Propozycja Netykiety Fora Conlanger

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Styczeń 09, 2013, 22:09:28

Poprzedni wątek - Następny wątek

Henryk Pruthenia

Propozycja Netykiety Fora Konlangier.

Spoiler
«Netykieta Fora Conlanger»
W trosce o ład, spokój, oraz samych użytkownikw Fora, na forze przestrzegane są poniższe zasady:

I. Stosunki międzyużytkownicze.
a) Na forze zakazane jest obrażanié innych użytkowników. Karą za obrażenié drugiego użytkownika są trzy dni banu.
b) W przypadku powtórki takowego procederu użytkownik dostaje tydzień banu (za drugiém razém), dwa tygodnie (za trzeciém), miesiąc (za czwartém).  W kolejnych przypadkach takiego postępowania w zależności od decyzji mederatora/administratora użytkownik, a także jego IP mogą zostać zbanowani pernamentnie.
c) W przypadku obrazy użtykownika, możliwe jest za zgodą poszkodowanego zdjęcie takowego banu. Osoba zbanowa zostaje jednak zoobowiązania do wyświetlenia w podpisie przeprosin przez okres tygodnia, oraz złożenia ich na forze wszystkich w specjalnie do tego wyznaczoném temacie.
d) Niedozwolone jest używanié wulgaryzmów, za wyjątkiém specjalnego wątku w tłómaczeniach. Za każdy wulgaryzm dostaje się 10% ostrzeżenia.

II. Forma postów.
a) Post nie powinien zawierać tzw. "piramidek", to jest cytatów cytatów cytatów. Za piramidkowanié mimo uwag przewidziane jest 20% ostrzeżenia.
b) Posty nie wnoszące nic do dyskusji są niedozwolone, zostają w jak najszybszém czasie przenoszone do Kosza.
c) Post nie powinien zawierać jednego słowa bądź grupy słów.
d) Post nie powinien składać się li tylko z emotikon.
e) Post powinien być składny - większe partje tekstu powinny być porozdzielane; po między partjami tekstu nie powinno być także parulinijkowych przerw.
f) Użytkownik często piszący takowe posty, jakie zostały wymienione w podpunktach b), c), d) oraz e), zostaje upomniany; a gdy daléj nie dostosowuje się do poleceń - banowany na okres dwóch dni. Za każdém nowém razem, gdy użytkownik napisze takowy post - jest banowany na okres dwóch dni.

III. Moderatorstwo z administraotrstwém a użytkownicy.
a) Moderatorzy i administrator są zoobowiązani do poinformowanai o każdém swojém działaniu w specjalnie do tego wyznaczoném temacie.
b) Gdy użytkownik, którego to działanie dotyczyło nie zgadza się z owém działaniem, najpierw omawia owę sprawę z owém moderatorem, a dopiéro późniéj zakłada specjalny wątek na forze publiczném, gdy daléj twierdzi, że jest pokrzywdzony przez owę decyzję.
c) W przypadku stwierdzenia, że moderator zachował się niewłaściwie, administraotr decyduje, czy zostaje on zachowany na swojém stanowisku, czy nie. Swę decyzję powinien adminstrator wyjaśnić braci konlangerskiéj.
d) Usuwane posty są przenoszone do Kosza.

IV. Offtopy.
a) Offopem nazywamy każde odstępstwo od tematu.
b) Gdy dochodzi do offtopu, powinien on być przeniesiony do odpowiedniego działu. Gdy jest on uznany ze niewart jego kontynuacji - powinien on być przenoszony do Kosza.
c) W razie chęci poruszenia sprawy zawartéj w temacie X, prosi się użytkowników o założenié nowego tematu (Y) oraz umieszczenié w niém cytatu z tematu X.
[Zamknij]


WYJAŚNIENIA
Cytata) Na forze zakazane jest obrażanié innych użytkowników. Karą za obrażenié drugiego użytkownika są trzy dni banu.
Tut raczéj nie muszę tłómaczyć. Chodzi o to, byśmy sobie do gardeł nie skakali, w szczególności personalnie.
Cytatb) W przypadku powtórki takowego procederu użytkownik dostaje tydzień banu (za drugiém razém), dwa tygodnie (za trzeciém), miesiąc (za czwartém).  W kolejnych przypadkach takiego postępowania w zależności od decyzji mederatora/administratora użytkownik, a także jego IP mogą zostać zbanowani pernamentnie.
Czasami taki skok do gardeł jest impulsem chwili, czasami jednak - ktoś trolluje. Takiéj osobie powinno się dawać szansę, w końcu to forum jest dla użytkowników, a nie użytkownicy dla fora - może istnieje jakis potencjał w tém użytkowniku, posiada wiedzę na jakieś tematy? Dzięki temu, forum nie będzie traciło użytkonwików, a będzie trzymało ich w ryzach.
Cytatc) W przypadku obrazy użtykownika, możliwe jest za zgodą poszkodowanego zdjęcie takowego banu. Osoba zbanowa zostaje jednak zoobowiązania do wyświetlenia w podpisie przeprosin przez okres tygodnia, oraz złożenia ich na forze wszystkich w specjalnie do tego wyznaczoném temacie.
Czasami ktoś coś głupiego napisze, a potém będzie tego żałował. Dajmy takiéj osobie szansę.
Cytatd) Niedozwolone jest używanié wulgaryzmów, za wyjątkiém specjalnego wątku w tłómaczeniach. Za każdy wulgaryzm dostaje się 10% ostrzeżenia.
Ostatnio przez forum przetacza się fala wulgaryzmów w miejscach, w których za czasów .fora.pl nie byłoby to do pomyślenia.
Cytata) Post nie powinien zawierać tzw. "piramidek", to jest cytatów cytatów cytatów. Za piramidkowanié mimo uwag przewidziane jest 20% ostrzeżenia.
Sprawa była już poruszana. Takie piramidki przeszkadzają w odczycie posta.
Cytatb) Posty nie wnoszące nic do dyskusji są niedozwolone, zostają w jak najszybszém czasie usuwane.
Przykładem takich postów są posty jasnego czy Pingijna, które często są dla nabicia. Jest to także plaga tocząca te forum - takie posty denerwują część użytkowników, jak i zakłócają jego przejrzystość.
Cytatc) Post nie powinien zawierać jednego słowa bądź grupy słów.
Posty typu "fajne"/"lubię to" etc. nie wkładają zbytnio w dyskusję. 
Cytatd) Post nie powinien składać się li tylko z emotikon.
Nie muszę tłómaczyć.
Cytate) Post powinien być składny - większe partje tekstu powinny być porozdzielane; po między partjami tekstu nie powinno być także parulinijkowych przerw.
Znowu chodzi o przejrzystość. Wiém, że jest do subjektywne bardzo, aczkolwiek gdy ktoś stawia potrojne spacje, ma przekładane literki, tekst nie ma znaków interpunkcyjnych według jakiéjkolwiék z zasad któréjś z ortografij, czy stawia niepotrzebne entery.... takie cos czyta się gorzéj.
Cytatf) Użytkownik często piszący takowe posty, jakie zostały wymienione w podpunktach b), c), d) oraz e), zostaje upomniany; a gdy daléj nie dostosowuje się do poleceń - banowany na okres dwóch dni. Za każdém nowém razem, gdy użytkownik napisze takowy post - jest banowany na okres dwóch dni.
System karania: robisz źle - upominamy. Robisz daléj - ban na dwa dni. Niczego się nie nauczyłeś? Znowu ban! Aż się nauczy.
Cytata) Moderatorzy i administrator są zoobowiązani do poinformowanai o każdém swojém działaniu w specjalnie do tego wyznaczoném temacie.
Da to przejrzystość działań mederatorstwa. Nikt więcéj nie będzie się kłócił, że jest coś robione cichaczem etc. Wszystko jak na dłoni.
Cytatb) Gdy użytkownik, którego to działanie dotyczyło nie zgadza się z owém działaniem, najpierw omawia owę sprawę z owém moderatorem, a dopiéro późniéj zakłada specjalny wątek na forze publiczném, gdy daléj twierdzi, że jest pokrzywdzony przez owę decyzję.
Czasami ktoś się nie zgodzi z decyzją. Na początku będzie to pewnie nadużywane, ale w końcu ludzie zaczną z tego zapisu korzystać jak należy.
Cytatc) W przypadku stwierdzenia, że moderator zachował się niewłaściwie, administraotr decyduje, czy zostaje on zachowany na swojém stanowisku, czy nie. Swę decyzję powinien adminstrator wyjaśnić braci konlangerskiéj.
Moderator téż człowiek, może coś kiedyś zrobić źle.
Cytatd) Usuwane posty są przenoszone do Kosza.
Następny punkt, który ma być sposobem na załagodzenie przyszłych konfliktów - usuwamy komentarz, przenosimy do kosza/blokowiska, tam on sobie siedzi, nikt się nie kłóci, że go usunięto i go nie ma. Nikt nie powie, że miał on jakąś tam treść (gdy jest usunięty moderator téż nie będzie się mógł bronić, a tak - mamy dowód).
Cytata) Offopem nazywamy każde odstępstwo od tematu.
Trzeba to jakoś określić, bo ktoś będzie się zaraz kłócił, że to nie jest offtop etc.
Cytatb) Gdy dochodzi do offtopu, powinien on być przeniesiony do odpowiedniego działu. Gdy jest on uznany ze niewart jego kontynuacji - powinien on być przenoszony do Kosza.
Mówcie co chcecie, ale czasami z tych offtopów można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. Ale czasami nie, więc te powinny być przenoszone do Kosza.
Cytatc) W razie chęci poruszenia sprawy zawartéj w temacie X, prosi się użytkowników o założenié nowego tematu (Y) oraz umieszczenié w niém cytatu z tematu X.
Jak ktoś wié, że z tego będzie offtop, niech założy od razu inny temat...


Towarzysz Mauzer

Tak! Podoba mi się! Mam tylko uwagę co do jednego:
Cytata) Moderatorzy i administrator są zoobowiązani do poinformowanai o każdém swojém działaniu w specjalnie do tego wyznaczoném temacie.
- tak, to ja postulowałem i dalej postuluję głasnost', ale informowanie o każdym działaniu, włącznie z wydzielaniem OT z wątków to może być przesada. Możemy zniechęcić moderatorów do robienia dobrej roboty. Idzie o to, by moderatura zdawała sprawę z działań policyjnych, ale nie sprowadzajmy ich znowu tylko do tego :).
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Pingǐno

#2
Boże, tyś wrócił. (Nie, nie jesteś Bogiem)

Wszystko fajnie, lecz polemizowałbym nad IIa, IIe oraz trochę nad III.

Nie czytałem jednak Wyjaśnień, bo mi się nie chce. :( A może jednak. Ach, życie, takie niezdecydowane.

CytatPrzykładem takich postów są posty jasnego czy Pingijna, które często są dla nabicia. Jest to także plaga tocząca te forum - takie posty denerwują część użytkowników, jak i zakłócają jego przejrzystość.

Pokornie stwierdzam, że to prawda, ale nie powinienem być porównywany do Sfinksa, drogi Karolku, ponieważ:
a) Pisał na temat. Może bardzo niewiele wnosił, ale przynajmniej nie były to posty typu "Idę po popcorn"/"Ja też lubię rodzynki" tj. Pingijno to pisał.
b) Nie ma go tu.
  •  

Ghoster

#3
[...........]
  •  

Pingǐno

Za Ghosterem powiem, że cenzura głównych przekleństw mi się podoba, bo jestem jedną z tych osób (uwaga: hipokryzja), których oczy bolą od tego.
  •  

Towarzysz Mauzer

Mnie oczy nie bolą, czasem niby w swoim gronie można sobie zakląć, ale i bez tego można się obejść, tak jak i bez piramidek postów, które może raz na 100 postów się przydadzą, a tak to służą tylko śmieceniu. Raz na 100 postów to ja mogę streścić wypowiedzi przedmówców. A dzięki takiemu zakonowi znormalizujemy sytuację na forum bez popadania w niebezpieczeństwo uznaniowości czy coś takiego.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Pingǐno

#6
Mauzer ma rację, i piramidki zdarzają się tu dosyć rzadko. Są one głównie z lenistwa, bo nawet ludziom nie chce się zaznaczać i kopiować. ;P
Za piramidki nie stawiałbym szczególnych kar.

@down: Wiesz, ja też lubię czasem sobie zrobić kupę w parku.
  •  

Aureliusz Chmielewski

Ogólnie bardzo fajne. Nie podoba mi się tylko to apropo przekleństw. Moim zdaniem, jest to trochę głupie, gdyż każdy chyba lubi sobie przeklnąć. Myślę, że nadużywanie wulgaryzmów w poście (lub ogólnie) powinno być karane, lecz nie jedno, dwa przekleństwa na jakiś długi post.
The n-word
  •  

Henryk Pruthenia

Dziękuję za ogólnie miłe komentarze.
Przez ostatni czas wszyscy się darli jeden na drugiego, każdy chciał jakiegoś porządku, ale nikt nie przedstawił takowego. To ja przedstawiłem.
Czekam na reakcję moderatorów etc.

Canis

Cytat: Aureliusz Chmielewski w Styczeń 09, 2013, 22:31:04
Ogólnie bardzo fajne. Nie podoba mi się tylko to apropo przekleństw. Moim zdaniem, jest to trochę głupie, gdyż każdy chyba lubi sobie przeklnąć. Myślę, że nadużywanie wulgaryzmów w poście (lub ogólnie) powinno być karane, lecz nie jedno, dwa przekleństwa na jakiś długi post.
A przede wszystkim powinno to zależeć od tego, czy mamy do czynienia z wulgaryzmem stosowanym np. w celu intensyfikacji wypowiedzi (kurwa!), czy z przekleństwem wymierzonym w drugą osobę (kurwo!).

Z Ghosterem się nie zgodzę, absolutnie nie jest jedynym lubującym się tu w przekleństwach, też klnę jak jak stary marynarz, i wielu osobom to (poniekąd zrozumiale, zależy w jakim otoczeniu kto się obraca) przeszkadza.

Nie pasuje mi też pomysł żądania od moderacji zdawania sprawozdań ze wszystkich swoich działań. Zwyczajnie nie ma takiej potrzeby. Chodzi raczej o działania drażliwe, typu modyfikowanie czy usuwanie postów, ostrzeżenia, bany. Fajna jest też gradacja banów. I podoba mi się w ogóle pomysł skodyfikowania tu jakiegoś prawa, bo anarchia a) nie pomaga w niczym b) nikt jej sadzac po zachowaniu nawet nie chce c) de facto jest jej coraz mniej.

Z tym, że jak ktoś przyklepie regułki, to może być potem trudno z modyfikacją w razie potrzeby.
  •  

Towarzysz Mauzer

CytatA przede wszystkim powinno to zależeć od tego, czy mamy do czynienia z wulgaryzmem stosowanym np. w celu intensyfikacji wypowiedzi (kurwa!), czy z przekleństwem wymierzonym w drugą osobę (kurwo!).
Niech wam będzie. Ostatecznie tylko tego typu obrazy możemy karać - przecież nie da się nikogo ścigać za bycie choćby najbardziej antypatyczną personą.

CytatZ tym, że jak ktoś przyklepie regułki, to może być potem trudno z modyfikacją w razie potrzeby.
E tam, będziemy wiecować. No a teraz, jak mamy okazję, to zróbmy to dobrze.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Noqa

Myślę, że same wulgaryzmy nie są żadnym problem, zresztą na forum zdarzają się sporadycznie. Jak z czymś walczyć to z atakami personalnymi, które wcale użycia brzydkich słów nie wymagają, choćby w formie protekcjonalizmu.
Ale myślę, że to jednak powinno pozostać w gestii moderacji, po zwróceniu uwagi każdy może powściągnąć język i po prostu oszczędzić swoich opinii na temat użytkownika X innym.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Feles

Tl;dr, więc skupię się tylko na kilku kwestiach:

Z propozycją kodyfikacji wystąpił już Noqa, i tego msz. powinniśmy się w tej chwili trzymać.

Opisywanie akcji moderatorskich w osobnym wątku jest faktycznym absurdem. Poważniejsze akcje można po prostu odnotowywać w edytowanym poście, te bardziej rutynowe, jak poprawki tagów, pomijając.

Karanie za piramidki itp. tylko w wyjątkowych przypadkach. Bądźmy szczerzy - takie rzeczy się po prostu usuwa/poprawia.

Karanie za obelgi ma sens tylko, jeśli są wymierzone w konkretne osoby.
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Henryk Pruthenia

Dobrze Feles, zostańmy przy tém co jest.
Jesteś genjalny!

A tak na serjo: w téj mojéj propozycji zostały podane wszystkie bolączki ostatniech flejmów, oraz jakieś sposoby zaradzania na nie. Tak czy siak, potrzebne są jakieś spisane zasady. A takiech póki co nie ma.
Wiém, że niektóre rzeczy będą rzadkie, ale jak widzę, ich rzadkość jest argumentém do odrzucenia wszystkiego. To tak, jakby odrzucić plan budowy mostu, bo będzie pomalowany na biało.
Co do akcji moderatorskiech: takie rzeczy, jak wydzielanie offtopów czy coś, to jest widoczne, myślałem, że sami się domyślicie, że nie trzeba byłoby tego robić. Ale usuwanie postów etc. - informowanie czemu i jak - to się przyda. Będzie dużo mniéj awantur. Gdyby to zostało wprowadzone wcześniéj, to byśmy nie mieli zablokowanéj wiki.

Nie malujcie mostów na biało.

Todsmer

Szczerze? Jeśli chodzi o kulturę, każdy powinien wiedzieć jak się zachować (wliczam tu też zarządców fora). Każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie. Nie ma tu w końcu aż takiej ilości ludzi, żeby spisywać i kodyfikować ,,prawo zwyczajowe", a na jednego moda przypada ledwie kilku aktywnych użytkowników.

Oczywiście ataki na innego użytkownika powinny być tępione z całą surowością.

Żądam od administracji tylko konsekwencji i bezstronności.
  •