Abeugida

Zaczęty przez 커래얟쓰, Grudzień 01, 2018, 02:07:29

Poprzedni wątek - Następny wątek

커래얟쓰

Niniejszym mam zaszczyt zaprezentować wam moje dzieło! Jedyne pismo jakie mi dotąd wyszło! Marty i panowie, prezentuję wam abeugidę.



Nazwa pisma jest dość przypadkowa. Jak się domyślacie abeugida - /abɯgida/ jest pismem alfabetyczno-sylabicznym (stąd też nazwa jest istną grą na słowie abugida jak się pewnie część z was domyśla...). Nie mając w gruncie rzeczy lepszych pomysłów na nazwę gdy powyższa wpadła mi do głowy bardzo szybko się przyzwyczaiłem. Abeugida była tworzona przez bardzo długi czas- mniej więcej od marca tego roku i przybierała najróżniejsze formy które konsekwentnie lądowały w śmietniku. Więc dopiero teraz ujrzała światło dzienne. Co więcej mimo tego że nie do końca spełnia wszystkie moje oczekiwania (tzn. nie pisze się nią z góry na dół) i tak jestem bardzo zadowolony z efektów.

W althiście jest pismem stworzonym w celu zastąpienia nie przystającego do języka ex-zańskiego (tak znów musiał z kilku powodów zmienić nazwę) pisma chińskiego. Wzorowana jak łatwo się domyślić na abugidach indyjskich- moim zdaniem najbliżej jej do tych południowych jak tamilijskie, kannada czy malayam. Główną różnicą jest mała ilość spółgłosek co ma odzwierciedlenie w języku do zapisu którego została stworzona. Jednakże i nad tym pracuje by rozszerzyć ją więcej liter żeby nadawała się do zapisów innych języków czy conlangów.

Kontynuacja już wkrótce! Dajcie znać jak się podoba jakie macie uwagi i przede wszystkim z czym wam się kojarzy bo tego najbardziej jestem ciekaw!
  •  

Henryk Pruthenia

Zawijasy robią bardzo schludne, awestyjskie wrażenie. Chciałoby się zobaczyć jakiś tekst

Co do długości pracy nad pismem - szanuję, ja zazwyczaj robię wszystko naraz, ale u mnie trochę inna specyfika praxy - alternatywne rozwoje pism i nakladamie na nich różnych filtrów.

A tak to powtórzę: czekam na tekst!