Państwo Tangijskie, rok 9509

Zaczęty przez Canis, Kwiecień 04, 2020, 20:43:45

Poprzedni wątek - Następny wątek

Canis

Państwo Tangijskie


Wstęp
Odchodząc z Discorda, gdzie byłem dość niezadowolony i narobiłem bałaganu, postanowiłem w jakiś tam sposób jednak przydać się całej społeczności. Zrobiłem to poprzez najlepszy znany mi sposób, czyli po prostu korzystając z serwisu w celu do którego został stworzony, czyli języko- i światotwórstwa. Projekt Tangia jest całkowicie ZAKOŃCZONY. Co prawda pewnie będę dłubał jeszcze jakieś jego aspekty, ale już nikomu niczego nie obiecuję, nastawiam się na zamknięcie tematu Tangii na dobre, i chciałbym przejść do następnego projektu. Zdobyłem olbrzymie doświadczenie pracując nad tym.

Projekt tangijski roku 9509 oparłem na kilku nowych założeniach:

  • Kanoniczny materiał tylko na Wiki.
  • Żadnych czerwonych linków - w całym projekcie!
  • Wykorzystanie Excela do podstawowych kalkulacji demograficznych, ekonomicznych i klimatycznych, prostych symulacji
  • Szerokie opisanie tematu: religia, mierzenie czasu, kynografia i dane przyrodnicze takie jak klimat i ukształtowanie terenu, fauna i flora, system miar, gospodarka z podziałem na sektory, instrumenty finansowe, formy podmiotów prawnych, podatki, prawa obywateli, import/export, demografia, mniejszości narodowe, kultura, komunikacja, siły zbrojne, nauka i odkrycia.
  • Stosowanie nowatorskich szablonów na Wiki.
  • Wszystko ma na celu stworzenie "pokazowego" artykułu, czyli pewnego ideału.
Na ile mi się to udało osiągnąć, ocenę pozostawiam wam. Tangia jest w pierwszej dziesiątce najdłuższych artykułów na Wiki, mam też nadzieję, że uznacie również, że idzie za tym jakość.

Tangia w 9509 roku
Rok wspólny to 8973. Akcja dzieje się 536 lat kyońskich po wydarzeniach opisywanych przez wszystkich na tym forum. Tangia podąża ścieżką imperiów morskich i staje się potęgą morską, inkorporuje kazimierzową Buanię, zakłada pierwszą naprawdę odległą kolonię w Atirai. W samym kraju, stosunkowo niedawno dochodzi do przewrotu, sekta karaistyczna Yul-Yoa prowadzona przez cesarza odbiera realną władzę Radzie Państwa i zamienia cały kraj w teokratyczną monarchię absolutną.

Odmierzanie czasu
Zadanie stworzenia kalendarza tangijskiego mnie przerosło, nawet mimo faktu, że Tangia leży na równiku. Zamiast tego stosuję skróty: ET, EK i EZ. ET oznacza Erę Tangijską, gdzie 1 rok jest sprzężony z 1 rokiem kyońskim, czyli EK, ale rok 0 leży gdzie indziej, w przypadku ET rok zero to moment założenia cesarstwa. Oznacza to, że rok 9509 EK to rok 2598 ET. Z kolei EZ to Era Ziemska, a więc nasze lata.

Spoiler
[Zamknij]

Jak ustaliliście, rok na Kyonie trwa 136,35 ziemskich dni, a dzień 43,5 godziny. Rok jest więc krótszy, ale dzień dłuższy. Odkryłem, że dobę można podzielićn a 29 godzin trwających 90 minut ziemskich (półtorej godziny), co znacznie uprościło dalsze obliczenia. Pory dnia to (hz - godzina ziemska, 60 minut):

  • Ho'um (noc): 28:00 - 5:89, średnia temperatura (Naratai) 22°C, czas trwania 10,5 hz;
  • Yao (poranek): 6:00 - 11:89, średnia temperatura (Naratai) 18°C, czas trwania 10,5 hz;
  • Rami (dzień): 6:00 - 11:89, średnia temperatura (Naratai) 31°C, czas trwania 13,5 hz;
  • Malu (wieczór): 6:00 - 11:89, średnia temperatura (Naratai) 31°C, czas trwania 9 hz.
Przeciętny Tangijczyk śpi stosunkowo długo, przez 8 osiem godzin tangijskich (12 ziemskich) w nocy, zazwyczaj w godzinach od północy do 8 rano, a następnie zasypia znowu w godzinach upalnych, w godzinach od 15 w południe do 23 wieczorem, o zachodzie słońca. Następnie czas aktywności przypada na noc, pod warunkiem, że jest dostępna dostateczna ilość światła.

Podział administracyjny
Spoiler
[Zamknij]
Kraj dzieli się na pięć nadregionów:
Głębszy podział byłby następujący:

Ciekawostki
Żeby nie przynudzać, przedstawię największe ciekawostki.
Rangfen - Tangijska Sieć Świetlna
Tangijska Sieć Świetlna, czyli rangfen, to unikat powstały dzięki sprzyjającemu ukształtowaniu terenu. Ogniska są umieszczane w dużych odblaskowych pudłach z lustrami po wewnętrznej stronie, gdzie promień światła jest blokowany lub przepuszczany za pomocą mechanicznych żaluzji. Za pomocą kodu podobnego do alfabetu Morse'a, Tangia błyskawicznie przekazuje wiadomości na ogromne odległości, jeżeli tylko sprzyja temu pogoda i stabilność społeczna. Osoba pracująca nad tym nazywana jest rangfenistą. Rangfeniści pracują w obserwatoriach górskich, na znacznych wysokościach.
Dziesięć Cudów Tangii
Jest to dziesięć zabytków lub osiągnięć cywilizacyjnych, które są powodem do dumy Tangijczyków. Wymieniamy w 9509 następujące:
Gospodarka i demografia Tangii
Znajdziecie tu bardzo bogaty system wewnętrznej gospodarki, operujący 19 różnymi walutami. Podstawową jednostką monetarną jest aotai, moneta ze złota ważąca 7,78 gramów. Dowiecie się, że Tangia (bez Buanii) liczy sobie 29 843 922 osoby, z czego 18 023 908 znajduje się w optymalnym wieku produkcyjnym, jest to 8 576 069 mężczyzn i 9 447 840 kobiet. Z tej liczby, 4,5% mężczyzn i 7,8% uznaje się za chorych, kalekich, niepełnosprawnych, ale też np. należących do arystokracji, i z innych powodów niezdolnych do pracy. Pozostawia to 7 281 266 mężczyzn i 7 094 841 kobiet zdolnych do pracy. W armii w przeważającej większości pracują mężczyźni. Ciekawe są statystyki armii:

  • 775 728 osób służy we marynarce wojennej,
  • 836 969 osób służy w armii lądowej,
  • 20 414 osób służy w siatce wywiadowczej,
  • 183 725 osób służy w obserwatoriach i służy jako rangfeniści,
  • 224 553 osoby służą w szpitalnictwie militarnym i świadczy elitarne usługi medyczne dla ludności cywilnej.
Wydobywa się metale szlachetne, choć złota jest ostry niedobór, także srebro, platynę, tytan, a poza tym kwitnie przetwórstwo i konserwacja żywności, hutnictwo, metalurgia, budownictwo, tartaki, przemysł stoczniowy, papier i atrament, szkło i optyka (Tangia jest zwana "krajem szkła"), przemysł tekstylny, chemiczny i zbrojeniowy.

Eksport:

  • Papier
  • Szkło, produkty szklane
  • Mapy
  • Perły i biżuteria perłowa
  • Muszle i ozdoby z muszli
  • Całe okręty i części okrętowe
  • Kauczuk
  • Tytoń
  • Banany
  • Heban tangijski
  • Rudy żelaza

Import:

  • Żywność
  • Mahoń
  • Cedr
  • Medykamenty i utensylia aptekarskie
  • Złoto
  • Dywany ajdyniriańskie

Wyżywienie
Podstawą wyżywienia jest ziemniaczek yam, a także sam ziemniak, pomidor, pszenica i kokos. Uprawiane są na masową skalę kauczuk i tytoń oraz drewno okrętowe, głównie mahoń. Proces wulkanizacji kauczuku został odkryty znacznie wcześniej niż na Ziemi, zatem znana jest guma. Wykorzystywana jest wężach i jako obicie podeszw butów.

Tangijczycy żywią się głównie rybami, poławiają głównie dorsze i tuńczyki, zbierają małże i krewetki. Wyprawy południowe przynoszą łup z wielorybnictwa: poluje się na delfiny, płetwale karłowate, sejwale i bazylozaury, a nawet na kaszaloty i humbaki.

Zwierzęciem narodowym jest orka. Na lądzie, najczęściej wymienia się gliptodona.
Stosowanie niewolnictwa
Tangia stosuje niewolnictwo; Tangijczyk nigdy nie może być niewolnikiem. Niewolnicy są najczęściej z podbijanych krajów albo zakupieni. Stanowią 3,7% całej populacji, głównie są to potomkowie schwytanych do niewoli lub zakupionych w latach poprzednich.
Stulecia później, Tangia będzie się wstydzić swojej przeszłości niewolniczej.
Język
Głównie używa się języka ayu i języka buańskiego.
Kontakty międzynarodowe
Oczywiście z Pinu, Sechtem i Buanią. Oprócz tego, przewiduję szersze kontakty handlowe z Neszami i Szurami, a także bardzo ścisłe z Dewią, poprzez Atirai.
Silne i słabe strony
Tangia jest państwem wysoko rozwiniętym, z dobrze opanowaną sztuką pisma, jest największym dostawcą papieru i atramentu w tej części świata. Ceniona jest też miejscowa metaloplastyka. Kraj jak na swoje czasy (2598 ET czy 9509 EK to poziom cywilizacyjny spomiędzy 1650 - 1750 na Ziemi) wybitnie opanował optykę, ale technologię produkcji lunet i teleskopów strzeże dla siebie. Położone w szerokościach okołorównikowych, nad morzem, jest bogate w drzewa, w tym w kauczuk, w Tangii znana i rozpowszechniona jest guma, stosowana m.in. w obuwiu, wężach na płyny i uszczelkach. Państwo policyjne, gdzie największe znaczenie ma armia. Tangia posiada olbrzymią flotę (tzw. Takatoa), być może największą na świecie, i na morzu jest prawie niepokonana. Na lądzie Tangia również bywa groźna, ale bardziej rozwinięte państwa potrafią ją pokonać. Szczyci się swoimi obserwatoriami oraz błyskawiczną komunikacją na znaczne odległości dzięki impulsom światła nadawanym pomiędzy górami, tzw. Tangijska Sieć Świetlna. Cywilizacyjnie, zachwalane jest Dziesięć Cudów Tangii, obiekty historyczne, osiągnięcia cywilizacyjne i instytucje, które budzą ponadprzeciętne uznanie na arenie międzynarodowej.

Jako słabości Tangii zazwyczaj podaje się przeludnienie, które w połączeniu z gorącym, wilgotnym klimatem jest przyczyną okresowo wybuchających, zbierających poważne żniwo epidemii, są niedobory żywności i medykamentów, a także drewna, które ogromna machina floty wojennej wykorzystuje do okrętów. Te materiały kraj musi importować. Klasyczne wady merkantylizmu z przesadnym przywiązaniem do złota oraz agresywna polityka handlowa oparta o blokady, embarga i monopole, a także po prostu o wyzysk, powodują niepokoje w koloniach. Kraj stosuje niewolnictwo i toleruje poligamię. Tangia stosuje łącznie ponad 10 różnych systemów walutowych, które osłabiają handel wewnętrzny i narażają państwo na obniżenie ścigalności podatków. Armia lądowa jest liczna i silna, ale niedostatecznie wyposażona i potrafi polec z bardzo dobrze wyposażonym, wyszkolonym krajem z wysokim morale. Izolacjonizm morski hamuje rozwój. Tangia też boryka się z klasycznym problemem młodych imperiów kolonialnych, wynikającym z nowego wyzwania jakim są ogromne odległości od kraju macierzystego i czas potrzebny na ich pokonanie.

Podsumowanie
Miałem sporo zabawy z pisaniem tych artykułów, szczególnie w długiej deszczowej zimie oraz teraz w okresie pandemii. Pozostawiam wam do oceny, zadawajcie pytania, bardzo proszę, komentujcie.
Z góry dziękuję.

Kazimierz

Gratuluję pracy! Świetnie opisany projekt, jak dla mnie najlepsze artykuły na wiki, naprawdę! Że też ci się chciało tak szczegółowo zagłębiać w te wszystkie aspekty, ja bym nie dał rady chyba.

No i trochę wstyd, że Buanję tak porzuciłem i trochę łyso wygląda wśród tych rozbudowanych tangijskich artykułów. No cóż, postaram się trochę tam podopisywać, ale nie obiecuję, że dużo tego będzie.
  •  

Henryk Pruthenia

Super, ciekawie to wygląda! Ja widzę, że pancerniki/gliptodony to Twoje ulubione zwierzęta! :P

Obiecuję zrobić dokładniejszy artykuł o Neszszach, najlepiej dzisiaj :)

Canis

Super, jeżeli się podoba, to dajcie mi pochwalisza i miałbym też gorącą prośbę uznania Tangii 9509 za artykuł miesiąca na Wiki  :)
W razie pytań jak doszedłem do takich i innych wniosków, postaram się odpowiedzieć, mam jeszcze wszystko na świeżo.

Space Engine przestał być darmowy, ale rozwinął się ciekawie, najnowsza wersja jest na Steamie za 89,90 złotych (uwaga - pozwala zapisywać mapy tylko do JPG, to wersja PRO za 250 zł pozwala zapisywać do PNG). Szukam teraz planety do następnego projektu. Kupiłem ten pakiet za 89,90 złotych. Gdy pracowałem nad Ahtialią, to językotwórstwo interesowało mnie w 70%, a światotwórstwo w 30%. Obecnie językotwórstwo interesuje mnie w 5%, a światotwórstwo w 95%, zatem szukam teraz następnej planety do następnego projektu.

Pracując nad Tangią, przyjąłem budowanie "z góry na dół", czyli określiłem najpierw całkowitą populację i rozbijałem w dół. To dało mi niedokładną gospodarkę, ale szybko wyprodukowało ciekawe wnioski dla celów, które chciałem widzieć. W następnym projekcie planuję budować "z dołu do góry", czyli od areału zbóż do populacji, którą może to utrzymać. Postaram się wszystko dokładniej wytłumaczyć i udokumentować, ale też z pewnym marginesem założeń i uproszczeń. Jesteście ciekawi?

Może też jako bardziej doświadczony światotwórca napisałbym kiedyś poradniki w odpowiednim dziale.
  •  

Kazimierz

Cytat: Canis w Kwiecień 05, 2020, 09:33:08
Super, jeżeli się podoba, to dajcie mi pochwalisza i miałbym też gorącą prośbę uznania Tangii 9509 za artykuł miesiąca na Wiki  :)
Jestem za! Taka praca zasługuje na wyróżnienie!

CytatW następnym projekcie planuję budować "z dołu do góry", czyli od areału zbóż do populacji, którą może to utrzymać. Postaram się wszystko dokładniej wytłumaczyć i udokumentować, ale też z pewnym marginesem założeń i uproszczeń. Jesteście ciekawi?
Oczywiście  :)
  •  

Borlach

Wow Canis, świetna robota! Muszę przyznać, jest jest to teraz zdecydowanie najlepiej opisana cywilizacja Kyonu. To jak opisałeś Tangię będzie teraz dla mnie inspiracją do rozwinięcia i ulepszenia opisu Ajdyniru XD

Zdecydowanie jestem za przyznaniem odznaki artykułu miesiąca (o ile jeszcze praktykujemy ten zwyczaj XD)

Ale nie chcesz chyba permanentnie kończyć z Kyonem? Mógłbyś na przykład Pinu rozwinąć, może Secht, albo dodać coś na tych pustych terenach między Wielką Pustynią a Pinu, bo tam coś musi być, choćby rozproszone plemiona.

A co do nowego projektu - czekam! XD
Oto ja, Adwokat Diabłów
  •  

Canis

Pinu i Secht należą do Henryka :) Ja raczej planuję w Kyonie dzióbać już tylko szczegóły. Raczej chciałbym zająć się innym projektem.
Ale nie jest powiedziane, że nie wrócę kiedyś z jakimś większym projektem do Kyonu.
  •  

Canis

Ile ludzi mogła sobie liczyć armia tangijska (rok 9509, który traktuję jak odpowiednik roku 1750)?

Cóż, bez większego researchu wstawiłem 290 tys. marynarzy, 538 tys. ludzi obsługi floty, 349 tys. żołnierzy sił lądowych, 546 tys. ludzi obsługi sił naziemnych. Oprócz tego, 458 tys. ludzi pracujących dla trzech pozostałych pionów: lamiya (wywiad), ta'olun (obserwatoria & rangfen), lengme (szpitalnictwo).

Oczywiście, nawet początkowe badania wybiły mi z głowy taką liczebność armii. Armia lądowa w Wielkiej Brytanii w 1750 roku liczyła sobie ponoć zaledwie 27 tys. żołnierzy! (Rasler, Karen (1994). The Great Powers and Global Struggle, 1490–1990. United States: University Press of Kentucky. p. 149. ISBN 0-8131-3353-X. (Figure 8.1 Change in the Size of the British Army 1650–1910)) Z kolei flota brytyjska liczyła sobie w 1792 roku około 100 tys. ludzi, 661 okrętów, i 14 tys. armat(źródło). Inne źródło mówi 72 tys. w 1775 r. po podniesieniu liczebności załogi z uwagi na faktyczne niedokadrowanie okrętów(źródło). Nie wnikając w to, ile było naprawdę, wszystkie źródła, które napotykałem, te i inne, nauczyły mnie jasno, że jeżeli faktycznie chciałbym, aby w 9509 flota tangijska była jedną z największych flot Kyonu, a w 9650 osiągnęła absolutny szczyt potęgi, to spoko, ale pół miliona ludzi na okrętach to grube przegięcie struny, bo to jest zresztą więcej, niż US Navy liczy sobie w 2020.

Zatem zamierzam zrewidować ogólnie wydatki państwa i rozłożyć je na nowo. Interesuje mnie też przychód poszczególnych ludzi, koszty ich utrzymania, itd. Szacuję zatem, że przy 30-milionowej Tangii w 9509 EK prawdopodobnie liczebność floty będzie wynosiła około 80 tysięcy, a do 9650 osiągnie 100 - 150 tys.
  •  

Canis

Bandera Takatoa, tangijskiej marynarki wojennej.


Borlach

Parafrazując klasyka: "Ładna bandera, ale co ona przedstawia?" XD
Oto ja, Adwokat Diabłów
  •  

Canis

Cytat: Borlach w Lipiec 02, 2020, 20:21:49
Parafrazując klasyka: "Ładna bandera, ale co ona przedstawia?" XD
Mordę orki od przodu ;)
  •  

Borlach

Nie wpadłbym na to XD
W sumie ma to sens, Ajdyniriańczycy nie znają w końcu orek
Oto ja, Adwokat Diabłów
  •  

Kazimierz

Widzę, że Tangia będzie weksylologiczną potęgą Kyonu! Świetny pomysł z tą orką, naprawdę.
  •  

Canis

Cytat: Kazimierz w Lipiec 03, 2020, 19:34:58
Widzę, że Tangia będzie weksylologiczną potęgą Kyonu! Świetny pomysł z tą orką, naprawdę.
Żeby nikt nie mówił, że nie dbam o swoje kolonie. Masz tu mandarynkową orkę ;]


Kazimierz

Cytat: Canis w Lipiec 03, 2020, 21:03:19
Cytat: Kazimierz w Lipiec 03, 2020, 19:34:58
Widzę, że Tangia będzie weksylologiczną potęgą Kyonu! Świetny pomysł z tą orką, naprawdę.
Żeby nikt nie mówił, że nie dbam o swoje kolonie. Masz tu mandarynkową orkę ;]


Dzięki, piękne  ;D
  •