Kyon > Kyon

Cywilizacja Enenków

<< < (2/2)

Canis:
Odgrzejmy ten kotlet. Nie chcę tego kraju odpuszczać, bo spośród naprawdę egzotycznych cywilizacji to Szur jest najbliżej Tangii. Szczególnie, że w roku 9509 Tangia i Buania się porozumiały, co spowodowało, że Buania stała się kolonią tangijską, a zatem Tangia i Szur dzielą granicę lądową.

Spiritus i Kazimierz - seria pytań:

* Jaki stosunek do Buanii miał Szur przed aneksją Buanii przez Tangię? Np. w roku wspólnym (odpowiednik XV wieku na Ziemi) Buania była jeszcze niepodległa, ale w roku 9509 na grafice powyżej (odpowiednik XVII-XVIII wieku na Ziemi) należała już do Tangii. Jakie byłyby stosunki?
* Czym można by handlować?
* Czy były jakieś wojny w przeszłości albo czy nadal jest jakiś casus belli?

Spiritus:
1 i 3. Żadna wspólna historia nie została ustalona. Natomiast:
1) Niedługo po roku wspólnym Szur został w pełni podporządkowany Tuwwie, której loklany kult Taszina przerodził się w ekspansywny monoteizm, więc zakadam, że po podbiciu szurskich rywali Tuwwczycy mieliby chętkę na Buanię.
2) W roku 9124 [według mojego oryginalnego zamysłu; nie jestem do tej daty przywiązany i jeśli będziemy ustalać wspólną historię, jestem gotów ją zmienić] Szur zostaje skolonizowany przez Murię. Murowie z pewnością byliby też zainteresowani Buanią, więc naturalnie pojawiłby się konflikt między Murią a Tangią.

2. Hm, musiałbym się zastanowić. Na pewno Szur nie jest specjalnie żyzny - większość powierzchni zajmują wyżyny i góry ~300-600 m.n.p.m.

Spiritus:
Dabelpost, ale informuję, że przeniosłem artykuł na wiki z "Cywilizacja Enenków" na "Szur". Rozróżnienie pomiędzy cywilizacją, a ziemią, którą zamieszkuje, okazało się niepotrzebne. W praktyce zawsze używałem "Enenków" (czyli w tłumaczeniu po prostu ludzi czy też ludziaków) jako nazwę mieszkańców, A "Szur" jako nazwę krainy, a także kraju po unifikacji*; ten uzus jest teraz oficjalny - choć zgaduję, że wasze conlangi, jeśli ich użytkownicy nie mieli jakichś większych kontaktów z Enenkami, będą używać tylko jednego z tych określeń.

*por. "Han" i "Zhongguo"

Canis:
Chwalę, bo średnio wygodne było to "Cywilizacja Enenków". Szur jest wygodny w użyciu jako termin na kraj.

Buania jeżeli chodzi o surowce, z tego co wiem, ma przede wszystkim lubiany w Tangii ohuż, i bardzo potrzebne drewno okrętowe i budowlane. Importuje je okrętami oraz trasami przez Pinu. Jeżeli Muria by miała chrapkę na Buanię, to Tangia na pewno zareaguje gwałtownie. Z drugiej strony, jeżeli Muria jest silna, to ładnie wyznaczy to granicę zasięgu Tangii.

Co sami Szurowie mogą myśleć o Murii, Buanii i Tangii?

Canis:
Ile ludzi może mieć Szur?

Zrobiłem pewne szacunki, Spiritusie, ponieważ napisałeś ile ludzi żyje w miastach. Zsumowałem ich to i wyszło 680 000 ludzi. Zakładając poziom urbanizacji na poziomie 5%, wychodzi mi, że cała populacja mogła mieć maks. 13 600 000 ludzi.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Nie udało się pochwalić
Pochwalanie...
Idź do wersji pełnej