Pytania różne a rozmaite

Zaczęty przez Mścisław Bożydar, Sierpień 16, 2011, 23:29:20

Poprzedni wątek - Następny wątek

Pluur

Ah no okioki, A co z welaryzowanymi spółgłoska+dźwięczne h (/ɣ/)?
  •  

CookieMonster93

Cytat: Pluur w Listopad 21, 2012, 17:24:25
Ah no okioki, A co z welaryzowanymi spółgłoska+dźwięczne h (/ɣ/)?

Tu nie pomogę, bo sam nie wiem. ^^
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Pluur

Szkoda :(
A ktoś inny może by pomógł?
  •  

Feles

Bardziej: spółgłoska + [ɰ].
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Noqa

A one w ogóle faktycznie istnieją?
Nie znalazłem żadnej wzmianki poza welarnym l.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Pluur

  •  

tob ris tob

Artykuł na Wikipedii, która zresztą twierdzi, że polskie ,,sz" i ,,ż" to [ʂ] i [ʐ].
Dzień dobry :-)
  •  

CookieMonster93

Cytat: Tоб ріс тоб w Listopad 21, 2012, 22:44:26
Artykuł na Wikipedii, która zresztą twierdzi, że polskie ,,sz" i ,,ż" to [ʂ] i [ʐ].

Chińskie "sh" i polskie "sz" brzmią dla mnie niemal identycznie, a pierwsze to [ʂ]. Zaś angielskie "sh" [ʃ], nie brzmi mi jak "sz", a raczej jak sz lekko podchodzące do ś. Ja uważam, że ani [ʃ], ani [ʂ] nie oddają idealnie polskiej wymowy, jednak [ʂ] wydaje mi się bardziej odpowiednie dla j. polskiego i tutaj z wikipedią muszę się zgodzić, z braku lepszego znaku fonetycznego.
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Widsið

Cytat: Pluur w Listopad 21, 2012, 20:41:28
Yyyy a to to niby co? http://en.wikipedia.org/wiki/Irish_phonology
One są welaryzowane, a nie welarne, Silmethule chyba będzie w stanie ci coś więcej powiedzieć.
  •  

Noqa

Nie no, spoko, o welaryzowane mi chodziło.
Niby są w irlandzkim, ale jednak o jakieś nagrania, omówienia było mi ciężko. Może obczaje jakieś irlandzkie "alfabety" na YT.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Silmethúlë

Ja, szczerze mówiąc, różnicy między nimi a ,,zwykłymi" spółgłoskami nie czuję. Poza pojawieniem się tego ,,velar offglide'u" przed miękkimi samogłoskami, o którym piszą na Wikipedii, ale to już nie cecha samych spółgłosek.
  •  

CookieMonster93

Cytat: Silmethúlë w Listopad 21, 2012, 23:10:04
Ja, szczerze mówiąc, różnicy między nimi a ,,zwykłymi" spółgłoskami nie czuję. Poza pojawieniem się tego ,,velar offglide'u" przed miękkimi samogłoskami, o którym piszą na Wikipedii, ale to już nie cecha samych spółgłosek.

Gdzieś czytałem, że ponoć w rosyjskim również jest taka różnica, jak w irlandzkim między "miękkimi" a "twardymi". :-P
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Pluur

#657
Może pytania nie tyle lingwistyczne, ale związane z conlangerstwem xD
Po primo: czy jest jakiś program do używania własnego pisma na klawiaturze, co prawda mam Microsoft Keyboard Layout Creator 1.4 ale nie czyta tych literek
Po drugo: czy jest program do 'segregowania' wyrazów języka (czyli że je wpisuję, a później wedle haseł sortują się alfabetycznie w obie strony)?
Po trzecio: czy ma ktoś gramatykę tego języka: http://en.wikipedia.org/wiki/Lak_language ?
  •  

tob ris tob

Cytat: Pluur w Listopad 23, 2012, 18:03:02Po trzecio: czy ma ktoś gramatykę tego języka: http://en.wikipedia.org/wiki/Lak_language ?
W external links jest to. Czy to Cię satysfakcjonuje?
Dzień dobry :-)
  •  

Pluur

Dzięki, chodziło mi yno o to aby zobaczyć jak to jest tam powierzchownie ;)
  •