Lekcje Fonetyczne

Zaczęty przez Ghoster, Październik 06, 2012, 11:07:03

Poprzedni wątek - Następny wątek

Ghoster

[...........]
  •  

Pingǐno

O.

A ja nadal nie kumam, dlaczego [ʁ] brzmi bardziej drgająco od [ʀ]...

Oczekuję nagłośniowych. c:
  •  

Tuktun

Dzięki, te lekcje na pewno bardzo mi się przydadzą.
Mój uprzedni, lipny nick to Lord of the Potatoes.

És most következzék valami egészen más. A Monty Python Repülő Cirkusza.
  •  

Noqa

O, fajnie, że ktoś się tym zajął :) Sam pewnie nieraz skorzystam. Liczę, że dojedziesz do większych niuansów, jak apikalne /s/, itd.

Cytat[ʁ] - "Freund" [fʁɔʏnt] - Przyjaciel.

[fʁ]? Chyba [vʁ] (co zresztą czytasz), albo [fχ]
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Pingǐno

Cytatapikalne /s/

Rozróżnianie między laminalnymi a apikalnymi to jak rozróżniane dwuwargowej nosowej i wargowo-zębowej nosowej. ;P

Cytat[fʁ]? Chyba [vʁ] (co zresztą czytasz), albo [fχ]

Już była o tym debata kiedyś.
  •  

Ghoster

#5
[...........]
  •  

CookieMonster93

Ładnie opisane, czekam na ciąg dalszy. Zwłaszcza na samogłoski <3
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Noqa

Post pod postem, bo może tamto ktoś przeniesie, a ja chcę wrócić do lekcji.

Ghoster, a może dobrze byłoby zrobić jakieś ćwiczenia? Jakiś w miarę wymagający tekst, który uczniowie nagraliby i wysłali (już po tym, jak to przećwiczyli), a ty byś ocenił, czy to trafia. Inaczej może być tak, że ludziom tylko będzie się wydawać, że rozumieją.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Pluur

Cytat: Noqa w Październik 06, 2012, 19:22:43
Post pod postem, bo może tamto ktoś przeniesie, a ja chcę wrócić do lekcji.

Ghoster, a może dobrze byłoby zrobić jakieś ćwiczenia? Jakiś w miarę wymagający tekst, który uczniowie nagraliby i wysłali (już po tym, jak to przećwiczyli), a ty byś ocenił, czy to trafia. Inaczej może być tak, że ludziom tylko będzie się wydawać, że rozumieją.


Według mnie bardzo, ale to bardzo dobry pomysł, szczególnie dla mniej wtajemniczonych w temat jak np. ja
  •  

Ghoster

#9
[...........]
  •  

Pingǐno

#10
Twoje nagrania są dobrej jakości, IMO.

Może Ghoster będzie robił sprawdziany z każdej kolumny IPA? xP
  •  

Ghoster

#11
[...........]
  •  

Pingǐno

Cytat: Nagranie[ᴙ] - Rrrrrrrr [ᴙᴙᴙᴙᴙᴙᴙᴙᴙ]

Padłem. xD
  •  

Wedyowisz

#13
@Ghoster: Pominąłeś uderzeniową nagłośniową. Coś z Afryki miało rzekomą nagłośniową dźwięczną zwartą, która okazała się uderzeniową nagłośniową.

Co do wibracji głębiej aniżeli położona jest nagłośnia, pozostałą fałdy przedsionkowe (ponoć używane w growlu itp.) i głosowe (których wibracje skutkują różnymi typami fonacji, a akustycznie najpodobniejsza do spółgosek drżących jest chyba skrzypiąca dźwięczność).

стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Ghoster

#14
[...........]
  •