Nieoczywiste oczywistości

Zaczęty przez Noqa, Kwiecień 07, 2015, 13:51:11

Poprzedni wątek - Następny wątek

Noqa

OK, przyznaję się, że dopiero dzisiaj się dowiedziałem, że Marta to po aramejsku "Pani, kobieta".
Nie wiem, jak to mnie ominęło przez tyle lat.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Noqa

Dziś zgrzytnęło mi, gdy ktoś napisał, że "crushuje" mu się gra. Chwilę się zastanawiałem, czy jest crash czy crush zanim zorientowałem się, że to są dwa różne leksemy, znaczące właściwie to samo, a różniące się tylko centralnością samogłoski i specyficznymi użyciami (bo zacinająca się gra to wyłącznie crash, podobnie crash the party; za to miłostka to wyłącznie crush, itd.)

To dziwne, że różnicowałem to latami poprawnie, ale dopiero teraz świadomie zorientowałem się, że to są dwa różne słowa.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Feles

CytatDziś zgrzytnęło mi, gdy ktoś napisał, że "crushuje" mu się gra. Chwilę się zastanawiałem, czy jest crash czy crush zanim zorientowałem się, że to są dwa różne leksemy, znaczące właściwie to samo
,,zderzać się" i ,,zgniatać" to właściwie to samo?
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Siemoród

Właśnie doznałem oświecenia, że Zaporoże wcale nie wywodzi się od rogu, a od porohu czyli progu.
Niech żyje Wolny Syjam!
  •  

Obcy

Cytat: Siemoród w Sierpień 29, 2017, 18:19:23
Właśnie doznałem oświecenia, że Zaporoże wcale nie wywodzi się od rogu, a od porohu czyli progu.

Nie przejmuj się, dopóki nie znałem procesów wschodniosłowiańskich, to też tak myślałem, wszak w szkole poziom znajomości etymologii jest na zerowym poziomie (vide księża myślący, że małżeństwo to etymologicznie mąż + żona).
  •  

Henryk Pruthenia

Dziś się zorientowałem, ze dać buzi, to nie tyle co dać buziACC, gdzie buzi, to słowo takiego samego typu jak piciu, amu,aaa etc, a po prostu dopełniacz partytywny słowa buzia! :D

Noqa

Ja też dopiero dzisiaj. Po przeczytaniu twojego posta.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Todsmer

Ponieśmy to objawienie w świat :D
  •  

Henryk Pruthenia


Wedyowisz

No przecież to ta sama konstrukcja co dać dupy :P

A po prawdzie z buzi zrobił się też taki ideofon czy co to jest. Buzi-buzi.
стань — обернися, глянь — задивися

Henryk Pruthenia

#25
Cytat: Wedyowisz w Wrzesień 29, 2017, 13:17:56
No przecież to ta sama konstrukcja co dać dupy :P
Pfff, może dla Ciebie!

Ghoster

#26
[...........]
  •  

Jajeczko

#27
...
  •  

Caraig

No po angielsku mamy już przecież w tym znaczeniu to give head, więc kto wie.

Τόλας

Hasło "Żywią i bronią" zawiera dwa czasowniki. Od kiedy pierwszy raz się z nim zetknąłem do mniej więcej 20. roku życia, myślałem, że to są rzeczowniki w narzędniku. Konstrukcja w stylu "słowem i czynem", "oszczędnością i pracą" etc. Tylko nigdy jakoś nie wiedziałem, czym może być ta żywia.
  •