Język *******ński - beta testy

Zaczęty przez 커래얟쓰, Wrzesień 02, 2018, 01:48:15

Poprzedni wątek - Następny wątek

커래얟쓰

Zakończyłem jeden projekt więc w sumie pomyślałem że w sumie może zrobię pokaz przedpremierowy. Bo mój twór zapowiada się interesująco, przynajmniej moim zdaniem.
Język *******ński czyli język tajemniczego ludu ********, pochodzącego z afryki, od pewnych zwierząt¹, które wyewoluowały wyjątkowo szybko przez wpływ pewnego tajemniczego obiektu², i który po wędrówce po świecie zamieszkał na wyspie ******* gdzieś na oceanie indyjskim. Pierwszy mój pomysł, dość stary i mocno roboczy. Może to i zmienię. ::-)

Język ten ma być językiem naturalistycznym, personalnym, moim sztandarowym (mam nadzieję) conlangiem który będzie miał jakieś tło fabularne czy literaturę. Właśnie przez te ambitne plany i to czego się nauczyłem z mojego poprzedniego conlangu wpadłem w pewien perfekcjonizm i próbuję dopracować wszystko tak by funkcjonowało i brzmiało idealnie. Należy do typu języków niezbyt popularnych na forum z tego co widzę. A dlaczego to:
https://youtu.be/PuJkM5X8BIo?t=23s

Więc na dobry początek spółgłoski:









WargoweDziąsłowePalatalneWelarne
Nosowem [m]n [n]
Zwartep [pʰ]t [tʰ]c [cʰ] k [kʰ]
Iniektywneb [ɓ]d [ɗ]
Szczelinowev [v]s [s] x [ʃ] h
Aproksymantyr [ɹ] y [j]
Boczne aproksymantyl [l]

I pierwsze zdanie:
Makan anoti [ makʰan ʔanɔtʰi ]
Co w wolnym tłumaczeniu znaczy:
Spoiler
Jestem szczęśliwy ponieważ do ciebie jeżdżę
[Zamknij]
Kontynuacja mam nadzieję niebawem.

Spoiler
  •  

Henryk Pruthenia

Afryka, a nie ma ani tonów, i ani zbitki /mb/, /ng/, /ngr/, ani mlasków?

Oj, nieładnie!

Co do tego zdania, to mamy koniugację nie tylko podmiotową, ale też przedmiotową?

Dynozaur

Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

커래얟쓰

#3
Cytat: Henryk Pruthenia w Wrzesień 02, 2018, 08:01:32
Afryka, a nie ma ani tonów, i ani zbitki /mb/, /ng/, /ngr/, ani mlasków?

Oj, nieładnie!
Zabawne że o tym wspominasz. Jeden z moich pierwotnych pomysłów zakładał istnienie prenazalizowanych spółgłosek i 2 tonów rejestrowych- wysokiego oraz niskiego opartego na vocal fry (czy "skrzypieniu", nie wiem na ile te pojęcia są tożsame). I w sumie cały czas się nad systemem tonalnym zastanawiam. Co więcej język ten jest jako wyjątkowo stary (fonemy miały czas żeby powypadać)  oraz całkowicie izolowany w stosunku do wszelkich innych rodzin językowych. Poza tym mój lud afrykę opuścił dawno temu. I są iniektywy a to przecież z mlaskami kuzynostwo :-P

Cytat: Henryk Pruthenia w Wrzesień 02, 2018, 08:01:32
Co do tego zdania, to mamy koniugację nie tylko podmiotową, ale też przedmiotową?
Bingo

Cytat: Dynozaur w Wrzesień 02, 2018, 13:56:06
Odgaduję nazwę -  wakandański.
Odgadniętych liter- 1. ******ański

Offtop- o co biega z tym amnesty international xD
  •  

커래얟쓰

#4
Jako że miałem dziś i ogólnie ostatnio po przerwie czas by zająć się trochę conlanżeniem to stwierdziłem by popracować nad moim magnum opus. Fonetyka w zasadzie jest skończona ale gramatyka dość chaotyczna. Do tego dochodzą duże braki słownikowe  choć to jest akurat związane z dość osobliwym sposobem tworzenia go. Więc na razie daje fonetykę potem dam owce i konie a dalej już w osobnym wątku przedstawię w całości gramatykę i wszelkie niuanse.

Język w dalszym ciągu jest a prioryczny i naturalistyczny- język izolowany, nie należący do żadnej rodziny językowej ale posiadający dość sporo zapożyczeń z racji tego że egzystuje razem z wieloma językami na planecie ziemia.

Jego system fonologiczny jest (w przeciwieństwie do większości conlangów które dysponują standardową liczbą fonemów lub są wręcz nimi przesycone) bardzo ubogi. Dysponuje ledwie 12 fonemami spółgłoskowymi i 8 samogłoskowymi. 








WargoweDziąsłowePalatalneWelarne
Nosowem [m]n [n]nh [ɲ]
Zwartep [p] k [k]
Afrykatyts [ʦ]c [ʨ]
Szczelinowes [s], r [z] x [ɕ] h
Aproksymantyy [j]

Jak widać zestaw dość dziwny. Natomiast fakt że jest ubogi w fonemy jak to zazwyczaj bywa sprawia że ma całkiem porządną ilość alofonów co zobaczycie jak dokończę owce i konie. Tabelka przedstawia realizację poszczególnych fonemów w "postaci zasadniczej". To jest na początku wyrazu przed samogłoską a.

Zestaw samogłosek obejmuje za to:
Przymknięte: i y ɯ u
Półotwarte: e œ ɔ
Otwarte: ɐ

Zapisywany jest póki co alfabetem łacińskim. Planowałem wykorzystywać już różne systemy pisma (np prym wiodło przez długi czas dewanagari) jak i stworzyć własne (tutaj przeszkodził mi brak talentu plastycznego i fakt że nic co stworzyłem nie przypadło mi do gustu). Wciąż myślę nad wykorzystaniem pisma chińskiego natomiast tu ze względów oczywistych przystosowanie zajęło by zapewne lata... Także kwestia zapisu jest mocno otwarta
  •