Językoznawstwo > Polszczyzna

Polski przyszłości

(1/19) > >>

Noqa:
W tym wątku zgadujemy jakie zmiany zajdą w polszczyźnie. I możemy też dawać przykłady wyrazów czy krótkich tekstów po zmianach.

Najprostsze przykłady:

1. Zanik [w]
VwV > VV dla samogłosek tylnych, np. z tyłu [stɨu], możliwe, że też dla pozostałych
Cw > C na końcu wyrazu, np. pomysł [pɔmɨs]

2. Całkowita dysymilacja nosówek
są [sɔm]

Ale nie krępujcie się proponować dużo mniej zachowawcze zmiany.

Kazimierz:
Moje propozycje:

* Upowszechnienie się uregularnionych bezokoliczników, np. tnąć "ciąć"
* Sukces wymiany ą > ã w czasownikach wielkrotnych, np. włãczać, wymãdrzać się
* Dokończenie "zmiękczania" w liczbie mnogiej przymiotników: dobrzy > dobzi (dobri?)* tak jak duży > duzi.*może by wprowadzić ŕ, ri dla /ʑ/ pochodzącego od "rz"?

Boletto:
Zgaduję, że czasowniki dokonane typu obejrzeć, przejrzeć, zajrzeć zostaną ostatecznie wyparte przez formy oglądnąć, przeglądnąć, zaglądnąć

Wedyowisz:
Wygłosowe -ł po spółgłosce obecnie IMO podtrzymuje kroplówka imitacji pisowni przez mówiących, ja jako dziecko mówiłem pomys a w czasownikach wymawiam jak już to w tych rzadszych, przy emfazie.

Ostateczna debukkalizacja /x/ do [h].

Może przejście sz, ż w welarne albo welaryzowane wargowe? Już teraz welaryzacja i zaokrąglenie są mocno słyszalne, i tego typu zmiana zaszła regionalnie w szwedzkim AFAIK.

spitygniew:

--- Cytat: Wedyowisz w Październik 21, 2018, 15:01:00 ---Wygłosowe -ł po spółgłosce obecnie IMO podtrzymuje kroplówka imitacji pisowni przez mówiących, ja jako dziecko mówiłem pomys a w czasownikach wymawiam jak już to w tych rzadszych, przy emfazie.

--- Koniec cytatu ---
Ja tak ZTCZ mówię to teraz nawet w przypadku l, i nawet przed samogłoską, tak że mogę powiedzieć choćby nie myź o tym.

A tak w ogóle, to wyczerpująca odpowiedź na zadany temat jest tutaj.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Nie udało się pochwalić
Pochwalanie...
Idź do wersji pełnej