Słownik fleksji indoeuropejskiej

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Wrzesień 28, 2019, 08:56:54

Poprzedni wątek - Następny wątek

Henryk Pruthenia

Hej, co myślicie o stworzeniu słownika fleksji (przede wszystkim słowotwórczej) indoeuropejskiej? Nie chodzi mi tu o prajęzyk, ale podawanie końcówek, w jakich językach występują analogii, oraz praformy. Kto by się pisał na taki projekt badawczy? Oczywiście wszystko amatorsko, choć jak ktoś z Was doktorat pisze czy coś, to proszę bardzo, czemu nie.

Siemoród

Masz na myśli wyprowadzanie polskich końcówek z plackowych czy tabelki odmiany plackowej wraz z ewolucją? Bo jeśli chodzi o odmianę w bałtosłowiańskich to pewien obraz tego mam i mógłbym w czymś takim pomóc.
Niech żyje Wolny Syjam!
  •  

Henryk Pruthenia

Nie, chodzi mi o podawanie etymologii fleksji (przede wszystkim słowotwórczej) języków indoeuropejskich. Np. -wo (jak piwo, paliwo) etc. Założę dziś szablon na wiki i udostępnię wszystkim.

Siemoród

Cytat: Henryk Pruthenia w Wrzesień 28, 2019, 11:31:09
Nie, chodzi mi o podawanie etymologii fleksji (przede wszystkim słowotwórczej) języków indoeuropejskich. Np. -wo (jak piwo, paliwo) etc. Założę dziś szablon na wiki i udostępnię wszystkim.
Przyrostki i przedrostki to są rzeczy właśnie często olewane przy nauce języków. A szkoda, bo poprawne stosowanie np. w rosyjskim -цкій, -ческій jest ważniejsze od tego, że maści koni podajemy tylko długą formą przymiotnika.

Tym rzadziej podaje się etymologię.
Niech żyje Wolny Syjam!
  •  

Siemoród

Cytat: Henryk Pruthenia w Wrzesień 28, 2019, 11:31:09
Nie, chodzi mi o podawanie etymologii fleksji (przede wszystkim słowotwórczej) języków indoeuropejskich. Np. -wo (jak piwo, paliwo) etc. Założę dziś szablon na wiki i udostępnię wszystkim.
To gdzie ten szablon?  ;)
Niech żyje Wolny Syjam!
  •  

Henryk Pruthenia

Samemu mam przekopać słowniki etymologiczne wszystkich języków indoeuropejskich? :P

Siemoród

Myślałem, że może masz już jakiś szablon w brudnopisie, ale nie udostępniłeś. Na pewno dobrym punktem wyjścia byłaby do tego książka Moszyńskiego, o której ci wzpominałem ongiś. Sufiksy powinny być w słownikach etymologicznych, poza tem już niestety trzeba poszukiwać.
Niech żyje Wolny Syjam!
  •