słowiańskie

Zaczęty przez varpho :Ɔ(X)И4M:, Wrzesień 05, 2011, 01:00:04

Poprzedni wątek - Następny wątek

Henryk Pruthenia

Czy ktoś z was zna jakieś opracowanié na temat jezyka słowinskiego? Czytam te Pittmirgowe, ale nie znajduję tam opisu jego rozwoju, a o to mnie głównie chodzi. Potrzebuję to do conworldu, więc za wszelkie linki bym bardzo dziękował. :)

Towarzysz Mauzer

CytatCzytam te Pittmirgowe, ale nie znajduję tam opisu jego rozwoju, a o to mnie głównie chodzi.
W Pittmirgowym masz opis oznaczeń głoskowniowych, których używa Lorentz. Przyda się, bo one są czystą chińszczyzną. Tak czy owak, nawet jeśliś niemówiący po niemiecku, uzbrój się w Google Tłumacza i sięgnij po prostu do źródeł:
http://www.archive.org/download/SlovinzischeGrammatik/Slovinzische_Grammatik.pdf

Są tam czytelnie rozpisane ustępy o rozwoju każdej z prasłowiańskich głosek, dalej wykazy gramatyczne, no i ogólnie, nawet nie znając niemieckiego, myślę, że można się w tym połapać :).
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Henryk Pruthenia

O takie coś mnie chodzi, dzięki. Próbuję teraz ogarnąć także procesy fonetyczne w połabskiém z jakiéjś czeskiéj strony. Ogólnie rzecz biorąc, napisane tyle, co kot napłakał...

Towarzysz Mauzer

CytatPróbuję teraz ogarnąć także procesy fonetyczne w połabskiém z jakiéjś czeskiéj strony.
O człowiecze, poniechaj, mało i wiedza nieświeża - dosłownie stuletnia. Weźże gramatykę Polańskiego, który też ma ustępy o pochodzeniu poszczególnych głosek, wprawdzie mniej zwięzłe niż dr Lorentz, za to po polsku:
http://www.sbc.org.pl/dlibra/doccontent?id=18899&dirids=1

Zresztą nie będę się chwalił, że wszystko dawno wrzuciłem do Odnośników przydatnych... i ulubionego wątku Vilena o połabskim akcencie ;).
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Dynozaur

W ogóle, te niedawne urągania nt. dyskusyj na temat akcentu połabskiego (który co prawda nie był podejmowany od miesięcy) jakoś zachęciły mię do ponownego podjęcia pracy w celu rekonstrukcji tego języka.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Towarzysz Mauzer

Fajnie! Już nie długo mi posesyjne ferie, a i w przyszłym semestrze się tak nie urządzę z zajęciowym zapier...em, to będę mógł téż rzecz pociągnąć. Ja zajmę się wszakże przede wszystkim żmudną robotą uczyślania słownika i opatrywania go opisami akcentowymi. Jéno wcześniej muszę przestudiować wpływ przyrostków słowotwórczych na akcent - problem, który poruszył też przy okazji Jątrzeniotowej wielecczyzny Gubiert - bo to com przedtem ustalił wydaje mi się teraz bałamutne.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

czy istnieje jakiś ukraiński wyraz oznaczający ropuchę lub coś podobnego i podobny brzmieniowo do "bosorka"? bo istnieje podejrzenie, że autorzy pewnego leksykonu plotą bzdury... ;)
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

Spiritus

Chyba najwyższy czas nauczyć się cyrylicy na pamięć o___O!
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

Cytat: Spiritus w Styczeń 31, 2013, 20:25:52
Chyba najwyższy czas nauczyć się cyrylicy na pamięć o___O!

a to odnośnie do czego?
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

Spiritus

Odnośnie tego, że strasznie dużo osób jej używa na tym forum.
  •  

Ghoster

#430
[...........]
  •  

Spiritus

#431
Dziękuję o__O...

Nom, jestem słowianinem. Podobno nawet Napewno cyrylica jest lepsza do zapisu języków słowiańskich od łacinki, ale nie zaprzeczajmy historii.
  •  

Vilène

Cytat: Spiritus w Luty 17, 2013, 20:21:29Napewno cyrylica jest lepsza do zapisu języków słowiańskich od łacinki, ale nie zaprzeczajmy historii.
[citation needed]. Akurat np. do zapisu polskiego, cyrylica jest dość dupna.
  •  

Spiritus

Prawdę mówiąc ja  też tak twierdzę, ale nie chciałem zrobić kolejnej wojny - miałbym kilku nowych użytkowników na sumieniu  :'-(...
  •  

Ghoster

#434
[...........]
  •