Coś dla Janka, czyli liczebniki

Zaczęty przez Hapana Mtu, Wrzesień 05, 2011, 04:25:22

Poprzedni wątek - Następny wątek

Feles

Z tego, co widzę, to 12 = (3+1)x3.
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

Cytat: Ghoster w Listopad 05, 2011, 17:33:47
A ja mam pytanie; skąd to "3x4", jeżeli wcześniej osiągiwałeś liczbę "4" za pomocą równania "3+1"? Nie konsekwentniej byłoby zapisywać "4" jako "4", ewentualnie "12" jako "3x3+3"?

ale przecież jest konsekwentnie:
z tym że nie "3x4", a "4x3".
jednym z systemów tu użytych jest system trójkowy, gdzie poszczególne wielokrotności liczby "3" mają nazwy zakończone na цо, co jest skróconą nazwą liczby "3". fakt, trochę problematyczne jest to, że w systemie trójkowym już "9" powinno być zapisywane [nazywane] jako liczba wyższego rzędu, ale może nazwa dla "12" powstała wtedy, kiedy określenie "3+1" dla "4" straciło przejrzystość?
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

Henryk Pruthenia

Cytat: Ghoster w Listopad 05, 2011, 17:33:47
A ja mam pytanie; skąd to "3x4", jeżeli wcześniej osiągiwałeś liczbę "4" za pomocą równania "3+1"? Nie konsekwentniej byłoby zapisywać "4" jako "4", ewentualnie "12" jako "3x3+3"?
Tak, mój błąd. Tam rzeczywiście jest (3+1)x3 dla dwunastki. Moja oszybka. (цолян - 3+1, цо - 3, 12 - цолян-цо ).

Vilène

#18
Rodzki:

0. nola*
1. jödin
2. dåva
3. tri
4. cetyra
5. pet
6. šest
7. sem
8. ösöm
9. devet
10. deset
11. jönadzet
12. dåvanadzet
13. trinadzet
14. cetyrnadzet
15. penadzet
16. šesnadzet
17. semadzet
18. ösnadzet
19. devenadzet
20. dåvadeset
100. såto
1 000. tusöts
1 000 000. miluna*

Końcowe -adzet w liczebnikach 11-19 wymawia się [-azɛt], a w mowie potocznej nawet [-az].

* Za początków istnienia republiki istniały także neologizmy: nica (zero) i tusötsina (1 000 000), ale społeczeństwo szybko je zignorowało. Ten drugi tylko się zachował w wyrażeniu idiomatycznym perva tusötsina ,,nieprawdopodobna, nierealna suma pieniędzy".
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

Cytat: Ⓐ Vilén w Styczeń 27, 2012, 16:58:16
Rodzki:
* Za początków istnienia republiki istniały także neologizmy: nica (zero) i tusötsina (1 000), ale społeczeństwo szybko je zignorowało. Ten drugi tylko się zachował w wyrażeniu idiomatycznym perva tusötsina ,,nieprawdopodobna, nierealna suma pieniędzy".

hm... nie chcę się wtrącać do rozwoju historycznego rodzczyzny, ale to chyba trochę dziwne, że neologizm przetrwał w jakimś wyrażeniu idiomatycznym, bo wydaje mi się, że aby coś stało się wyrażeniem idiomatycznym, musi wcześniej się zadomowić w języku... no chyba że tusötsina w perva tusötsina wcale nie znaczy 'milion', a jedynie jest jakąś oboczną formą dla tusöts, której puryści użyli na oznaczenie miliona.
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

Vilène

Cytat: varpho w Styczeń 27, 2012, 22:07:18
hm... nie chcę się wtrącać do rozwoju historycznego rodzczyzny, ale to chyba trochę dziwne, że neologizm przetrwał w jakimś wyrażeniu idiomatycznym, bo wydaje mi się, że aby coś stało się wyrażeniem idiomatycznym, musi wcześniej się zadomowić w języku...
Trochę to dziwne... ale historia brzmi tak: po obaleniu monarchii, na początku istnienia Republiki Rodzkiej, zaczęło się pojawiać wiele różnych dziwnych partii politycznych, często obiecujących różne gruszki na wierzbie, jak to bywa czasami w ledwo co wprowadzonych demokracjach – jak to u nas, niejaki Wałęsa obiecał dać każdemu po 100 milionów starych złotych. No i tak się złożyło, że jedna z partii twierdziła (i miała za hasło wyborcze), że jak dojdzie do władzy, to każdy Rodriak zarobi pierwszy milion... i ta nierealna obietnica, połączona z wykorzystaniem w/w neologizmu doprowadziła do tego, że ten slogan zaczął być powszechnie wyśmiewany... i tak jakoś został zapamiętany.
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

Cytat: Ⓐ Vilén w Styczeń 27, 2012, 22:39:38i ta nierealna obietnica, połączona z wykorzystaniem w/w neologizmu doprowadziła do tego, że ten slogan zaczął być powszechnie wyśmiewany... i tak jakoś został zapamiętany.

aha, ok, to do mnie przemawia.
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

Feles

Liczby w języku brackim (Brzęczyszczyki ewicz) są ułożony w dość nietypowy system.

Rodzime liczebniki są oparte na liczbach pierwszych:

1. age (rdzeń osobliwy)
2. du
3. si
4. dudu
5. ku
6. dusi
7. pa
8. dududu
9. sisi
10. duku
14. dupa
15. siku
17. mu
20. duduku
21. sipa
25. kuku
30. dusiku
35. kupa
40. dududuku
49. papa
itd.

Coraz częściej spotyka się jednak zapożyczenia europejskie, w szczególności:

1. ene (ogólne)
2. due (wł.)
3. rike (ang. + ?)
4. fake (ang. + ?)
...
7. sme (ros.)
8. smake (ros. + ?)
...
11. eus (fr.)
12. deus (fr.)
13. (sma)teus (ros.? + fr.)
...
20. baks (fr.?)

Spotyka się również systemy mieszane (dukusmake, papadeus, sikubaks).

Liczebniki porządkowe tworzy się dodając przedrostek gu- do liczebników rodzimych, z wyj. dłuższych niż trzysylabowe.

Dla porównania, nazwy np. miesięcy tworzy się od liczebników zapożyczonych (jeśli brak, to rodzimych) z dodatkiem końcówki -lan. Jeśli oba człony są krótkie (<= trzy sylaby), całą datę zapisuje się jednym wyrazem, np.
smelangupa - siódmy lipca
kulangukuku - dwudziesty piąty maja
smakelan gudududu - ósmy sierpnia
enelan gududupa - dwudziesty ósmy stycznia


Potrafiłby ktoś teraz zapisać dzisiejszą datę w tym języku?
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Wedyowisz

@powyżej:Natomiast w przypadku rzeczowników semantycznie związanych z ogniem, kobietami lub niebezpieczeństwem stosuje się inny zestaw, z którego kilka początkowych liczebników to: fpa, dua, bom, ba, do... Jego pochodzenie nie jest znane.

CytatPotrafiłby ktoś teraz zapisać dzisiejszą datę w tym języku?

fake language
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

tob ris tob

Cytat: pittmirg w Kwiecień 01, 2012, 10:53:28
@powyżej:Natomiast w przypadku rzeczowników semantycznie związanych z ogniem, kobietami lub niebezpieczeństwem stosuje się inny zestaw, z którego kilka początkowych liczebników to: fpa, dua, bom, ba, do... Jego pochodzenie nie jest znane.

CytatPotrafiłby ktoś teraz zapisać dzisiejszą datę w tym języku?
fake language
LOL, po prostu geniusz. :-o Jak można wymyślić taki genialny żart!
Dzień dobry :-)
  •  

Feles

Zarys tego, co mogłoby być we fielniskim:
1. jen, jena
2. twie
3. drzy
4. fiar
5. fif
6. siech
7. siwen*
8. acht
9. nien*
10. cian*

* do tych szczególnie nie jestem przekonany
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Rémo

1. Ti
2. Tix
3. Tixe
4. Perf
5. Tre
6. Vôn
7. Plaine (Plaine - Niebo, każdy chyba wie czemu)
8. Nôbel
9. Kengel
10. Jene
Pozdrawiam! :)
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

Cytat: Remo :] w Kwiecień 09, 2012, 19:43:47
1. Ti
2. Tix
3. Tixe

język jąkajacy, tego chyba jeszcze nie było... :D
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

Mścisław Bożydar

Hvernig á að þjálfa Dragon þín?
  •  

Feles

Interpolując, półtora to pewnie Ti›. :-P
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •