te zakazy wywodzą się z czasów przedchrześcijańskich (a wszystko na to wskazuje), niedziela mogła być synonimem albo częściowym synonimem 5. dnia tygodnia. Liczbowe określenia na dni tygodnia są oczywiście popularne, ale aberracją (bałto)słowiańską jest liczenie od poniedziałku. Jeśliby wymyślili je misjonarze, czemu do licha nie liczyć po chrześcijańsku jak reszta, np. Grecy i Portugalczycy? Mieli gotowy model i po cholerę udziwniać go?

Właśnie ta niejednolitość derywacyjna zastanawia – idea jest ta sama: dzień po niedzieli (dniu wzgl.  bezczynności), drugi dzień, środkowy, czwarty, piąty, ale szczegóły derywacji się różnią i taki четверг sprawia wrażenie bardzo archaiczne, bo co to za końcówka -gъ? Nic produktywnego w epoce rozpadu prasłowiańskiego, to mi pachnie praindoeuropejszczyzną.

Ja to widzę tak, na podstawie znanych mi danych słowiańskich:

1. ponedělьja~ponedělъkъ~ponedělьnikъ
2. vъtorъkъ/vъtorьnikъ/vъtorъjъ
3. serda
4. četvьrgъ/čьtvьrtъkъ
5. pętъkъ/pętьnica (nedělja)

Później pod wpływem misjonarzy (i/lub handlu z innymi kulturami) dodano 2 dni, zapożyczono sobotę, a termin nedělja (dzień objęty tabu na niektóre prace) zaadaptowano dla 7. dnia z powodu jego podobnej funkcji w chrześcijaństwie, pozostawiając tylko nazwę numeryczną dla 5. dnia.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 01, 2018, 22:51:24 wysłana przez Wedyowisz »
стань — обернися, глянь — задивися
 

Offline Pluur

Odp: słowiańskie
« Odpowiedź #1016 dnia: Wrzesień 18, 2018, 22:03:47 »
Mapa Czechosłowacji z jej językami
I tu pytanie, co to za wyspa językowa nieopodal Ujścia nad Łabą? Czy istnieje jakiś dialekt na tych terenach do dzisiaj? Czy język tych terenów się czymś (szczególnym) charakteryzował?
 

Offline Pluur

Odp: słowiańskie
« Odpowiedź #1017 dnia: Październik 05, 2018, 23:12:49 »
Wybaczcie za post pod postem - widać: zagiąłem.
W międzyczasie poznałem bardzo fajny macedoński utwór Rum dum dum - czy owo "ergen" to serjo mężczyzna?
 

Offline Úlfurinn

Odp: słowiańskie
« Odpowiedź #1018 dnia: Październik 06, 2018, 10:02:55 »
Według Wikisłownika ерген to kawaler po macedońsku. W sumie, bardzo ładny turkizm, których jest sporo w macedońskim, zwłaszcza w djalekcie Skopje (tak, nawet Skopje nie mówi radomacedońskim, a dodam, że djalekt skopijski jest mocno zserbiony i mocno odchodzi od literackiej macedońszczyzny xD). Na kawalera bliższe jest mi słowo беќар, ale jestem niemalże pewien, że Skopje dominuje słowo ерген.
Swoją drogą, Bugarzy mogą swoje bzdurne teorje w dupę włożyć tak, aby zabolało. Djalekt skopijski, którym mówi ok. 40% Macedończyków jest pędzej djalektem serbskim, aniżeli bugarskim. xD

W utworze mamy Млади моми и ергени - czyli jasno chodzi tutaj o osoby młode, bez ślubu, gdzie мома to będzie panna (w sensie niezamężna)
« Ostatnia zmiana: Październik 06, 2018, 10:10:48 wysłana przez Úlfurinn »
smrt zidum
 

Offline Siemoród

Odp: słowiańskie
« Odpowiedź #1019 dnia: Luty 20, 2019, 10:55:18 »
Rosyjskie пойдёмте czyli takie chodźże pan ze mną albo po prostu chodźmy z nietypowym połączeniem końcówki oznajmującej I osoby liczby mnogiej i rozkazującej II osoby liczby mnogiej. Z podobnych znam tylko пошлите (-ли + -те), айдате (айда + -те), пожалуйста (-уй + -ста). To ostatnie wygląda na jakiś relikt liczby podwójnej, ale mogę się mylić.

Ktoś ma pomysł, zkąd wzięły się owe formy? Bo to jest trochę ewenement na skalę Słowiańszczyzny.
Niech żyje Wolny Syjam!