OT - wątek fonetyczny

Zaczęty przez Noqa, Październik 06, 2012, 13:19:52

Poprzedni wątek - Następny wątek

Ghoster

#15
[...........]
  •  

Feles

Cytat: Ghoster w Październik 06, 2012, 18:20:36
CytatRaczej to drugie – bo jakim cudem [s̺] może kontrastować z czymś, czego nie ma?
Masz rację, ale... Teraz kompletnie nie rozumiem o co ci chodziło na początku - ktoś wspomniał, iż nie widać różnicy między zwykłym [s] a tym apikalnym, a następnie ja wspomniałem, iż ta osoba chyba nie słyszała greckiego, na co ty odpowiedziałeś, iż apikalność w greckim nie jest dystynktywna - to tak jakbyś wspomniał, że w polskim nie ma [q], no rzeczywiście, nie ma, ale co to ma do rzeczy?
Nie, ten ktoś (Pingijno) napisał, że rozróżnianie między apikalnymi a laminalnymi nie ma sensu.

Zresztą, nieważne.
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Noqa

Widsið, chyba nie załapałeś fragmentu "strollować". Na tym ten złośliwy żart ma polegać, aby uwierzyła, że to hiszpański, ale mimo świetnej zdolności tego języka, nie była w stanie zrozumieć ani słowa. ;-) (Czy tylko ja odczuwam tu brak jakiegoś trybu?)
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Feles

Cytatkryptofonetyki
,,Krypto-" przez tych wszystkich gimbusów, którzy teraz będą siedzieć pod kołderką z mikrofonem i wydawać po kryjomu głoski nagłośniowe?
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Wedyowisz

VOT jest pojęciem używanym przy opisie spółgłosek zwartych. Dodatni może przejawiać się jako przydech, jeżeli jest dostatecznie duży. Jest innym ,,wymiarem" niż fonacja.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Ghoster

#20
[...........]
  •  

Noqa

Ej, a może wydzielić offtop do jakiegoś "Wątku fonetycznego". Tu powinny zostać tylko lekcje i ćwiczenia do nich, ewentualne pytania, a dyskusja o samej fonetyce czy krytyka Ghostera odbywała się w tym wątku obok. Tak jest znowu burdel.

A przy okazji pytanie (już kierowane do tego hipotetycznego wątku): jak wygląda realizacja [tp]/[tb]? Jeśli dobrze rozumiem zwarte, to one jakby naturalnie wymagają po sobie jakiejś samogłoski, w której mogłaby się objawić. Czyli wchodzi tam jakaś mikro-schwa? Albo coś innego?
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Pingǐno

Wejdzie tam pewnie po prostu szwa, tylko bezdźwięczna. :>
  •  

Todsmer

WTF, próbuję wymówić [tp] i wychodzi mi ze szwą, ale czasem wchodzi mi tam mlask zamiast [t] O_o
  •  

Pingǐno

o.O Chyba ejektyw, nie mlask...
  •  

Wedyowisz

стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Canis

  •  

Wedyowisz

Ja myślę to, co autor bloga - różnica między angielskim [k̚t˭] w act a polskim [k˭t˭] w akt jest słyszalna. Zwarte potrzebują jakiegoś wokoidu, żeby się ,,objawić", ale może być to również samogłoska poprzedzająca w przypadku zwartych bezplozyjnych.*  Z tego wynika, że hipotetyczny wyraz [k̚ta] brzmiałby tak samo jak [ta], chyba żeby postawić przed zbitką jakąś samogłoskę.

*tutaj możecie sobie posłuchać wygłosowych zwartych bez słyszalnej plozji w tajskim. Powodzenia.

стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Noqa

Hmm... a czy z powyższego nie wynika, że i w angielskim act potrzebny jest na końcu jakiś wokoid dla /t/?

Na żadnej z trzech przeglądarek nie działają mi te nagrania.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Wedyowisz

#29
Mi się odtwarzają na ogół w FF (chociaż czasem po kliknięciu na obrazek głośniczka nic się nie dzieje, coś schrzanione). Może masz wyłączoną obsługę JavaScriptu albo brakuje ci kodeków dla WMA? To odtworzysz (po zapisaniu)?

CytatHmm... a czy z powyższego nie wynika, że i w angielskim act potrzebny jest na końcu jakiś wokoid dla /t/?

No, przydałby się, inaczej druga część nie byłaby MZ słyszalna.
стань — обернися, глянь — задивися
  •