Awarski, ale nie Kaukaski, tylko Mongoloski (chyba).

Zaczęty przez Mko11, Styczeń 12, 2024, 19:03:36

Poprzedni wątek - Następny wątek

Mko11

Nie wiem czy to dobry forum, ale bardziej mi to pasowało niż historycy.org. Mianowicie był kiedyś taki lud jak Awarowie pannońscy mieszkali w okolicach dzisiejszych wschodnich Węgier i zachodniej Rumunii. Ogólnie ich język jest słabo poznany, zachowały się głównie tytuły (uniwersalne dla wszystkich ludów stepowych) typu chan, kagan/chagan itp. Imiona też mieli raczej uniwersalne, chociaż patrząc na to, że trzech kaganów Awarskich miało na imię Bajan co w językach Tureckich jest imieniem żeńskim i w np. Kazachskim znaczy kobieta. Natomiast w Mongolskich to imię jest męskie i znaczy bogacza. Awarowie używali podobno pisma przypominającego runy, ale pisali tylko krótkie inskrypcje których nie udało się rozszyfrować. Także póki co z Awarskiego mamy tylko jedno zdanie zapisane aflabetem Greckim. Mianowicie:

"ΒΟΥΗΛΑ • ΣΟΑΠΑΝ •ΤΕCΗ • ΔΥΓΕΤΟΙΓΗ • ΒΟΥΤΑΟΥΛ • ΣΩΑΠΑΝ • ΤΑΓΡΟΓΗ • ΗΤΖΙΓΗ • ΤΑΙCΗ"
 Bojla (lub Wojla, imię lub część tytułu wielki żupan - bolej-żupan) żupan tesi digitoigi Bojatojl (lub Wojatojl) żupan tagrogi itzigi taisi
 Co poprzez analogie do języków Mongolskich, Tunguskich, Tureckich i Syberyjskich uznano za "Bojla żupan umieścił, wykonał lub wyrył na butli Boytaul żupana napiszgodnie ze zwyczajem lub na znak zaufania dla przyjemności, satysfakcji lub oczyszczenia"
badania genetycznie potwierdziły, to co na podstawie kronik pojawiało się w teoriach już od XVIII że Awarowie pochodzili od kaganatów Rouran i Xianbei, których języki w mniejszym lub większym stopniu ale znamy. I wiemy, że to języki Mongolskie (Choć niektórzy postulowali utworzenie dla wymienionych siostrzanej dla Mongolskiego grupy języków para-mongolskich), stąd moje zastanowienie jaki współcześnie żyjący lud Mongolski ma język najbliższy Awarom? Może Burjaci?
Gaby dolnoserbšćinu powědał, by hyšći žywa :D
  •