Etymologijni szczerzedruhowie

Zaczęty przez Noqa, Październik 02, 2012, 21:39:18

Poprzedni wątek - Następny wątek

Siemoród

Cytat: JasiekChrusty w Lipiec 17, 2020, 11:39:16
Cytat: Grímkel w Styczeń 26, 2020, 13:07:18
Wybaczyć i oko
Witold Mańczak jest innego zdania. Na stronie 3 swojego Źródłownika przedstawia zdanie Wiesława Borysia o pochodzeniu baczyć od obaczyć i dalej od oko, po czym pisze tak:
Cytatbaczyć (...) W rzeczywistości baczyć powstało z patrzyć na skutek nieregularnego rozwoju fonetycznego spowodowanego frekwencją, który sprawił, że trz przeszło w cz (por. radszej > raczej), a p się udźwięczniło w b (por. ukr. ta 'i', ale r. da).
Przywołuje swój ,,enerefesef" to tu, to tam, robiąc czasami przytyki w stronę Borysia, ale z tego co widzę (nie przejrzałem całości) raczej tylko dla wyjaśnienia przemian głoskowych. Być może jedyne hasło, w którym wysuwa odmienne zdanie o pochodzeniu słowa.
Typowy Mańczak jest typowy xD

Strasznie naciągana etymologja swoją drogą, małoruski i małożmudzki również mają baczyć, a raczej to nie jest na tyle młode zapożyczenie.
Niech żyje Wolny Syjam!
  •  

spitygniew

A skąd to ukraińskie та, swoją drogą?
P.S. To prawda.
  •  

Caraig

irl. brá "zakładnik" i hiszp./port. garganta "gardło"
  •  

SchwarzVogel

Cytat: JasiekChrusty w Lipiec 17, 2020, 11:39:16
Cytat: Grímkel w Styczeń 26, 2020, 13:07:18
Wybaczyć i oko
Witold Mańczak jest innego zdania. Na stronie 3 swojego Źródłownika przedstawia zdanie Wiesława Borysia o pochodzeniu baczyć od obaczyć i dalej od oko, po czym pisze tak:
Cytatbaczyć (...) W rzeczywistości baczyć powstało z patrzyć na skutek nieregularnego rozwoju fonetycznego spowodowanego frekwencją, który sprawił, że trz przeszło w cz (por. radszej > raczej), a p się udźwięczniło w b (por. ukr. ta 'i', ale r. da).
Przywołuje swój ,,enerefesef" to tu, to tam, robiąc czasami przytyki w stronę Borysia, ale z tego co widzę (nie przejrzałem całości) raczej tylko dla wyjaśnienia przemian głoskowych. Być może jedyne hasło, w którym wysuwa odmienne zdanie o pochodzeniu słowa.


Baczenie jest zdaje się potwierdzone już od XIV wieku, na pewnowe  wczesnym XV są już przebaczenia.

Czy więc były w ogóle warunki na taką zmianę fonetyczną? O ile rozumiem, rz jeszcze wtedy nie było równe ż w większości gwar?

Są niby przykłady odwrotne, jak trzoda też datowane już na XV wiek.

Oprócz tego zostaje jeszcze to udźwięcznienie p, to już w ogóle inna sprawa.
  •  

Siemoród

Cytat: SchwarzVogel w Lipiec 18, 2020, 22:32:29
Baczenie jest zdaje się potwierdzone już od XIV wieku, na pewnowe  wczesnym XV są już przebaczenia.

Czy więc były w ogóle warunki na taką zmianę fonetyczną? O ile rozumiem, rz jeszcze wtedy nie było równe ż w większości gwar?

Są niby przykłady odwrotne, jak trzoda też datowane już na XV wiek.

Oprócz tego zostaje jeszcze to udźwięcznienie p, to już w ogóle inna sprawa.
Tak, w XIV wieku nie było prawa, żeby zaszła taka zmiana, co pokazuje jak marna jest etymologia proponowana przez Mańczaka. Zrównanie ř i š/ž to w większości gwar dopiero XVII-XVIII wiek, a w gwarach kaszubskich i śl**kich podobno do dzisiaj można spotkać rozróżnienie.

Trzoda to co innego, tam mieliśmy uproszczenie grupy čř do tř. To samo mamy w wyrazach otrzedź (<oczrzedź), trześnia (<czrześnia, por. młrus. czeresznia), trzosło (<czrzosło), podobnie u Jugoli mamy trešnja <*čeršьňa.
Niech żyje Wolny Syjam!
  •  

barthlome

Bardzo dalekie, ale: chrześcijanin i kretyn
Ślůnzok, uobrůńca sztojerowyj uortografije.
  •  

커래얟쓰

  •  

Pluur

  •  

Dynozaur

To znany fakt (zresztą, było na bank tu podawne), tylko co z tego?

Taka ewolucja nie jest rzadka - chrześcijanin > chłop/wieśniak (i tu dalej > kretyn), por. ruskie крестьянинъ.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Ainigmos

#894
Cytat: barthlome w Lipiec 19, 2020, 19:32:39
Bardzo dalekie, ale: chrześcijanin i kretyn
Cytat: 커래얟쓰 w Lipiec 20, 2020, 00:33:28
Prowokację, wyczuwam ja
Nie dziwota, bo Ojcowie i Doktorowie Kościoła przewracają się w grobie za obrazę ich rozumu niemałego jak ich wiara wyrazem kretyn.
Słownictwo nie może upodobnić się do poharatanego wykorzeniającymi wtrętami drzewa bez korzeni - oto hasło czyścielskiego słowodzieja
  •  

Kazimierz

  •  

Siemoród

Cytat: barthlome w Sierpień 23, 2019, 11:22:35
pol. nasrany
indonez. Nasrani (chrześcijanie)
Cytat: barthlome w Lipiec 19, 2020, 19:32:39
Bardzo dalekie, ale: chrześcijanin i kretyn
Chrystofobja się szerzy na forze. Zaraz chyba trzeba będzie odpalić maszynę katotalibańskiej krucjaty.

Tym czasem ode mnie, z dedykacją Bartłomiejowi
pol. pedał i pol. pedofil
;)
Niech żyje Wolny Syjam!

Kazimierz

Cytat: Siemoród w Lipiec 20, 2020, 13:56:11
Tym czasem ode mnie, z dedykacją Bartłomiejowi
pol. pedał i pol. pedofil
;)
Przez chwilę myślałem, że to mają być kognaty Bartłomieja xDDD

Towarzysz Mauzer

CytatTym czasem ode mnie, z dedykacją Bartłomiejowi
pol. pedał i pol. pedofil
Tyle że nie. Pedał jest koniec końców z łac. pes 'stopa' (< pie. *pṓds), a prefiks pedo- z gr. παῖς 'chłopiec' (< pie. *peh₂w-).
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  
    Pochwalone przez: Pluur

Kazimierz

Ale czy pedał w znaczeniu "mężołożnik" nie jest przypadkiem od pederasty?