Humor, ciekawostki i WTF lingwistyczne

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Sierpień 21, 2011, 13:55:55

Poprzedni wątek - Następny wątek

lehoslav

Spoko, teraz zamiast Lenina i niezapomnianego towarzysza Stalina mamy wszędzie Karola Wojtyłę.
  •  

Canis

Cytat: lehoslav w Wrzesień 29, 2011, 10:42:56
Spoko, teraz zamiast Lenina i niezapomnianego towarzysza Stalina mamy wszędzie Karola Wojtyłę.
Zdecydowanie wolę go od Lenina i Stalina.
Swoją drogą, z tym "wszędzie" trochę przesadzasz. IMHO Polska w propagandzie stoi błazeńsko nisko, o wiele niżej niż II RP i PRL, i mogłaby się postarać... Np. Turcy wiedzą, jak to robić... Francja umie... UK ma swoje fetysze... a my nawet nie używamy tych możliwości, jakie mamy. Ot taka neutralność.
  •  

Wedyowisz

#212
Znalazłem polski tekst z 2-ej dekady XVI w. z <æ> na oznaczenie "ę". Jak ktoś ma Chrestomatię staropolską, w okolicach str. 320 jest zdjęcie "Początku święte Ewanielije podług świętego Jana" z Septem canonicae epistolae beatorum apostolorum
Iacobi, Petri, Ioannis et Iudae. Właściwie wygląda to jak "POCZAVTEK SWIÆTE EVANIELIE podfug ſwiætegho Iaana". Czyli sztywnego rozróżnienia między e caudata a <ę> wtedy nie było. W dalszym tekście najwyraźniej stosuje się zwykłe <e> bez rozróżnia nosowości (za to jest <ą>). Są i inne ciekawostki typu <kh> /x/.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

spitygniew

A jak często jest tam oznaczany iloczas?
P.S. To prawda.
  •  

Wedyowisz

#214
Trochę tego jest, głównie długość przez podwojenie:

<buog>
<ludſkaa>
<Jaan>
<prauaa>
<któraa>
<oſwieeca>
<Uu ſwee właſnee>
<svolee>
<wnaas>
<khwaale> 2x
<praawdj>

Jest też w paru miejscach chyba kreseczka:

<ſwiécij>
<któraa>
<iednorodnégho>
<pełnégho>

Chociaż może część to paprochy xD
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

spitygniew

A w ogóle z którego roku toto jest? Gdyby rzeczywiście z drugiej połowy XVI wieku, to troche dziwne, bo przecież wtedy ortografia polska była już prawie całkowicie unormowana, i jakaś "khwaala" była by cokolwiek dziwna...
P.S. To prawda.
  •  

Wedyowisz

стань — обернися, глянь — задивися
  •  

spitygniew

P.S. To prawda.
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

lehoslav

Cytat: varpho w Październik 11, 2011, 16:34:50
grów - 19,500 wyników

CytatAby pokazać najbardziej trafne odpowiedzi, pominięto kilka bardzo podobnych stron do tych 827 już wyświetlonych.
Jeśli chcesz, możesz powtórzyć szukanie we wszystkich stronach wraz z pominiętymi wcześniej.
  •  

BartekChom

Cytat: lehoslav w Październik 11, 2011, 17:16:46
Cytat: varpho w Październik 11, 2011, 16:34:50
grów - 19,500 wyników

CytatAby pokazać najbardziej trafne odpowiedzi, pominięto kilka bardzo podobnych stron do tych 827 już wyświetlonych.
Jeśli chcesz, możesz powtórzyć szukanie we wszystkich stronach wraz z pominiętymi wcześniej.

USA - 3,990,000,000 wyników

CytatAby pokazać najbardziej trafne odpowiedzi, pominięto kilka bardzo podobnych stron do tych 921 już wyświetlonych.
Jeśli chcesz, możesz powtórzyć szukanie we wszystkich stronach wraz z pominiętymi wcześniej.

(hi, hi)
  •  

lehoslav

Ja nie twierdziłem, że ta druga liczba jest prawdziwa. Obie są wzięte z sufitu. Także guglostatystyka nie jest po prostu przekonująca  ;-)
  •  

Ghoster

#222
[...........]
  •  

kmitko

Bug, humor i obczyzna.
  •  

Kyatto Ninden Teyandee

Cytat: Ghoster w Październik 11, 2011, 20:34:45
Właśnie wymyśliłem dość rozbudowaną polską zbitkę spółgłoskową.
Parsk w strwiąży.
Pobije mnie ktoś?
Oczywiście mowa o polskich zbitkach.
"Przestępstw w Mzdowie"
  •