Co mówicie, a mówić nie powinniście, czyli zmutowany polski

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Sierpień 15, 2011, 20:00:52

Poprzedni wątek - Następny wątek

Obcy

Cytat: poloniok w Listopad 18, 2017, 16:38:02
obsługiwując, integriwując, etc. W dużo wyrazach używam dodatkowe "-iwuj", brzmi po prostu "naturalniej". Czy to coś gwarowe, czy znowu Poloniokizm?

To drugie to zdecydowanie poloniokizm - nikt tak nie mówi. To pierwsze to ewentualnie błąd językowy powstały z przemieszania koniugacji (obsług-iwać, a nie obsługiw-ać). Bardziej znanym przykładem tego błędu jest przygotowywując - bardzo dużo osób tak mówi.
  •  

poloniok

Cytat: Obcy w Listopad 19, 2017, 14:59:48
Cytat: poloniok w Listopad 18, 2017, 16:38:02
obsługiwując, integriwując, etc. W dużo wyrazach używam dodatkowe "-iwuj", brzmi po prostu "naturalniej". Czy to coś gwarowe, czy znowu Poloniokizm?

To drugie to zdecydowanie poloniokizm - nikt tak nie mówi. To pierwsze to ewentualnie błąd językowy powstały z przemieszania koniugacji (obsług-iwać, a nie obsługiw-ać). Bardziej znanym przykładem tego błędu jest przygotowywując - bardzo dużo osób tak mówi.

A czy to -iw- (lub -yw-) w wyrazach jak przygotowywując, obsługiwując, etc. jest obecne i prawidłowe w innych językach słowiańskich? Czy to tylko taka polska rzecz? Jak to wygląda w języku proto-słowiańskim?
  •  

Obcy

Cytat: SchwarzVogel w Listopad 18, 2017, 23:17:45
Cytat: spitygniew w Listopad 17, 2017, 19:11:58
Tak powstał trzmiel :p

"Trzoda", "trzos" i kilka innych chyba też.

Prawie tak samo - *čērdà (> ros. череда) i *čersъ (> ros. через) powinna dać czrzodę i czrzos, ale było to bardzo trudne do wymówienia. Trzmiel to prawdziwa nieregularność.
  •  

daka sili

  •  

Ghoster

#1534
[...........]
  •  

Icefał

Cytat: Ghoster w Listopad 20, 2017, 23:19:36
Utrzymanie w polskim opozycji /cz/ do /trz/ jest wagi międzynarodowej. Jesteśmy ostatnim bastionem mogącym udowodnić, że afrykaty to nie po prostu zbitki plozywów z frykatywami. Bez nas fonetyka upadnie, pilnujcie się zatem.
Ale przecież polskie zbitki trz, drz, ts, d-z są wymawiane jako <czsz>, <dżż>, <cs>, <dzz>, więc to niczemu nie dowodzi.
  •  

Spiritus

Cytat: Maorycy w Listopad 20, 2017, 23:57:54
Cytat: Ghoster w Listopad 20, 2017, 23:19:36
Utrzymanie w polskim opozycji /cz/ do /trz/ jest wagi międzynarodowej. Jesteśmy ostatnim bastionem mogącym udowodnić, że afrykaty to nie po prostu zbitki plozywów z frykatywami. Bez nas fonetyka upadnie, pilnujcie się zatem.
Ale przecież polskie zbitki trz, drz, ts, d-z są wymawiane jako <czsz>, <dżż>, <cs>, <dzz>, więc to niczemu nie dowodzi.
Widocznie u ciebie. Ja spotkałem się z wszystkimi trzema wymowami.
  •  

spitygniew

Cytat: Ghoster w Listopad 20, 2017, 23:19:36
Utrzymanie w polskim opozycji /cz/ do /trz/ jest wagi międzynarodowej. Jesteśmy ostatnim bastionem mogącym udowodnić, że afrykaty to nie po prostu zbitki plozywów z frykatywami. Bez nas fonetyka upadnie, pilnujcie się zatem.
To forum jest tak zjebane, że nie zauważywszy autorstwa postu, pomyślałem po pierwszym zdaniu że to tak poważnie.
P.S. To prawda.
  •  

Ghoster

#1538
[...........]
  •  

Icefał

Cytat: Ghoster w Listopad 28, 2017, 14:02:20
ƾ
Tego nie znałem. Co ciekawe, wszystkie fonty to wyświetlają jako faktyczne połączenie t i s, mimo że oficjalnie to się nazywa LATIN LETTER INVERTED GLOTTAL STOP WITH STROKE
  •  

Pluur

Cytat: Ghosterjak z innymi słowiańskimi?
Nie miało jak to się rozwinąć, jeno polski i łużyckie rozłożyły *r' na /tʃ, dʒ/. Liczy się czeski? Tam jest takie coś jak [tr̝̊, dr̝]. Reszta to tr/dr z wersjami miękkimi, lub nawet nie. Więc nie miało się jak rozwinąć. Jedynym tropem to chyba łużyckie, acz szczerze wątpię, bo
a) polski ledwo co to utrzymuje (i na siłę) - można by spokojnie zacząć nazywać to trz i drz aktorskimi
b) okoliczne dialekty słowiańskie raczej tego nie miały
c) niemiecki

Cytat: Maorycy w Listopad 28, 2017, 14:11:01
Cytat: Ghoster w Listopad 28, 2017, 14:02:20
ƾ
Tego nie znałem. Co ciekawe, wszystkie fonty to wyświetlają jako faktyczne połączenie t i s, mimo że oficjalnie to się nazywa LATIN LETTER INVERTED GLOTTAL STOP WITH STROKE
Też miałem o tym napisać - jest takie udźwięcznione?

  •  

Pluur

Post pod postem.
Dolnołużycki chyba jednak też to rozróżnia, że zacytuję:
Cytatzjadnorjenje *str > tš, ale zdźaržanje *stŕ, na pśikład (starocerkwinosł., gs., ds.): sestra > sotra, soa; ale strěliti > třělić, stśěliś
  •  

Henryk Pruthenia


Feles

W sumie, może niekoniecznie tak mówię, ale uważam to za dosyć naturalną formę — ,,odgaść".

(Które jest najwyraźniej formą tak rzadko spotykaną, że trudno znaleźć jakichś nawet poważniejszych preskryptywistów, którzy by ją szanowali/szkalowali.)
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Caraig

Ja z kolei bardzo często używam form (z)móc w znaczeniu (z)moknąć.
  •