Polskie Forum Językowe

Twórczość w użyciu => Opowiadania => Wątek zaczęty przez: BartekChom w Wrzesień 19, 2011, 20:33:12

Tytuł: ueham - historia
Wiadomość wysłana przez: BartekChom w Wrzesień 19, 2011, 20:33:12
Zebrałem już sporo legend i zaczynam je tłumaczyć na dialekt obłoczków. Aby ocenić zrozumiałość tego dialektu, zamieszczam możliwie dosłowne tłumaczenie, a polski drobnym druczkiem.

Bumea laydéyba-myg lidébey-ueham-míenu láeláu-lálea-míenu abú manae hae.

Ja mówić-będzie stary-historia-owie woda-grunt-owie od my z.

Opowiem legendy z wysp Ustal Naror (naszych wysp)

Naóeloa-míenu

Kamienie-owie

Kamienie

(1)Naóeloa-míenu halá bu-daleáy mó yémofiá yebéamaleou. (2)Lidébey-hea-míenu hafoím nyélóífy. (3)Daebomegúo-míenu halá hóúgei mó deba. (4)Neahóeléa-míenu halá bu-baéóleamy mó neolóm aleahoi moemineha. (5)Hafoím daebomegúo-óel-feáho áláemonyu hálá lidébey-hea neahóeléa neam-maegúnea. (6)Laéa iélomanu-feáho háláolá hafoím manaelý-óel neolóm. (7)Lidébey-hea neahóeléa halá daegóy laé. (8)Laéa healalá uauhaméó heafú moemineha aleahoi hafoím nyélóífy mó meomyéh oéme Nyélóífy-neahóeléa. (9)Beadygi halá daebomegúo góéa laéa daebomegúo-óel-feáho lidébey-hea neahóeléa. (10)Leómai halá na lidébey-hea búadua-a neahóeléa.

(1)Kamienie-owie być nie-umierać i bardzo mądry. (2)Stary-naj-owie oni światło. (3)Beton-owie być głupi i zły. (4)Obłoczek-owie być nie-rozwaga i żyć jeden dzień. (5)Oni beton-ować-był dawny tego stary-naj kamień przez-przypadek. (6)On chcieć-był wtedy pomagać oni długi-ować żyć. (7)Stary-naj kamień być zamknąć teraz. (8)On musieć uczyć każdy dzień jeden oni światło i wysyłać jako Światło-obłoczek. (9)Ziemia być beton co on beton-ować-był stary-naj kamień. (10)Księżyc być według stary-naj dwa-ty kamień.

Kamienie są nieśmiertelne i bardzo mądre, a najstarsze świecą. Betony są głupie i złe. Najstarszy kamień dawno temu został przypadkiem zamurowany przez nierozważne, żyjące jeden dzień obłoczki, kiedy chciał im pomóc przedłużyć życie. Odtąd, uwięziony, musi uczyć codziennie jednego z nich świecenia i wysyłać jako Słońce. Ziemia (świat) to beton, który go zamurował. Księżyc jest drugim najstarszym kamieniem.

Féydeao-míenu

Elf-owie

Elfy

(1)Daebomegúo-óel-feáho haemó féydeao-míenu lidébey-hea neahóeléa-ene, mó úéneaih-míenu eadúe yenúafý halá daebomegúo-óel-feáho fien. (2)Meáho égao eomaiu-feáho háeá-míenu hafoím mó hafoím háheo-feáho Mealu uólóna emý láeláu-lálea-míenu abú manae.

(1)Beton-ować-był duże elf-owie stary-naj kamień-z2, i inny-owie mieć serce co beton-ować-był ono. (2)Ale tylko przyprószyć-był jakiś-owie oni i oni kazać-był Mar przyjść na woda-grunt-owie od my.

Wiele elfów zostało zabetonowanych z najstarszym kamieniem, a inne miały zabetonowane serca. Ale niektóre były tylko przyprószone i one sprowadziły Marów na wyspy Ustal Naror.

Fyáléofýma yáýa

Złoto wiek

Złoty wiek

(1)Hílá manáó daebomegúo-óel lidébey-hea neahóeléa fyáléofýma yáýa halá-feáho. (2)Leamoúy lá neahóeléa nyélóífy-feáho.

(1)Zaraz przed beton-ować stary-naj kamień złoto wiek być-był. (2)Wtedy ten kamień światło-był.

Bezpośrednio przed zamurowaniem najstarszego kamienia trwał złoty wiek, kiedy ten kamień świecił.

Czas-owie przed kamienie-owie zacząć światło

Czasy zanim kamienie zaczęły świecić
Wcześniej trwały czasy, zanim kamienie zaczęły świecić. Wtedy panowała ciemność, ale niezwykłe cech gruntu (nie ziemi) powodowały, że mimo to rośliny rosły. Kamienie i betony chodziły wtedy po świecie, a najstarszemu kamieniowi służyli rycerze, zaś księżycowi - kapłani - księżycowe osły. Stolica państwa najstarszego kamienia leżała tam, gdzie teraz Aeloahalindoa i już wtedy żyły tam zielone słonie i stadne tygrysy, ale grunt był bezkresny. Na dalekim zachodzie za krajem obłoczków zbierano pieniądze, które rosły na drzewach, zaś na wschodzie, oddzielony marchią elfów, znajdował się ponury kraj betonów. Kiedyś podróżnicy przebyli kraj betonów, niesamowity las za nim, walczyli z kyrgiem i odkryli skarbunek. Na północy była mroźna kraina, a za nią gorący kraj, w którym żyły różowe słonie, które tak naprawdę były szare i większe od zwykłych.
----------
W wersji z Aeru księżyc ma brata, a zamiast księżycowych osłów są ksieżycowi ludzie, ksieżycowe elfy itp. Co będę musiał poprawić?
Tytuł: Odp: ueham - historia
Wiadomość wysłana przez: BartekChom w Wrzesień 21, 2011, 15:09:02
Dziś jeszcze wyślę to, co już było na wiki, a potem zaczną się pojawiać nowe szczegóły.

Czasy starożytnych
Jeszcze wcześniej światło zapewniali Starożytni, ale doświadczenia alchemików dały wprawdzie kamieniom, a w zasadzie również elfom, nieśmiertelność, ale zmusiły Starożytnych do odejścia. (Później najstarszy kamień próbował użyć alchemii do przedłużenia życia obłoczków.) Mówi się, że najstarszy kamień widział w młodości jednego. Kiedy ten Starożytny odszedł, zaczęły sie czasy, zanim kamienie zaczęły świecić.

Gwiazdy   
Mówi się też, że gwiazdy to ryby latające między księżycem a słońcem i pomagające im interpretować wskazówki najstarszego kamienia (konkretne słońce niedawno je słyszało, a księżyc jest o wiele mądrzejszy, ale i tak co jakiś czas je zapomina i świeci tylko częściowo).

Dzieciństwo najstarszego kamienia
Najstarszy kamień był sierotą, a jego rodzice, tak jak i prawie wszyscy jego rówieśnicy, zginęli w czasie najazdów betonów, które pojawiły się szczególnie licznie, kiedy zaklęcie dające kamieniem nieśmiertelność osiągało pełną moc. Mówi się, że gdyby najstarszy kamień znał swoich rodziców i doczekał ich śmierci, załamałby się. Natomiast rodzice księżyca, znającego najstarszy kamień od dzieciństwa, żyli długo i zmarli jako jedni z ostatnich kamieni, a jego ojciec był doradcą najstarszego kamienia (który wtedy jeszcze nie był najstarszy).

Kolejność wydarzeń
...
* czasy Starożytnych
* nadchodzi moda na alchemię
* pojawiają się betony
* rodzi się pierwszy w pełni nieśmiertelny kamień - najstarszy kamień
* rodzi się księżyc
* najstarszy kamień widzi ostatniego Starożytnego - usiłujący wszystko zaklasyfikować uważają to za początek "czasów zanim kamienie zaczęły świecić"
* najstarszy kamień zostaje władcą
* umierają rodzice księżyca
* najstarszy kamień uczy się świecić - początek złotego wieku
* najstarszy kamień zostaje zabetonowany, powstaje ziemia - koniec złotego wieku
* przyprószone elfy nakłaniają przodków Marów do podróży na wyspy Ustal Naror
* najstarszy kamień zaczyna wysyłać słońca

Młodość najstarszego kamienia
Kiedy najstarszy kamień był młody, wyróżnił się w czasie odpierania ostatniego wielkiego najazdu betonów. (Dlatego niektórzy rzeźnicy uważają, że jest godny miana pierwszego prawdziwego rzeźnika.) Księżyc wraz z rodzicami leczył wtedy rannych. W czasie tej wojny na słabo poznanych ziemiach między krainami kamieni i elfów pierwszy raz odkryto wioskę ludzi. Nie udało się wtedy ustalić, skąd przybywają i nie udało się tego dowiedzieć przed objęciem władzy przez najstarszy kamień, a wtedy ludzie uważali już, że od zawsze mieszkali tam, gdzie mieszkali. Wiadomo, że część z nich wywędrowała na zachód, ale nie wiadomo, czy mieszkańcy kraju, gdzie rosły pieniądze, byli ich potomkami. Kiedy władza najstarszego kamienia rozszerzała się na zachód, odkryto obłoczki, a wkrótce potem podróżnicy dotarli do kraju, gdzie rosły pieniądze.

Dzieciństwo najstarszego kamienie - uzupełnienie
Księżyc był jedynym kamieniem z pokolenia najstarszego kamienia, który przetrwał najazdy betonów i miał wielkie szczęście, że przetrwało też oboje jego rodziców. W sierocińcu jedynym kamieniem poza obecnym najstarszym był upośledzony młodzieniec. Natomiast najlepszym przyjacielem najstarszego kamienia w sierocińcu był pewien elf. Później jednak beton skaził jego serce.
Tytuł: Odp: ueham - historia
Wiadomość wysłana przez: BartekChom w Wrzesień 29, 2011, 17:30:52
Álénua
Elf ten nosił imię Álénua nadane przez opiekunów sierocińca, którzy dzisiejszemu najstarszemu kamieniowi nadali imię Naóébuy, pierwszy nieśmiertelny kamień. Zabetonował swoje serce, ponieważ obraził się na Kromkę Chleba (Éamelyú Hamáláy w dialekcie obłoczków. Jego imię w prawdziwym dialekcie kamieni można też oddać jako Chlebakromek, co oddaje fakt, że jest to jedno słowo, jednoznacznie imię, a jednocześnie zachowuje związek rządu między chlebem a kromką), śmiertelnego kamienia, który opracował uporządkowaną wersję haúbay, języka starożytnych i kamieni. Najstarszy kamień uczy się na własnych błędach, więc w przyszłości będzie potrafił zapobiec podobnej zdradzie, a przynajmniej jej skutkom.

Początek ery ziemi
Kiedy obłoczki zabetonowały najstarszy kamień, zdał on sobie do końca sprawę z tego, że niektórzy są zbyt głupi, aby na nich polegać, a także z tego, że alchemii zawsze należy unikać (chociaż juz wcześniej jej zakazał, a sam był jedynym alchemikiem).

Wybrzeże kraju elfów
Nikt nie był na brzegu między krajem elfów a morzem. Od strony morza przybycie uniemożliwiały burze, a od strony lądu - gęsta puszcza.

Wizje przyszłości
Mówi się, że jeżeli najstarszy kamień pokona ziemię, stanie się legendarnym rzeźnikiem, dorówna Kubie Rozpruwaczowi, rzeźnicy pójdą za nim i znów będą służyć dobrej sprawie. Ale jeśli ktoś zabije księżyc, najstarszy kamień może oszaleć, ponieważ śmierć przyjaciół to jedna z niewielu rzeczy, z którymi najstarszy kamień sobie nie radzi.

W alfabecie
W alfabecie przetrwały najszlachetniejsze byty, w tym te, które zginęły po złotym wieku: héamoyan - kwiaty o pięciu płatkach rosnące najliczniej na pustyni na północ od kraju, gdzie rosną pieniądze, úamaofí - wielkie robaki i daefíyo stojące na gruncie. Tratwa to wspomnienie o flisakach, którzy żyli kiedyś jako starsza rasa obok Starożytnych nazywanych wtedy młodszą rasą.

Niesamowitość
Flisacy tworzyli rzeki. W końcu było ich zbyt wiele i doszło do katastrofy. W wodzie pojawiały się dziwaczne kolorowe stwory i żywe bezlistne "drzewa" zagrażające lądowi. Starożytni znaleźli na to radę - część rzek trzeba było osuszyć, a nadmiar wody zebrać w morzu i osolić. Daleko na wschód od późniejszej stolicy kraju najstarszego kamienia pozostał po niesamowitości las, suchy i juz nie kolorowy, ale wciąż groźny. Jej śladami były też niebezpieczeństwa na wybrzeżu kraju elfów, a pustynia była skutkiem ubocznym jej osuszania. Rozrost niesamowitości na północ powstrzymała mroźna kraina, a na południu niesamowitość była mniej niebezpiecznie i nie było warto jej niszczyć, ale z jej powodu przez wieki nikt się tam nie zapuszczał.

Flisacy
Flisacy nie byli tak doskonali jak Starożytni, kamienie, czy nawet elfy, a raczej porównywalni z ludźmi, chociaż długowieczni i obdarzeni talentem do świecenia oraz niezwykłą władzą nad wodą. Wynaleźli alchemię jeszcze zanim pojawili się Starożytni, ale nie znaleźli sposobu, by pomóc tym, którzy nie potrafili świecić. Centrum niesamowitości było tam, gdzie dawna stolica ich kraju, a skarbunek został tam ukryty przez pewnego flisaka, który później nie mógł po niego wrócić. Starożytni zaraz po pojawieniu się znaleźli sposób na pokonanie niesamowitości, ale nie dotarli do wschodniej części kraju, gdzie flisacy wymarli i kiedy kyrgi się pojawiły, nie spotkały innej rasy rozumnej. (Później jednak pojawiła się na wschodzi kolejna rasa.) Również na zachodzie flisacy w końcu wymarli. W złotym wieku pojawiły się ryby i nawet najstarszy kamień nie wiedział, że są one (zwłaszcza rozumne ryby latające) pewną formą powrotu flisaków.

Grunt
To úamaofí zapewniały niezwykłe właściwości gruntu. Ziemia rozszerzając się zmusiła do ucieczki úamaofí, które zniszczyły w końcu niesamowitość na południu, chociaż nikt ich później nie widział. Ponadto na ziemi nie mogły rosnąć héamoyan i odtąd pustynie są nie tylko suche, ale i martwe.
Tytuł: Odp: ueham - historia
Wiadomość wysłana przez: BartekChom w Październik 14, 2011, 18:08:01
Wysyłam w końcu ostatnie dokończone opowiadania. Od teraz będę wysyłał w miarę pisania.

Czasy alchemii
Przed czasami alchemii pewien elf wynalazł chleb i inne elfy, a zwłaszcza kamienie, próbując mu dorównać zajęły się alchemią.

Latanie
Kamienie nie miały rąk ani nóg, toczyły się i przenosiły przedmioty siłą woli i potrafiły latać, chociaż tylko niektóre, tak jak księżyc, miały do latania talent. Latały też obłoczki i oczywiście latające ryby, a pierwszymi znanymi stworzeniami latającymi były muchy. (Muchy jednak uważa się za małą formę plugawych stworów z niesamowitości.)

Era er flisaków
Kiedy flisacy sie pojawili, nie było innych ras rozumnych i nie wiadomo wiele o wcześniejszych czasach (chociaż przypuszcza się, że z nich pochodziły daefíyo). Dlatego znane ery zalicza się do ery er flisaków. Jej początek nazywa się  początkiem ery flisaków. Dalszy podział dotyczy tylko zachodu: Kiedy pojawili się starożytni, nastały czasy starożytnych, które dzieliły się na czasy starszej rasy i młodszej rasy, czasy samych starożytnych oraz czasy starożytnych i kamieni, przy końcu których wyróżnia się czasy alchemii. Czasy zanim kamienie zaczęły świecić, następną erę, dzieli się na wczesne i późne, a różnica między nimi to życie ostatnich śmiertelnych kamieni, postęp w tępieniu betonów i zasięg władzy najstarszego kamienia. Kiedy najstarszy kamień nauczył się świecić, nastał złoty wiek. Następną erę można nazwać erą ziemi i mówi się, że dzieli się ona na erę ludzi na ziemi i erę małp na ziemi, a dopiero po niej uwolni się najstarszy kamień. Wrócą też wtedy starożytni, uda się nawiązać kontakt z kyrgami i nastanie chlebowy wiek. Uważa się, że starożytni byli jak dotąd najmądrzejszą rasą, ale to najstarszy kamień jest najmądrzejszą istotą. Po chlebowym wieku era er flisaków ma jeszcze trwać długo aż zakończy się ponurymi czasami smoków.

Trzeci najstarszy kamień
Trzeci najstarszy kamień był ogrodnikiem i nazywał się Łopata (później Ojciec Łopaty, Dziad Łopaty itd., a dziś Prałopata). Jego żoną została córka Lśniącej Strugi (Łopatowa, Matka Łopaty, Babka Łopaty itd., a dziś Prałopatowa). To druga najstarsza kobieta-kamień. Jest najmniejszym ziarenkiem piasku.

Pojawienie się starożytnych
Starożytni pierwszy raz zobaczyli flisaków w czasie głośnej zabawy na wielkiej tratwie. Niesamowitość już narastała, a flisacy nie zdawali sobie z tego sprawy i uważali za normalne, że muszą odpędzać wielkie muchy i inne dziwadła wyłaniające się z rzeki.

Rodzina Prałopaty
Ojciec Prałopaty przed jego narodzinami nazywał się Młodszy Czarny Przyjaciel Úamaofí, a matka nazywała się Bratek. Starszy brat ojca Prałopaty (jego jedyny krewny) miał oczywiście na imię Czarny Przyjaciel Úamaofí. Matka Prałopaty była sierotą. Mówiono o niej, że nikt nigdy tak pięknie nie latał. Otrzymała własne imię z myślą o tym, aby ładnie brzmiało na pogrzebie. Mówi się, że to najsłynniejszy przykład pesymizmu w historii. Ślub Młodszego Czarnego Przyjaciela Úamaofí i Bratek krótko po bitwie, w której pierwszy nieśmiertelny kamień pokonał betony, był pierwszym ślubem kamieni w czasach zanim kamienie zaczęły świecić. To właśnie na nim Kromka Chleba obraził Álénuę. Pierwszy nieśmiertelny oraz Księżyc i jego rodzice byli gośćmi honorowymi. Kolejną uroczystością było zebranie pierwszych nieśmiertelnych kamieni zorganizowane już przez Naóébuy. Na nim mały Łopata pierwszy raz zobaczył córkę Lśniącej Strugi, która była jeszcze niemowlęciem. Trzecią i ostatnią z wielkich uroczystości na początku czasów zanim kamienie zaczęły świecić był ich ślub.

Imię Księżyca, czwarty i piąty najstarszy kamień
Leómai pochodzi od "niosący ulgę". To trudne słowa, więc wśród obłoczków czy nawet ludzi imię Księżyca nie jest tłumaczone dosłownie. Czwartym najstarszym kamieniem jest Troskliwy Słoń. Tak jak jego ojciec i dziadek prowadził sierociniec. Był to sierociniec mniejszy od prowadzonych przez elfy - jednego w stolicy, w którym wychował się najstarszy kamień i drugiego, w którym wychowała się Bratek. Troskliwy Słoń miał młodszego brata. Piątym najstarszym kamieniem i najstarszą żyjącą kobietą jest starsza siostra Prostej Sosnowej Deski. Pochodzi ona z rodziny wysokich rolników i dlatego Prałopatowa jest dziś najmniejszym kamieniem.

Zło i koniec ery er flisaków
Mówi się, że syreny będą podróbką ludzi/elfów i ryb, stworzoną przez nową niesamowitość. Nowa niesamowitość będzie przypominać starą, tak jak zabetonowane elfy z czasów ziemi przypominają Alenuę. Natomiast w erze smoków smoki zniszczą wszelkie dobro, wraz z uczniami najstarszego kamienia, którzy będą kimś więcej niż legendarnymi rzeźnikami, i samym najstarszym kamieniem, który już od dawna będzie wtedy legendarnym rzeźnikiem. Same smoki będą zbyt plugawe, żeby zasłużyć chociaż na miano rzeźników.
Tytuł: Odp: ueham - historia
Wiadomość wysłana przez: BartekChom w Grudzień 09, 2011, 01:14:32
Inne rasy
Krasnoludy będą czymś pośrednim między ludźmi i małpami, a dokładniej ludźmi udoskonalonymi przez małpy. Zrobią coś głupiego i zakończą chlebową erę. Syreny będą się dzielić na nizsze, równie przypominające człowieka, co małpę i wyższe, czasem naprawdę podobne do człowieka czy elfa. Ludzie wtedy wymrą, a elfopodobny wygląd będzie się źle kojarzyć aż do czasu, kiedy pojawią się niziołki, którym przyjdzie przełamać ten stereotyp.

Krasnoludy
Małpy tak naprawdę będą się dzielić na szympansy, goryle i orangutany i wrzucać ludzi i elfy do jednego worka tak, jak ludzie zaliczają je do małp. Przy tym nie będą zaprzeczać, że są mniej doskonałe od elfów, ale będą uważać się się za lepsze od ludzi. W chlebowej erze goryle, wykorzystując technikę powstałą w erze małp na ziemi, zmienią grupę ludzi w krasnoludy. Po pierwsze dodadzą im owłosienia. Ponieważ będą uważać małe rozmiary za główną zaletę ludzi, zmniejszą ich, ale tak, aby nie zmniejszyć jeszcze bardziej siły, a za to poprawić stosunek długości nóg do rąk.

Syreny i wampiry
Syreny będą się dzielic na
- prymitywne - o ciałach z grubsza łysych i rysach łączących wady elfów i ludzi (rasy najbardziej elfopodobnej) oraz małp, a ogonach pośrednich między flądrami i węgorzami, a na dodatek z włosami zamiast płetw
- elfwate (człowiekowate) - pozornie piękne jak elfy, chociaż łączące często elfie uszy np. z zarostem
- małpowate - przypominające rude goryle, czarnoskóre szympansy itp.
Nie będą miały prawdziwej krwi, takiej jak prawdziwe istoty elfobodobne i ryby, i będą miały na tym punkcie obsesję. Będą wysysać krew z istot elfopodobnych i ryb, a także namiastkę krwi z siebie nawzajem. Później wykształcą się spośród elfowatych wampiry, piękne, mające nogi i korzystające z krwi, którą będą wysysać, a spośród małpowatych - czterorękie białe nibygoryle, nadające pozór czerwieni swojej nibykrwi czerwonym światłem, które będzie wypełniać ich wnętrza i oczy, a krew pijące tylko z zazdrości, jak syreny. Wszystkie istoty elfopodobne wtedy wymrą (małpy jako ostatnie), a wkrótce potem zakończy się pierwszy rozdział ery er flisaków.

Odejście starożytnych
Starożytni odeszli na południe za niesamowitość. Wykorzystali do tego zdolność do dematerializacji. Jak ostatni odszedł ten, którego spotkał najstarszy kamień i który specjalnie został, aby go zobaczyć.

Ryby a flisacy
Ryby latające są reinkarnacją flisaków. Inne ryby są odpryskiem tej reinkarnacji, co zdarza się przy reinkarnacji ras. Flisacy będą się reinkarnować przez całą swoją erę er.

Koniec chlebowej ery
Krasnoludy będą wykopywać błyskotki, które okazą się czymś złym, co w poprzedniej erze er pogrzebano pod gruntem.

Era kyrgów
Na dalekim wschodzie trwa era kyrgów (tak przynajmniej wygląda to z punktu widzenia ludzi). Dziś żyją kyrgi i pokyrgi. Do chlebowej ery pojawią się jeszcze trzecie kyrgi, podobne do poprzednich, i kyrgostarożytni, podobni z budowy i inteligencji do starożytnych.

Ogień i gotowanie
Flisacy i starożytni potrafili gotować bez uzycia ciepła. Na gruncie pożary same nie wybuchały i dopiero kamienie odkryły ogień (bez tego elfy nie mogłyby wynaleźć chleba). Ludzie prawdopodobnie poznali ogień dzięki pożarowi, który roznieciły betony, i dopiero oni zarówno mogli używać pochodni, jak i potrzebowali ich.

Kealembou i Maleoi
Kealembou i Maleoi to dwoje flisaków, którzy ukryli skarbunek. Jak w pewnym stopniu sugerują ich imiona, flisacy nie używali głoski "f", którą wprowadzili dopiero starożytni.
Tytuł: Odp: ueham - historia
Wiadomość wysłana przez: BartekChom w Grudzień 31, 2011, 17:55:29
Zdaje się, że jako jedyny piszę w tym dziale, a na dodatek w tych fragmentach mam problemy ze stylem. Tak czy inaczej prezentuję kolejne kawałki historii.

Okresy czasu
Najstarszy kamień umrze w wieku 62 lat najstarszego kamienia, czyli 182 lat księżyca.
Elfy żyją przeciętnie 700 lat (pierwszym pokoleniem, które osiągnęło taką długość życia, było to, które narodziło się po najstarszym kamieniu), a pierwotnie żyły przeciętnie 80 lat (kamienie 90 lat, a ludzie 70 lat). Taki sam przelicznik dotyczy dorastania kamieni i życia ostatnich śmiertelnych kamieni.
-125 lat - rodzi się ojciec prałopaty
-107 - rodzi się ostatni śmiertelny kamień
-20 - rodzi się najstarszy kamień
-19 - rodzi się Álénua
0 - rodzi się Księżyc
11 - najstarszy kamień widzi starożytnego
108 - bitwa
Era Ziemi trwa już ok. 5 tys. lat. Złoty wiek trwał ok. 200 lat. Czasy zanim kamienie zaczęły świecić trwały ok. 12 tys. lat. Pokolenie prałopaty ma ok. 5 lat kamieni i oczywiście ok. 17 tys. lat. Kamienie wymrą za ok. 240 lat kamieni (mniej więcej wtedy, kiedy pierwsze skończą 80 lat, dotrze do nich, że są śmiertelne i się załamią) czyli ok. 50 lat Księżyca. Księżyc umrze w wieku 109 lat Księżyca. Niziołki pojawią się przy początku czwartego rozdziału.
62=48*90/70
130*80/700=14,86 - ~"pełnoletniość" nieśmiertelnych kamieni

Pierwsze nieśmiertelna kamienie
1. Naóébuy, czyli pierwszy nieśmiertelny kamień, dziś najstarszy kamień
2. Leómai, czyli niosący ulgę, Księżyc
3. Łopata, dziś Prałopata
4. Troskliwy Słoń, mąż...
5. starsza siostra Prostej Sosnowej Deski, żona ... Deski
- córka Lśniącej Strugi, dziś Prałopatowa
- młodszy Troskliwy Słoń
- młodsza siostra Prostej Sosnowej Deski, żona ...
- Prosta Sosnowa Deska, mąż siostry ... Deski

Daleka przyszłość
Nie licząc najstarszego kamienia, pierwszą rasą, która dotrwa prawie do końca ery er flisaków, będzie trzecia (po starożytnych i kyrgostarożytnych) w pełni nieśmiertelna. Przed smokami będą większe niebezpieczeństwa, ale w czasach smoków nawet epiccy rzeźnicy nie będą tacy, jak kiedyś, a najstarszy kamień będzie już tak mały, że również nie da rady wiele dokonać. Najszlachetniejszą rasą elfopodobną będą eldariny, niepodobne szczególnie ani do elfów i ludzi, ani do małp, ani nawet do pafputów. Ostatni epicki rzeźnik będzie zły i zabije przedostatniego, a sam zginie próbując wykorzystać smoki do swoich celów. Potem zginie najstarszy kamień.

Koniec pierwszego rozdziału
Czasy ludzi na ziemi potrwają jeszcze najwyżej 1 tys. lat, czasy małp na ziemi - 4 tys. lat. Chlebowa era - ok. 1 tys. lat. Era burz i era zaszczucia - razem 10 tys. lat. Razem ok. 11 tys. lat. W erze burz powróci niesamowitość, pojawią się syreny, potem wampiry i białe małpy, wymrą obłoczki, wymrą znani ludzie. W erze zaszczucia wymrą elfy, krasnoludy i orangutany, potem goryle i pokyrgi, potem ludzie (którzy żyli w ostatniej erze ludzi i których ślady zostaną odkryte w czasie babiego lata szympansów (podobną nazwę ma babie lato centaurów, ale nie będzie to w pełni analogiczny okres)). Zginą też znane trzecie kyrgi. Drugi rozdział zacznie się erą całkowitego zaszczucia. Kolejne rozdziały będą trwały przeciętnie 50 tys. lat.
Tytuł: Odp: ueham - historia
Wiadomość wysłana przez: BartekChom w Kwiecień 15, 2012, 12:36:34
Babie lato centaurów
Kiedy pojawią się centaury, nastanie babie lato centaurów. Krótko po tym, jak ono się skończy, wymrą niziołki. Centaury przetrwają jeszcze kilka er.

Eldariny
Eldariny mają błyszczącą zieloną skórę, okrągłe usta ze stożkowatymi niewyłamywalnymi zębami, oczy poniżej nich, dwa łokcie na każdej ręce i dwa kolana na każdej nodze oraz dwa kciuki i od dwóch do czterech zwykłych palców na każdej dłoni. Nie mają szyi, chodzą jakby na palcach i ogólnie są gładkie. Ręce trzymają w bok, w górę, w przód i dłonie w górę, a nogi mają w górnych kolanach odchylone lekko na bok. Widzą poza światłem widzialnym również w nadfiolecie. Są prawie tak szlachetne jak starożytni. Nibyeldariny są podobne, ale: niektóre mają srebrną (nieodbijającą ultrafioletu) skórę (pozostałe również błyszczącą na zielono), mają zęby w kształcie pryzm, a szlachetnością mieszczą się między elfami a kamieniami.

Rzeźnicy mocy
Jasna strona mocy nie znosi uczuć takich jak gniew, natomiast są one podstawą dla rzeźników. Dlatego rzeźnicy mocy muszą być źli. Jeszcze groźniejsi są legendarni rzeźnicy mocy i epiccy rzeźnicy mocy. Straszni są też rzeźnicy mocy, które gryzą niewyłamywalnymi zębami i gotują żywcem na zimno. Ale ostatni epicki rzeźnik nie będzie rzeźnikiem mocy.

Ostatnie istoty elfopodobne
Ostatnimi istotami elfopodobnymi będzie dwoje pafputopodobnych dzieci z wioski, którą zniszczy jakieś zło. Ich rasę ("ostatnie pafputy") najstarszy kamień odkryje dopiero znajdując te dzieci. Będą głupsze od ludzi, ale mądrzejsze od obłoczków, a najstarszy kamień będzie je uczyć a elfach, nibyelfach (ludziach), małpach, krasnoludach i ogólnie początkach istot elfopodobnych. Dziewczynkę dopadnie zło, które zniszczyło wioskę, a chłopiec zostanie epickim rzeźnikiem.

Balrogi
Balrogi będą najgorszą złą rasą. Z natury będą legendarnymi rzeźnikami, a ten, kto je pokona będzie pierwszym epickim rzeźnikiem. Dopiero potem pojawią się eldariny.

Trikit
Najgorszym rzeźnikiem mocy będzie Trikik (takie imię sam sobie nada) - ryba C, epicki rzeźnik mocy, który będzie gotować żywcem na zimno i wszczepi sobie zęby eldarina. Z poziomu kamienia i długowieczności dojdzie do jakiejś formy nieśmiertelności. Będzie wegetarianinem. Będzie starał się odtworzyć balrogi, a wynik będzie wyglądał podobnie, ale będzie mu daleko do prawdziwych balrogów. Rozważy też odtworzenie alchemii, ale uzna, że to już zapomniana wiedza, chyba że odebrałby ją najstarszemu kamieniowi. Po jego śmierci jego czciciele będą śpiewać "Trikiku, czy ci nie żal, Trikiku, wracaj do hal." Z tą pieśnią na ustach umrze też ostatni epicki rzeźnik.

DOPISANE:
W pierwszej wiadomości przetłumaczyłem jeszcze dwa fragmenty (cztery zdania (hi, hi)) na dialekt obłoczków.
Tytuł: Odp: ueham - historia
Wiadomość wysłana przez: Feles w Kwiecień 15, 2012, 18:36:43
Trochę "encyklopedyczne" te legendy.  :-\

Nie wiem nawet, na ile to pasuje do Opowiadań.
Tytuł: Odp: ueham - historia
Wiadomość wysłana przez: Noqa w Kwiecień 15, 2012, 21:36:11
Nie narzekaj, mnie to zachwyca :D Bez tej encyklopedyczności straciłyby urok.
Tytuł: Odp: ueham - historia
Wiadomość wysłana przez: BartekChom w Sierpień 09, 2012, 00:11:27
III wcielenie flisaków i smoki
Trzecim wcieleniem flisaków będą nadobłoczki zwane też wodnymi obłoczkami. Będą prawie tak mądre, jak elfy.

Smoki mają coś wspólnego z niesamowitością.

Potęga ziemi i potęga absurdu
Duch absurdu towarzyszy zawsze najgłupszym rasom, takim jak obłoczki. Wzmocnił się, kiedy niewiarygodnie głupie obłoczki wzięły udział w robieniu niewiarygodnie głupiej ziemi. Dzięki niemu ziemia nie wpadła na to, żeby zniszczyć wszystkich ludzi albo najstarszy kamień. Zamiast tego ziemia myli ludzi, zakrzywia obraz świata i tworzy iluzje, np. zmieniając szczegóły księżyca na swoje najbardziej wrogie miejsca itp. Skierowała tam też astronautów lecących na Księżyc. Gwiazdy itp. aby nie dostać się pod jej wpływ nie mogą lądować, a zwykłe kamienie, jako podlegające najsilniejszym wpływom alchemii są na ziemi bezsilne. Przy tym, jak każdy beton, lubi ogień i dlatego w dzisiejszych czasów pożary wybuchają same z siebie.
Tytuł: Odp: ueham - historia
Wiadomość wysłana przez: Mônsterior w Wrzesień 10, 2012, 20:37:05
Niestety jestem świeżo po lekturze "Studentów" Jasnegosfinksa i nic nie jest mnie w stanie zachwycić ;)
Tytuł: Odp: ueham - historia
Wiadomość wysłana przez: BartekChom w Maj 19, 2013, 23:18:24
Rudobrody
Niziołki doczekają następnych istot elfopodobnych właściwych, rudobrodów, które pojawią się w piątym rozdziale, w ciężkich czasach przed babim latem centaurów. Będę mieć
- wzrost krasnoludów,
- gładką rudą brodę i ogólnie gładką cerę,
- prostokątne uszy,
- włosy na palcach dłoni, zwłaszcza na małym palcu,
- czarne, ewentualnie fioletowe, wyjątkowo blond włosy,
- beżową lub pomarańczową skórę,
a nie będą mieć brwi.
Już po babim lecie centaurów pewnej grupie rudobrodów uda się zmienić w doskonalszą rasę dzięki długiej pracy i czemuś w rodzaju promieniowania. Będą się od rudobrodów różnić m.in. tym, że będą mieć
- zielonkawą, ewentualnie niebieską skórę, już nie tak gładką
- łuski zamiast włosów na palcach,
- siwe albo zielone, zawsze kręcone włosy,
- brwi.
Rasa ta będzie nazywać się wiekobrodami, chociaż w użycie będą też gorzej dobrane nazwy - nieśmiertelne rudobrody (mimo, że nie będą nieśmiertelne), długowieczne rudobrody (co wciąż nie podkreśla, że są zupełnie odrębną rasą) i zielone rudobrody.

Czas życie i szlachetność
Flisacy żyli 700 lat. W chlebowym wieku ludzie będą żyć mniej więcej 300 lat, a krasnoludy - 450. Niziołki będą żyć jakieś 300 lat, rudobrody 110, wiekobrody 800, a ryby C - 860.

Niziołki będą odrobinę bardziej szlachetne od ludzi, a centaury i rudobrody - od niziołków. Wiekobrody będą trochę bardziej szlachetne od elfów.

Wana
Ważnym zjawiskiem będzie wana, która zostanie odkryta tak, jak ogień w czasach starożytnych i kamieni. Wanę odkryje w trzecim rozdziale trzecia nieśmiertelna rasa (rasa ta pojawi się już w drugim rozdziale, w drugiej erze i będzie należeć do istot flisakopodobnych właściwych). Będzie się mówić, że wana jest niebieska (chociaż nie zawsze, a ściśle biorąc najczęściej błękitna w czarne kropki). Będzie uśmierzać swędzenie i zapewniać miłe, zdrowe dźwięki, ale niewłaściwie użyta (np. przyłożona do spodu łokcia, pachy, kolana albo do gruntu) będzie powodować sztywnienie, nawet trwałe. Rośnie, jeśli dotknąć nią do orzechów. Łatwo ją przechowywać. Istoty elfopodobne noszą ją na lewym ramieniu. Niszczy chleb. Niszczą ją liście drzew. Można ją rozsmarować, ale podzielona metalowym nożem zawsze przyjmuje charakterystyczny, zbliżony do prostopadłościanu lekko wklęsły kształt. Dotknięta bezpośrednio przez istotę elfopodobną i dotknięta drewnem wydaje się twarda. Kiedy wana dotknie ognia, i wana, i ogień stają sie zielone. Odbija pole magnetyczne. Z wodą tworzy pianę, które nie ma w sobie baniek, służy do mycia i unosi się w górę. Narywa się ją (tak jak ogień rozpala). Ale najważniejszą własnością wany jest to, że dodana do szpinaku sprawia, że chroni on przed istotami niesamowitości o wiele skuteczniej niż czosnek. Dlatego drugą erę trzeciego rozdziału będzie się nazywać szpinakową erą.

Ponure czasy
Era zaszczucie zacznie się, kiedy wszyscy zaczną się bać świecić. W czasie swojego babiego lata szympansy umieszczą na niebie wielką lampę, która potem zostanie zniszczona. W erze kompletnego zaszczucia nie da nawet rady używać martwych źródeł światła i dlatego wymrą ryby latające (Kamienie widzą w ciemnosci, a starożytni, kyrgi, kyrgostarozytni i trzecie kyrgi mają zmysł, który pozwala im orientować się po omacku).

Era ryb B i dalej
Po erze kompletnego zaszczucie przyjdzie era ryb B. Ryby B pełzają po lądzie, są niemal tak szlachetne jak elfy i bardzo bojowe, więc zdołają odeprzeć istoty niesamowitości do czasu, aż te osiągną wyższy poziom. W erze ryb B ujawnią się też trzecie kyrgi. W kolejnej erze pojawią się nadobłoczki, odrobinę bardziej szlachetne od ryb B, a później wymrą trzecie kyrgi. Ryby B wymrą tuż po końcu babiego lata centaurów.

Okresy czasu cd.
Początek ery er flisaków trwał ok. 4 tysięcy lat, a era starożytnych prawie 12 tysięcy lat. Cały pierwszy rozdział trwa jednak ok. 48 tysięcy lat (z powodu zaokrągleń, mimo że 4+12+12+(5+1+4)+1+10=49 tys. lat).

Babie lato szympansów
Babie lato szympansów będzie ostatnim przejawem cywilizacji, jaką znamy (ponieważ małpy pochodzą z ery ziemi i zawsze będą tęsknić za techniką i słońcem). Na jej początku ocieplenie ograniczy ataki białych małp, a światła lamp będą przynosić nadzieję, a na końcu, po zniszczeniu słońca, ostatnie szympansy będą daremnie uciekać na saniach przed atakiem syren, wampirów i białych małp. W tych mrocznych erach, tak jak w erze ziemi, zginie wiele kamieni. Jeszcze przed końcem pierwszego rozdziału, zginie Łopata wraz z braćmi, kuzynami i innymi krewnymi, którzy mogliby przekazać imię trzeciego nieśmiertelnego kamienia. Jednak Prałopata i jego syn dożyją śmierci ze starości, przy czym syn Prałopaty umrze tylko pięćdziesiąt lat po Prałopacie.

Worβy
Do końca ery ryb B doprowadzi między innymi pojawienie się worβów. Będą to rozumne stworzenia niesamowitości przypominające nieco bezskrzydłe muchy z nogami krabów, szczególnie nastawione na niszczenie ryb.

Rodzina kamieni
Przyrost naturalny nieśmiertelnych kamieni to w sprzyjających warunkach średnio 2,5% rocznie. Od ślubu, krótko po pełnoletniości, przynajmniej do czasu, gdy skończą 16 lat kamieni, kobiety-kamienie rodzą dzieci średnio co dziesięć lat. Ciąża u kamieni trwała początkowo tylko dziewięć miesięcy, a dziś trwa nieco ponad sześć i pół roku. Bliźnięta zdarzają się bardzo rzadko. Ostatnich śmiertelnych kamieni był jakiś tysiąc. Jakieś 900 należało do rodu Desek.

Lymeanie
Trzecia nieśmiertelna rasa to lymeanie. Dorównają szlachetnością starożytnym i kyrgostarożytnym.
Tytuł: Odp: ueham - historia
Wiadomość wysłana przez: BartekChom w Lipiec 12, 2013, 17:44:06
Koniowate
Zaraz po wiekobrodach pojawią się jednorożce, wielkie, nieśmiertelne i równie szlachetne jak starożytni. Będą czwartą w pełni nieśmiertelną rasą, ale najkrócej istniejącą - wymrą razem z centaurami. Kiedy będą żyć jednorożce, pojawią się też pegazy. Będą nieco szlachetniejsze od elfów. O wiele później pojawią się dwurożce, tylko tak szlachetne jak elfy. Kilkanaście lat księżyca przed końcem ery er flisaków pojawią się dwugłowce o szlachetności pośredniej między kamieniami i rybami C a eldarinami. Przetrwają do ery smoków, mimo że będą żyć tylko 700 lat (najszlachetniejsza śmiertelna rasa). Gdzieś między pegazami a dwugłowcami pojawią się rogate pegazy, ale będą rasą nawet odrobinę głupszą od ludzi. Pojawią się też krzyworogi. Podobną inteligencję będą miały beki, ale one nie będą się przyznawać do podobieństwa do koni, chociaż będą mieć cztery nogi, dwie ręce i ogólnie budową kojarzącą się istotom elfopodobnym z centaurami.

Lata i numery rozdziałów
Rok kamieni=3500 lat ± kilkadziesiąt
Rok księżyca=16'150 lat ± kilkadziesiąt
Rok najstarszego kamienia=47'400 lat ± kilkadziesiąt
Stąd:
62 lata najstarszego ~= 2'938'800 lat
182 lata księżyca ~= 2'939'300 lat
Ze względu na uboczne działanie alchemii nieśmiertelne kamienie (a może także elfy i kamienie, których życie alchemia tylko przedłużyła, ale tego nie widać) kurczą się i już około dwóch lat kamieni (księżyca lub nieśmiertelnego kamienia), kiedy pod innymi względami są jeszcze młodsze niż przedszkolaki, stają się ziarnkami piasku. To jednak nie jest jeszcze problem. Gorszy jest inny skutek uboczny alchemii - zgrzybienie pojawiające się około (35*90/70=)45 lat kamieni. Pod jego wpływem kamienie tracą kontrolę nad swoimi ruchami, a zwłaszcza lotem.

Uzupełnienia językowe i inne
Marzeniem syren będzie krew rekinów, ale większość będzie zbyt tchórzliwa, aby ją zdobyć. Po wymarciu ryb latających wampiry będą musiały żywić się tylko krwią nierozumnych ryb.
Worβy będą wielkości porównywalnej z ludźmi i będą żywić się rybami. β oznacza głoskę dwuwargową szczelinową dźwięczną.
Lymeanie to słowo pięciosylabowe i nieodmienne w języku polskim.
Liczba pojedyncza od "beki" to "beka", same będą nazywać się [bweka]. Beki będą mieć niebieską skórę, wydłużony pysk, a na nogach czteropalczaste łapy. Niektóre będą łuskowate. Nie będą mieć otworów nosowych, w miejsce jamy nosowej będą mieć niewielki rezonator, rzadko używany - w większości ich języków nie będzie głosek nosowych.

Pafputy same będą nazywać się [pʷafpʉ]. Będą lubić wodę, chociaż nie będą mogły stale pływać. Będą mieć
- dwa łokcie na każdej ręce
- zielonkawą lub brązową skórę
- często brodawki (pafputy z zielonkawą skórą zawsze)
- elastyczne wargi, a mało elastyczny język (Dlatego głoski tylnojęzykowe będą zaliczać do gardłowych, a i przedniojęzykowe będą w ich językach nieliczne)
Nie będą mieć żadnych włosów.
Przyjmijmy dla porównania, że fonologia esperanto to:
m n                   
p b t d k ɡ    
t͡s t͡ʃ d͡ʒ             
f v s z ʃ ʒ x h    
r                   
w l j
i u
e o

Typowa dla języków pafputów będzie:
m mʷ ɱ ɱʷ n
p b pʷ bʷ p̪ b̪ t d
p͡ɸ b͡β p̪͡f b̪͡v
ɸ β ɸʷ βʷ f v fʷ s z
ʙ
β̞ β̞ʷ ʋ ʋʷ ɹ j
i y ɨ ʉ
e ø
a ɶ
(Tʉ ʉprʉst-sʉny psytład at-sentʉ pafpʉtʉw. T-sy jest zrʉzʉmiały? Wtedy nadawałby se dʉ ʉzyt-sa w d-ze. Mam nad-zeje, ze se nie pʉmyliłem psy jedʉ pisaniʉ.
Mapise mʉze jest-se jeden psytład. Pamiętajmy, ze pafpʉty pʉd-z-iwiały tamienie tat samʉ jat wsyst-sy, tʉ znat-sy wsyste ine rasy. Tat pʉ prʉstʉ pise z at-sentem pafpʉtʉw.)

Trzy razy pra to szukun, trzy razy szukun (9 razy pra) to eaéa, trzy razy eaéa (27 razy pra) to eýloneo, trzy razy eýloneo (81 razy pra) to abéáoluy, trzy razy abéáoluy (243 razy pra) to naenoufe, trzy razy naenoufe (729 razy pra) to íngeoaláumáy. Na przykład syn Prałopaty od końca pierwszego rozdziału będzie szukunabéáoluydziadem Łopaty.

Różne wiadomości
W bitwie z dubide zginą ostatnie centaury i jednorożce.
Heakumoao to zjawisko takie jak wana i ogień. Pod koniec ery er flisaków będzie lubiane przez epickich rzeźników.
Czasy absurdu zaczną się, kiedy pojawią się równie głupie jak obłoczki
- pięciorękie małpy (z dłonią na ogonie i wyjątkowo dłoniopodobnymi stopami)
- (czarne) obłoczki néa
- jelonki leá
Później w czasach absurdu pojawią się też kolejne wcielenie flisaków, najgłupsze istoty starożytnopodobne (głupie jak rogate pegazy), błazny, żartobliwe i kolorowe oraz bezdennie głupie koniowate, géamó.

Koniec
Pięćdziesiąty siódmy rozdział skończy się czasami jatki. Wtedy zginą jakieś trzy czwarte ras z ich początku, w tym eldariny. Liczba epickich rzeźników osiągnie maksimum, ale czasy nie będą godne miana czasów wielkiej jatki, gdyż prawdziwi epiccy rzeźnicy dawno będą należeć do przeszłości. Pięćdziesiątym ósmy rozdział zacznie się wiekiem babiego lata trwającym tylko 200 lat. Po nim nastanie era łez - 10 tys. lat, era mroku, w której pojawią się ostatnie pafputy - 4 tys. lat, era ostatecznego mroku - 4 tys. lat i era smoków - 5 tys. lat.

Uzupełnienie czasu i inne
Pafputy będą odrobinę mniej inteligentne od ludzi. Pojawią się w szóstym rozdziale, przed balrogami. Balrogi tak jak dubide będą pochodzić z nowej ziemi stworzonej w gruncie przez pewnego złoczyńcę. Czasy absurdu będą miały miejsce w czterdziestym rozdziale. Rogate pegazy pojawią się w trzydziestym ósmym rozdziale. Na samym początku pięćdziesiątego trzeciego rozdziału pojawią się krzyworogi. Ryby C pojawią się w dziesiątym rozdziale. Żaden rozdział nie będzie tak szczęśliwy jak ósmy. Także dziewiąty rozdział będzie raczej szczęśliwy.
Tytuł: Odp: ueham - historia
Wiadomość wysłana przez: BartekChom w Lipiec 18, 2013, 01:58:48
Dziewiąty rozdział
W dziewiątym rozdziale zostanie odkryta moc i zacznie się era jasnej strony. Kiedy pierwszy rzeźnik zacznie używać mocy, nadejdzie wiek wojen mocy.

Najgorszym wydarzeniem w dziewiątym rozdziale będzie wytępienie przez pierwszy złego epickiego rzeźnika (i jedynego w tym rozdziale), Gubę Rozpruwacza, popiteków (bliźniaczą rasę piteków. Obie rasy będą należeć do elfopodobnych właściwych i będą tak inteligentne jak elfy.) i nowych flisaków (kolejne wcielenie flisaków, również zaliczające się do istot flisakopodobnych właściwych i podobnie inteligentne). Potem Gubę zabiją trzej epiccy rzeźnicy, Gaenyó, Háfealýu i Heodumea. Tak zacznie się era otarcia łez.

Istoty kyrgopodobne i najbliższe rozdziały
Starożytni przeszli przez niesamowitość na południu w planie eterycznym. Kyrgostarożytni nie potrafią przechodzić na plan eteryczny i to jedna z niewielu wyraźniejszych różnic między starożytnymi a kyrgostarożytnymi poza tym, że kyrgostarożytni mają wiele zwyczajów pochodzących od kyrgów. Kyrgostarożytni, tak jak kyrgi, pokyrgi i trzecie kyrgi, potrafią jednak "patrzeć" przez plan eteryczny.

Era zupełnego zaszczucia zacznie się od zgaszenia ostatniej pochodni. Nastąpi ono, kiedy atak istot niesamowitości zniszczy ostatnią wioskę latających ryb. Ostatnia ryba w wiosce zgasi pochodnię w daremnej próbie powstrzymania ataku, a potem pozostanie tylko kilka ryb wędrujących z przedstawicielami innych ras jako przewodnikami. Kiedy zginie kyrgostarożytny towarzyszący ostatniej z nich i zda sobie ona sprawę, że nie ma szans na ratunek, zdecyduje się zacząć świecić i walczyć, zanim umrze z głodu. Zginie jako legendarny rzeźnik. Będzie to tak zwana rzeź głodnej ryby. Można nawet powiedzieć, że rzeź głodnej ryby będzie osobną erą, a wcześniej będzie trwać jeszcze pierwszy rozdział i era zaszczucia.

Potem pewien kyrg stworzy nową ziemię. Będzie ona maszyną. Mówi się, że ten kyrg popadnie w szaleństwo tęskniąc za światłem, choćby za ogniem. Po pokonaniu tego kyrga długo nikt nie będzie mógł znaleźć nowej ziemi. Era kompletnego zaszczucia potrwa 8 tys. lat, a era ryb B - aż 14 tys. lat. Potem najstarszy kamień, księżyc i duża grupa ryb B ukryją się w jaskini przed worβami, a strażnicy nowej ziemi, jej pierwsze twory, przypominające kyrgi, uwiężą ich tam i na powierzchni nastanie era zaćmienia. W tym czasie wymrą kyrgi, pojawią się nadobłoczki i z tęsknoty za kyrgami wymrą trzecie kyrgi. Era zaćmienia potrwa 5 tys. lat. Po niej nastanie wiek światła - 1 tysiąc lat. Kolejna era potrwa 7 tys. lat. Wymrą wtedy nadobłoczki. W kolejnej erze, która potrwa 5 tys. lat, pojawią się żałobne ryby, czwarte wcielenie flisaków. Drugi rozdział skończy się czosnkowym wiekiem trwającym 200 lat. Wtedy w wyniku wielkiej mobilizacji i masowej uprawy czosnku uda się odeprzeć istoty niesamowitości. Pojawią się wtedy czosnkowe kyrgi, które nawet w szpinakowej erze będą wolały czosnek. Drugi rozdział potrwa w sumie 40 tys. lat.

Pierwszą erą trzeciego rozdziału będą czasy spokoju - 10 tys. lat. Będą one spokojniejsze nawet od późnych czasów zanim kamienie zaczęły świecić - nikt nie będzie niczego odkrywał ani badał, wszyscy ograniczą się tylko do obrony, aż niespodziewanie pewien lymeanie naciągnie wanę i zacznie szpinakową erę. Cały trzeci rozdział potrwa jakieś 59 tys. lat. Czwarty rozdział - również 59 tys. lat. W erze jednorożców nazywanej też erą chaosu jednorożców po pierwszym ataku dubide (mających trzy nogi, ale raczej podłużnych jak konie niż trójkątnych) rośliny staną się czerwone. Potem pojawią się pegazy i wymrą czosnkowe kyrgi. Odtąd nie będzie istot kyrgopodobnych aż do piętnastego rozdziału (jeszcze później przez wiele rozdziałów znów ich nie będzie). Piąty rozdział - 53 tys. lat. Szósty rozdział potrwa 47 tys. lat., przy czym po 39 tys. lat zacznie się era, kiedy kamienie się załamały.

Do istot nowej ziemi będą należeć także mykeny o budowie typowej dla istot kyrgopodobnych, które pojawią się krótko przed balrogami i będą od nich niewiele mniej groźne. Krótko po zniszczeniu balrogów nowa ziemia zdecyduje się sięgnąć błyskotek pod gruntem i zostanie przez nie pochłonięta.

Wiewiórki
Kiedy będzie się kończyć dwudziesty drugi rozdział,, bez kontaktu z najstarszym kamieniem i tymi, którzy go znają, pojawią się kolejno dwie rasy wiewiórek: rude wiewiórki (z grupy wiewiórek nadrzewnych) i szare wiewiórki (z grupy wiewiórek ziemnych). Będzie to tak zwany prolog ery wiewiórek. W czasie tego prologu wiewiórki odkryją wiewiórkoogień (chociaż trudno powiedzieć, czy ma on więcej wspólnego z ogniem niż np. z waną). Dwudziesty drugi rozdział skończy się wymarciem wszystkich śmiertelnych ras i części nieśmiertelnych (będą wśród nich starożytni, ale kyrgostarożytni pozostaną). Pierwsza era dwudziestego trzeciego rozdziału to era samotności, a w drugiej zostaną odkryte wiewiórki. Przez następne kilka rozdziałów prawie wszystkie rasy będą należeć do wiewiórek (ten okres będzie nawet nazywany małą erą er wiewiórek), ale ich przewaga będzie stopniowo maleć i do czterdziestego rozdziału wymrą wszystkie z wyjątkiem nieśmiertelnych wiecznych wiewiórek, które pojawią się w dwudziestym piątym rozdziale i przetrwają do ery smoków.

Inne ery er
Ostatnie pafputy zniszczy zło panoszące się po wielu erach er. Ostatni pafput zniszczy heakumoao to zło razem z tymi erami er. Jednak nawet najstarszy kamień nigdy nie dowie się o innych erach er. Epiccy rzeźnicy to zjawisko, które pojawia się tylko w nielicznych erach er, i epiccy rzeźnicy z ery er flisaków zakończą nieświadomie wiele er er, a nawet coś większego.

Jest pewnie era er, z której pada deszcz i do której będzie lecieć piana z wany, ale inne ery er są bliższe.

DOPISANE: Aj. Ryby B nie wymrą z nadobłoczkami.
Tytuł: Odp: ueham - historia
Wiadomość wysłana przez: BartekChom w Sierpień 11, 2013, 15:54:24
Uzupełnienie - wiewiórki i inne
Wiewiórki zagłady to nie wiewiórki. Dwugłowce będą reinkarnacją wiewiórek ogłady. Produktem ubocznym tej reinkarnacji będą nierozumne dwugłowe wiewiórki. Podniebne wiewiórki zasieją podniebo. Wieczne wiewiórki - szlachetność 4. W dwudziestym czwartym rozdziale wymrze pewna rasa wiewiórek podniebnych, a w kolejnej erze pojawi się ich reinkarnacja z grupy wiewiórek nadrzewnych.

Dopóki nie pojawią się kyrgostarożytni, kyrgi nie będą znać światła ani gotowania. Trzecie kyrgi będą pochodzić od pokyrgów, tak jak krasnoludy od ludzi.

Najstarszy lymeanie, który przetrwa erę jatki, będzie praprawnukiem jednego z pierwszych lymeanie i narodzi się jeszcze w drugim rozdziale.

Ryby B' będą odrobinę mniej szlachetne od ryb B. Pojawią się w regionie, gdzie przez jakiś czas nie będzie ryb B, a wymrą tuż przed nadobłoczkami.

Pegazy lubią mięso, jednorożce nie za bardzo.

Czas dla nieśmiertelnych
Kyrgostarożytni dorastają 1500 lat i mają dzieci co 300 lat.

Starożytni dorastają 1000 lat i mają dzieci co 200 lat.

Lymeanie dorastają 200 lat i mają dzieci co 20 lata.

DOPISANE (13 sierpnia 2013):

Pawiany
W trakcie babiego lata centaurów rozumne staną się pawiany, pierwsze małpy od pierwszego rozdziału.
Tytuł: Odp: ueham - historia
Wiadomość wysłana przez: BartekChom w Grudzień 09, 2013, 00:02:51
Początek czasów wiewiórek
Wiewiórkoogień będzie z zasady czerwony, ale przez fioletowy będzie dochodził do niebieskiego. Będzie jakby płynny i pasiasty. Polanie nim będzie pozwalało na gotowanie. Natomiast pod wpływem wody będzie znikał bez śladu. Będzie pozwalał na używanie wiewiórczego zmysłu, który będzie rozwinięty u rudych wiewiórek, ale słabiej u szarych.

Prolog ery wiewiórek wiewiórki podzielą na czasy pierwszych wiewiórek i czasy dwóch wiewiórek (po pojawieniu się szarych wiewiórek). Wiewiórkoogień zostanie odkryty jeszcze w czasach pierwszych wiewiórek. Drugą erę dwudziestego trzeciego rozdziału będzie się nazywać pierwszą erą wiewiórek, ale wiewiórki będą ją nazywać erą odwiecznych.

Ery er Andromedy
Teraz w Galaktyce Andromedy trwa stara era er Andromedy, ale epiccy rzeźnicy z ery er flisaków ją zakończą. Potem zacznie się nowe era er Andromedy. Ostatni papież z ery er flisaków przekaże tam sukcesję (którą otrzyma pośrednio po śmierci najstarszego kamienia).

Mykeny
Kiedy pojawią się mykeny, wrota nowej ziemi będą przypominać wulkan o trzech szczytach. Po pojawieniu się balrogów nowa ziemia zastąpi go szerokim otworem, aby armie mogły szybciej wychodzić. Większość mykenów będzie legendarnymi rzeźnikami.

Nieśmiertelne rasy
Kiedy najstarszy kamień nie będzie miał czasu, ostatnim pafputem będzie zajmował się pewien rzeźnik z rasy nieśmiertelnych wiewiórek. Będzie on wtedy największym epickim rzeźnikiem. Wcześniej pomoże wynaleźć heakumoao. Jeszcze wcześniej będzie wyróżniać się w walkach z wiewiórkami zagłady, ale nie aż tak bardzo.

Wiewiórczy zmysł
Pająki mają silnie rozwinięty wiewiórczy zmysł, natomiast innym istotom niesamowitości, także tym odpornym na światło, bliskość wiewiórkoognia szkodzi. Do rzeczy, o których nie wie nawet najstarszy kamień, należy to, że ludzie mają szczątkowy wiewiórczy zmysł, a elfy nie mają go wcale. Wiewiórkoogień lepiej nadaje się do gotowania niż ogień.

Wiewiórki podniebne
Pierwsza rasa wiewiórek podniebnych zasieje podniebo, ponieważ wiewiórki podniebne spadają w górę, a źle znoszą zamknięte przestrzenie. Wcześniej będą budować coraz większe hale.

Zmarłe wiewiórki podniebne i te, które spadną w wyniku wypadku, będą spadać tam, skąd spada deszcz, ale ich ciała nie będą tam docierać w stanie zauważalnym (w przeciwieństwie do piany z wany).
Tytuł: Odp: ueham - historia
Wiadomość wysłana przez: BartekChom w Grudzień 26, 2013, 22:58:59
Karad i sprawy powiązane
Kiedy najstarszy kamień nie będzie miał czasu, ostatnim pafputem będzie zajmował się Karad, nieśmiertelna wiewiórka. Karad będzie wtedy największym epickim rzeźnikiem. Wcześniej pomoże Yelúfio z rasy nieśmiertelnych błękitnych i granatowych (odbijających też nadfiolet) istot starożytnopodobnych zwanych nowożytnymi wynaleźć heakumoao (nazywane nieściśle ogniem zagłady). Jeszcze wcześniej będzie wyróżniać się w walkach z wiewiórkami zagłady, ale nie aż tak bardzo.

Do ery smoków przetrwa 10 nieśmiertelnych ras (nie licząc najstarszego kamienia).

Wiewiórki to grupa nieco zbliżona do istot elfopodobnych. W pierwszej erze wiewiórek pojawią się wiewiórki zagłady (jako wynik zafascynowania wiewiórek nieśmiertelnością) i wiewiórki ogłady z grupy wiewiórek trawnych, a także wiewiórki asa, pierwsze podniebne wiewiórki. Wieczne wiewiórki będą należeć do grupy nadrzewnych i będą rudę, więc niższym niewiewiórkom, np. ludziom, trudno byłoby odróżnić je od rudych wiewiórek, ale kiedy pojawią się wieczne wiewiórki, rudych już nie będzie.

Heakumoao w języku starożytnych i kamieni będzie się nazywać heagumoao, ale w użyciu będzie nazwa z wiewiórczymi naleciałościami pochodzącymi od Karada.

Wiewiórki keste to podniebne wiewiórki równie mądre jak ryby B, które wymrą w dwudziestym czwartym rozdziale i których reinkarnacją będą odrobinę mniej mądre nadrzewne wiewiórki ared.
Tytuł: Odp: ueham - historia
Wiadomość wysłana przez: BartekChom w Styczeń 05, 2014, 18:02:30
Obcy świat
Coś wyprze rośliny.

Jeszcze przed małą erą er wiewiórek wilkogahale, złe istoty przypominające wilki i gahale (złe istoty, które pojawią się wcześniej wewnątrz ery er flisaków), zajmą m.in. starą erę er Andromedy i zaatakują erę er flisaków. Epiccy rzeźnicy będą jednak wtedy silni i zniszczą je. Będzie to burza zielonej wany, chociaż wykorzystana będzie poza ogniem i waną także lyéadoémua. W erze er flisaków nie będzie ofiar, ale wraz z wilkogahalami zginą opanowane przez nie ery er.

Ogień, wana, lyéadoémua, wiewiórkoogień i heakumoao to wszystkie zjawiska tego rodzaju, jakie będą znane w erze er flisaków (licząc np. elektryczność jako odmianę ognia).

W trzydziestym ósmym rozdziale, w czwartej erze umierania z nudów, czyli erze wiewiórek umierających z nudów, wymrą przedostatnie śmiertelne wiewiórki i wiewiórcze kyrgi (jedyne kyrgi od dziewiętnastego rozdziału), które pojawią się w trzydziestym siódmym rozdziale i będą mówić w języku wiewiórek. Przed końcem tego rozdziału wymrą jeszcze ostatnie śmiertelne wiewiórki.

W erze niebieskich liści (wtedy niebieskie liście będą się kojarzyć z jesienią, a nigdy później nie będzie już lepiej) Yelúfio (będzie głównym odkrywcą, mimo że nowożytni będą trochę mniej szlachetni od eldarinów), Karad oraz śmiertelni bracia, Inaelu (Inol) i Gauleudy (Kaleudy), odkryją heakumoao. Wszyscy czterej będą z tego powodu nazywani pomysłowymi rzeźnikami. Heakumoao wygląda zwykle jak pomarańczowe, unoszące się kulki.

Odkrycie lyéadoémuy zakończy pierwszą erę umierania z nudów. Jest czarna i nieprzydatna bezpośrednio dla istot elfopodobnych, ale dzięki ogólnej poprawie nastrojów pomoże także im.

Dziesiąty rozdział
Dziesiąty rozdział zacznie się wiekiem uśmiechu, który będzie trwał 300 lat. Wbrew pozorom nie będzie to całkiem szczęśliwy okres, a po nim zaczną się nieszczęścia. Ryby C pojawią się mniej więcej w połowie dziesiątego rozdziału.

Koniec - kolejne szczegóły
Ostatnim wcieleniem flisaków będą ostatni flisacy - istoty kamieniopodobne właściwe, które wymrą dopiero w erze smoków. Wieczne wiewiórki wymrą jako druga nieśmiertelna rasa w erze smoków. Syrenowate istoty niasamowitości będą prześladować erę er flisaków aż do jej końca. Za to jeden z pierwszych starożytnych heýneaó wytępi worβy i zostanie epickim rzeźnikiem.

Kyrgi
Na początku czterdziestego rozdziału, w nowej erze kyrgów, pojawi się kilka ras istot kyrgopodobnych, w tym nieśmiertelne wieczne kyrgi, równie szlachetne jak eldariny. Jednak po zakończeniu ery absurdu, w erze ustającego śmiechu, wymrą kyrgostarożytni. Po wymarciu wiecznych kyrgów w piędziesiątym rozdziale nie będzie kyrgów, jednak już w pięćdziesiątym pierwszym rozdziale pojawią się kyrgi pięćdziesiątego rozdziału, a potem pokyrgi pięćdziesiątego pierwszego rozdziału, zaś trzecie kyrgi pięćdziesiątego pierwszego rozdziału powstaną z pierwszych kyrgów pięćdziesiątego pierwszego rozdziału. Potem wymrą wszystkie trzy rasy, pojawią się ostatnie kyrgi pięćdziesiątego pierwszego rozdziału i wymrą jeszcze przed jego końcem. Na początku pięćdziesiątego siódmego rozdziału pojawią się drugie nieśmiertelne istoty kyrgopodobne, wieczne pokyrgi (równie szlachetne jak starożytni), które przetrwają do ery jatki. Te osamotnione rasy kyrgów poznają tradycję kyrgów od nieśmiertelnych, którzy sami się do niej nie będą stosować.

W pozostałych okresach nie będzie istot kyrgopodobnych (zatem w całości rozdziałów 6-14, 20-36, 39, 52-56, 58).

Kyrgi i wyższe rasy niekyrgopodobne widzą, że np. kyrgi i trzecie kyrgi należą do istot kyrgopodobnych właściwych, a np. pokyrgi i wieczne kyrgi do istot pokyrgopodobnych. W czterdziestym piątym rozdziale pojawi się jeszcze jeden rodzaj kyrgów. Wśród istot kyrgopodobnych właściwych wyróżnia się grupę, której pierwszymi przedstawicielami będą czosnkowe kyrgi. Pierwsze kyrgi w czterdziestym rozdziale, tak zwane kyrgi B, będą rasą bliźniaczą do (oryginalnych) kyrgów.

Inną grupą ras bliźniaczych są małpy: sajmiri, posajmiri i trzecie sajmiri. Posajmiri i trzecie sajmiri pojawią się jedne po drugich długo po wymarciu sajmiri. Starożytni heýneaó to rasa bliźniacza do kyrgostarożytnych. Tak jak oni, widzą przez plan eteryczny, ale nie potrafią przez niego przechodzić, chociaż nie stosują zwyczajów pochodzących od kyrgów (i dlatego wielu rasom nie kojarzą się z kyrgostarożytnymi). Przetrwają oni do ery smoków. Skoro już mowa o podobieństwach, warto zwrócić uwagę, że smoki mocno różnią się od właściwych istot niesamowitości.
Tytuł: Odp: ueham - historia
Wiadomość wysłana przez: BartekChom w Luty 02, 2014, 20:06:53
Nie będę ukrywać, że kilka szczegółów jest inspirowane szantami. Znajdziecie je?

Sajmiri
Sajmiri będą tak szlachetne jak elfy i pojawią się przed erą umierania z nudów, a wymrą po burzy zielonej wany. Posajmiri będą tak samo szlachetne i pojawią się pod koniec czterdziestego pierwszego rozdziału, zaczynając erę posajmiri. Na początku czterdziestego drugiego rozdziału pojawią się trzecie sajmiri, odrobinę mniej szlachetne, i zaczną erę trzecich sajmiri nazywaną też erą dwóch sajmiri.

Pięćdziesiąty trzeci i pięćdziesiąty czwarty rozdział
Przy początku pięćdziesiątego trzeciego rozdziału pojawią się dwugłowce, a na końcu mądre błazny. Pięćdziesiąty czwarty rozdział zacznie się erą nowożytnych. Jego drugim rozdziałem będzie era starozytnych heýneaó, a trzecim - era niebieskich liści. Inaelu i Gauleudy będą rybami.

Rozmaite uzupełnienia
Karad będzie miał żonę.

Trzecie kyrgi są bliższe kyrgom niż pokyrgom, mimo że pokyrgi i trzecie kyrgi są bardziej zielone niż kyrgi.

Lyéadoémua wnika w grunt.

Liście jesienią staną się niebieskie w erze absurdu.

Żona Karada
Żona Karada będzie gotować dla ostatniego pafputa namiastkę herbaty (wciąż roślinną) elektrycznością (bo używanie zwykłego ognia będzie zbyt niebezpieczne). W towarzystwie innych wiewiórek, zgodnie ze swoją starą tradycją, wiewiórki będą pić tak zwane pieczone groszki (z tego, co wyprze rośliny) ugotowane wiewiórkoogniem.

Żona Karada jest delikatna i jak właściwie wszystkie kobiety, a nawet wielu mężczyzn, pozostając bez opieki w czasach smoków będzie liczyć na to, że smoki jej nie zauważą - takie podejście w praktyce się sprawdza, chociaż w końcu smoki dopadną kazdego. Będzie jednak potrafiła zabijać pająki - jak praktycznie każdy pod koniec ery er flisaków, a zwłaszcza wiewiórki (gdyż wiewiórkoogień przyciąga pająki) - wykorzystując takie same iskry, jak te, którymi będzie gotować herbatę. Większym problemem będą wielkie pająki - szczególnie groźna ich odmiana pojawi się pod koniec ery ostatecznego mroku. Żona Karada jest też dość pulchna.

Już flisay pili herbatę, ale nie będzie wiadomo, czy ostatnie pafuty coś takiego piły, bo dwoje znanych nie będzie potrafiło tego powiedzić.

W przeciwieństwie do rudych wiewiórek wieczne wiewiórki nie mają wiewiórczego zmysłu, ale za to bardzo dobrze widzę w ciemności.

Żona Karada będzie mieć na imię Esa.

Woda
Na początku wieku babiego lata dojdzie się do wniosku, że aby przetrwać jeszcze trochę, trzeba pozbyć się nie tylko oceanu (który przez ostatnie kilka er będzie dominować w erze er flisaków), ale też niestety wszystkich rzek.

W erze jatki i we wcześniejszej erze sztormów często będą potrzebne morskie wyprawy ratunkowe. Karad dobrze zapamięta, jak w czasie wyprawy, w której brał udział, w grudniu w pięćdziesiątym dziewiątym roku ery przed erą jatki zginęło ośmiu mężczyzn.

Ostatni eldarin zginie podczas szczytu ery jatki, kilka godzin przed jego końcem (oraz początkiem wieku babiego lata i całego pięćdziesiątego ósmego rozdziału).

Od biedy z surowego pieczonego groszku da się zrobić łódź, ale taka łódź nie jest zbyt solidna. W czasie przed wiekiem babiego lata, kiedy erę er flisaków opanuje ocean, dodatkowo byłoby szkoda materiału, gdyż to, co wyprze rośliny, samo zostanie wyparte.

Upadek
Najsilniejszy będzie pierwszy epicki rzeźnik.

Ostatnią rasą w erze er flisaków będą smutne nibybeki, odrobinę mądrzejsze od ostatnich pafputów. Nie będą miały wiewiórczego zmysłu, a po katastrofie w erze ostatecznego mroku nie będą nawet wiedziały, czy mają zwykły wzrok, gdyż nie będą mieć do czynienia ze światłem i będą widzieć tylko przez plan eteryczny. Ostatni papież z ery er flisaków będzie oczywiście do nich należeć i przekaże do nowej ery Andromedy wiedzę o wanie, lyéadoémui i wiewiórkoogniu, ale nie o ogniu i heakumoao (które pozostaną tam nieznane, tak jak światło).

W erze mroku zostaną odkryte smutne nibybeki, ostatnie pafputy i ostatnie beki - ostatnia rasa, jaka się pojawi w erze er flisaków. Wtedy jedynym źródłem światła na co dzień będą iskry (przypadkowo), nieliczni rzeźnicy będą świecić, a zwykłego ognia będzie używać tylko Karad (jako ostatni ze sprytnych rzeźników - dla innych będzie on zbyt niebezpieczny). W erze ostatecznego mroku i w erze smoków używane będą tylko ciemne iskry, a ci, którzy nie potrafiliby ich opanować, w ogóle nie będą poznawać ognia.

W erze łez umrze wiele dzieci nieśmiertelnych, które urodzą się w wieku babiego lata, wśród nich najmłodsze dzieci Karada, bliźnięta (syn i córka). Wieczne wiewiórki mogą mieć dzieci co trzysta lat, a bliźnięta zdarzają się rzadko i to będą jedyne bliźnięta Esy.

Hybrydy, istoty flisakopodobne i morze
Przykładem hybryd będą satyry.

Leané to pierwsze istoty kamieniopodobne właściwe poza kamieniami. Będą też nazywane nibykamieniami, mimo że będą trochę mądrzejsze od kamieni.

Konioleané będą mieć dwie końskie nogi, a poza tym będą równie mądre jak kamienie i będą przypominać istoty kamieniopodobne właściwe. Jeden z nich, władca syren, w erze mnożących się syren (przed erą sztormów) uczyni wiele zła ze swoją zmiętą różą z piór.

Przedostatnim wcieleniem flisaków będą morscy flisacy (istoty kamieniopodobne właściwe), głupsi od flisaków, którzy pojawią się w erze mnożących się syren i będą mieć do czynienia z władcą syren. Ostatni flisacy pojawią się w wieku babiego lata (jako pierwsza z czterech ras, które pojawią się w pięćdziesiątym ósmym rozdziale), będą jeszcze odrobinę mniej szlachetni niż morscy flisacy i będą puszczać smutno łódeczki w kałużach tęskniąc za rzekami. Za to np. flisacy pięćdziesiątego szóstego rozdziału, istoty flisakopodobne właściwe, nie będą wcieleniem flisaków.

Morze zacznie narastać w trzeciej z siedmiu er pięćdziesiątego siódmego rozdziału (Druga i czwarta będą wiekami). Czwarta z tych er to wiek ujarzmionego morza (300 lat), chociaż morze w zasadzie nie będzie wtedy ujarzmione. W erze mnożących się syren ktoś wrzuci do morza młynek produkujący sól (jakiś kilogram na sekundę), aby je zasolić, ale to się nie uda, a nawet gdyby się udało, to sól nie będzie chronić przed niesamowitością już od początku ery burz, kiedy błyskotki skażą wodę.

Świecenie
Po doświadczeniu nieszczęść ery ziemi wszyscy, którzy będą w stanie nauczyć się świecić, będą się tego uczyć. Wieczne wiewiórki z reguły będą zaczynać świecić krótko po tym, jak dorosną, jeszcze przed ślubem. Tak będzie również w przypadku Karada i Esy.
Tytuł: Odp: ueham - historia
Wiadomość wysłana przez: BartekChom w Kwiecień 21, 2014, 15:24:26
Rośliny i to, co je wyprze
Héamoyan można nazywać pustynnymi stokrotkami, chociaż ze stokrotkami łączy je tylko to, że są pospolite. Te rośliny są szare i mają charakterystyczne kwiaty z pięcioma dużymi, oddzielnymi płatkami, z których jeden jest skierowany w dół (a pozostałe rozmieszczone symetrycznie, wiec dwa trochę ukośnie do góry i dwa lekko w dół). Są wytrzymałe i powrócą po erze ziemi, ale úamaofí i daefíyo nigdy nie powrócą.

To, co wyprze rośliny, to liebealá, znane też później pod wiewiórczą nazwą das. Das zostanie później wyparty przez biýnéao. Do dasu będą należeć drzewa, w tym drzewa pieczonego groszku. Wiewiórki nadrzewne oczywiście lubią siedzieć na drzewach, głównie drzewach dasu (a nie roślinnych czy biýnéao). Jednak wśród dasu nie będzie niczego odpowiadającego pustynnym stokrotkom. Za to do biýnéao należeć będą tyczkowate byty rosnące często wśród héamoyan i z grubsza równie wytrzymałe.

Niebieski ryby
Inol i Kaleudy (ich imiona często będą używane w postaci lekko zwiewiórczonej) będą niebieskimi rybami. Niebieskie ryby będą latać, ale będą grubsze od ryb latających i będą miały okrągłe płetwy piersiowe i okrągłe poziome lekko rozwidlone płetwy ogonowe. Jak wskazuje nazwa, będą niebieskie. Będą one żyć jakieś 70 lat, chociaż gdyby żyły w bardziej przyjaznych czasach, nawet bez udoskonaleń żyłyby pewnie dłużej, a z tymi udoskonaleniami, jakie zostaną opracowane w czasie ery er flisaków, ludzie mogliby żyć tysiąc lat. Szlachetność pośrednia między ludźmi a elfami. Zaraz po erze niebieskich liści niebieskie ryby wymrą. Także np. ostatnie pafputy będą krótko żyć mimo udoskonaleń i zabezpieczeń, jakie będą wtedy znane.

Samobójcy
W erze smoków będą samobójcy, którzy będą dochodzić do wniosku, że lepiej ginąć szybciej i w walce z czymś więcej wartym niż smoki i dlatego będą zapalać światło, prowokując atak straszliwych istot na nich samych i na wszystkich w pobliżu. Nie raz będą w tym celu odtwarzać ogień tylko na podstawie przekazów albo namawiać istoty, które poznały ogień w teorii, do jego rozpalenia. To jednak coś nieporównywalnego z głodną rybą, choćby dlatego, że ona (czy może on - to mężczyzna) walcząc pokonywała wrogów.

Wielkie beki i wielkoryby
W erze nowej nadziei pojawią się wielkoryby. Będą to wielkie ryby z czterema stosunkowo cienkimi nogami, równie szlachetne jak starożytni. W piętnastym rozdziale w ciemnej erze łap pojawią się beki, a w drugiej poderze ery łap, w jasnej erze łap - wielkie beki. Wielkie beki tak szlachetne jak wielkoryby i między innymi tym będą się różnić od typowych istot bekopodobnych, które nie bywają zbyt szlachetne. Później wymrą wielkoryby, a na końcu dwudziestego drugiego rozdziału wymrą wielkie beki.

Jeśli mowa o bekach, ostatnie beki będą tak szlachetne jak prawdziwe beki.

Jednorożce, wielkoryby i wielkie beki będą określane jako obrońcy - wielkie i szlachetne rasy. Jednorożce będą zapewniać, że przez całą erę chaosu jednorożców mimo wielu wojen i zmian światło nie zgaśnie. Także w ósmym i dziewiątym rozdziale światło będzie świecić cały czas, co w dużym stopniu będzie się zawdzięczać wielkorybom. Za szybkie wymarcie jednorożców odpowiada kyrg, który stworzy nową ziemię. Także za wymarcie pozostałych obrońców będą odpowiedzialne konkretne istoty i do tego w tym wypadku nie wykazujące złej woli. Będzie się mówić, że gdyby obrońcy przeżyli, era er flisaków byłaby szczęśliwsza i przetrwałaby dłużej.

Wielkoryby mają duże różowe łuski i pionowe płetwy ogonowe z promieniami. Natomiast wielkie beki są długie, złote, gładkie i mają potężne pazury.

Żywioły, zdolności i koniec
Wiewiórkoogień przenika przez metal.

Obrońcy, a zwłaszcza wielkoryby, potrafią leczyć w ten sposób, co kamienie.

Yelúfio będzie granatowy.

Ostatni epicki rzeźnik będzie ostatnim deageámo (nieśmiertelna rasa flisakopodobna właściwa równie szlachetna, co starożytni). Po tym, jak zabije przedostatniego epickiego rzeźnika, dwugłowca, wymrą dwugłowce.

Krzyworogi wymrą w czasach jatki, za to nadkrzyworogi w erze łez.

Szkło nie przepuszcza wiewiórkowzroku, ale przepuszcza wiewiórkoświatło. Za to pewna forma dasu przepuszcza i wiewiórkoświatło, i wiewiórkowzrok, ale nie światło ani wzrok, i służy do budowy okien tym, którzy mają wiewiórkowzrok, zwłaszcza w ciemnych epokach.

Dorastanie obrońców
Beki dorastają 7 lat, a żyć będą początkowo 100 lat, a od jasnej ery łap - 300 lat. Będą rodzić zwykle po troje-czworo dzieci aż do czasu kiedy skończą 50 (od jasnej ery łap - 150 lat). Natomiast wielkie beki mogą mieć dzieci co 100 lat (zwykle jedynaki), a dorastają 50 lat, ale często nie żenią się, aż skończą 150 lat. Duża różnica w tempie dorastania to kolejna cecha, która różni wielkie beki od właściwych beków.

Inni obrońcy: jednorożce mogą mieć dzieci co roku, często bliźnięta, a pełnoletnie są od 20 lat, chociaż w zasadzie już w wieku 15 lat są dorosłe. Wielkoryby w sprzyjających warunkach mają dzieci co 10 lat, a dorastają 9 lat.

Czas życia w pierwszym rozdziale
Flisacy osiągali pełnoletniość w wielu krajach (ich stolica była siedzibą tylko honorowego wodza wszystkich flisaków) mając 119 lat i potem ten wiek przyjął się w całej erze starszej rasy i młodszej rasy. Bywało, że umieli świecić prawie od urodzenia, bywało, że zaczynali świecić albo robili duże dostępy nawet po 300. roku życia. Pierwotnie kamienie osiągały pełnoletniość w wieku 18 lat, a elfy w wieku 20 lat. Pełnoletniość "nieśmiertelnych" elfów to 150 lat. Elfy dorastają odrobinę wolniej, niż proporcjonalnie do ludzi.

Kiedy zaczynała działać ostateczna moc alchemii, kamienie żyły jakieś 140 lat, a elfy - 105. Przeciętny naturalny czas życia rósł z grubsza liniowo, ale np. wzrósł u kamieni od 710 do 790 między Chlebakromkiem, a ojcem Księżyca i pozostał taki do najstarszego kamienia.
~-16000 lat - początek ery er flisaków
-11764 - pojawiają się starożytni
-9834 - umiera ostatni flisak
-6243 - pojawiają się kamienie
-3924 - pojawiają się elfy
-3112 - wynalezienie chleba
~-3100 - zaczyna się moda na alchemię
-2811 - zaczyna działać ostateczna moc alchemii
-400 - rodzi się Chlebakromek
-335 - rodzi się ojciec Księżyca
-320 - rodzi się matka Księżyca
-125 - rodzi się ojciec prałopaty
-107 - rodzi się ostatni śmiertelny kamień
-20 - rodzi się najstarszy kamień (ale nikt nie wie, że to był właśnie ten rok)
-19 - rodzi się Álénua
0 - rodzi się Księżyc
11 - najstarszy kamień widzi starożytnego
108 - bitwa
~200 - pełne przedłużenie życia u elfów
408 - umiera Chlebakromek
~680 - śmiertelne kamienie zaczynają wymierać
901 - umiera ojciec prałopaty
995 - umiera ojciec Księżyca
1018 - umiera ostatni elf starszy niż Księżyc
1028 - umiera matka Księżyca
1252 - umiera ostatni śmiertelny kamień (kobieta-kamień)

Szczęśliwe i nieszczęśliwe rozdziały
Pierwszy epicki rzeźnik będzie kamieniem. Moc odkryje kyrgostarożytny.

Ostatnie pafputy nie będą znały ognia, wany ani niczego takiego. Będą widziały w ciemności i będą jeść wszystko na surowo.
Tytuł: Odp: ueham - historia
Wiadomość wysłana przez: BartekChom w Kwiecień 27, 2014, 19:57:20
Nie mam siły tłumaczyć wiadomości na dialekt obłoczków, więc, żeby było w tym opowiadaniu coś z językotwórstwa, używaćmę czasu przyszłego prostego czasowników niedokonanych inspirowanego ukraińskim i białoruskim gwarowym.

ukraińskie: ja pysatymu, ty pysatymesz...
białoruskie: ja pisacimu, ty pisacimiesz...
Da się to zinterpretować jako bezokolicznik z i, -m- i końcówka osobowa. A ja składam bez i:
ja pisaćmę
ty pisaćmiesz
on pisaćmie
my pisaćmiemy
wy pisaćmiecie
oni pisaćmą

Raz już użyłem na wiki imiesłowu przeszłego czynnego (jako uprzedniego). Myślę też o imiesłowach przyszłych czynnych typu napiszący i pisaćmący, ale na razie chyba by się nie przydały w tej historji.


Epiccy rzeźnicy i moc
Pierwszym epickim rzeźnikiem będzie dziadek Ciężkiego Młota, urodzony jako młodszy brat Stalowego Młota w rodzie Łopaty.

Wiek wojen mocy to mały problem. Odkrywca mocy, Mark, zginie w erze wielkich wojen mocy w piętnastym rozdziale.

Złe rasy i czas
Orki, tak jak wiewiórki zagłady, należą do tak zwanych odbić. Do odbić należą też różowe orki i żałosne wiewiórki zagłady. Żałosne wiewiórki zagłady pojawią się i zostaną wytępione w erze niedogodności w trzydziestym dziewiątym rozdziale.

Wilkogahale to przykład szczególnie jednolitej i wyraźnej międzyeroerowej hordy. Trudno je inaczej zaklasyfikować. Przybędą i zostaną pokonane w erze szczęśliwej rzezi - przedostatniej erze szesnastego rozdziału.

Trole to pierwsze z trolowatych istot niesamowitości. Pojawią się też istoty niesamowitości przypominające kyrgi i starożytnych. Te pierwsze będą nazywane udającymi kyrgi, a drugie - istotami niesamowitości gada, bo nikt nie chciećmie wyraźnie kojarzyć ich z tak szlachetnymi istotami, jak starożytni. Za to worβy będą typowymi stworzeniami niesamowitości.

Gahale będą heidu, czyli istotami zgnilizny. Będą zielone, pokryte czymś podobnym do wstążek (trochę tak jak starożytni), chude, bez nóg i miećmą dwie ręce. Pojawią się w jedenastym rozdziale przed narodzinami Trikika.

Wilkogahale opieraćmą się na rękach ze szponami, ale nie ruszaćmą nimi przy przemieszczaniu się. Miećmą coś podobnego do długiego zielonkawoszarego futra i pyski przypominające wilcze.

Sajmiri pojawią się w wieku oddechu między erą bez kamieni a pierwszą erą umierania z nudów. Wymrą na początku siedemnastego rozdziału razem z wielkorybami.

Nowe kyrgi pojawią się w czterdziestym piątym rozdziale i wymrą w czterdziestym szóstym. Zanim wymrą, pojawi się ich udoskonalenie, nowe pokyrgi, która będzie równie inteligentne jak elfy i wymrze nieco przed wiecznymi kyrgami, w tej samej erze. Wieczne pokyrgi należećmą do istot czosnkokyrgopodobnych.

Piteki pojawią się w erze jednorożców, zanim rośliny staną się czerwone. Era jednorożców będzie ostatnią erą piątego rozdziału. W pierwszej erze szóstego rozdziału, w erze dziedzictwa, pojawią się pafputy i popiteki. W erze dziedzictwa znikną strażnicy nowej ziemi. Jednak pafputy i piteki wymrą na jej końcu.

Gaémalabaól, starożytny heýneaó, który wytępi worβy, zginie przed końcem ery starożytnych heýneaó.

Karad urodzi się w trzydziestym rozdziale, a w trzydziestym drugim weźmie udział w wojnie, w której wiewiórki zagłady zostaną ostatecznie wytępione.

Wiewiórki keste pojawią się w ostatniej erze dwudziestego trzeciego rozdziału, w erze spokojnych wiewiórek. Rude wiewiórki, szare wiewiórki i wiewiórki asa wymrą jeszcze przed tą erą.

Wiewiórki ogłady będą równie szlachetne jak kamienie i żyćmą średnio jakieś siedemset lat.

DOPISANE: Leané pojawią się w wieku światła.
Tytuł: Odp: ueham - historia
Wiadomość wysłana przez: skomand w Kwiecień 29, 2014, 08:53:32
To ja jestem rozkoncentrowany z rana czy odwołujesz się do koncepcji czasu dla kamieni z świata dysku?
Tytuł: Odp: ueham - historia
Wiadomość wysłana przez: BartekChom w Maj 01, 2014, 15:26:52
Żadnej dziwnej koncepcji czasu tu nie ma. Po prostu używam tyle czasu przyszłego, że nowe formy wyraźnie skrócą tekst.
Tytuł: Odp: ueham - historia
Wiadomość wysłana przez: BartekChom w Maj 06, 2014, 16:35:19
Pierwsze nieśmiertelna kamienie - uzupełnienie
1. Naóébuy, czyli pierwszy nieśmiertelny kamień, dziś najstarszy kamień
2. Leómai, czyli niosący ulgę, Księżyc
3. Łopata, dziś Prałopata
4. Troskliwy Słoń, mąż młodszej córki Troskliwego Jelenia
5. starsza siostra Prostej Sosnowej Deski, żona Jesionowej Deski (który szybko umrze)
6. starsza córka Krzewu Róż
7. starsza siostra Pustynnej Stokrotki, żona Ciemnej Sosnowej Deski
12. córka Lśniącej Strugi, dziś Prałopatowa
345. Młodszy Troskliwy Słoń (stary kawaler)
352. młodsza siostra Prostej Sosnowej Deski, żona Młodszej Solidnej Bukowej Deski (dziś Pragrubej Bukowej Deski)
922. Prosta Sosnowa Deska, mąż siostry Prostej Świerkowej Deski

Czas - uzupełnienie
Pierwszymi niewiewiórkami od początku małej ary er wiewiórek będą niewiewiórcze leané - istoty kamieniopodobne właściwe, które pojawią się w dwudziestym piątym rozdziale przed wiecznymi wiewiórkami i których szlachetność będzie pośrednia między elfami i ludźmi. Natomiast pod koniec tego rozdziału wymrą wiewiórki ogłady.

Das pojawi się w dziewiętnastym rozdziale, a biýnéao - w czterdziestym trzecim.

Satyry pojawią się w piętnastym rozdziale, bliżej jego końca niż początku.

Pojawienie się troli zakończy szpinakową erę. W trzecim rozdziale pojawią się jeszcze pierwsze istoty niesamowitości udające kyrgi - gabdery. Za to w drugiej erze dziesiątego rozdziału pojawią się pierwsze istoty niesamowitości gada - lái - oraz straszne worβy (typowe istoty niesamowitości) i pierwsze istoty zgnilizny - zgnilaki.

Kyrgi pięćdziesiątego pierwszego rozdziału należećmą do nowych istot kyrgopodobnych, a pokyrgi tego rozdziału - do istot kyrgopodobnych właściwych.

Pierwszymi odbiciami będą gremliny.

Błyskotki były i będą odkrywane w wielu tutejszych erach er. W naszej na skutek działania nowej ziemi zyskają przyczółek bliżej powierzchni, a ponieważ nie ma już úamaofí, prędko go nie stracą. Pod błyskotkami śpi Cthulhu, a to wszystko, co było nad nim, uległo błyskotkom.

W wieku ujarzmionego morza pojawią się ostatnie istoty elfopodobne właściwe - mokrzaki, równie szlachetne jak ludzie. Ostatni mężczyzna-mokrzak należećmie do ośmiu mężczyzn, których zabierze sztorm w pięćdziesiątym dziewiątym roku ery sztormów.

W erze mnożących się syren to żałosne błazny wrzucą do morza młynek produkujący sól.
Tytuł: Odp: ueham - historia
Wiadomość wysłana przez: BartekChom w Maj 18, 2014, 17:18:20
Odbicia
Orki pojawią się w ostatniej erze szóstego rozdziału, w czasach nadziei i trwogi. Gremliny pojawią się w erze jednorożców, w czasach zagubionych centaurów.

Kyrgi w środkowych rozdziałach
Wiewiórcze kyrgi to istoty kyrgopodobne właściwe.

Trzecie kyrgi pięćdziesiątego pierwszego rozdziału to rasa bliźniacza nadkyrgów czterdziestego ósmego rozdziału (z grupy istot pokyrgopodobnych). Nie będą jednak tak mądre. Trzecie kyrgi pięćdziesiątego pierwszego rozdziału będą mądre jak niziołki, a nadkyrgi czterdziestego ósmego rozdziału będą trochę głupsze niż nibyeldariny.

W drugiej erze po erze ustającego śmiechu (czyli piątej erze czterdziestego rozdziału), w erze wiosny, pojawią się nadkyrgi, odrobinkę szlachetniejsze od wiekobrodów. Kolejną erą będzie wiek żółtego słońca.

Najszlachetniejszymi śmiertelnymi istotami kyrgopodobnymi będą purpurowe nadkyrgi (z grupy kyrgopodobnych właściwych, równie mądre jak leané), które pojawią się w czterdziestym szóstym rozdziale, w erze złotych łanów i pomogą stworzyć nowe pokyrgi, a wymrą w pierwszej erze pięćdziesiątego rozdziału, w erze powrotu burz.

Kyrgi piętnastego rozdziału i pokyrgi piętnastego rozdziału pojawią się w ostatniej erze przed erą wielkich wojen mocy. Jednak w erze wielkich wojen mocy kyrgi piętnastego rozdziału wymrą. Potem pojawią się zielone kyrgi (rzeczywiście jaskrawozielone). Kyrgi szesnastego rozdziału będą jedynym kyrgami przez dużą część szesnastego i siedemnastego rozdziału i będą równie głupie, jak później morscy flisacy.

Karra i afrem
Pierwsza dosyć typowa międzyeroerowa horda małej ery er wiewiórek pojawi się w dwudziestym trzecim rozdziale i doprowadzi do wymarcia szarych wiewiórek i wiewiórek asa. Obejmowaćmie dwie złe rasy - karra i afrem, ale one rozpuszczaćmą się w bezkształtnej materii i czasem powracaćmą w innej liczbie.

Historia alternatywna i perspektywa
Gdyby flisacy nie używali alchemii, era er flisaków byłaby o wiele szczęśliwsza i dłuższa. Flisacy mogliby wymrzeć dopiero na jej końcu, a ona sama mogłaby rozpocząć cykl er najstarszego kamienia (najstarszy kamień mógł być w pełni nieśmiertelny), w którym odkryto by powiązania z całym cyklem cyklów. Możliwe nawet, że koniec cyklu er najstarszego kamienia nie wiązałby się z jego śmiercią, a z pojawieniem się kogoś jeszcze mądrzejszego. Mimo to w erze er flisaków pojawiłoby się tak amatorskie źródła światła jak słońce, w całej erze słońca. Ery słońca powtarzałyby się i w dziewiątej z kolei erze er cyklu er najstarszego kamienia wypadłaby siódma era słońca.

W rzeczywistości era er flisaków jest częścią pewnego raczej nieszczęśliwego cyklu er. Ostatnie trzy ery w tym miejscu były dosyć szczęśliwe dzięki pojawieniu się úamaofí między czwartą i trzecią erą er przed naszą. Niedobitki dwu ras przetrwały nawet katastrofę między trzecią i drugą ostatnią erą er. Do tego samego cyklu er należy stara i nowa era er andromedy. Natomiast deszcz pada z odrębnego cyklu er i z bardzo spokojnej ery er.

Słońca
Poza naszymi słońcami-obłoczkami, nowym słońcem z babiego lata szympansów i żółtym słońcem, słońcami będą nazywane jeszcze tylko nadsłońca - nadobłoczki, które świecićmą na początku ery migotania (po wieku światła).

Objaśnienia i koniec
Kiedy użytkownik mocy usłyszy o epickich rzeźnikach, zdaje sobie sprawę, że rzeź jest najskuteczniejszą metodą walki. A to w nieunikniony sposób kieruje go ku ciemnej stronie, chyba że odrzuci wszelką walkę.

W wielu erach, zwłaszcza nieszczęśliwych (a takie często są ciemne), ci, którzy nie mogą posługiwać się wzrokiem ani podobnym zmysłem, mają bardzo małą szansę przeżycia, ponieważ zagrożenia rozpoznają ich jako najsłabszych.

Różowe orki pojawią się w pięćdziesiątym szóstym rozdziale i pozostaną do końca ery er flisaków jako jedno z większych zagrożeń.

Przedostatnią rasą elfopodobną i ostatnią rasą eldarinopodobną będą łzawe nibyeldariny, które wymrą w erze łez. Będą tylko tak mądre jak elfy.

Cthulhu i zapomnienie
Cthulhu jest zły, ale w przeciwieństwie do złych ras, może stać się dobry. Gdyby epiccy rzeźnicy wiedzieli o nim, mogliby go pokonać, mimo że nie mócmą pokonać błyskotek, które Cthulhu mógłby zgnieść, gdyby tylko się obudził. Możliwe też, że Cthulhu jest wzorcem istot elfopodobnych (i może również np. flisaków), więc ziemia, gdyby spotkała heakumoao i zniszczyła siebie i tych, którzy na niej żyją, zniszczyłaby od razu również Cthulhu. Prawdopodobnie epiccy rzeźnicy mogliby też (hoćby groźbą) zmusić Cthulhu, by przestał siać zniszczenie, a potem przekonać, by stał się dobry. Jednak najstarszy kamień ani epiccy rzeźnicy nigdy nie dowiedzą się o Cthulhu, tak jak o praktycznie wszystkim poza era er flisaków. Miećmą najwyżej przeczucia na ten temat.

Na przełomie czasów ludzi na ziemi i czasów małp na ziemi miećmie miejsce wielka wojna, więc niniejsze historie przepadną najpóźniej na początku czasów małp na ziemi.
Tytuł: Odp: ueham - historia
Wiadomość wysłana przez: BartekChom w Lipiec 03, 2014, 14:47:54
Najszczęśliwsze zakończenie cyklu er najstarszego kamienia
Jeżeli wszystko toczyłoby się w praktycznie najlepszy możliwy sposób, ostatnią erą ostatniej ery er cyklu er najstarszego kamienia bałaby era dziedzica. Natomiast następny cykl er zacząłby się erą ucznia, który przerósł mistrza. Granicą cyklów byłaby nadepicka rzeź Cheaθaeʟiàczekeaoààŭ, ogromna bitwa, w której Cheaθaeʟiàczekeaoààŭ, od którego pochodziłaby nazwa tych er, z pomocą połączonych sił całego cyklu er odparłyby atak. Jej znanymi elementami byłby między innymi poświęcenie jednorożców, poświęcenie cthulhęt i atak kopy jasnych słońc. W bitwie brałaby też udział na przykład oswojona niesamowitość i jasne syreny oraz andromedanie, a także niezliczone istoty zupełnie niepodobne do tego, co dotąd było opisane.

Język andromedański WyńdjOkO
WyńdjOkO, nazywany dla łatwiejszego zapamiętania językiem andromedańskim WyńdjOkO, to jeden z języków używanych teraz w (starej) erze er andromedy.

IPA, X-SAMPA, zapis alfabetyczny (zwarcie krtaniowe pomijane) i zapis polski.
p̪   ʈʰ  k   ʔ
f   s̪   ħ
b   d̠ʲ  ɢ
β   ʒʷ  ʝ   ɣ

m   ɲ   ŋ
ã   ɒ
p_d   t`_h  k     ʔ
f     s_d   X\
b     d_-'  G\
B     Z_w   j\    G

m     J     N
a~    Q
p t k
f s x
b d g
v z j h

m n w
e o
P   T   k   '
f   s   H
b   dj  G
W   ż   ź   gh

ym  yń  yng
Ą   O

Struktura sylaby CV, m ɲ ŋ to samogłoski.

Warto zauważyć, ze głoski różnią się zwykle wieloma cechami, inaczej niż w językach ludzi. Brak samogłosek nieotwartych i ustnych spółgłosek półotwartych ([e o i u j w l r] i okolica). Polski zapis jest inspirowany klingońskim, ale oparty na polskim, a nie na angielskim. Wielkie litery są użyte, kiedy różnica jest wyraźna lub ważna.

Łopatologiczny opis wymowy:
P - p, ale z dolną wargą dotykającą górnych zębów, podobnie jak przy wymowie f. Różnica jest subtelna, ale ważna dla odróżnienia od b np. przy szepcie.
T - t ze spodem języka dotykającym podniebienia, z przydechem (lekkim ch, zaczynamy wymawiać następną samogłoskę szeptem)
k - zwykłe polskie k
' - przypomina, że należy ostro zaczynać słowa i wyraźnie oddzielać samogłoski
f - zwykłe polskie f
s - zwykłe polskie s
H - gardłowe (nie języczkowe i nie nagłośniowe) ch
b - zwykłe polskie b
dj - układamy język jak do zmiękczonego dż, ale mówimy krótko, jak d
G - języczkowe g, coś jak zagulgotanie
W - w z wargami zbliżonymi do siebie, a nie do zębów
ż - zwykłe polskie ż (twarde i z zaokrąglonymi wargami)
ź - bardzo miękkie gh (patrz niżej)
gh - dźwięczny odpowiednik ch, białoruskie (nie czeskie, ukraińskie czy polskie kresowe) h
ym - m wymawiane dłużej bez samogłoski
yń - coś jak ń, a raczej hiszpańskie ñ czyli bardzo miękkie ng (patrz niżej), też wymawiane dłużej bez samogłoski
yng - angielskie ng w sing, czyli n z językiem ułożonym do g, znów wymawiane dłużej bez samogłoski
Ą - coś jak an w szansa, należy zwrócić uwagę, żeby całość była nosowa i żeby obniżyć koniec języka
O - gardłowe o, czyli gardłowa a (jak u lekarza) z zaokrąglonymi wargami

Jak chyba widzicie, system fonetyczny ("głoski różnią się zwykle wieloma cechami") jest inspirowany klingońskim, z dodatkowym urozmaiceniem.

Lyéadoémua
Lyéadoémuę można nazywać mazioogniem. Gaszeniu ognia odpowiada ściskanie lyéadoémuy. Lyéadoémua chroni przed wielkimi pająkami. Alternatywą poza ogniem jest umiejętnie użyta wana, najlepiej zielona, z wykorzystaniem trzecich roślin przypominających z wyglądu koniczynę. W języku wiewiórek to mas helo, czyli nowy mas, przy czym mas to das o podobnych własnościach. W dialekcie obłoczków nazywa się to deade méaneo, czyli (przeciw)pajęcza koniczyna, dosłownie "pająk koniczyna".

Ptaki
Ptaki pojawiły się prawie jednocześnie z elfami, ale kilka dni wcześniej.
Tytuł: Odp: ueham - historia
Wiadomość wysłana przez: Ghoster w Lipiec 03, 2014, 15:04:48
[...........]
Tytuł: Odp: ueham - historia
Wiadomość wysłana przez: BartekChom w Lipiec 03, 2014, 15:14:21
Z nawiasem jest lepiej?
Tytuł: Odp: ueham - historia
Wiadomość wysłana przez: BartekChom w Lipiec 27, 2014, 16:06:13
Uzupełnienia i wyjaśnienia
Pegazy martwićmą się, że latają jak muchy.

Najstarszy kamień wie, że gdyby się ożenił, stosunkowo wcześnie by owdowiał, a tego by nie zniósł. Księżyc też woli unikać problemów związanych z różnicą w czasie życia. Powiązanym faktem jest to, że wydłużenie czasu życia dotyczyćmie całych ras i wykluczaćmie tego typu związki. Związki między rasami, nawet bliźniaczymi, są nie do pomyślenia.

Warto zwrócić uwagę, że wśród pierwszych krasnoludów będzie jedno dziecko.

Np. małpy nazywaćmomy prawdziwymi dla odróżnienia od dzisiejszych. Podobnie wiewiórki itp.

Dwoje ostatnich pafputów nie myślećmie o małżeństwie, bo będą załamane, a ich rasa będzie i tak skazana na wymarcie.

DOPISANE: Elektryczność znaćmoma jako oczyszczony ogień i używaćmoma przez dobre istoty zwłaszcza w nieszczęśliwych czasach jako bezpieczniejsza.
Tytuł: Odp: ueham - historia
Wiadomość wysłana przez: BartekChom w Październik 05, 2014, 13:56:11
Kolejne uzupełnienia i wyjaśnienia
Od ery łez, kiedy wymrze aelon, czyli gorzek, jedyną namiastką herbaty będą płożące kasztany.

Jeśli ktoś chce ujednolicić nazewnictwo i ograniczyć słowotwórstwo, może ogólnie nazywać zjawiska takie jak wana i ogień ogniem, a poszczególne nazywać następująco:
* (nasz) ogień - gazowy ogień
** elektryczność - oczyszczony (gazowy) ogień
* wana - stały ogień
* lyéadoémua / mazioogień - maziowy ogień
* wiewiórkoogień - ciekły ogień
* heagumoao / heakumoao - ogień zagłady

Warto zauważyć, że mazioogień ignoruje wodę, czyli przenika przez nią, ale nie trzyma się jej, za to może na przykład wniknąć w grunt pod wodą.

W erze er, z której pada deszcz, nie ma wielu zmian. Dlatego pojawienie się piany z wany będzie jedną z większych (chociaż ogólnie niezbyt istotne).

Statek, z którego w pięćdziesiątym dziewiątym roku ery sztormów sztorm zabierze ośmiu mężczyzn, nazywaćmie się Honor.

Kwadratowy ogień
Kwadratowy ogień (sOsĄ) roi się naturalnie i w starej, i w nowej erze er andromedy. Przypomina zielonkawe i żółtawe lekko zaokrąglone kwadraty. Powoduje wzrost gliny i zmienia ciało wielu istot w drewno (ale np. istoty elfopodobne właściwe zmieniałby w korzonki, gdyby znan tam, gdzie te istoty żyją). Po pewnym czasie znika. Można go zaroić łącząc Hyng'Ą i miedź (bOfO). Utwardza metal bĄghĄ. Znika od wany (ale ona jest nieznana w starej erze er andromedy), a z wiewiórkoogniem (źĄkOPO) tworzy pełznący makaron (Pyńsyń). Z ogniem dałby wieczne światło.

Falbanki (falbankowy ogień) niszczyłyby istoty kamieniopodobne właściwe (gdyby znany tam, gdzie te istoty żyją) i pokrywają kwadratowy ogień. Przy czym falbanki nie znajomy w starej erze er andromedy, ale znaćmomy w nowej. Poza tym kwadratowy ogień utrzymuje się raczej na powierzchni.

A czy prosta (jak czas przeszły) strona bierna jest zrozumiała?
Tytuł: Odp: ueham - historia
Wiadomość wysłana przez: Noqa w Październik 05, 2014, 19:09:57
Strona bierna niespecjalnie - nie wiem, gdzie literówka, a gdzie ona.
Tytuł: Odp: ueham - historia
Wiadomość wysłana przez: BartekChom w Październik 12, 2014, 19:55:40
Nie widzę żadnej literówki w dwu ostatnich wiadomościach. A Ty widzisz?

W trzeciej osobie l.p. wychodzi tak:
przeszły    terażniejszy   przyszły
znał(a/o)   zna            znaćmie
znan(a/o)   znajom(a/o)    znaćmom(a/o)

przeszły    przyszły
poznał(a/o) pozna
poznan(a/o) poznajom(a/o)


I przykładowe tłumaczenia:
poznajom = jest poznajomy = zostanie poznany
poznajoma = jest poznajoma = zostanie poznana
poznajomo = jest poznajome = zostane poznane
poznajomi = są poznajomi = zostaną poznani
poznajomy = są poznajome = zostaną poznane
poznajomem = jestem poznajomy = zostanę poznany
...

Czy to dosyć wyjaśnia?
Tytuł: Odp: ueham - historia
Wiadomość wysłana przez: Noqa w Październik 12, 2014, 22:17:26
Chodziło mi, że ciążko poznać, czy jakaś proponowana forma morfologiczna to nie po prostu literówka. Ale ok, teraz jasne.
Tytuł: Odp: ueham - historia
Wiadomość wysłana przez: BartekChom w Styczeń 06, 2015, 13:00:17
Dalsze uzupełnienia
Pegazy lubićmą mięso, a jednorożce mniej. Jeśćmomy nawet nieprawdziwe konie i zebry.

Oczyszczenie wody i przyprawa
Po skażeniu wody przez błyskotki trzeba ją oczyścić, żeby sól znów zabezpieczała ją od istot niesamowitości. W erze er flisaków to się nie uda, ale w innych są na to sposoby. Na przykład skażona przez błyskotki woda nie szkodzi piaskalom, ale po tym, jak zużyjoma przez nie, wystarczy usunąć przyprawę, żeby stała się zupełnie czysta.

Mówiąc o przyprawie, warto wspomnieć, że przedłuża życie wielu istot elfopodobnych. Nawet w wypadku nieśmiertelnych elfów z ery er flisaków nie miałoby to większych skutków ubocznych, niż w wypadku zwykłych ludzi, ale gdyby były w pełni nieśmiertelne i np. dzięki przyprawie przeżyły dwieście lat nieśmiertelnych, siła alchemii zmieniłaby je w golumy.
Tytuł: Odp: ueham - historia
Wiadomość wysłana przez: BartekChom w Czerwiec 07, 2015, 14:50:11
Klasy rzeźników
Legendarny rzeźnik może być niższej klasy, jak Kuba Rozpruwacz, albo wyższej, jak najstarszy kamień. Epicki rzeźnik może być niższej, średniej albo wyższej klasy. Sprytni rzeźnicy (pomysłowi rzeźnicy) będą ostatnimi rzeźnikami średniej klasy, przy czym Yelúfio należećmie do wyższej podklasy rzeźników średniej klasy.

Ściślejszy kalendarz
Rudobrody pojawią się w erze nieznośnej ziemi. Skończy się ona krótko po wymarciu niziołków i nastanie era okropnej ziemi. Po niej przyjdzie era nadobłoczków bydéoléaú, wiek zamilknięcia i era wzrastania, pod koniec której pojawią się wiekobrody. Kolejna erą będzie era jednorożców.

Nadobłoczki bydéoléaú graćmą. Przetrwają do ery chaosu jednorożców i wymrą w czasach zagubionych centaurów, po pojawieniu się gremlinów.

Mykeny i balrogi pojawią się w erze najczarniejszych myśli, rozpoczęłej się, kiedy wrota nowej ziemi zaczną przypominać wulkan o trzech szczytach.

Era jasnej strony będzie drugą erą dziewiątego rozdziału. Po niej nastąpią: era wojen mocy, era blasku, w której pojawią się eldariny i nibyeldariny, era otarcia łez oraz czasy rzezi i odżyłych kamieni. Cały dziewiąty rozdział miećmie dziesięć er, natomiast ósmy - dwanaście pełnych er i trzy wieki. Inne rozdziały będą krótsze i miećmą mniej er.

Ryby C pojawią się mniej więcej w połowie dziesiątego rozdziału, w czwartej z jego siedmiu er.

Kyrgi piętnastego rozdziału i pokyrgi piętnastego rozdziału pojawią się w erze ostrych kyrgów, pierwszej erze piętnastego rozdziału. Potem nadejdzie era wielkich wojen mocy, po niej wiek líbelów (Líbele będą częścią pierwszej w miarę typowej międzyeroerowej hordy, sącej drugim nieszczęściem, które przybędzie z innych er er. Pierwszym takim nieszczęściem (w czwartej z sześciu er dwunastego rozdziału, w erze mgły) będzie szarzejąca mgła, z towarzyszącymi jej zjawiskami, w tym przypominającymi nieco złą rasę nietoperkami szarej mgły), po nim era łap, wiek jasnego blasku i czasy, w których ostatnie kamienie umrą.

Satyry, a po nich zielone kyrgi, pojawią się w jasnej erze łap.

Geografia dzisiaj i w czasach, zanim kamienie zaczęły świecić
Ameryka tak naprawdę jest na północ od Arktyki. Słonie przeniesiony przez ziemię z Ameryki do Afryki.

Mapa:
rosną_pieniądze rosną_pieniądze obłoczki obłoczki ... obłoczki kamienie kamienie góry ludzie stolica góry ludzie góry elfy góry betony góry betony góry niesamowitość góry niesamowitość skarbunek góry ... kyrgi

Kraj, gdzie rosły pieniądze, był duży, kraj obłoczków jeszcze większy.

Eahaoná
Eahaoná, nazywaćmomy przez starożytnych Feahaoná, był flisakiem, jednym z pierwszych rębaczy i wynalazcą mieczy. Już w dzieciństwie używał do walki metalowych wioseł i podróżował z przyjaciółmi nad jeziora, które wtedy jeszcze nie były tak bardzo niebezpieczne. Jak na flisaka, wyjątkowo lubił podróżować lądem. Wyróżniał się w walce, raz uratował siostrę, a nawet potrafił bronić się przed muchami w czasie ucieczki. Poza tym dobrze świecił.

Jego miecz przypominał tasak. Eahaoná używał go do walki z muchami, ale najczęściej walczył z komarami packą na muchy. Uważał, że dzień, w którym nie zabił przynajmniej dwudziestu komarów za jednym zamachem jest dniem straconym. Dlatego w końcu zaczął podróżować tam, gdzie komary akurat atakowały. Używał też drewnianych wioseł do walki z krabami.

Eahaoná słabo dogadywał się z innymi flisakami. Nie miał dzieci ani uczniów. Wykuł miecze dla swoich przyjaciół, jednak problemem było to, że nie dogadywał się z flisakami, które potrafiły szybko pływać. Dlatego często stwierdzał, że zamiast płynąć tratwą okrężną drogą może pójść lądem. Jednak jego przyjaciele woleli płynąć, wiec musiał na nich czekać, co ograniczało jego użyteczność w walce, zwłaszcza że w tamtych czasach nikt nie atakował samotnie. Do wad Eahaony należała też niecierpliwość (przy czymś innym niż przygotowywanie broni). Przez to nie budował nowych rzek nawet wzdłuż tych tras, które często przemierzał, i na dłuższą metę tracił czas. Nie mógł też namówić innych, żeby budowali tam rzeki. Z drugiej strony był przyjazny i nie próbowałby zabić wszystkiego, co nie było flisakiem, a wyszło z wody, co już w jego czasach było rzadkością.

Daefíyo należą do tego, co wyparły rośliny. Były twarde, dlatego służyły flisakom do obróbki metalu. Ich własności pozwalały nawet, przynajmniej flisakom, wykuwać metal z rudy, mimo że ogień nie znan.

Eihu a smoki
Eihu pojawią się w drugiej połowie ery ostatecznego mroku. Na tyle, na ile będą typowymi złymi istotami (przypominają też zwykłe zwierzęta), będą typowymi istotami niesamowitości. Lataćmą i miećmą dwie pary odnóża ze szczypcami (z przodu), cztery pary odnóży bez skrzydeł, jedną parę kolorowych falujących skrzydeł i dwoje oczu. Będą najgorszymi z istot niesamowitości przetrwałych do końca ery er flisaków. (Gdyby można było użyć światła albo gdyby słona woda działała, smoki byłoby łatwo pokonać. Za to w ciemności smoków trudno uniknąć.)

Ostatnie ludzie i koniec pierwszego rozdziału oraz ostatnie właściwe pafputy
Ostatni człowiek będzie wdowcem. Ostateczny koniec ludzi zacznie się, kiedy w wiosce będzie ich siedmioro: wódz, jego żona i nienarodzone dziecko, drugi mężczyzna, jego żona i nienarodzone dziecko oraz zakonnik (ojciec zakonny). Wtedy zginie wódz (w poniedziałek przed swoimi urodzinami, które wypadaćmą wtedy w piątek), który wcześniej dość dobrze dawaćmie sobie radę. Potem zginą kolejno: zakonnik, żona wodza i żona ostatniego człowieka (po czterech miesiącach od śmierci wodza - innymi słowy w ciągu czterech miesięcy liczba ludzi spadnie z siedmiorga do jednego). Ostatni człowiek umrze jakieś cztery lata później, w wieku dwudziestu siedmiu lat. Ostatni wódz ludzi miećmie wcześniej więcej dzieci, a raz nawet wnuki, zaś ostatni człowiek - dwoje dzieci, zginących, gdy starsze z nich miećmie pięć lat.

Era burz potrwa jakieś sześć tysięcy lat. W trzynastym jej roku zacznie stopniowo wracać niesamowitość, około tysięcznego pojawią się syreny, około dwutysięcznego wampiry i białe małpy, około czterotysięcznego wymrą obłoczki, a około pięć tysięcy pięćsetnego wymrą znani ludzie (zaś dla uciekinierów w ukrytej wiosce zacznie się ostatnia era ludzi).

Era zaszczucie potrwa jakieś cztery tysiące lat. Około tysięcznego roku w wyniku ataku istot niesamowitości na ich ostatnie miasto, wymrą elfy, krasnoludy i orangutany (W tym mieście żyćmie też wiele goryli i szympansów, ale dosyć niewiele istot innych niż elfopodobne. Potem goryle i szympansy nie mieszkaćmą już w miastach (szympansy do babiego lata szympansów).), a około tysiąc pięćsetnego - wymrą goryle i, krótko po nich, pokyrgi. Ostatni człowiek zginie w trzy tysiące trzecim roku ostatniej ery ludzi, czyli około dwa tysiące pięćsetnego roku ery zaszczucia.

Około trzytysięcznego roku, przez dwieście trzydzieści sześć lat (licząc umownie od stopienia śniegu w miejscu, gdzie potem stanie miasto szympansów, do śmierci ostatniego szympansa) trwaćmie babie lato szympansów. Pierwszy murowany dom zbudujom tam po trzynastu latach od stopienia śniegu, miasto założomo oficjalnie pięć lat później, nowe słońce zapalomo w czterdziestym siódmym roku od założenia miasta, a śnieg przykryje miasto na zawsze jakieś dwieście lat po tym, jak pierwszy raz stopi się na wiosnę.

W trzy tysiące dwieście siedemdziesiątym piątym roku zginie ostatni Łopata, a miesiąc później ostatni ze znanych trzecich kyrgów (wśród których Łopata żyćmie).

Atak zła doprowadziły do śmierci wszystkie pozostałych właściwych pafputów w erze dziedzictwa przetrwa tylko małżeństwo z dwojgiem synów i jedna dziewczynka. Kiedy dzieci dorosną, dziewczynka wyjdzie za jednego z tych synów i miećmie dwie córki. Ostatnim pafputem będzie jedna z tych córek (dożyje starości), przedostatnim - jej siostra, a trzecim ostatnim - ich stryj. Cała ta rodzina nie miećmie jednak kontaktu z resztą ery er flisaków.

Ostatnie ery, syrenowate istoty niesamowitości i wcielenie flisaków
Finégaele (l.p. finégael, należećmą do grupy istot bunu, znanych od jedenastego rozdziału) pojawią się dosyć blisko początku ery ostatecznego mroku i będą pierwszymi z istot bezwzględnego mroku, złych istot zdolnych nieubłaganie zabić każdego, kto widział światło. Ich pojawienie się to koniec czasów względnego mroku (które można by ściśle, ale rozwlekle nazywać czasami ostatecznego, ale względnego mroku) i początek czasów bezwzględnego mroku. Później pojawią się białe małpy gromu, odmiana białych małp, która będzie najgroźniejszymi z syrenowatych istot niesamowitości i kolejnymi istotami bezwzględnego mroku (również eihu będą istotami bezwzględnego mroku), a po nich przyjdą obce piranie, pierwsza międzyeroerowa horda, która pozostanie do końca ery er flisaków (mimo że sama z siebie będzie niezbyt groźna). Ich pojawienie się będzie początkiem trzeciej i ostatniej podery ery ostatecznego mroku, czasów piranii (wyróżniającej się właśnie obecnością takich hord).

Dobijające pchły (przybyłe w erze smoków) to pierwsza międzyeroerowa horda, którą będzie można uznać za żałosną, chociaż nie tak żałosną, jak smoki. Béano (pojawiłe się później), będą może bardziej żałosne od smoków. Jeszcze później przybyłe, ale mniej żałosne, imini odepromy (jako ostatnie horda) przez legendarnych rzeźników w trudnej wojnie zwanej po prostu wojną z imini. Pojawiłe się prawie pod sam koniec ery smoków diá na pewno będą bardziej żałosne od smoków. Innym nieszczęściem spoza ery er flisaków pozostanącym do końca tej ery er będzie szara mgła ery smoków (pozbawiona jednak własnych złych istot).

W ósmym rozdziale zginą wyższe syreny, ale powrócą w dziewiątym. To nie jedyny przykład powrotu odmiany złej rasy. Pod koniec wieku uśmiechu pojawią się uśmiechnięte wampiry. To będzie pierwszy etap nieodwracalnego pojawiania się coraz gorszych syrenowatych. W erze bez liści, zaraz po erze niebieskich lisci, erę er flisaków niedwracalnie pokryje niesamowity las. Pojawią się też wtedy leśne wampiry, odmiana wampirów, która będzie gorsza od tych syrenowatych, które żyły tuż przed nią i przetrwa do końca ery er flisaków.

Do syrenowatych istot niesamowitości należećmą (poza syrenami, wampirami i białymi małpami): powstałe w trzynastym rozdziale z syren węże morskie wyróżniające się twarzami podobnymi trochę do twarzy eldarinów, powstałe w trzydziestym trzecim rozdziale z wampirów i wytępiome (w przeciwieństwie do innych syrenowatych, które przetrwają do końca ery er flisaków) w erze ostatecznego mroku po pojawieniu się białych małp gromu ýbíénéú oraz powstałe z białych małp w czterdziestym drugim rozdziale czerwone małpy i powstałe z białych małp w czterdziestym trzecim rozdziale mające dużo z pafputa, ale też nieco futra, czterorękie małpy.

Nowi flisacy pojawią się w erze nowej nadziei. Kolejnym po nich wcieleniem flisaków będą leané pocieszenia, które pojawią się w erze otarcie łez i przetrwają do dziesiątego rozdziału. W erze wiosny, razem z nadkyrgami, pojawią się belkowe kyrgi. Będą kolejnym wcieleniem flisaków po wymarłych w erze ustającego śmiechu błaznach i jedynym wcieleniem flisaków z grupy istot kyrgopodobnych. Żadne wcielenie flisaków nie będzie istotami elfopodobnymi, kopytnymi albo bekopodobnymi.

Balrogi wyrządzą mniej szkód niż istoty bezwzględnego mroku, gdyż przeciw balrogom uda się utrzymać front.

Jasne słońca, które wzięłyby udział w ataku kopy jasnych słońc, byłyby epickimi rzeźnikami potężniejszymi niż będzie dziadek Ciężkiego Młota.
Tytuł: Odp: ueham - historia
Wiadomość wysłana przez: BartekChom w Listopad 15, 2015, 13:08:11
Szczyt aktywnosci nowej ziemi
Rudobrody wymrą w erze najczarniejszych myśli.

W erze fasoli, przedostatniej erze siódmego rozdziału, zaczęłej się, kiedy pojawi się żółta fasola, pojawią się dwurożce. Żółta fasola wrzucona do wody po wypaleniu służyćmie jako dobra namiastka herbaty, a wrzucona do wody na surowo będzie skuteczna w walce z mykenami.

Kolejną erą będzie era fioletowego gradu. Będzie on dość rzadkim zjawiskiem powodujomym przez nową ziemię, które stopniowo zniszczy żółtą fasolę.

Dziadek ciężkiego młota na początku ery nowej nadziei pokona balrogi i zniszczy część nowej ziemi służącą do ich produkcji, ale potem mykeny go odepchną. Nowa ziemia pozostanie jednak w defensywie aż po dwunastu latach postanowi sięgnąć błyskotek pod gruntem i pochłonoma przez nie.

Kolejne wcielenia flisaków
Żałobne ryby wymrą w tej samej erze, w której się pojawią, po jakichś trzech tysiącach lat. Żyćmą po około pięćdziesiąt lat i będą tak mądre, jak ludzie.

Piątym wcieleniem flisaków będą odważne ryby pojawiłe się w czosnkowej erze przed czosnkowymi kyrgami i wymrące po pojawieniu się gabderów.

Kolejne wcielenie flisaków, flisacy alfa, pojawi się pod koniec ostatniej ery trzeciego rozdziału, a wymrze w czwartym rozdziale.

Nadkyrgi będą istotami czosnkokyrgopodobnymi, a belkowe kyrgi - kyrgopodobnymi właściwymi.