Pytania o etymologie w językach różnych

Zaczęty przez Ojapierdolę, Sierpień 26, 2011, 21:12:23

Poprzedni wątek - Następny wątek

Feles

anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Wedyowisz

Ukraińskie роздягати — skunto? Od дяга ,,rzemień"?
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Widsið

Ktoś by mi chciał przybliżyć etymologicznie szwedzkie hur?
  •  

zabojad

A może ktoś wie skąd jest gocka "razda" ?
Feles [*]
Requiem aeternam dona eis, Domine, et lux perpetua luceat eis. Requiescant in pace. Amen.
  •  

Wedyowisz

@up: a próbowali góglić gothic etymological dictionary?
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

zabojad

Dobra, dzięki mam, nie wpadłem na to. Myślałem że takiego cusia nie ma.
Feles [*]
Requiem aeternam dona eis, Domine, et lux perpetua luceat eis. Requiescant in pace. Amen.
  •  

Widsið

Biorąc pod uwagę, że głównie na gockim oparto w zasadzie wszystkie założenia dla protogermańskiego, na pewno istnieje więcej niż jedno takie opracowanie :)
  •  

1krokodil

czy mi się tylko wydaje czy "pierdzieć" i angielskie "fart" są spokrewnione?
  •  

Widsið

  •  

Feles

anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Widsið

Od rzeczownika Trotz "opór, przekora", dalsza etymologia nieznana, ostatecznie podobno PIE *der(ə)- (wg słownika Pfeifera). Zapożyczone dalej do wschodniopółnocnogermańskich i norweskiego ze zmienioną rekcją.
  •  

Wedyowisz

Romańska nazwa Walijczyków (Gallois itp.) jest związana z Galami czy to jakaś adaptacja fonetyczna nazwy germańskiej?
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Widsið

Najpierw była nazwa kraju, która jest adaptacją nazwy strang. derywowanej od rzeczownika wealh "obcy, obcy mówiący językiem celtyckim". Tym samym jest kognatem do fr. nazwy Gaule, derywowanej od frankijskiego *walha w mniej więcej tym samym znaczeniu. Odpowiadając więc na twoje pytanie, jest ona związana z Galami, ale nieco na około :)
  •  

Vistamo

Cytat: Serpentinius w Czerwiec 05, 2013, 15:56:25
Swoją drogą, czy funkcjonuje coś takiego jak słownik rosyjskich potworków? Miedsjestra, zarplata itd.?

Dlaczego od razu potworkami? Dla mnie jest to specyfika języka rosyjskiego, a nie jakieś potworki.
Ro pokot Zając Henryk zo troy ven hur gesh gi ro nurawtet foge gir.  Nazywam się Henryk Zając i od dwudziestu lat naprawiam pralki.
  •  

Wedyowisz

#269
Najwyraźniej Gaulois nie jest związane etymologicznie z Galia... Hm, dziwne. Zwłaszcza to, że określenie to (przecież względnie późne) zaczęło oznaczać Galów, a nie całą zromanizowaną już populację. Adideacja wywołana niewątpliwą zbieżnością brzmienia?
стань — обернися, глянь — задивися
  •