Humor, ciekawostki i WTF lingwistyczne

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Sierpień 21, 2011, 13:55:55

Poprzedni wątek - Następny wątek

SchwarzVogel

#5010
Nie no, jasne, po prostu się łudziłem że to może jakieś dziwne nazwisko. XD

W polskim ta angielska transkrypcja wygląda kompletnie od czapy.

Ale wygląda na to, że babka podpisuje się po prostu Kolesnyczenko

https://www.wprost.pl/tylko-u-nas/427795/ukrainski-narod-nie-nalezy-do-walecznych-protesty-to-cud.html

Tylko jakiś myślacz z wp stwierdził, że to co jest w angielskim  musi być poprawne.



  •  

spitygniew

Dowiedziałem się - czy może uświadomiłem, nie wiem - że istnieje słowo Jerzowie. W sensie, pluralis od Jerzy.
P.S. To prawda.
  •  

Dynozaur

Jak widzicie, Dynozaurza krucjata toponimiczna przynosi efekta. Teraz już chyba nie macie wątpliwości, że mam kontakta w służbach specjalnych.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?

Torkan

#5013
Ciekawostka medyczna: odkryłem dziś przypadkiem, że polski jest chyba jedynym, a jeśli nie jedynym to na pewno jednym z bardzo nielicznych języków, który ma rodzime słowo na śpiączkę. W przytłaczającej większości pozostałych,  używa się (przynajmniej w terminologii medycznej) hellenizmu koma.
  •  

SchwarzVogel

Ciekawe czy słowo stare, 'autentyczne', czy też ukute przez jakiegoś medyka w XIX wieku na wzór bolączki, miesiączki itd. ?
  •  

Dynozaur

#5015
Japońskie słowo kunoici (くのいち, różnie zapisywane), oznaczające "kobietę-nindzię" ma bardzo ciekawą etymologję.

Otóż, wzięło się z "rozbioru" znaku kandzi 女 (onna/dzio) oznaczającego "kobietę". Żeby napisać ten znak przy odpowiednim zachowaniu kresek, piszemy najpierw znak hiragany く (ku), następnie katakany ノ (no) i na końcu znak kandzi 一 (ici, czyli "jeden", co teoretycznie można by też interpretować jako znak samogłoski długiej w kanie ー, ale to stosunkowo nowy nabytek japońskiego pisma). W ten sposób sposób mnemotechnika zapisu tego znaku stała się rzeczownikiem. Ale w jaki sposób przybrało to znaczenie "kobiety-szpiega" - tego nie wiem. Zapewne jakiś żargon/szyfr (AKTUALIZACJA: wygląda na to, że to użycie jest spółczesne, wypromowane przez literaturę i kulturę masową).
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?

SchwarzVogel

W niemieckim najwyraźniej istniało ładne zdrobnienie od Ignaz, czy Ignatius - Nazi.

Z jakiegoś powodu całkiem wyszło z użycia w drugiej połowie XX wieku.

spitygniew

Teraz do mnie dotarło, że w językach germańskich sufiks tworzący przysłówki wywodzi się od ciała, a w romańskich od umysłu.
P.S. To prawda.
  •  

Dynozaur

Dosłownie nikt mnie nie pytał "Co tam z Menelem?". Dostałem aż zero zapytań na ten temat. Dlatego dzisiaj wreszcie zaspokoję waszą nieciekawość.

Oto jest, ukończony Projekt Menel (zapowiadany przeze mnie na Dyskordzie już kawał czasu temu), czyli kodowa nazwa toponimicznej ewaluacji Okręgu Kłajpedy. Projekt powstał z inspiracji chwili (znalazłem na litewskiem cyfrowem archiwie urzędowy spis [w dwu wersjach] urzędowych nazw litewskich w Memellandzie, czyli takie jakby ichnie "rozporządzenie KUNM", a niedługo potem bardzo fajne, nowiutkie i całkowicie cyfrowe [i dostępne za darmo, "na legalu"] opracowanie Doli Kisielunówny, dotyczące dawnego powiatu kłajpedzkiego [niestety, bez terenu samej Kłajpedy], które naświetliło wiele kwestyj dotyczących tamtejszej toponimji) i traktowałem go dość pobocznie, ztąd nie zakładam nań osobnej nitki.

Tak czy inaczej, już jest i możecie się nim cieszyć. Zrobiłem z tego PDF, bo nie byłem pewien, czy w formacie Worda wyświetlałby się wam prawidłowo. Używam dziwnego Worda, a plik ma dodatkowo dużo długich tabel, więc jest duża szansa, że w innym oprogramowaniu wyglądałby jak ciasto na ptysie lidlowskiego majstra od cukiernictwa.

Zapraszam do lektury i tradycyjnie zapraszam do dyskusji i zadawania pytań.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?

Incognito

język tikuna:

na235ta5 - "ząb"
na352we2 - "brzuch"
na3pü̱x5me̱x53 - "nadgarstek"
na2pü̱x5ü3cha3re5 - "jądro"
na2pü̱x5ü2chi23ra5 - "żuchwa"
Opuściłem forum dnia 21 IV roku Pańskiego 2021.
  •  

ⰗⰎⰀⰂⰋⰖⰞ

Aż dziwne że ten tikuna ma takie długie słowa; 24 samogłoski x 10 tonów = 240 nukleów sylaby i takie długie słowa?  :o
:)
  •  

Incognito

#5021
tca:

˦˧ "mózg"
˦˩˩ "liza" (gatunek ryby)

˦ɯ˨ "wymiociny"
˨ɯ̃˦ "leniwy"
Opuściłem forum dnia 21 IV roku Pańskiego 2021.
  •  

Ainigmos

#5022
Del
Słownictwo nie może upodobnić się do poharatanego wykorzeniającymi wtrętami drzewa bez korzeni - oto hasło czyścielskiego słowodzieja
  •  

Hapana Mtu

Ile słów liczą wasze konlangi? I jak długo je tworzycie?

Konverbo czyli inaczej język uniwersalny autorstwa dr. A. Ruszkowskiego powstawał przez... 70 lat. Ostatecznym efektem tej pracy jest dwutomowa publikacja licząca łącznie... ponad 1200 stron. Co by nie mówić, liczby są imponujące. Poniżej zamieszczam fragmenty tego dzieła.

Okładka.


Wstęp i komentarz autorski.
Twórca opowiada o historii i założeniach języka. Jak łatwo się domyśleć po nazwie jest to auxlang - i to taki z poważnymi aspiracjami połączenia całej ludzkości - docelowo miałaby istnieć międzynarodowa Akademia Języka Uniwersalnego. W swoim słownictwie bazuje głównie na łacinie i grece, a w gramatyce też na esperanto.
Wstęp rozpoczyna się od stwierdzenia, że istniał kiedyś jeden język ogólnoludzki. W tym miejscu warto przypomnieć wcześniejszą publikację twórcy, w której dzieli się swoją wizją tego, w jaki sposób przebiegała ewolucja języków - wg niej leksyka polska miałaby być zlepkiem zapożyczeń z mnóstwa języków pradawnych plemion. W tym kontekście nieco dziwi postulat "udoskonalania" polszczyzny przez eliminację z niej m.in. zapożyczeń, a ściślej rusycyzmów i germanizmów (a także wulgaryzmów i regionalizmów). Bo w czym akurat te zapożyczenia miałyby być gorsze od pożyczek z języków Gotów, Slawów, Ajów, Asów, Aniów, Aziów, Ibów, Duchów i dziesiątek innych języków używanych przez postpotopowych górali? Nie wspominając, że np. zły germanizm "dach" miałby być wg tamtej wcześniejszej pozycji dobrym zapożyczeniem z języka Duchów (duszyzmem?).






Alfabet.


Rodzaj gramatyczny.


Wyimek ze słowotwórstwa.


Fragmenty słownika (słowniki polsko-uniwersalny i uniwesalno-polski zajmują miażdżącą większość z 1200+ stron publikacji).



Przykładowe tłumaczenie - księga rodzaju.



Ogólnie bardzo popieram wydawanie opisów konlangów w formie książkowej - choćby przez to, że podlegają wtedy przechowaniu wieczystemu. Ale pomimo rozmachu publikacji sam język mnie nie zachwycił.
º 'ʔ(1)|z(0) + -(y(2))| = º 'ʔ(1)|z(2)|

varpho :Ɔ(X)И4M:

Cytat
"esperanto jest językiem ubogim słownikowo i nieprecyzyjnym (nadaje się jedynie do podróży i stosunków towarzyskich)"

heh :D

Cytat"ma przy tym trudną wymowę (łatwą chyba tylko dla Słowian i Germanów)"

a to prawda. choć ten język Ruszkowskiego nie jest lepszy:

Cytat"e Spirito Teis pterit super hidros"

"pterit"? taka zbitka w nagłosie nie ułatwia raczej...


Cytat"Stosowałem również zasadę usamodzielnienia końcówek, przez co powstały np. zaimki takie jak  a (ona), us (on), o (ono), lub czasownik ori (tworzyć)."

o, doceniam to! :) choć mógłby sobie dać spokój z rodzajem w języku uniwersalnym... poza tym, jak widzę z tabelki, liczbę mnogą tworzy się zasadniczo przez dodanie "-s", więc w przypadku rodzaju męskiego powstał problem, którego rozwiązanie jest mało regularne ["us" / "es"]

Cytat"Rodzaju żeńskiego są tylko kobiety, dziewczynki i samice zwierząt, a rodzaju męskiego tylko mężczyźni, chłopcy, samce zwierząt, aniołowie i Bóg."

:D :D :D

CytatNiektóre jego cechy wynikły (np. usamodzielnienie końcówek) z równoczesnych prób opracowania pisma pojęciowego (rysunkowego),

o, jest ten projekt pisma jakoś bliżej opisany w dalszej części?

swoją drogą trochę mnie zaniepokoiła ta jego niechęć do wulgaryzmów, ale widzę, że przewidział sufiks "esko" "(zgrubienie, zwulgaryzowanie)", więc się uspokoiłem. :D
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •