Autor Wątek: Mój althist  (Przeczytany 8172 razy)

Offline BartekChom

Odp: Mój althist
« Odpowiedź #30 dnia: Lipiec 12, 2012, 00:17:19 »
A może chociaż kto kogo uznaje za schizmatyków, kto kogo za heretyków, a jakie podziały są uznawane za organizacyjne (tak jak między Kościołem rzymskokatolickim i greckokatolickimi albo między autokefalicznymi Kościołami prawosławnymi)?
 

Offline Todsmer

Odp: Mój althist
« Odpowiedź #31 dnia: Lipiec 12, 2012, 00:48:12 »
Kościół zachodni słowiański jest odmianą Kościoła zachodniego północnego (przy okazji ma szczególną więż ze słowiańskim wschodnim). Wszystkie Kościoły zachodnie uznają władzę papieża (jako honorowego patriarchy Rzymu), ale mają dośc znaczne różnice (większe, niż w Kościołach prawosławnych, ale mniejsze niż np między katolicyzmem a luteranizmem). Ogólnie nie są uznawani jako heretycy (przynajmniej oficjalnie) przez duchowieństwo i wyższe sfery, ale wśród chłopstwa już tak.

Jeśli chodzi o Kościół wschodni, tylko Kościoły bizantyński, syryjski, słowiański i koptyjski uznają się nawzajem. Reszta traktowana jest jak heretycy, a Kościół afrykański czuje się coraz mniej prawosławny i ciągnie go do Rzymu.

Kościół ariański, arabski i ormiański są tolerowane (heretycy tylko de iure). Kościół syryjski (ten w Mezopotamii) jest uważany za Tych Heretyków, były nawet wyprawy krzyżowe w Mezopotamii, nie do końca udane.