Różne szkice...

Zaczęty przez Feles, Listopad 28, 2011, 16:34:26

Poprzedni wątek - Następny wątek

Todsmer

Cytat: Kazimierz w Wrzesień 27, 2017, 19:41:09
Masz talent do wymyślania nazw xD
Ciekawe jak nazywałby się (i zwłaszcza jak by wyglądał) mieszaniec hydrancko-rydwański xD
  •  

Henryk Pruthenia


Ciacho23

Witam po dłuższej przerwie. Od pewnego czasu chodzi mi po głowie pomysł na conlang. Nie wiem jak u was, ale ja Śląsku istnieją takie słowa Jockery, takie odpowiedniki niemieckiego słowa "dings", tylko, że niektóre mają szersze zastosowanie.
Jako że Ślązak zrozumie o co chodzi w zdaniu "złonacz tym łonym ta łona", pomyślałem nad stworzeniem conlangu opartego na takich słowach Jockerach. Mam już szkic, który jest w fazie testów, ale muszę zapomnieć o co mi chodziło w napisanych testowych zdaniach, by było obiektywnie.

Dokładniej chodzi o to, by język posiał ok 100 słów Jockerów, każdy z nich odpowiadałby za jakiś kontekst. Nie chcę jakiejś rozbudowanej gramatyki, bo lang ma być z założenia prosty. Co wy o tym sądzicie? Przyjdę z pracy, to może się bardziej rozpiszę...
  •  

Henryk Pruthenia

Ciekawe, przenoszenie ciężaru gramatyki na kontekst kest powszechne, ale takiej zabawy z leksyką chyba jeszcze nie widziałem.
Czekam na przykłady.

Ghoster

#514
[...........]
  •  

Henryk Pruthenia

Heh, chód pijanego.

Fajnie by to wyglądało, gdybyś to zapisał na piśmie, i abdżad połączył z cegłami w jakiś sensowny sposób :)

Dynozaur

Cytat: Ghoster w Listopad 10, 2017, 22:14:51
Mały szkic tego jak wyobrażam sobie azjatycki konlang oparty na ideografach chińskich jako rdzeniach słów oraz zapisywanej fleksji/aglutynacji poprzez alfabet arabski. Coś jak japoński, tylko zamiast sylaberiuszy abdżad.



Pokurwione. Podoba mi się.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Todsmer

Lepiej by było, gdyby to było zapisywane od góry do dołu.

A pochodną pisma arabskiego zapisywaną od góry do dołu już mamy, to pismo mongolskie na przykład :)
  •  

Ghoster

#518
[...........]
  •  

Henryk Pruthenia

Hmmm, szkoda, fajnie byłoby nacieszyć oko czymś takim :)

Ghoster

#520
[...........]
  •  

Henryk Pruthenia

Chciałoby się zobaczyć szczegóły :)

Ghoster

#522
[...........]
  •  

Henryk Pruthenia

Troszkę krzywe, i za bardzo artystyczne. Z mojego doświadczenia z neszyjskimi logografami wiem, że piękne znaki dla takiego systemu pisma to za dużo roboty. No chyba, że chcesz zrobić tylko parę przykładów, coby oczy cieszyły :)

daka sili

#524
Ja mam wstępny szkic "arabsko-tureckiego" mutanta. Założenie jest takie, że czasowniki opierają się na spółgłoskowych rdzeniach jak w językach semickich (i odmiana poprzez wymianę samogłosek), natomiast rzeczownik odmienia się aglutynacyjnie i ma złożony system przypadków. Fonologii nie wrzucam, bo nawet jej jeszcze kompleksowo nie opracowałem, na pewno nie będzie ubóstwa samogłoskowego jak w arabskim.

Przykładowe zdania:

p-r-m - rdzeń oznaczający gonienie
waş - pies
sür - kot, sürken - koty
(Et) sürge paramiş - (ja) gonię kota
(Hay) sürge paramil - (ty) gonisz kota
Waş sürge parami - pies goni kota
Waş sürkenge parami - pies goni koty
Waş sürkenge aprimi - pies gonił koty
Waş sürkenge purumi - pies będzie gonił koty
(Et) sürkenge purumiş - będę gonił koty

Mutant arabsko-turecki to może dziwna koncepcja, ale tak mnie naszło i nie ma na to rady :)

Język ma być w założeniu w miarę prosty i regularny, ale nieregularności będą dopuszczalne, np. celem łatwiejszej wymowy.

----

Cztery pierwsze linijki "Ojcze nasz" brzmią tak:

Apaykin, kul tacimsan atabil
Görtäm nuwatabi yansatun
Çamgiram nusabaşi
Sabnukam nuwatabi yaktalun


Apa-ykin, kul tacim-san atabi-l
Gört-äm nuw-atabi ya-nsat-un
Çamgir-am nu-sabaşi
Sabnuk-am nuw-atabi ya-ktal-un

(Ojciec-nasz, co-to niebo-w jest-eś
Imię-twoje niech-jest poświęcone
Królestwo-twoje niech-przychodzi
Wola-twoja niech-jest realizowana)

Ale powtarzam, to taki wstępny szkic, a nie dopracowany język :)

  •