Przymiotnik - "przyszły''

Zaczęty przez Diana, Marzec 26, 2022, 20:45:33

Poprzedni wątek - Następny wątek

Diana

Dzień dobry. Mam pytanie - Jak ktoś wam powie 'w przyszłe święta bożego narodzenia' to w waszej głowie bardziej kojarzy się to z datą grudzień 2022 czy grudzień 2023? Okazało się, że ile ludzi - tyle opinii  ;D Chcę poznać zdanie językoznawców ;)
  •  

vxern

Nie ma powodu dla którego 'przyszłe święta Bożego Narodzenia' miałoby się kojarzyć z grudniem roku 2022. Gdyby w 'przyszłych święta Bożego Narodzenia' miałoby chodzić o grudzień 2022, to logicznie 'te święta Bożego Narodzenia' odnosiłyby się do grudnia 2021, a przeszłe - do grudnia 2020??
Băi, băiatule!
  •  

Lior

#2
-------------
  •  

Todsmer

Cytat: vxern w Kwiecień 01, 2022, 14:44:22
Nie ma powodu dla którego 'przyszłe święta Bożego Narodzenia' miałoby się kojarzyć z grudniem roku 2022.
Bo? Dla mnie zdecydowanie dotyczy tegorocznych świąt ;)

Cytat
Gdyby w 'przyszłych święta Bożego Narodzenia' miałoby chodzić o grudzień 2022, to logicznie 'te święta Bożego Narodzenia' odnosiłyby się do grudnia 2021, a przeszłe - do grudnia 2020??
Dlaczego uważasz, że przeszłe, te, przyszłe muszą się koniecznie odnosić do innych wydarzeń?
  •  

Kazimierz

No te święta to mogą być tegoroczne i o nich można powiedzieć też przyszłe, poprzednie to raczej tamte.
  •  

dziablonk

Ja generalnie bym mówił "nadchodzące8) "przyszłe święta" są też niby okej, ale mogą się kojarzyć z  świętami w przyszłym roku albo ogólnie w przyszłości w kontraście do tegorocznych;D
Wesołego Alleluja!
Dziwno wam, iżem ja to tako pomieszany?
Jak ciećwierz przyszedłem w płatczyska ubrany.
  •  

Theofilos

W kontekście świąt używamy "przyszłe" chyba zazwyczaj w czasie tych świąt. Wtedy dotyczy to świąt w następnym roku.
Poza tym, "przyszły" najczęściej chyba używamy mówiąc o czymś takim samym z czym mamy do czynienia obecnie,
czyli przyszły tydzień, przyszły miesiąc, przyszły rok, itp.
Może dlatego przyszłe święta kojarzą się podświadomie ze świętami w kolejnym roku.
  •