Kyon > Kyon

Państwo Tangijskie, rok 9509

<< < (2/4) > >>

Borlach:
Wow Canis, świetna robota! Muszę przyznać, jest jest to teraz zdecydowanie najlepiej opisana cywilizacja Kyonu. To jak opisałeś Tangię będzie teraz dla mnie inspiracją do rozwinięcia i ulepszenia opisu Ajdyniru XD

Zdecydowanie jestem za przyznaniem odznaki artykułu miesiąca (o ile jeszcze praktykujemy ten zwyczaj XD)

Ale nie chcesz chyba permanentnie kończyć z Kyonem? Mógłbyś na przykład Pinu rozwinąć, może Secht, albo dodać coś na tych pustych terenach między Wielką Pustynią a Pinu, bo tam coś musi być, choćby rozproszone plemiona.

A co do nowego projektu - czekam! XD

Canis:
Pinu i Secht należą do Henryka :) Ja raczej planuję w Kyonie dzióbać już tylko szczegóły. Raczej chciałbym zająć się innym projektem.
Ale nie jest powiedziane, że nie wrócę kiedyś z jakimś większym projektem do Kyonu.

Canis:
Ile ludzi mogła sobie liczyć armia tangijska (rok 9509, który traktuję jak odpowiednik roku 1750)?

Cóż, bez większego researchu wstawiłem 290 tys. marynarzy, 538 tys. ludzi obsługi floty, 349 tys. żołnierzy sił lądowych, 546 tys. ludzi obsługi sił naziemnych. Oprócz tego, 458 tys. ludzi pracujących dla trzech pozostałych pionów: lamiya (wywiad), ta'olun (obserwatoria & rangfen), lengme (szpitalnictwo).

Oczywiście, nawet początkowe badania wybiły mi z głowy taką liczebność armii. Armia lądowa w Wielkiej Brytanii w 1750 roku liczyła sobie ponoć zaledwie 27 tys. żołnierzy! (Rasler, Karen (1994). The Great Powers and Global Struggle, 1490–1990. United States: University Press of Kentucky. p. 149. ISBN 0-8131-3353-X. (Figure 8.1 Change in the Size of the British Army 1650–1910)) Z kolei flota brytyjska liczyła sobie w 1792 roku około 100 tys. ludzi, 661 okrętów, i 14 tys. armat(źródło). Inne źródło mówi 72 tys. w 1775 r. po podniesieniu liczebności załogi z uwagi na faktyczne niedokadrowanie okrętów(źródło). Nie wnikając w to, ile było naprawdę, wszystkie źródła, które napotykałem, te i inne, nauczyły mnie jasno, że jeżeli faktycznie chciałbym, aby w 9509 flota tangijska była jedną z największych flot Kyonu, a w 9650 osiągnęła absolutny szczyt potęgi, to spoko, ale pół miliona ludzi na okrętach to grube przegięcie struny, bo to jest zresztą więcej, niż US Navy liczy sobie w 2020.

Zatem zamierzam zrewidować ogólnie wydatki państwa i rozłożyć je na nowo. Interesuje mnie też przychód poszczególnych ludzi, koszty ich utrzymania, itd. Szacuję zatem, że przy 30-milionowej Tangii w 9509 EK prawdopodobnie liczebność floty będzie wynosiła około 80 tysięcy, a do 9650 osiągnie 100 - 150 tys.

Canis:
Bandera Takatoa, tangijskiej marynarki wojennej.

Borlach:
Parafrazując klasyka: "Ładna bandera, ale co ona przedstawia?" XD

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Nie udało się pochwalić
Pochwalanie...
Idź do wersji pełnej