ciekawostki okołopismowe

Zaczęty przez varpho :Ɔ(X)И4M:, Wrzesień 29, 2011, 15:02:14

Poprzedni wątek - Następny wątek

Dynozaur

Cytat: varpho :Ɔ(X)И4M: w Kwiecień 30, 2012, 17:22:51
http://en.wikipedia.org/wiki/Dje#History

CytatDje was constructed by request of Vuk Stefanović Karadžić. There were several proposed shapes of the letter (one by Pavle Solarić, another by Gligorije Geršić). The variant now in use was designed by Lukijan Mušicki as a rotated and horizontally crossed g-shaped italic Cyrillic letter De.

znalazłem tablicę z propozycją alfabetu tego Solaricia:

ale tak na pierwszy rzut oka to widzę tu tylko propozycję dla "dż", co swoją drogą nie powinno dziwić, skoro zachowany został znak miękki...
poza tym czyżby czwarty znak w ostatnim rzędzie to był jus?

o Gersziciu to w ogóle nic nie znalazłem, a zastanawiam się, jak te serbskie litery mogłyby wyglądać.
może ktoś wie albo ma dostęp do jakiejś historii serbskiej cyrylicy?

swoją drogą do tej pory myślałem, że to sam Karadżić projektował te litery, a tu się okazuje, że nie tylko "dż" wziął z cyrylicy rumuńskiej, a "ć" z dotychczasowej serbskiej, ale i przy projektowaniu "dź" zdał się na innych... ;)

* Dynozaur zaciekawion.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

kolejna ciekawostka:



logo folkmetalowego zespołu Барадж z Kazania.
i o ile cztery pierwsze znaki w ich logo to po prostu stylizowane bukwy, to nie mam pojęcia, skąd wytrzasnęli ten znak na "dż"... do niczego to nie·podobne, szukałem w runach orchońskich i trochę w tamgach, ale tamg jest zatrzęsienie. swoją drogą, w tatarskim nie ma chyba dźwięku [d͡ʒ]...
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

Dynozaur

Znalazłem sobie tego Solarica

I dalej są teksty napisane po serbsku w starej ortografji, wygląda na to, że ћ istniało, podczas gdy ђ było wyrażane przez дь. Taka asymetrja. Widzę też sporo rusycyzmów w tych tekstach.

Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Vilène

Cytat: Dynozaur w Maj 02, 2012, 19:16:04
I dalej są teksty napisane po serbsku w starej ortografji, wygląda na to, że ћ istniało, podczas gdy ђ było wyrażane przez дь. Taka asymetrja. Widzę też sporo rusycyzmów w tych tekstach.
A ja widzę jeszcze odwrócone "ш"... oO. To ma być [t]?

Swoją drogą, zastanawia mnie, jak wyglądała przedgajowa ortografia chorwacka... Może Patka wie coś na ten temat?
  •  

patka chorwatka

#49
Cytat: Dynozaur w Maj 02, 2012, 19:16:04
Widzę też sporo rusycyzmów w tych tekstach.
Och, apropos rusycyzmów, ot tak, ruski jezik ne znam, ale słuhając różne wywiady po rosyjsku, potrafię zrozumieć niektóre wyrazy, i sporo nich są takie same w sztokawskim, naprzykład rus. znamenitost oznacza celebrity, a w nowochorwackim słynny budynek jakiś. Możecie mi powiedzieć, co sądzicie, skąd rosyjskie wyrazy w chorwackiej sztokawicy, czy przez serbską , czy jak***

Cytat: Ⓐ Vilén w Maj 02, 2012, 19:32:32
A ja widzę jeszcze odwrócone "ш"... oO. To ma być [t]?
Swoją drogą, zastanawia mnie, jak wyglądała przedgajowa ortografia chorwacka... Może Patka wie coś na ten temat?
jeśli chodzi o łacinkę to jej początki związane z czakawskim, do końca 15 w, potem wpyłw sztokawskiego.
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

#50
Cytat: Dynozaur w Maj 02, 2012, 19:16:04
Znalazłem sobie tego Solarica

o, dzięki.
[od strony 99 jest ciekawie]

nadal czuję się jednak trochę niepewnie - czyżby w tym alfabecie Solaricia litera ћ (ć) znajdowała się w miejscu, gdzie w obecnym alfabecie serbskim znajduje się џ (dž)?
poza tym, z wcześniej zacytowanego przez mnie artykułu wynikałoby, że Solarić zaproponował jakiś znak dla (đ), a w tej książce go nie widzę...
no chyba że ten alfabet podany przez Solaricia to po prostu tradycyjny alfabet serbski, a sam Solarić zaproponował jakieś nowe znaki później?


Cytat: Dynozaur w Maj 02, 2012, 19:16:04
I dalej są teksty napisane po serbsku w starej ortografji, wygląda na to, że ћ istniało, podczas gdy ђ było wyrażane przez дь.

ћ jeszcze zachowuje w swoim kształcie jakieś resztki t/т i ь.
znaczek Saturna nie bardzo. [tzn. chodziło mi o to, że nie przypomina д]
a w przytoczonym tekście trochę dziwnie wygląda to zawsze wielkie Ъ...
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

Hapana Mtu

º 'ʔ(1)|z(0) + -(y(2))| = º 'ʔ(1)|z(2)|
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:



Nyja Beksińskiego z jakimiś tajemniczymi literami.
cały obraz tu
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

cyrylica dla podlaskiego, czyli cała azbuka wspomnianego wyżej jelenia, co po borze chodzi:



i dyskusja na jej temat na fb.
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

Dynozaur

Chujowa. Jako jakiś zapis pseudoIPiański - może. Ale nie coś, czym można byłoby pisać.

Swoją drogą - chodit? Myślałem, że to twarde -t w trzeciej osobie jest typowo moskwickie. Tam nie powinno być zmiękczenia?
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

same apostrofy jeszcze mogłyby być nawet ciekawą innowacją [choć niezgodną z cyrylicką tradycją, gdzie apostrof raczej zastępuje twardy niż miękki znak], ale apostrofy, łacińskie joty i jeszcze jakieś łuczki... :\

Cytat: Dynozaur w Lipiec 24, 2012, 16:08:14
Swoją drogą - chodit? Myślałem, że to twarde -t w trzeciej osobie jest typowo moskwickie. Tam nie powinno być zmiękczenia?
a tego nie wiem, nie mówię tym językiem.
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

Vilène

Te łuczki to szczególnie fial, ortografia to nie transkrypcja fonetyczna, żeby się w takie coś bawić...
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

zastanawiam się, czy to w pierwotnym zamyśle nie miało być właśnie takim "naukowym" [a nie praktycznym] zapisem...

ja tam bym to wszystko oparł o apostrof, który robiłby też za <j> i ewentualnie można by go było inkorporować w samogłoski [z lewej] lub spółgłoski [z prawej]. coś jak w tych czcionkach majańskich:



jak szaleć, to szaleć. ;)
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •