Narzecze wysokopolskie

Zaczęty przez Feles, Wrzesień 17, 2011, 14:10:35

Poprzedni wątek - Następny wątek

Τόλας

No to konsekwentnie:
beznapletkowiec - Semita
  •  

Todsmer

Cytat: Spodnie w Wrzesień 20, 2016, 12:51:59
Garbatonosy – Żyd

Forma politycznie poprawna, analogiczna do czarnoskóry.
Bez sensu, bo czarnoskórzy definiowani są przez ich kolor skóry, a Żydzi nie poprzez posiadanie swoistego nosa.
  •  

Dynozaur

Już bez przesady, Żyd to na tyle stare zapożyczenie, że istnieje w całej słowiańszczyźnie - nawet u odizolowanych Wendów był Zajd.

Zastanawiam się za to nad cyganem...
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Icefał

Tak przy okazji, to czy określenie skośny jest poprawne politycznie? Dokładne i opisowe na określenie ludów wschodniej Azji, dużo lepsze od żółtego

Bo z tego co mi wiadomo to ciapaty jest najlepszym określeniem na ludność z okolic Indii i Pakistanu, nie znam innego lepszego. Chociaż ostatnio się słyszy to w odniesieniu do Arabów i Turków. A szkoda.
  •  

elslovako

Raczej pejoratywne, na pewno mniej neutralne niż murzyn. Ciapaty nie pasuje ani do tego, ani do tego, nie wiem gdzie wy na ludziach widzicie ciapki. Jeżeli mamy się skupiać na karnacji, bardziej pasuje śniady.


  •  

Feles

CytatTak przy okazji, to czy określenie skośny jest poprawne politycznie? Dokładne i opisowe na określenie ludów wschodniej Azji, dużo lepsze od żółtego
Zważywszy, że ,,skośne" oczy wschodnich Azjatów są w rzeczywistości idealnie horyzontalne, chyba nie za bardzo ,,opisowe"...
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

poloniok

płat - papier
drogopłat - banknot
krążek - moneta
  •  

spitygniew

Cytat: Maorycy w Wrzesień 20, 2016, 17:18:26
Tak przy okazji, to czy określenie skośny jest poprawne politycznie? Dokładne i opisowe na określenie ludów wschodniej Azji, dużo lepsze od żółtego
Wręcz przeciwnie, źółty jest bezbarwnie neutralny (analogicznie do czarnego, w angielskim wszak obecnie jedynego słusznego określenia Murzyna), a skośny taki lekkoprześmiewczy.
Cytat: Maorycy w Wrzesień 20, 2016, 17:18:26
Bo z tego co mi wiadomo to ciapaty jest najlepszym określeniem na ludność z okolic Indii i Pakistanu, nie znam innego lepszego.
Naprawdę lepsze niż śniady?
Cytat: poloniok w Wrzesień 26, 2016, 15:03:45
płat - papier
drogopłat - banknot
krążek - moneta
E, drogopłat to prędzej z winietą się kojarzy...
P.S. To prawda.
  •  

poloniok

#998
(1) A jak zesłowianizować słowa jak "litr", "metr", "kilogram"? Czy jakoś stworzyć nowe słowa, czy używać staropolskie jednostki miary, to jest te pytanie...

(2) Czy język polski lub języki słowiańskie mają własne słowa na 11 i 12? Tak jak na 12 np. można używać "tuzin", jednak to nie jest słowo z korzeniem słowiańskim
  •  

Towarzysz Mauzer

Cytat(1) A jak zesłowianizować słowa jak "litr", "metr", "kilogram"? Czy jakoś stworzyć nowe słowa, czy używać staropolskie jednostki miary, to jest te pytanie...
Należy tylko uważać na to, że nie wszystkie staropolskie nazwy jednostek miar mają słowiański źródłosłów.

Cytat(2) Czy język polski lub języki słowiańskie mają własne słowa na 11 i 12?
No... jedenaście, dwanaście?
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

poloniok

CytatNo... jedenaście, dwanaście?

Że właśnie nie, chodzi mi o ekwiwalent do niemieckiego "Dutzend", co też oznacza dwanaście. Przecież w Niemcach nie mówi się dzisiaj na 12 "Dutzend", jednak mówiło się wcześniej (jakieś 300 lat temu). Chodzi mi o słowa dla 11 i 12, jakie nie mają etymologie w stworzeniu "jeden/dwa" + "naście", mam indywidualne wyrazy (jak "Dutzend") na myśli.
  •  

Dynozaur

No to w słowiańskich takich nie ma.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Obcy

I w sumie sam tuzin to w oryginale też nie jest liczebnikiem "prostym" - tak samo jak wszelakie "once", "duce", "trece", a także "elf" czy "zwölf". Gdyby jednak szukać "na siłę" udziwnionych liczebników, to bym wskazał te słoweńskie - np. "enajst" (11) bowiem jest sporym uproszczeniem w stosunku do innych słowiańskich. I oczywiście nie możemy zapomnieć o rosyjskim 40 i 90, które z całą pewnością możemy uznać za "własne".
  •  

Towarzysz Mauzer

Cytatrosyjskim 40 [...] które z całą pewnością możemy uznać za "własne"
No raczej nie - to pożyczka turkijska, której kognatem jest tureckie kırk '40', tak jak kognatem собаки jest turecki köpek.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

poloniok

60 Sztuk są/były jedna kopa, nie wiem czy etymologicznie te słowo ma słowiańskie rdzenie.

Mamy jeszcze mendel dla 15 sztuk, jednak brzmi te słowo jakoś germańsko...

To może dla 12 stworzyć słowo jak "kopanapięć"? (1/5 kopy)
  •