Ciekawe zasłyszane formy

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Październik 04, 2011, 03:26:08

Poprzedni wątek - Następny wątek

marcelproust

#630
Cytat: CivilixXXX w Marzec 04, 2019, 14:43:53
Też często w taki sposób mówię (pojedziem, zrobim) i może to jakiś regionalizm, ale dla mnie to normalne i zrozumiałe.

w okolicach Sierpca, tam gdzie mieszkam, takie formy słyszy się codziennie: pojedziem, pojechalim, wziuł.
Bardzo mnie tez zaskakuje jak niektórzy okoliczni mieszkańcy chcąc powiedzieć do kogoś: wyciągnij mi coś tam, mówią: wyciąg to.
innym dziwolągiem jaki słychać w moich okolicach jest : za pierwszą razą
  •  

CivilixXXX

Również zauważałem formy typu "żem był zrobił", "żeś nie był znalazł" itp., mi samemu zdarzało się takich uzywać.
Sei Kryoutxtuo Ki
  •  

marcelproust

Cytat: CivilixXXX w Marzec 18, 2019, 21:42:30
Również zauważałem formy typu "żem był zrobił", "żeś nie był znalazł" itp., mi samemu zdarzało się takich uzywać.

ja usłyszałem kiedyś coś takiego: o male żem się nie spóźniła na autobus
  •  

Kazimierz

Ja za to słyszałem ostatnio nas obydwojgich (czy jakoś tak).
  •  

marcelproust

#634
Kto słyszał słowo kruzun? Mowa o kimś z kruzowatymi (kręconymi) włosami.
W okolicy Sierpca mówi się też dosyć powszechnie: denko, na okreslenie deski do krojenia. tutaj praktycznie każdy mówi: podaj mi denko bo muszę pokroić cebulę.
Powszechnie też na nekrolog mówimy: klepsydra
Często też słyszę: u nasz (zamiast: u nas)
  •  

Kazimierz

Klepsydra to raczej ogólnopolskie określenie. U nas (Prusy) też to jest.

marcelproust

#636
Cytat: Kazimierz w Marzec 18, 2019, 22:09:17
Klepsydra to raczej ogólnopolskie określenie. U nas (Prusy) też to jest.

popularne w Sierpcu tez jest powiedzenie o osobach mieszkających na północ lub zachód od Sierpca (Rypin, Toruń, Bydgoszcz, Grudziądz): krzyżaki.
Potocznie mówi się u nas: tam to inni ludzie są, inne charaktery mają bo to krzyżaki.

Spotykam się też ze słowem: tamuj, które używa się, żeby powiedzieć, że coś jest tam.
  •  

Kazimierz

  •  

spitygniew

Ciekawą formą jest używana przez nachalnych żebraków konstrukcja "poratuj szluga".
P.S. To prawda.
  •  

marcelproust

#639
Cytat: spitygniew w Marzec 20, 2019, 17:10:12
Ciekawą formą jest używana przez nachalnych żebraków konstrukcja "poratuj szluga".

w moich okolicach mówi się; kopsnij szluga.
W temacie palenia papierosów to też pamiętam, że mówiło się: palić szluga na pojarę (czyli raz ja raz druga osoba) i jak ktoś za szybko ciągnął to robiła się marchewa (długi żar w kształcie stożka)
  •  

Obcy

#640
Cytat: spitygniew w Marzec 20, 2019, 17:10:12
Ciekawą formą jest używana przez nachalnych żebraków konstrukcja "poratuj szluga".

A to czemu poratować zachowuje się jak czasownik przechodni (EDIT: tzn. czemu na kogo? co? odpowiada się rzeczą)? Dziwna osobliwość środowiskowa...

No i tak, klepsydra jest ogólnopolskie. Mogę to potwierdzić jako rodzimy użytkownik "nowych dialektów mieszanych", gdzie raczej język jest zbliżony do literackiego.
  •  

Τόλας

Cytat: Obcy w Marzec 21, 2019, 19:05:56
A to czemu poratować zachowuje się jak czasownik przechodni? Dziwna osobliwość środowiskowa...
poratuj jest czasownikiem przechodnim, zawsze i wszędzie.
W tej konstrukcji menelopolszczyzny występuje jednak inna niż w języku literackim końcówka narzędnika, która pojawia się, o ile się nie mylę, wyłącznie przy braku dopełnienia bliższego. Wówczas narzędnik przejmuje jego formę, ale pozostaje narzędnikiem, natomiast kontekst wskazuje odbiorcę czynności, którym jest mówiący, a nie szlug.
  •  

Obcy

Cytat: Toyatl w Marzec 21, 2019, 19:21:11
W tej konstrukcji menelopolszczyzny występuje jednak inna niż w języku literackim końcówka narzędnika, która pojawia się, o ile się nie mylę, wyłącznie przy braku dopełnienia bliższego.

No o to mi chodziło właśnie, dobra.
  •  

spitygniew

#643
Jest ktoś w stanie wyjaśnić, czemu ten koleś wymawia boisko z akcentem preparoksytonicznym? xD I to kilka razy, więc nieprzypadkowo.
P.S. To prawda.
  •  

marcelproust

czy ktoś z Was słyszał o słowie cielebun?
W moim regionie mówi się tak obraźliwie na niedouczoną, głupią osobę
  •