Borlachu, zgodzę się z Henrykiem i Pluurem, że trochę odjechana historia. Nawet moja laska mi mówiła, że nomadzi w życiu nie mieliby beczek, bo za ciężkie, ani kur, bo za wolno chodzą. O cięciu i targaniu głazów z całym przemysłem i logistyką wymaganymi do takich działań nawet nie zaczynam wspominać.
Spróbuję to obronić, ale może być ciężko:
1. Neolit dotyczył
unormowania się rolnictwa. Nie jego punktowego zastosowania. To mogło się zaczynać zdarzać nawet w paleolicie. Jedna kultura mogła mieć rolnictwo i spichlerze, targać głazy, i zwyczajnie wymrzeć bez przekazania wiedzy rolniczej komukolwiek. Nawet brak dowodów na podobne rzeczy na Ziemi nie neguje takiej możliwości na Kyonie, i to nawet w wielu miejscach.
2. Neolit zaczynał się różnie w różnych miejscach, więc to, że cały Kyon polował na antylopy/jelenie/foki jeszcze tysiące lat, nie znaczy, że u Ciebie nie mogło się punktowo pojawić rolnictwo.
Ale rolnictwo to podstawa by mówić o większych przedsięwzięciach wymagających zaangażowania zdrowych, silnych mężczyzn w sile wieku do tak pochłaniających czasowo i kosztownych energetycznie zajęć. Pamiętaj, że przed rolnictwem miałeś skrajnie niskie możliwości składowania pożywienia na dłuższy czas, zmieniło to dopiero ziarno i wprowadzenie magazynów, więc serio nie było możliwości zajmowania się takimi działaniami.
Natomiast tak jak rolnictwo pojawiło się w Sumerze, Egipcie, Chinach i Indiach na grubo przed jego pojawieniem się gdzie indziej, tam mnie tam pasuje, że tereny Ajdyniru - ale prawdopodobnie też w szeregu innych lądów - mogły być starożytną kolebką cywilizacji. No ale to już pytanie do innych graczy, bo moje imperium późno powstaje i późno cokolwiek osiąga.
Dobre natomiast, że w ogóle podejmuje się takie tematy.
Jeżeli chodzi o jakiekolwiek budowy w paleolicie/przed rolnictwem, to zawiodę, jest to całkowicie niemożliwe. Grupka zbieraczy łowców przenosiła się z miejsca na miejsce, nie byli w stanie po prostu nic zbudować i nie umrzeć z głodu.
Niby tak, ale z drugiej strony mamy przykład Göbekli Tepe, które zostało przecież zbudowane ok. 12 tysięcy lat temu, w głębokim paleolicie. Jak mówi artykuł na wikipedi:
Nie, Wikipedia sama mówi, że konstrukcje, które opisujesz, powstały w neolicie:
"The tell includes two phases of use, believed to be of a social or ritual nature by site discoverer and excavator Klaus Schmidt,[4] dating back to the 10th–8th millennium BCE.[5] During the first phase, belonging to the Pre-Pottery Neolithic A (PPNA), circles of massive 'T'-shaped stone pillars were erected – the world's oldest known megaliths.[6]"Powołuje się przy tym na
https://books.google.pl/books?id=qR5TCgAAQBAJ&pg=PA47&redir_esc=y#v=onepage&q&f=false. Zostawiam wam do oceny, czy to wiarygodne. Mnie przekonuje. Rolnictwo jest konieczne do większych akcji.
No i jak korzystać z Wikipedii, to tylko anglojęzycznej.

Eternal Anglo always prevails.
Co do reszty opisu, dla mnie ciekawy, szczególnie pomysł z emulacją doliny Indusu. Zobaczę, czy przy projektowaniu klimatu dałoby się to jakoś uzasadnić, tylko wstaw mi proszę obszar, w którym miałoby się to odbywać, jako zaznaczenie na mapie całego Kyonu, a nie jego wycinka.
Ta mapa jest bardzo estetyczna, ale bez zoomoutu nie jestem w stanie jej zorientować na świecie ani widzieć jej rozmiaru.
Co do klimatu, cierpliwości, to złożony temat, nie do końca po mojej motywacji, więc choć mam umiejętności, by cokolwiek zaprezentować, to działam trochę pod prąd. To potrwa.