Pytania różne a rozmaite

Zaczęty przez Mścisław Bożydar, Sierpień 16, 2011, 23:29:20

Poprzedni wątek - Następny wątek

elslovako

#1500
Hmmm, lody w sensie ice cream zawsze występowały dla mnie tylko w liczbie mnogiej, no chyba że chodziło takie na patyku, wtedy to nadal są lody, ale kupuję wtedy loda - jeżeli chodzi o lody w pudełku lub w gałkach, kupuję lody. Czyżby plurale tantum z wyjątkiem w postaci użycia jednego przypadku z liczby pojedynczej?
  •  

Piołunnik

CytatDo tego stopnia, że kupujemy w sklepie loda, a nie lód (bo to by oznaczało kupowanie lodu w kostkach).
E, a to nie po prostu ekspansja dopełniacza w roli biernika (patrz: wysyłam mejla, myję penisa itd.)?

  •  

ArturJD

A może to coś związanego z faktem, że "lód" jest rzeczownikiem określającym coś niepoliczalnego i kiedy przyjęto tak mówić na pojedyńczy obiekt ("loda") to coś się zaczęło z nim dziwnego dziać?

Rzeczywiście, mianownik w znaczeniu "ice" istnieje bez problemu ("lód jest zimny"), ale z "ice cream" "lód" już jakoś nie pasuje.
  •  

spitygniew

Mnie pasuje jak najbardziej, co prawda nie do pisma, ale w języku mówionym to oczywistość.
P.S. To prawda.
  •  

Caraig

Hâlp!

Jaki przymiotnik od Tesekarn byłby najlepszy?
Tesekarnycki czy tesekarnejski/tesekarnyjski?
  •  

ArturJD

Nie wiem dlaczego, ale mnie od "Tesekarn" pasuje "tesekarski", tak samo jak do mojego Tjevango mam język thewański. Nie wiem, dlaczego tak jest.
  •  

Caraig

Zastanawiałem się też nad tą opcją i w sumie to rzeczywiście brzmi najlepiej.
  •  

ShookTea

W jaki sposób uzyskać na komputerze znak umlauta nad myślnikiem, stosowane np. w słownikach niemiecko-polskich?

Np. to coś poniżej oznacza, że ostatnia z samogłosek a/o/u dostaje umlauta i dodatkowo na końcu pojawia się "a".

  •  

Widsið

Do myślnika dodajesz combining diaeresis, gdzieś w tablicy znaków przy IP-ie jest. Ale nie w każdej czcionce to ładnie się łączy.

W unicode jest też oddzielny symbol na to, U+2E1A hyphen with diaeresis, ale tylko o tym przeczytałem, bo mnie wyświetla się kwadrat.
  •  

Vilène

Cytat: ShookTea w Październik 19, 2015, 16:33:09
W jaki sposób uzyskać na komputerze znak umlauta nad myślnikiem, stosowane np. w słownikach niemiecko-polskich?

Np. to coś poniżej oznacza, że ostatnia z samogłosek a/o/u dostaje umlauta i dodatkowo na końcu pojawia się "a".


–̈a
  •  

Piołunnik

https://www.youtube.com/watch?v=YOdO1kv6sp0

Co to za głoska, którą Slavoj wymawia jako realizację /s/?
  •  

Noqa

At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Caraig

Czy studiowanie filologii angielskiej jest w ogóle warte zachodu? Jest bowiem w moim przypadku taka opcja, gdybym miał się nie dostać się na lingwistykę stosowaną.
I drugie pytanie z tym związane; jak duże są szanse nauczenia się niemieckiego do matury (ale w 2017). Od razu mówię, że poziom, na którym skończyłem to ok. A2~B1. Teraz niestety nie mam niemieckiego, więc musiałbym uczyć się samemu.
Mój największy problem to zasób słów, (a przynajmniej w opozycji do angielskiego) bo gramatykę mam w miarę opanowaną.

Jakieś protipy?
  •  

Widsið

Cytat: Caraig w Grudzień 01, 2015, 22:07:38
Czy studiowanie filologii angielskiej jest w ogóle warte zachodu? Jest bowiem w moim przypadku taka opcja, gdybym miał się nie dostać się na lingwistykę stosowaną.
Lepiej iść na anglistykę, niż na lingwistykę stosowaną

CytatI drugie pytanie z tym związane; jak duże są szanse nauczenia się niemieckiego do matury (ale w 2017). Od razu mówię, że poziom, na którym skończyłem to ok. A2~B1. Teraz niestety nie mam niemieckiego, więc musiałbym uczyć się samemu.
Oczywiście, nawet od zera miałbyś szansę. Wszystko zależy od tego, ile czasu możesz i zamierzasz na to poświęcić. Jak znajdziesz sobie dobrego korepetytora albo kurs, to z palcem w dupie możesz podchodzić do rozszerzenia. (są jeszcze rozszerzenia na maturze?)
  •  

Caraig

CytatLepiej iść na anglistykę, niż na lingwistykę stosowaną
O, a w czym jest lepsza? Zawsze miałem takie wrażenie, że połowa studenciaków chodzi na anglistykę z braku laku i że to taki, ten no, gównokierunek.

Cytatsą jeszcze rozszerzenia na maturze?
Są, trzeba zdawać co najmniej dwa.
  •