Polskie Forum Językowe

Kyon => Kyon => Wątek zaczęty przez: Pluur w Wrzesień 19, 2016, 23:00:12

Tytuł: Marność i doniosłość: cywilizacja olseska
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Wrzesień 19, 2016, 23:00:12
Z dawnych czasów z popiołów i czeluści wielkiego morza powstał Lud. Lud, który dzięki sprytnej polityce dynastycznej, a zdarzało się, że i wojskowej zawładnął Królestwami Wschodu. Lud pobożny, ułożony, małomówny, awanturniczy i ambitny. Stworzyli wspaniałą cywilizację, która rozbłysła i zajaśniała od północy po południe. Ich kultura oddziałuje na wszelkie ludy, z którymi bodzy dają jej się zetknąć.

Cywilizacja olseska (http://jezykotw.webd.pl/wiki/Pa%C5%84stwo_Ols%C3%B3w)

Rozdział pierwszy, czyli o terenie:
—Olsekom przyszło żyć na terenach żyznych, które prócz obfitych plonów dają także inne bogactwa: góry dają wszelakie metale, od tych szlachetnych, jak złoto, czy srebro, przez te, które ostatnimi czasy upodobali sobie architekci, artyści i wszelacy producenci ze względu na swą lekkość, jak skand, itr, abo tytan, czy glin. Lasy dają drewno i źwierzynę. Równiny węgiel i wodę. Im głębiej w kontynent tym odkrywcy przywożą coraz to dziwniejsze dla wszystkich kamienie; rubiny, szmaragdy, diamenty.
—Olsecy wyrośli na produkcji, wydobywnictwie, obróbce oraz produkcji rolnej
—Ukształtowanie terenu: równinny, z przewagą wyżyn. Często można napotkać na wzniesienia, wzgórza i wysokie góry, które mimo, że z dala od wybrzeża, są widoczne nawet w stolicy (Kozon)
—Klimat jest dość zbliżony do tego, jaki znamy w Europie Środkowej, z małą różnicą - lata są mimo wszystko chłodniejsze (maksymalne temperatury osiągalne na wybrzeżu to około 25 stopni, wewnątrz terytorium sięgają do 30). Im dalej na południe tym chłodniej, im dalej na północ tym cieplej. Śnieg spada obficie w centrum kraju, na północy bardzo rzadko, a na południu zdarzają się terytoria z pokryte śniegiem przez cały rok. Oczywiście w wyższych partiach gór śnieg także utrzymuje się cały rok.
—W tym terenie występują elementy megafauny. Na południu występują olbrzymie mamuty włochate, nosorożce włochate, piżmowoły. Nieco dalej na północ (w miarę cieplejszych strefach - dominujących) grasują po lasach i łąkach jelenie olbrzymie, fororaki (dwumetrowe drapieżne ptaki), bobry olbrzymie (castoroides ohioensis), diprotodony (wielkości nosorożców, żyją głównie w głębi kontynentu), słonie leśne, hippidiony i konie (oba udomowione, jak i dzikie). Na samej północy (najcieplejsze terytoria) żyją dziobaki olbrzymie (ornithorhynchus maximus), ich mniejsze wersje (ornithorhynchus anatinus), lwy workowate (thylacoleo carnifex), wielbłądozwierz (makrauchenia) oraz siwateria (z żyrafowatych). Na wybrzeżu z koleji żyją doedicurus clavicaudatus z ichniejszymi keratynowymi pancerzami, czy glyptodony.
—flora: najbardziej rozpoznawalną rośliną Olsenii jest tak zwana herbata południa, która rośnie albo w wysokich partiach gór, albo na przemarzniętej ziemi południowej, charakteryzuje się wspaniałym smakiem oraz efektami pobudzającymi. W Olsenii znane są pomidory, kukurydza, zboże, ryż, na północy rosną banany i cytrusy. Drzewa liściaste i iglaste - jedynie stare drzewa są bardzo wysokie, reszta raczej zwyczajna. Ważną rośliną tego kręgu kulturowego jest niebieska róża i niebieska malina, którym przypisuje się magiczne oraz lecznice właściwości.

(http://i.imgur.com/PFlUm7I.jpg)
nosorożec włochaty - zwana południową bestią (2 na 5 metrów, ~3.5 tony)

(http://i.imgur.com/LftpPzO.jpg)
hippidion - mały koń ~1.5 metra wysokości - udomowiony, częściowo stosowany do pracy na roli, a wśród bogaczy także jako pupil domowy

(http://i.imgur.com/0HGxj9u.jpg)
fororak (udomowiony częściowo) - w dawnych czasach wykorzystywany do walki, obecnie zastąpiły go konie (które są w tym świecie nieco większe od naszych) a on pełni funkcje reprezentacyjne w wojsku

(http://i.imgur.com/ZVGcDeU.jpg)
diprotodon - niegroźny roślinożerca, posiadający smaczne mięso, jednak narosło o nim wiele legend, w końcu mierzy 2 metry wysokości i 3 metry długości

(http://i.imgur.com/Yi4JcjK.jpg)
wielbłądozwierz - wysoki zwierz północy, osiąga 3 metry

(http://i.imgur.com/IYjNdCw.jpg)
doedicurus - przysmak wybrzeża, mięsa co niemiara! 1,5 metra wysokości, 4 długości, waga do 2 ton!
PS: trzeba go dość długo gotować, by zmiękczyć i dosmakować mięso - najlepiej na wolnym ogniu, przez cały tydzień

źródła fotografii: internet
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość
Wiadomość wysłana przez: Todsmer w Wrzesień 20, 2016, 00:16:07
Cytat: Pluur w Wrzesień 19, 2016, 23:00:12
—fauna: (...) rośliną (...)
Chyba flora.
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Wrzesień 20, 2016, 13:27:04
CytatChyba flora.
No tak, dziękuję!
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość
Wiadomość wysłana przez: Canis w Wrzesień 21, 2016, 23:36:36
Padłem z wielbłądozwierza.
Coś z nieziemskiej fauny też się pojawia?
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Wrzesień 22, 2016, 00:01:14
Nie podoba ci się wielbłądozwierz? Poczekamy, jak twój lud będzie spieprzał na ich widok! :P
Z tego co pamiętam mieliśmy jeno nieziemską florę ustanawiać, a zwierzątka ziemskie, te które kiedyś hen żyły - no ale skoro i tu mamy pole do popisu... To anóż może coś się pojawi.
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość
Wiadomość wysłana przez: Borlach w Wrzesień 22, 2016, 17:26:40
Ten doedicurus jest chyba spokrewniony z wielkimi pancernikami zamieszkującymi Tangię.
Wyobrażam sobie oleską kawalerię na tych przerośniętych ptakach dodo. Ich starcie z ajdyniriańskimi jeźdźcami na ŝarhatanach musiałoby być epickie
 
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Wrzesień 22, 2016, 18:25:35
Cytatmusiałoby być epickie
Wiele dzieł mówi tak jak i ty mówisz. Niestety to czasy zamierzchłe, dawne - teraz to tylko ikona, czy wręcz symbol siły olseskiej.
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Wrzesień 22, 2016, 21:30:07
Każdy naród ma taki rząd, na jaki zasłużył.
Joseph de Maistre
Cywilizacja Olseska

Rozdział drugi, czyli o rządzeniu i strukturach państwa:
—Imperium Olseskie jest monarchią dziedziczną z po równo mocnymi pozycjami parlamentu i króla
—Zgromadzenie Małe - najbliższe otoczenie króla, zazwyczaj wśród pięcoosobowej rady zasiada Patriarcha Całej Olsenii oraz następca tronu
—Zgromadzenie Ministrów - wysłannicy króla na szczeblu prowincji, rozstrzygają spory gospodarcze i te dotyczące podziału majątku i ziemii
—Zgromadzenie Wielkie - parlament, który zatwierdza ustawy, posłowie wybierani w danej prowincji. Obecnie większość prowincji stara się w miarę możliwości organizować wybory na owe stanowisko, istnieją jednak prowincje, gdzie wszyscy, bądź tylko część posłów jest mianowanych przez lokalnych władców, możnych, mieszczan
—Zgromadzenie Sądownicze - rozstrzygają spory szczebla zabójstw, zdrad, gwałtów, często pomagają ministrom
—Urzędnicy mianowani przez samego króla działają na szczeblach niższych niż prowincje, pobierają podatki, nadzorują własności króla, czasem rozwiązują spory
(http://i.imgur.com/zutTX8T.png?2)

O prowincjach:
—państwo zwane Imperium, bądź Królestwem Olseskim składa się z 49 prowincji. 13 prowincji miejskich (20 posłów w Zgromadzeni Wielkim) i 36 prowincji normalnych (15 posłów w ZW)
—prowincje posiadają szeroką autonomię i uprawnienia wewnętrzne. Posiadają swoje skarby, wojska, sposoby obierania posłów na Zgromadzenie Wielkie, swoje urzędy. Część z nich posiada prawo do samostanowienia prawa - jednakże ostatnie poczynania króli ograniczają tę możliwość, unifikując odpowiednik kodeksu karnego.
—prowincje powstały z dawnych księstw, które zostały albo odziedziczone, albo podbite przez Olsenię
—Imperium posiada 4 terytoria zależne (Surdia na południu, Szyszenia na północy oraz księstwa Atów i Felżyngów na Wyspie Północnej)
—prowincje terytoriów zależnych są równoprawne z prowincjami imperialnymi - posiadają przedstawicieli w każdym ze Zgromadzeń, jedyne czym się różnią te terytoria to możliwość tworzenia prawa, bez pozwolenia króla, które jednak nie może naruszać prawa imperialnego. Wraz z wymarciem lokalnych dynastii ziemie te przejdą pod władanie króla olseskiego
—Imperium posiada także 4 terytoria zamorskie - w zasadzie mają te same prawa co prowincje

(http://i.imgur.com/qmcexbQ.png)
Imperium Olseskie, wraz z terytoriami zależnymi (różowy) oraz granicami prowincji

(http://i.imgur.com/soAHw3T.png)
żółty - prowincje normalne, niebieski - prowincje miejskie, różowy - prowincje terytoriów zależnych, czerwony - prowincje miejskie terytoriów zależnych, zielony - terytoria zamorskie (ostatnie jest na Wyspie Północnej)
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Czerwiec 02, 2017, 23:12:44
Przeważająca ilość informacji o Państwu Olsów została przeniosiona tutaj (http://jezykotw.webd.pl/wiki/Pa%C5%84stwo_Ols%C3%B3w). Dalej będę rozwijał opis na wikipedii.
Tytuł: Odp: Monarchia Olseska
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Czerwiec 19, 2017, 00:16:52
Dodałem ludy (http://jezykotw.webd.pl/wiki/Monarchia_Ols%C3%B3w#Demografia) Monarchii, oraz informacje o modzie (http://jezykotw.webd.pl/wiki/Monarchia_Ols%C3%B3w#Moda) - wraz z rysunkiem.  Ponadto poprawiłem kilka informacji w całym artykule.
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja Olseska
Wiadomość wysłana przez: Borlach w Czerwiec 19, 2017, 10:36:03
CytatNa co dzień noszone są, sięgające kolan spódnice z obszerną kieszenią na przodzie.
Ta kieszeń kojarzy mi się strasznie z takimi dresowymi bluzami XD

Niemniej jednak jako pierwsza osoba ruszyłeś temat mody, a to tak bardzo ożywia nasz świat. Też będę musiał się za to zabrać, a raczej za sam opis bo ogólną koncepcję mam już w głowie. Strasznie jestem też ciekawy olseskich zwyczajów.

Btw, czytając to pomyślałem jak fajnie byłoby zobaczyć grafikę przedstawiającą wszystkie główne nacje Kyonu i ich wygląd, ubranych w ichnie tradycyjne stroje. Szkoda tylko że jest to tylko fantazja, bo uno - mnóstwo roboty, due - żadnego mistrza photoshopa ani pędzla chyba na stanie nie mamy.

+ masz jakiś większy zamysł co do Szomemów?     
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja Olseska
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Czerwiec 19, 2017, 10:57:22
CytatTa kieszeń kojarzy mi się strasznie z takimi dresowymi bluzami XD
Nie obrażaj.

CytatStrasznie jestem też ciekawy olseskich zwyczajów.
Tego jeszcze nie ruszyłem, nawet w myślach.

CytatBtw, czytając to pomyślałem jak fajnie byłoby zobaczyć grafikę przedstawiającą wszystkie główne nacje Kyonu i ich wygląd, ubranych w ichnie tradycyjne stroje. Szkoda tylko że jest to tylko fantazja, bo uno - mnóstwo roboty, due - żadnego mistrza photoshopa ani pędzla chyba na stanie nie mamy.
Z tego co mi wiadomo to nie mamy :(

Cytat+ masz jakiś większy zamysł co do Szomemów?     
To znaczy?
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja Olseska
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Czerwiec 19, 2017, 11:13:45
Cytat: Borlach w Czerwiec 19, 2017, 10:36:03
Niemniej jednak jako pierwsza osoba ruszyłeś temat mody, a to tak bardzo ożywia nasz świat. 
Ha, a właśnie że nie, pierwsi ubrani byli neszyjczycy! :)
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja Olseska
Wiadomość wysłana przez: Borlach w Czerwiec 19, 2017, 13:55:07
Jeszcze w sumie ciekawym jakie kolory dominują w olseskim ubiorze, chociaż jeżeli dobrze rozumiem charakter tego narodu to raczej ciemne i stonowane. Bo chyba o barwie to nie było mowy w opisie.

CytatTo znaczy?
Wciąż szukam miejsca gdzie mógłbym umieścić dalekich krewniaków Ajdyniriańczyków, najlepiej gdzieś w tych odgradzających nas górach. A Szomemowie wydają mi się idealni - na ich południowych zboczach, zajmują niewielki obszar, żyją raczej na uboczu. Dlatego zastanawiam się czy masz już jakiś koncept na Szomemów i czy taki pomysł by Ci pasował?
Ewentualnie może w górach mógłby istnieć taki lud, na północ od Szomemów, nieliczny lecz względnie niezależny od Monarchii, żyjący wysoko w niedostępnych górskich dolinach?

CytatHa, a właśnie że nie, pierwsi ubrani byli neszyjczycy! :)
A racja, pamiętam że Neszszyjki malują całe ciała na biało i że dozwolone są jedynie białe i czarne szaty xD
Ale z tego co wiem nie poszedłeś tak daleko żeby narysować szkic ubiór swojego narodu. Do tej pory tylko Olsowie mają takie cudo. 
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja Olseska
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Czerwiec 19, 2017, 14:04:32
CytatA Szomemowie wydają mi się idealni - na ich południowych zboczach, zajmują niewielki obszar, żyją raczej na uboczu. Dlatego zastanawiam się czy masz już jakiś koncept na Szomemów i czy taki pomysł by Ci pasował?
Szomemowie, wraz z Oraczykami (numer 1 i 3 bodajże) mają być jakoś spokrewnieni (raczej luźno) i mogą wchodzić w skład jakiejś większej rodziny z twym ludem.

CytatEwentualnie może w górach mógłby istnieć taki lud, na północ od Szomemów, nieliczny lecz względnie niezależny od Monarchii, żyjący wysoko w niedostępnych górskich dolinach?
Góry chciałem zrobić względnie bezludne (szczególnie w naszych czasach). Ewentualnie jacyś mnisi Szomemów by sobie tam chodzili na dumania, czy medytacje. A no i Szomemi raczej są zależni od Monarchii.
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja Olseska
Wiadomość wysłana przez: Borlach w Czerwiec 19, 2017, 14:49:27
Mnie się bardzo podoba taka koncepcja. Tą większą rodzinę nazwałem roboczo "ayńadhańską", od na wpół mitycznych przodków Ajdyniriańczyków.
Jeszcze pracuję na moją mitologią , ale założenie jest takie że po stworzeniu pierwszych ludzi (Ayńadhanów) mieli oni założyć Pierwsze Królestwo, tradycyjnie lokalizowane gdzieś w tamtych górach (Góry Pochodzenia dla Ajdyniriańczyków), podczas gdy młodsze ludy rozproszyły się po świecie. Pierwsze Królestwo upadło w wyniku Wojny Bogów, a Ayńadhanowie byli zmuszeni uciekać z ojczyzny. Mit ten chciałbym połączyć z jakimiś rzeczywistymi wydarzeniami, tą koniunkcja planet wspomnianą pod koniec pierwszego epizodu albo zmianą klimatu przez którą góry się znacznie oziębiły i stały się niemal nie zdatne do zamieszkania.

Jedna grupa Ayńadhanów uciekłaby na północ, docierając aż nad Jezioro Szmaragdowe i stając się protoplastami mojego ludu, podczas gdy inna ruszyłaby na południe, i od nich pochodziliby współcześni Szomemowie i Oranie. Ich wierzenia mogłyby być zaskakująco podobne do ajdyniriańskich, zwłaszcza w kontekście legendy o pradawnej ojczyźnie w górach i wojny bogów.
Jeśli ci to nie przeszkadza to mogliby mieć również podobny do Ajdyniriańczyków wygląd, odziedziczony po Ayńadhańskich przodkach, a Orani (jeżeli nie używają pisma olseskiego) mogliby posiadać własne, podobne do r̄agulu pismo alfabetyczne, pochodzące do ayńadhańskiego.
CytatEwentualnie jacyś mnisi Szomemów by sobie tam chodzili na dumania, czy medytacje.
Ta historia to mógłby być również powód ich dumania w górach - w końcu kryłyby one ich świętą, utraconą praojczyznę.

Sorry za offtop i wciskanie się w buciorach w sprawy twoich terenów :)
Jak coś ci nie pasuje to mów, twoje ziemie - twój zamysł           
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja Olseska
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Czerwiec 19, 2017, 20:44:19
Ogólnie jestem na tak, ale:
CytatTą większą rodzinę nazwałem roboczo "ayńadhańską", od na wpół mitycznych przodków Ajdyniriańczyków.
Dobrze, niech będzie.

CytatJeszcze pracuję na moją mitologią (...)
CytatIch wierzenia mogłyby być zaskakująco podobne do ajdyniriańskich, zwłaszcza w kontekście legendy o pradawnej ojczyźnie w górach i wojny bogów.

Oba te ludy mogą mieć podobną do Twoich mitologię i wiarę, jednakże (z uwagi na odcięcie się, czas oraz wpływy olseskie) w znacznej mierze zmienione (szkielet zostaje, ale ciało, czy mózg już jest raczej podobny do religii Olsów). Szoszomeni będą bardziej zolsowani, w porównaniu do Oranów (krócej są pod zarządem olseskim - w dodatku pod zarządem miasta-państwa). Nota bene pierwowzorem Surdu była chorwacka/włoska Raguza.

CytatJedna grupa Ayńadhanów uciekłaby na północ, docierając aż nad Jezioro Szmaragdowe i stając się protoplastami mojego ludu, podczas gdy inna ruszyłaby na południe, i od nich pochodziliby współcześni Szomemowie i Oranie.
Nie wiem, czy zdołali by przejść przez góry (przeszło 8.000 metrów z tego co wiem). W zamian tego proponuje taki scenariusz (na razie bez dat - jednakże chciałbym dość odległe daty - może nawet 1000 lat ziemskich, co ty na to?):
W tamtych zamierzchłych czasach rodzina ayńadhańska (ajniadańska?) zajmowała następujące tereny http://imgur.com/a/DKwVd
Po zmianie klimatu (ochłodzenie? upadek państwa - taki całkowity?) i innych czynników ludy wyruszyły jak wskazują czerwone strzałki (głównie z południa i z wysp - tam planuję silne państwo, które upadło z powodu zahamowania rozwoju rolnictwa - wcześniej już zaczęło kolonizować wybrzeża kontynentu).
Twoje ludy częściowo cofnęły się do gór (późniejsi Szoszomeni), częściowo w stornę wybrzeża (późniejsi Ora(n)owie), jednak znaczna część (raczej z głębi, niż z praolseskiego wybrzeża) zaczęła uciekać na północ (w stronę równika). Teraz tak myślę, że w przeciągu około 3 stuleci ziemskich na Kyonie (albo w tej części świata) musiał zmienić się klimat z chłodnego (ucieczka ajniadaniów) do umiarkowanego (budowa państwa Olsów).

CytatJeśli ci to nie przeszkadza to mogliby mieć również podobny do Ajdyniriańczyków wygląd, odziedziczony po Ayńadhańskich przodkach, a Orani (jeżeli nie używają pisma olseskiego) mogliby posiadać własne, podobne do r̄agulu pismo alfabetyczne, pochodzące do ayńadhańskiego.
Myślę, że w przeciwieństwie do języka (jak baskijski) i religii (w wczesnym średniowieczu utrzymywały się, i to hardo, wierzenia Egipcjan jeszcze) te rzeczy byłyby trudne do utrzymania. Chyba, że założymy sporą izolacje obu ludów. Jednakże w takim klimacie i pozycji ludy te byłyby bliższe (wyglądem) do Olsów, niż do swych przodków - jednak z charakterystycznymi cechami (ciemniejsze oczy, czy włosy). Co do pisma - myślałem nad upadkiem większej kultury w tych społecznościach, wraz z utratą umiejętności pisania. Tak niech też zostanie, jednak oba ludy niech przechowują (za parę wieków będzie to duże odkrycie) jakieś księgi, czy inskrypcje. Takie talizmany.


Chaotycznie, ale szkielet jest.
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja Olseska
Wiadomość wysłana przez: Obcy w Czerwiec 19, 2017, 20:51:16
Może się czepiam, ale jeśli naród się nazywa Olsecy (lp. Olsek), to prawidłowy przymiotnik to jest olsecki (i konsekwentnie cywilizacja olsecka, od małej litery). Tak samo kiedyś mnie raziła cywilizacja trugska, ale na szczęście nazwa została słusznie zmieniona na cywilizację truską.
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja Olseska
Wiadomość wysłana przez: Borlach w Czerwiec 19, 2017, 21:42:14
CytatOba te ludy mogą mieć podobną do Twoich mitologię i wiarę, jednakże (z uwagi na odcięcie się, czas oraz wpływy olseskie) w znacznej mierze zmienione (szkielet zostaje, ale ciało, czy mózg już jest raczej podobny do religii Olsów). Szoszomeni będą bardziej zolsowani, w porównaniu do Oranów.
Pewnie, wpływy olseckie będą u moich odległych kuzynów bardzo silne, co zrozumiałe, poza tym czas i inne warunki w których żyją nasze ludy też musiały odcisnąć jakieś piętno na wierzeniach i kulturze. Porównałbym to nieco do indo-europejskich panteonów, mimo że mają wspólnego przodka religie przez stulecia znacznie się od siebie zmienią, przynajmniej ich otoczka. Ale w środku, mimo wielu wieków, zaskakująco dużo rzeczy jest do siebie podobnych.     
Cytat(na razie bez dat - jednakże chciałbym dość odległe daty - może nawet 1000 lat ziemskich, co ty na to?)
Ba, Pierwsze Królestwo nawet w kontekście mitologicznym ma być zamierzchłą przeszłością, powiedziałbym więc że 1000 lat ziemskich to nieco za mało. W temacie o Imperium podałem, że cywilizacja ajdyniriańska (!) ma już ponad 3 tysiące lat, a przodkowie mojego ludu zaliczyli też krótki okres bycia nomadami.
Co byś więc powiedział nie na 1000, a na 3.500/4000 lat?
Oziębienie klimatu dałoby się wtedy łatwo połączyć z erupcją Góry Férhan i spowodowaną przezeń zimę wulkaniczną. A jeżeli dołożyć do tego jeszcze koniunkcję planet w kyońskim układzie, trzęsienia ziemi i tak dalej, to mamy naprawdę apokaliptyczny scenariusz. Idealny na Wojnę Bogów.
CytatPo zmianie klimatu (ochłodzenie? upadek państwa - taki całkowity?) i innych czynników ludy wyruszyły jak wskazują czerwone strzałki (...).
Twoje ludy częściowo cofnęły się do gór (późniejsi Szoszomeni), częściowo w stronę wybrzeża (późniejsi Ora(n)owie), jednak znaczna część (raczej z głębi, niż z praolseskiego wybrzeża) zaczęła uciekać na północ (w stronę równika).
Pasuje mi jak najbardziej. Po tym jak Pierwsze Królestwo rozpadło się w pył mogłaby nastąpić na Wschodzie migracja ludów na skalę tej z końcowych czasów Rzymu. Regres cywilizacyjny i wielkie przetasowanie miejsc zamieszkania. Podczas gdy Ajniadanowie (tak, chyba da się to tak spolszczyć) zaczęli się cofać, ich miejsce mogłyby zajmować ludy przybyłe z wysp (jacyś pra-Olsowie może?).     
CytatTeraz tak myślę, że w przeciągu około 3 stuleci ziemskich na Kyonie (albo w tej części świata) musiał zmienić się klimat z chłodnego (ucieczka ajniadaniów) do umiarkowanego (budowa państwa Olsów).
Nawet niekoniecznie kilku stuleci, jeśli przyjmiemy pradawną datę 3 i pół tysiąca lat. Proces ten mógłby sobie potrwać dowolnie, wedle twojego uznania.
CytatMyślę, że w przeciwieństwie do języka i religii te rzeczy byłyby trudne do utrzymania. Chyba, że założymy sporą izolacje obu ludów. Jednakże w takim klimacie i pozycji ludy te byłyby bliższe (wyglądem) do Olsów, niż do swych przodków - jednak z charakterystycznymi cechami.
W porządku, ma to sens. Ale Oranie i Szomemowie mogliby mieć przynajmniej znacznie częstsze występowanie złotych i zielonych oczu i ewentualnie rudych włosów niż Olsowie. Bo załóżmy że ajniadański wzrost w dużej mierze zanikł u nich przez stulecia.     
CytatCo do pisma - myślałem nad upadkiem większej kultury w tych społecznościach, wraz z utratą umiejętności pisania. Tak niech też zostanie, jednak oba ludy niech przechowują (za parę wieków będzie to duże odkrycie) jakieś księgi, czy inskrypcje. Takie talizmany.
To w sumie pasuje do regresu cywilizacyjnego jaki nastałby po upadku Pierwszego Królestwa. Niech tak będzie. A dodatkowo oprócz tych talizmanów mogą istnieć pradawne inskrypcje i reliefy w górach, lub inne napisy na ruinach których nikt już nie jest w stanie odszyfrować. Miejscowi mogliby sądzić, że to jakieś miejsca mocy a ajniadańskie pismo to jakieś magiczne symbole. I z tego mogłyby zrodzić się jakieś legendy w Państwie Olsów.
Mam na myśli, coś takiego, ogromne reliefy wysoko w górach, niemal zapomniane.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Inskrypcja_z_Behistun

Co do języków tych ludów, to może pod wpływem Olsów wykształciłyby one tony? Przynajmniej w szczątkowej formie, zwłaszcza że tony wydają się na Wschodzie ogólnym trendem - tiłoharyński też ma tony. A ani ajdyniriański ani ajniadański językiem tonalnym nie jest. Można by też założyć, że generalnie ze wszystkich ajniadańskich sukcesorów to Ajdyniriańczycy okazali się najbardziej zachowawczy jeśli chodzi o język.
Co nie zmienia faktu że odkrycie między nimi w przyszłości pokrewieństwa będzie sensacją.   
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja olseska
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Czerwiec 19, 2017, 22:59:05
CytatMoże się czepiam, ale jeśli naród się nazywa Olsecy (lp. Olsek), to prawidłowy przymiotnik to jest olsecki (i konsekwentnie cywilizacja olsecka, od małej litery). Tak samo kiedyś mnie raziła cywilizacja trugska, ale na szczęście nazwa została słusznie zmieniona na cywilizację truską.
Liczbą pojedyńczą jest Ols (l. mnoga Olsowie), więc przymiotnikiem będzie olseski (chyba). Wiem, że niedawno zmieniłem nazwę w języku olseskim, co pociągnęło zmiany w odpowiednikach polskich. Szczerze powiedziawszy to nie ogarniam do końca ani przymiotników, ani nazw mieszkańców w języku polskim (jeżeli dotyczą tworów abstrakcyjnych, lub mało używanych - moje zaskoczenie Turczynką było spore).

CytatPorównałbym to nieco do indo-europejskich panteonów, mimo że mają wspólnego przodka religie przez stulecia znacznie się od siebie zmienią, przynajmniej ich otoczka. Ale w środku, mimo wielu wieków, zaskakująco dużo rzeczy jest do siebie podobnych.     
Patrząc na okres trzech/dwóch tysięcy lat, to myślę, że różnice były by większe niż między religią rzymską/grecką, a nordycką.

CytatBa, Pierwsze Królestwo nawet w kontekście mitologicznym ma być zamierzchłą przeszłością, powiedziałbym więc że 1000 lat ziemskich to nieco za mało. W temacie o Imperium podałem, że cywilizacja ajdyniriańska (!) ma już ponad 3 tysiące lat, a przodkowie mojego ludu zaliczyli też krótki okres bycia nomadami.
Co byś więc powiedział nie na 1000, a na 3.500/4000 lat?
Oziębienie klimatu dałoby się wtedy łatwo połączyć z erupcją Góry Férhan i spowodowaną przezeń zimę wulkaniczną. A jeżeli dołożyć do tego jeszcze koniunkcję planet w kyońskim układzie, trzęsienia ziemi i tak dalej, to mamy naprawdę apokaliptyczny scenariusz. Idealny na Wojnę Bogów.
Jestem za, tym bardziej, że religia Olsów opiera się na dawnym pojedynku (zapomnianych już) bóstw, z których ocaliło się tych pięciu, dobrych.  Jednak myślę, że 3500 lat to za dużo - bardziej optował bym za 2000 lat temu (ziemskich) - chociaż to i tak długo.

CytatPasuje mi jak najbardziej. Po tym jak Pierwsze Królestwo rozpadło się w pył mogłaby nastąpić na Wschodzie migracja ludów na skalę tej z końcowych czasów Rzymu. Regres cywilizacyjny i wielkie przetasowanie miejsc zamieszkania. Podczas gdy Ajniadanowie (tak, chyba da się to tak spolszczyć) zaczęli się cofać, ich miejsce mogłyby zajmować ludy przybyłe z wysp (jacyś pra-Olsowie może?).   
Śmiem zaryzykować, że byłoby to poważniejsze, niż wędrówka ludów u wrót średniowiecza. Co więcej owi pra-Olsowie osiedlali się na brzegach kontynentu już wcześniej, całkiem świadomie (a'la kolonizacja grecka) - datuję to na +/-2500 lat temu.

CytatW porządku, ma to sens. Ale Oranie i Szomemowie mogliby mieć przynajmniej znacznie częstsze występowanie złotych i zielonych oczu i ewentualnie rudych włosów niż Olsowie. Bo załóżmy że ajniadański wzrost w dużej mierze zanikł u nich przez stulecia.
To tak. W takim razie różnice między ajniadanskim, a orańskim i szomemskim były by tak duże, jak na przykład między francuskim, a irlandzkim.

CytatNiech tak będzie. A dodatkowo oprócz tych talizmanów mogą istnieć pradawne inskrypcje i reliefy w górach, lub inne napisy na ruinach których nikt już nie jest w stanie odszyfrować. Miejscowi mogliby sądzić, że to jakieś miejsca mocy a ajniadańskie pismo to jakieś magiczne symbole. I z tego mogłyby zrodzić się jakieś legendy w Państwie Olsów.
Zgoda, może nawet część symboli zostałoby przyjętych przez późniejszych mieszkańców Półwyspu Olseskiego.

CytatCo do języków tych ludów, to może pod wpływem Olsów wykształciłyby one tony? Przynajmniej w szczątkowej formie, zwłaszcza że tony wydają się na Wschodzie ogólnym trendem - tiłoharyński też ma tony. A ani ajdyniriański ani ajniadański językiem tonalnym nie jest. Można by też założyć, że generalnie ze wszystkich ajniadańskich sukcesorów to Ajdyniriańczycy okazali się najbardziej zachowawczy jeśli chodzi o język.
Raczej nie - raz, że tony przekształciły się w akcent toniczny, dwa, że obecność olseskiego na tamtych akurat terenach jest świeża (myślę nad okolicą 200 lat). Przez dłuższy czas jak pra-Olsowie osiedlili się na wybrzeżach, uniezależnili się od metropolii i zaczęli podbijać tereny w głębi kontynentu (rozłożony w czasie motyw USA). Szczególnie długo trwały walki z pradziadami Kauradów, którzy przybyli na Półwysep Olseski wkrótce po opuszczeniu go przez Ajdynirianów (trudna ta nazwa ;.;).  Kauradowie po upadku powędrowali dalej na północ, by stać się ludem koczowniczym. Około 500 lat temu ślad po nich zaginął. Niedawno pojawili się de novo i zaczęli gnębić okoliczne ludy (prawdopodobnie przyjęli nazwę starych Kauradów, lub zbieżność nazw). Ponad to na Półwyspie Saszkuigodzkim istniało stare i potężne Państwo Szyszenów (może by Ajdynirianowie byli u nich przez jakiś czas na usługach, po czym wyszli z ziemi szyszeńskiej?). Olsowie wraz z rozwojem terytorialnym zahaczyli też o Szyszenów. Niecałe 200 lat ziemskich temu Olsowie zaczęli zajmować tereny zachodnie (Szomomemczycy i Oraczycy), około 100 lat temu zaczęli ubiegać się o tron rubański - obecnie wszystkie te tereny są zależne od Olsów.

CytatCo nie zmienia faktu że odkrycie między nimi w przyszłości pokrewieństwa będzie sensacją.   
Coś jak potwierdzenie przynależności języków słowiańskich do języków indo-europejskich. Dobra nie, większą. Coś jak odczytanie hieroglifów.
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja Olseska
Wiadomość wysłana przez: Borlach w Czerwiec 19, 2017, 23:48:49
CytatPatrząc na okres trzech/dwóch tysięcy lat, to myślę, że różnice były by większe niż między religią rzymską/grecką, a nordycką.
Może, ale rdzeń pozostałby względnie podobny, skoro mnóstwo podobieństw jest nawet między panteonami europejskimi a hinduizmem. Poza tym, to nawet lepiej, ciekawie będzie zobaczyć jak bardzo te religie zmieniły się a ile zostało w nich z ajniadańskiego rdzenia.
CytatJestem za, tym bardziej, że religia Olsów opiera się na dawnym pojedynku (zapomnianych już) bóstw, z których ocaliło się tych pięciu, dobrych.  Jednak myślę, że 3500 lat to za dużo - bardziej optował bym za 2000 lat temu (ziemskich) - chociaż to i tak długo.
Ajdyniriańczycy od początku mieli być ludem starożytnym. Jeśli bardzo chcesz to moglibyśmy przyjąć datę tych 2000 lat (albo chociaż 2200? xd), czyli tym samym znacząco skrócić bytność moich ludzi nad Jeziorem Szmaragdowym (o ładnych parę tysiącleci), ale przy założeniu, że Ajniadanowie i ich cywilizacja kwitła na Wschodzie na dobre 3 tysiąclecia przed ich upadkiem. Wtedy cywilizacja ajdyniriańska mogłaby istnieć od 2 tysiącleci, lecz być spadkobierczynią znacznie starczej cywilizacji ajniadańskiej.
A sami Ajniadanowie mogliby być wtedy dla Wschodu odpowiednikiem Egiptu dla antycznego świata. W końcu nawet już dla Rzymian Egipt był niewiarygodnie starożytnym państwem. Cezarowi bliżej do naszych czasów, niż czasów budowy piramid.
CytatŚmiem zaryzykować, że byłoby to poważniejsze, niż wędrówka ludów u wrót średniowiecza. Co więcej owi pra-Olsowie osiedlali się na brzegach kontynentu już wcześniej, całkiem świadomie (a'la kolonizacja grecka) - datuję to na +/-2500 lat temu.
Starożytna historia Wschodu zaczyna stawać się coraz ciekawsza :)
CytatTo tak. W takim razie różnice między ajniadanskim, a orańskim i szomemskim były by tak duże, jak na przykład między francuskim, a irlandzkim.
Raczej jak między indoeuropejskim a irlandzkim, w końcu szomemski wywodziłby się ajniadańskiego. A na różnice między orańskim i szomemskim a ajdyniriańskim wolałbym patrzeć jak na te między takimi słowiańskimi a indoirańskimi. Ogromne odległości, ogromna izolacja, zupełnie inne warunki przez tysiąclecia rozwoju, a jak się przyjrzeć to zaskakująco sporo podobieństw też jest.
CytatSzczególnie długo trwały walki z pradziadami Kauradów, którzy przybyli na Półwysep Olseski wkrótce po opuszczeniu go przez Ajdynirianów (trudna ta nazwa ;.;).
Przez Ajniadanów. Ajdyniriańczycy powstali dopiero po dotarciu i osiedleniu się nad Jeziorem Szmaragdowym.
Ale fakt, trudne mam te nazwy xD
CytatPonad to na Półwyspie Saszkuigodzkim istniało stare i potężne Państwo Szyszenów (może by Ajdynirianowie byli u nich przez jakiś czas na usługach, po czym wyszli z ziemi szyszeńskiej?).
To jest w sumie ciekawy pomysł. Aż mi przyszła na myśl niewola szyszeńska. Ajniadanowie w każdym razie mogliby się o starożytnych Szyszenów otrzeć, o ile nie znali ich wcześniej, w co wątpię. Może Państwo Szyszeńskie w obecnej formie powstałoby właśnie pod wpływem ajniadańskim?
Coś się wymyśli.
CytatCoś jak potwierdzenie przynależności języków słowiańskich do języków indo-europejskich. Dobra nie, większą. Coś jak odczytanie hieroglifów.
Ale będą nagłówki w gazetach, już to widzę - przełom w dziedzinie lingwistyki, klucz do odczytania tajemnic starożytnego Wschodu, odkrycie wywracające całą naszą dotychczasową wiedzę o historii Kyonu!
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja Olseska
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Czerwiec 20, 2017, 00:07:00
Oj Borlachu, rezolutnyś.

CytatMoże, ale rdzeń pozostałby względnie podobny, skoro mnóstwo podobieństw jest nawet między panteonami europejskimi a hinduizmem. Poza tym, to nawet lepiej, ciekawie będzie zobaczyć jak bardzo te religie zmieniły się a ile zostało w nich z ajniadańskiego rdzenia.
Dobrze, więc religię mamy. CIACH!

CytatAjdyniriańczycy od początku mieli być ludem starożytnym. Jeśli bardzo chcesz to moglibyśmy przyjąć datę tych 2000 lat (albo chociaż 2200? xd), czyli tym samym znacząco skrócić bytność moich ludzi nad Jeziorem Szmaragdowym (o ładnych parę tysiącleci), ale przy założeniu, że Ajniadanowie i ich cywilizacja kwitła na Wschodzie na dobre 3 tysiąclecia przed ich upadkiem. Wtedy cywilizacja ajdyniriańska mogłaby istnieć od 2 tysiącleci, lecz być spadkobierczynią znacznie starczej cywilizacji ajniadańskiej.
Niech będzie 2300 lat temu rozpoczęła się Wielka Wędrówka Ludów wschodniego Kyona. Założyć możemy, że potrwa ona do ostatecznego osiedlenia się Ajdyniriańczyków nad Jeziorem Szmaragdowym (czyli kiedy konkretnie?)

CytatA sami Ajniadanowie mogliby być wtedy dla Wschodu odpowiednikiem Egiptu dla antycznego świata. W końcu nawet już dla Rzymian Egipt był niewiarygodnie starożytnym państwem. Cezarowi bliżej do naszych czasów, niż czasów budowy piramid.
To mi się podoba.

CytatRaczej jak między indoeuropejskim a irlandzkim, w końcu szomemski wywodziłby się ajniadańskiego. A na różnice między orańskim i szomemskim a ajdyniriańskim wolałbym patrzeć jak na te między takimi słowiańskimi a indoirańskimi. Ogromne odległości, ogromna izolacja, zupełnie inne warunki przez tysiąclecia rozwoju, a jak się przyjrzeć to zaskakująco sporo podobieństw też jest.
Niech i tak będzie.

CytatPrzez Ajniadanów. Ajdyniriańczycy powstali dopiero po dotarciu i osiedleniu się nad Jeziorem Szmaragdowym.
Dziękuję za wyjaśnienie.

CytatMoże Państwo Szyszeńskie w obecnej formie powstałoby właśnie pod wpływem ajniadańskim?
To znaczy?

CytatAle będą nagłówki w gazetach, już to widzę - przełom w dziedzinie lingwistyki, klucz do odczytania tajemnic starożytnego Wschodu, odkrycie wywracające całą naszą dotychczasową wiedzę o historii Kyonu!
Grrr nie mogę się doczekać. Ej może niech będzie też kamień z Rossetty, na dodatek odnaleziony na terytorium Szyszenów? (np. Ajniadanowie przytargali go ze sobą, ale potem musieli spieprzać i go zostawili). Będzie pogmatwanie, ale zabawnie.
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja Olseska
Wiadomość wysłana przez: Borlach w Czerwiec 20, 2017, 00:32:22
CytatOj Borlachu, rezolutnyś.
Heh :)
CytatNiech będzie 2300 lat temu rozpoczęła się Wielka Wędrówka Ludów wschodniego Kyona. Założyć możemy, że potrwa ona do ostatecznego osiedlenia się Ajdyniriańczyków nad Jeziorem Szmaragdowym (czyli kiedy konkretnie?)
Możemy założyć, że Ajniadanowie osiedliby się nad Jeziorem około 2000 lat temu, a więc Wielka Wędrówka trwałaby 300 lat. Przez te 3 wieki przodkowie mojego ludu byli by nomadami, lecz nie byłby to czas wystarczający by utracili całość dawnej wiedzy, jak na przykład pismo.

A potem, po ich osiedleniu, odwołania do ajniadańskiej spuścizny byłyby bardzo silne, czasy Pierwszego Królestwa byłyby utożsamiane z czasem chwały, potęgi z prawidłowym stanem rzeczy, a czas Upadku i wieki jakie po nim nastały to czas hańby i upokorzenia. Czyli dziejową misją Ajdyniru byłoby odtworzenie potęgi ich przodków, stworzenie państwa godnego Pierwszego Królestwa, które byłoby w ajdyniriańskich umysłach wręcz wyidealizowanym modelem, ideą niedoścignionej perfekcji. Jakiś odpowiednik Atlantydy.
Mam nawet teraz w głowie koncepcje kapłańskiej sekty, która kilka stuleci temu przejmuje władze w kraju by oczyścić Ajdynir z grzechu, jaki spowodował Upadek i Wojnę Bogów. By wykorzenić wszystko co nie-ajniadańskie, co zbrukane obcą krwią. Fanatyzm pełna parą. Wow, tak, to będzie dobre.
CytatTo znaczy?
Z tego co czytam, władca Szyszenów nosi tytuł Pan-Słońce i przez wieki był uważany za wcielenie Boga-Słońce. Ajdyniriański Imperator jest żywym bogiem. Może taki model ustroju, połączenie władzy świeckiej z duchowną i przekonanie o boskości władcy dałoby się powiązać właśnie z ajniadańskimi wpływami kulturowymi?
CytatGrrr nie mogę się doczekać. Ej może niech będzie też kamień z Rossetty, na dodatek odnaleziony na terytorium Szyszenów? (np. Ajniadanowie przytargali go ze sobą, ale potem musieli spieprzać i go zostawili). Będzie pogmatwanie, ale zabawnie.
Brzmi fajnie. A jakie jeszcze języki prócz ajniadańskiego byłyby tam spisane?
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja Olseska
Wiadomość wysłana przez: ɈʝĴ w Czerwiec 20, 2017, 08:04:23
Cytat: Pluur w Czerwiec 20, 2017, 00:07:00
CytatAjdyniriańczycy od początku mieli być ludem starożytnym. Jeśli bardzo chcesz to moglibyśmy przyjąć datę tych 2000 lat (albo chociaż 2200? xd), czyli tym samym znacząco skrócić bytność moich ludzi nad Jeziorem Szmaragdowym (o ładnych parę tysiącleci), ale przy założeniu, że Ajniadanowie i ich cywilizacja kwitła na Wschodzie na dobre 3 tysiąclecia przed ich upadkiem. Wtedy cywilizacja ajdyniriańska mogłaby istnieć od 2 tysiącleci, lecz być spadkobierczynią znacznie starczej cywilizacji ajniadańskiej.
Niech będzie 2300 lat temu rozpoczęła się Wielka Wędrówka Ludów wschodniego Kyona. Założyć możemy, że potrwa ona do ostatecznego osiedlenia się Ajdyniriańczyków nad Jeziorem Szmaragdowym (czyli kiedy konkretnie?)
Mi też się to podoba, bo pierwsze miasto w Cesarstwie zostało założone 2112 lat temu. Jako trochę trwalszy tymczasowy szałas jakiś wędrowców.
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja Olseska
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Czerwiec 20, 2017, 08:25:24
CytatMożemy założyć, że Ajniadanowie osiedliby się nad Jeziorem około 2000 lat temu, a więc Wielka Wędrówka trwałaby 300 lat. Przez te 3 wieki przodkowie mojego ludu byli by nomadami, lecz nie byłby to czas wystarczający by utracili całość dawnej wiedzy, jak na przykład pismo.
Myślę, że nomadzi to za duże słowo, raczej poszukiwali swojego miejsca - tacy Bułgarzy, albo Węgrzy.

CytatCzyli dziejową misją Ajdyniru byłoby odtworzenie potęgi ich przodków, stworzenie państwa godnego Pierwszego Królestwa, które byłoby w ajdyniriańskich umysłach wręcz wyidealizowanym modelem, ideą niedoścignionej perfekcji. Jakiś odpowiednik Atlantydy. Taki odpowiednik II RP  ;-D
Boję  się twoich przyszłych władców :S

CytatZ tego co czytam, władca Szyszenów nosi tytuł Pan-Słońce i przez wieki był uważany za wcielenie Boga-Słońce. Ajdyniriański Imperator jest żywym bogiem. Może taki model ustroju, połączenie władzy świeckiej z duchowną i przekonanie o boskości władcy dałoby się powiązać właśnie z ajniadańskimi wpływami kulturowymi?
Może być.

CytatBrzmi fajnie. A jakie jeszcze języki prócz ajniadańskiego byłyby tam spisane?
Nie mam pojęcia - może jakiś (np bardziej zachowany na Wschodzie) protoplasta szyszeńskiego? Wtedy to stella by sobie powstała w Szyszenii. Nie wiem w sumie.

CytatMi też się to podoba, bo pierwsze miasto w Cesarstwie zostało założone 2112 lat temu. Jako trochę trwalszy tymczasowy szałas jakiś wędrowców.
No to mamy coraz większy proces historyczny <3
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja Olseska
Wiadomość wysłana przez: Borlach w Czerwiec 20, 2017, 10:34:18
CytatBoję  się twoich przyszłych władców :S
Hłełełe, tylko czekać na wiek XX i rozkwit ideologii XD
Ekhrir khshāyarvan, ekhrir sayarvan, ekhrir rasheqar!
CytatNie mam pojęcia - może jakiś (np bardziej zachowany na Wschodzie) protoplasta szyszeńskiego? Wtedy to stella by sobie powstała w Szyszenii. Nie wiem w sumie.
Okej, starożytny ajniadański, pra-szyszeński a jako trzeci... może język tego potężnego wyspiarskiego królestwa co kolonizowało wybrzeża?
CytatMi też się to podoba, bo pierwsze miasto w Cesarstwie zostało założone 2112 lat temu. Jako trochę trwalszy tymczasowy szałas jakiś wędrowców.
CytatNo to mamy coraz większy proces historyczny <3
I świetnie! To się nazywa wspólna praca twórcza :D
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja Olseska
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Czerwiec 20, 2017, 11:50:44
CytatHłełełe, tylko czekać na wiek XX i rozkwit ideologii XD
Ekhrir khshāyarvan, ekhrir sayarvan, ekhrir rasheqar!
Ejn rajch, ejn folk, ejn firer?

CytatOkej, starożytny ajniadański, pra-szyszeński a jako trzeci... może język tego potężnego wyspiarskiego królestwa co kolonizowało wybrzeża?
Chyba nie, nie wiem.

CytatI świetnie! To się nazywa wspólna praca twórcza :D
Oby więcej takich inicjatyw było.
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja Olseska
Wiadomość wysłana przez: Borlach w Czerwiec 20, 2017, 12:24:46
CytatEjn rajch, ejn folk, ejn firer?
Da, tawarisz
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja Olseska
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Czerwiec 20, 2017, 12:43:07
Cytat: Borlach w Czerwiec 20, 2017, 12:24:46
CytatEjn rajch, ejn folk, ejn firer?
Da, tawarisz
Najn mann
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja Olseska
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Czerwiec 21, 2017, 00:08:08
Dodałem dwie mapy (http://jezykotw.webd.pl/wiki/Monarchia_Ols%C3%B3w#Geografia) związane z rzeźbą terenu.
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja Olseska
Wiadomość wysłana przez: Todsmer w Czerwiec 21, 2017, 01:00:09
Dlaczego na tej mapie masz klify wysokie na co najmniej 5700 metrów?
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja Olseska
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Czerwiec 21, 2017, 11:25:09
Cytat: Todsmer w Czerwiec 21, 2017, 01:00:09
Dlaczego na tej mapie masz klify wysokie na co najmniej 5700 metrów?
To problem?  Jeżeli chodzi o te wysokie klify to wzorowałem się na Twojej mapie wysokościowej (http://i63.tinypic.com/2e0mph1.png).
EDIT: Chociaż tak teraz myśląc to średnio logiczne i obniżę te tereny (bo chodziło Ci pewnie o Wyspę Południową). Z drugiej strony najwyższy klif świata posiada przeszło 1600 m.n.p.m. (Mitre Peak). Najwyższe szczyty Kyonu mają bodajże w okolicach 12.000 m.n.p.m, proporcjonalnie na Kyonie klify mogły by mieć przeszło 2000 m.n.p.m. Ok przesadziłem z tymi 5000, zaraz poprawię.
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja olseska
Wiadomość wysłana przez: Todsmer w Czerwiec 27, 2017, 02:31:22
Chodziło mi praktycznie o cały pokolorowany obszar mapy. Dla map hipsometrycznych zazwyczaj błędem jest, jeśli nie ma płynnego przejścia między poszczególnymi poziomami. Dopuszczalne jest to tylko w przypadku pionowych uskoków.
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja olseska
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Czerwiec 27, 2017, 12:06:57
Rozumiem już chyba o co Ci chodzi. Te klify na wyspach mniejszych, szczyty wewnątrz równin i tamte góry najwyższe. Chyba się poddam.
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja olseska
Wiadomość wysłana przez: Todsmer w Czerwiec 27, 2017, 13:33:33
Do tego masz jeszcze rzeki płynące pod górę.
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja olseska
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Czerwiec 27, 2017, 14:40:32
Gdzie?
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja olseska
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Lipiec 03, 2017, 23:43:23
Dodano informacje na temat historii (http://jezykotw.webd.pl/wiki/Monarchia_Ols%C3%B3w#Historia). Są mapki!
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja olseska
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Lipiec 04, 2017, 23:22:01
Dodałem nową stronę a propos Dynastii Olsów (http://jezykotw.webd.pl/wiki/Dynastia_Ols%C3%B3w).
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja olseska
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Lipiec 04, 2017, 23:27:11
Żeby zrobić link wewnątrz wiki nie musisz mieć odnośników, możesz zrobić coś takiego [[Domyślna strona do której ma to iść|Wyświetlany tekst sąźśśśś]].
Ogólnie fajnie się zapowiada. :)
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja olseska
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Lipiec 05, 2017, 00:18:19
CytatŻeby zrobić link wewnątrz wiki nie musisz mieć odnośników, możesz zrobić coś takiego [[Domyślna strona do której ma to iść|Wyświetlany tekst sąźśśśś]].
Ano wiem, ale nie pomyślałem o tym. Dzięki!

CytatOgólnie fajnie się zapowiada. :)
Dzięki! x2
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja olseska
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Lipiec 12, 2017, 23:57:55
Utworzyłem stronę o głównym mieście Wschodu Kyonu - Kozonie (http://jezykotw.webd.pl/wiki/Kozon). Póki co jest to zalążek.
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja olseska
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Lipiec 13, 2017, 00:34:31
Hmmm, będzie trzeba się zastanowić, jak zrobić mapę miast na świecie... TO może być dość trudno - pojedyncze kropki-piksele wraz z współrzędnymi? Nie wiem. Ale fajnie, dobrze się zapowiada, weź zrób jakieś kategorie dodaj (Miasta Kyonu?) czy coś.
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja olseska
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Lipiec 13, 2017, 15:27:20
CytatHmmm, będzie trzeba się zastanowić, jak zrobić mapę miast na świecie... TO może być dość trudno - pojedyncze kropki-piksele wraz z współrzędnymi? Nie wiem.
Proponuję czarne piksele w rozmiarach 3px na 3px dla stolic i jedna (lub 2px na 2px) kropka na mniejsze. Chociaż?

CytatAle fajnie, dobrze się zapowiada, weź zrób jakieś kategorie dodaj (Miasta Kyonu?) czy coś.
Ano zaraz podłączę.
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja olseska
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Lipiec 13, 2017, 20:46:36
Podłączyłem za Ciebie :)
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja olseska
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Lipiec 14, 2017, 16:25:43
Ano dziękuję!
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja olseska
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Wrzesień 07, 2017, 15:17:32
Dodałem artykuły o państwach, wchodzących w skład Monarchii olseskiej:
1. Olsenia (http://jezykotw.webd.pl/wiki/Olsenia) - i tutaj mam prośbę - można by ten szablon dolny (spis państw Kyonu edytować tak, żeby głównym państwem była Monarchia Olsów (http://jezykotw.webd.pl/wiki/Monarchia_Ols%C3%B3w), zaś w nawiasie wypisane by były cztery, wchodzące w jej skład, kraje. W szablonie tym też nie ma Erutii, warto dodać. Jak z innymi podmiotami, to nie sprawdzałem.
2. Surd (http://jezykotw.webd.pl/wiki/Surd)
3. Rubania (http://jezykotw.webd.pl/wiki/Rubania)
4. Szyszenia (http://jezykotw.webd.pl/wiki/Szyszenia)
Do tego 4 nowe ludy (na terenach, które do końca sierpnia były wolne):
1. Wiraflycy (http://jezykotw.webd.pl/wiki/Wiraflycy), żyjący na południe od Monarchii, pierwowzorem ich są ziemscy Sampowie/Lapończycy.
2. Punyszowie (http://jezykotw.webd.pl/wiki/Punyszowie), żyjący na północ od Monarchii, tuż przy Szyszenii.
3. Jalżpowie (http://jezykotw.webd.pl/wiki/Jal%C5%BCpowie), żyjący u podnóża Gór Żelaznych. Wszystkie trzy ludy są (daleko) spokrewnione z Kauradami (http://jezykotw.webd.pl/wiki/Qha%C3%A7r_s%C4%B1%C4%B1c%C4%9F_me%C5%BEjd).
4. Kuniecy (http://jezykotw.webd.pl/wiki/Kuniecy), mieszkańcy tych dwu wysp w dorzeczu. Tych planuję bardziej rozwinąć, obecnie są już w jakimś stopniu zależni od Monarchii.

No i zaktualizowałem mapę (http://jezykotw.webd.pl/wiki/Plik:KyonLudy.png)
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja olseska
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 07, 2017, 17:59:31
Zrobiłem (http://jezykotw.webd.pl/wiki/Szablon:Pa%C5%84stwa_Kyonu)
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja olseska
Wiadomość wysłana przez: Todsmer w Wrzesień 07, 2017, 18:27:42
Pluur, nie wjechałeś trochę z tymi ludami na Tyłohalino?
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja olseska
Wiadomość wysłana przez: ɈʝĴ w Wrzesień 07, 2017, 19:12:52
Zawsze można stwierdzić , że to są świeżo podbite tereny , które nie zdołały się jeszcze ucywilizować.
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja olseska
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Wrzesień 07, 2017, 19:28:49
Cytat: Henryk Pruthenia w Wrzesień 07, 2017, 17:59:31
Zrobiłem (http://jezykotw.webd.pl/wiki/Szablon:Pa%C5%84stwa_Kyonu)
Dzięki.

Cytat: Todsmer w Wrzesień 07, 2017, 18:27:42
Pluur, nie wjechałeś trochę z tymi ludami na Tyłohalino?
W którym miejscu? Przecież to są te tereny, które Henryk oznaczył jako puste, które trzeba zrobić.
EDIT: A okej już widzę. Można zmienić, nie zależy mi na nich w ogóle.

Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja olseska
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Luty 18, 2018, 00:42:42
Podział administracyjny (http://jezykotw.webd.pl/wiki/Monarchia_Ols%C3%B3w#Podzia.C5.82_administracyjny) w końcu uporządkowany, a to znaczy, że można iść dalej.

PYTANIE: W tej tabeli pod mapą jak jednocześnie wyrównać tekst do lewej i do góry (kolumny 2-4)? Próbowałem wpisywać oba kody w różnych kombinacjach i nie wychodziło. Z góry dziękuję!
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja olseska
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Luty 18, 2018, 09:19:31
Plurze, jak zrobiłeś tą mapkę?
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja olseska
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Luty 18, 2018, 14:36:46
Na podstawie poradnika, który kiedyś już wrzucałem. Mam to gdzieś na kompie, wyślę na discordzie.
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja olseska
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Luty 18, 2018, 14:41:03
Dzięki!
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja olseska
Wiadomość wysłana przez: Borlach w Wrzesień 01, 2018, 13:02:56
I co z dawno obiecaną mapą Kozonu? :P
Ja się zabieram za mapę Assurhanu, więc i Kozon powinien mapę mieć
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja olseska
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Wrzesień 01, 2018, 15:49:05
Cytat: Borlach w Wrzesień 01, 2018, 13:02:56
I co z dawno obiecaną mapą Kozonu? :P
Ja się zabieram za mapę Assurhanu, więc i Kozon powinien mapę mieć
Szczerze chyba nie zrozumiałem żartu HP i  aż się odechciało.
Ano zabiorę się, po wybuchu II wojny światowej.
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja olseska
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Kwiecień 23, 2020, 01:15:47
Lsaapizm (ols. łăp – woda, mędrzec Łăpu) – pentateistyczna religia dominująca w Monarchii Olsów. Jej początki wiążą się z działalnością Łăpu – filozofa działającego około 3600 yK (roku uniwersalnego kalendarza Kyonu) na Rubanii. Lsaapizm posiada elementy religii naturalnej (kult Kyonu, kult ciał niebieskich, kult zwierząt, rzadziej materii nieożywionej) oraz objawionej (wizje Łăpu odnośnie świata, w tym przyszłości dusz ludzkich). Mimo sporej liczby typowo oldyjskich tradycji w tej religii, za sprawą nadania lsaapizmowi charakteru religii państwowej coraz częściej staje się uniwersalistyczną religią Wschodu. Fundamenty wiary respektowane przez różne jej odłamy tworzą swoistą unię wyznań lsaapistycznych. Religia oldyjska posiada elementy religii teocentrycznych (kult bogów) i kosmocentrycznych (kult człowieka).
Lsaapizm czerpał z naturalnych religii oldyjskich na Rubanii. Przyjmuje się, że już w czasie kolonizacji na kontynencie istniały początkowe zręby strukturalne religii. Prawdopodobnie z tego okresu pochodzą pierwsze opowieści Styymilaronu (jedna z ważniejszych ksiąg lsaapizmu, która jest de facto zbiorem krótki opowiastek moralizatorskich i opowieści mitycznych). Na Rubanii działał około 3600 yK filozof Łăpu. Do Styymilaronu dodał on kilkadziesiąt przypowieści, zebranych podczas podróży po Rubanii.  Łăpu choć nie był twórcą nowej religii, stworzył pierwsze zręby jej struktury, porządkując dotychczas znane prawidła. Stworzył także sieć zakonów-szkół, gdzie doskonalono poznawanie siebie i świata. Stworzył Pięć Reguł, przyporządkowując je do każdego z pięciu bóstw:

1.   Pynor – utożsamiany z gwiezdną stroną nieba, jesienią i wróżbami, uważany za wesołego myśliciela i patrona nauki
2.   Túk – utożsamiany z bezgwiezdną stroną nieba, latem i zwycięstwem, uważany za smutnego myśliciela i patrona sztuki
3.   Paxa – utożsamiany z Wielkim Obłokiem Magellana, uważany za władcę wody i wiatru
4.   Xel – utożsamiana z Małym Obłokiem Magellana, zimą i śniegiem, uważana za patrona metalurgii
5.   Rúhe – utożsamiana z widzialną Drogą Mleczną, wiosną i kwiatami, słońcem, matką ziemią, uważana za patronkę wszystkich ludzi

Bogom tym przyporządkowuje się odpowiednie symbole i atrybuty, nie czci się jednak ich wizerunków.

I tak powstało Pięć Reguł (Edé Pamorą):
1.   Mądry jak Pynor (Vałterḱ oz Pynor)
2.   Kreatywny jak Túk (Rédaṕes oz Túk)
3.   Zaradczy jak Paxa (Kĭtíḱ oz Paxa)
4.   Sprawny/Zdrowy jak Xel (Ŏhkéṕes oz Xel)
5.   Kochający jak Rúhe (Háłátis oz Rúhe)

Rozwój religii przyśpieszył w czasie Wschodniej Wielkiej Wędrówki Ludów, kiedy kolonizacja z przeludnionej Wyspy Południowej (Rubanii) osiągnęła apogeum. Na kontynencie kolonie zaczęły wybijać się na niezależność. W czasie przemieszczania się mas ludności do religii zaczęły napływać nowe elementy. Ten okres doprowadził do wykształcenia się stanu kapłańskiego, a dzięki wpływom szyszeńskim zaczęła wykształcać się liturgia. Obrzędowość kontynentalna, do dotychczasowych modłów w gajach i świętych miejscach, dodała pieśni, budowę protoołtarzy a także prawdopodobnie zapoczątkowała obrzędowe zawieranie małżeństw, obce kulturze Wyspy Południowej. W 6280 yK w Olseni przejmuje władzę Sefri, który czyni lsaapizm religią państwową, tym samym rozszerzając ją na okoliczne, w tym podbite ludy.

Głównymi założeniami lsaapizmu jest Pięć Reguł. Reguły te z biegiem czasu były rozwijane i szeroko komentowane. Komentarze utworzyły ostatecznie kolejną księgę – Fyledepamorankyaffaanżę (Fyl Edé-Pamorą Ky Affănzą) (też: Komentarze do Pięciu Reguł), stale powiększaną. Głównym celem jest stawanie się lepszym człowiekiem, tak aby zachować harmonię ze światem. Lsaapizm dorobił się także bogatej obrzędowości. Uroczyste liturgie są odprawiane ku czci pięciu bóstw. Każdemu z nich przeznacza się mniej więcej tyle samo czasu w czasie jej trwania. Największe święta są obchodzone po zapadnięciu zmroku. Liturgie odbywają się w świątyniach, budowanych na specjalnym planie. Sala ołtarzowa musi być ustawiona względem stron świata. Boczne ściany w stronę gwiezdnego i bezgwiezdnego nocnego nieba. Ołtarz umiejscowiony jest we wnęce, prostopadle do ścian bocznych. Przed ołtarzem znajdują się miejsca dla wiernych, często siedzące. Na balkonie śpiewa chór z akompaniamentem lir korbowych albo organów. Przepisy dotyczące odprawiania liturgii zebrane są w Księdze Działań - Fyltokinuszkyfakubie (Fyl ťokínux Ky Fakúb).

Lsaapizm posiada złożone patrzenie na życie po śmierci. Z jednej strony panuje przeświadczenie o tym, że ludzie po śmierci stają się albo gwiazdami, albo znikają w czeluściach czerni. Aby zasłużyć sobie na zostanie gwiazdą, należy postępować zgodnie z Pięcioma Regułami, modlić się i samodoskonalić. Z drugiej strony, jak podaje Styymilaron przed początkiem wszystkiego na świecie panowała magia. Ci ludzie, którzy chcieli posiąść wiedzę magiczną mogli uczęszczać do specjalnych szkół, gdzie uczono się trudnej sztuki magicznej. Podobnie jak na obecnym świecie, także w świecie przedhistorycznym istniało dobro i zło. Niestety z czasem coraz potężniejsza grupa czarowników zaczynała interesować się magią w służbie zła. Ostatecznie wybuchła wojna pomiędzy czarodziejami dobrymi i złymi. Po wielu walkach, śmierciach i zrujnowaniu teraźniejszego im świata postanowiono usunąć się w cień i zlikwidować magię na świecie doczesnym, przenosząc ją do świata pośmiertnego. Wedle Styymilaronu po śmierci człowiek ma prawo wybrać, czy chce wrócić na świat, czy pozostać w pośmiertnym świecie pełnym czarów. Większość ludzi wybiera jednak cudowność drugiej strony, wiedząc, że lata ziemskie (kyońskie) to nic w porównaniu do czasu pośmiertnego). Księga komentarzy do Styymilaronu zwraca uwagę na podobieństwo historii o czarownikach do przypowieści o początkach świata – walce między pięcioma rodzinami starych bogów. Według tego przypowieści byli oni bogami surowymi i niesprawiedliwymi, których własne rządze doprowadziły do ich upadku. Rodziny stworzyły wedle swoich umiejętności: ziemię, niebo, wodę, ogień i metal. Potem starzy bogowie utworzyli człowieka-sługę i każdy inny pierwiastek życia. Człowiek wtedy żył w jaskiniach, jamach i prymitywnych osadach. Pożywienie zbierał, a potomstwo wydawał dziko, nie opiekując się nim. Po tym stworzeniu starzy bogowie zaczęli toczyć spory i rozpoczęła się wielka wojna, z której ocalało pięciu obecnych bóstw, po jednym z każdej rodziny. Rúhe wychowała młodego Pynora i Túka. Potem odnaleziono jeszcze Paxę i Xel, zagubione na wielkiej przestrzeni puszczy. Rúhe dokończyła dzieła stworzenia dając człowiekowi miłość. Dzięki matczynemu serca Rúhe, także pozostali podarowali człowiekowi odpowiednio: mądrość od Pynora, kreatywność od Túka, zaradczość od Paxy i zdrowie (sprawność) od Xel. Rúhe ponadto umieściła ziemię wśród gwiazd i nakazała człowiekowi dzień i noc, pory pracy i odpoczynku, czas zasiewu i żniw, ludzki poród i śmierć. Gdy już kończyła swoje dzieło wstąpiła na firmamenty nieba, wraz z pozostałymi bóstwami, obiecując doglądać dzieł człowieczych nocą, co tłumaczy obchodzenie wszelkich świąt po zmroku.

Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja olseska
Wiadomość wysłana przez: Borlach w Kwiecień 24, 2020, 18:09:28
Chętnie poczytam więcej, zwłaszcza o motywie wojen bogów i wojen magów.

Wspominałem już o tym na Dyskordzie, ale podobny jest on nieco do ajdyniriańskich mitów o Wojnie Bogów, która zniszczyła stary świat i stary porządek, strącając Kyon w erę chaosu. W jej wyniku zginęła też, lub została ranna, większość bogów. W tym wszyscy tak zwani Starzy Bogowie, rządzący wcześniej światem. Większość ze Starych Bogów zginęła podczas Zdrady Krwi, czyli ostatniej rady bogów, która odbyła się na świętej górze Férhan. Podczas tej rady Ŝur̄anaya ("źli"* bogowie, nieprzychylni ludzkości, demony) ostatecznie wystąpili przeciw Dévanaya (bogowie przychylni ludzkości, "dobrzy"*), co skończyło się przelewem krwi, maskarą i wybuchem wojny. To z kolei przypomina mi trochę te olseskie pięć rodzin starych bogów. Surowi, niesprawiedliwi. Sami doprowadzili do swej zguby. Brzmi trochę jak opinia, którą mogły mieć o Ajniadach ludy ościenne. Potężne, brutalne imperium, dla ludów nieuznających niewolnictwa niesprawiedliwe, bo niewolnictwem się parające. Które też mogło być przynajmniej po części winne własnego upadku. A i magia gra bardzo duża rolę w mojej mitologii, zwłaszcza częściach odnoszących się do Ajniadów, to i powiązanie z tymi dobrymi i złymi magami samo mi się nasuwa.

Nie wiem jak widzisz te wątki, ale jestem ciekaw co sądzisz o możliwości odwoływania się naszych kultur do tych samych starożytnych wydarzeń historycznych.

Cytat1.   Pynor – utożsamiany z gwiezdną stroną nieba, jesienią i wróżbami, uważany za wesołego myśliciela i patrona nauki
2.   Túk – utożsamiany z bezgwiezdną stroną nieba, latem i zwycięstwem, uważany za smutnego myśliciela i patrona sztuki
3.   Paxa – utożsamiany z Wielkim Obłokiem Magellana, uważany za władcę wody i wiatru
4.   Xel – utożsamiana z Małym Obłokiem Magellana, zimą i śniegiem, uważana za patrona metalurgii
5.   Rúhe – utożsamiana z widzialną Drogą Mleczną, wiosną i kwiatami, słońcem, matką ziemią, uważana za patronkę wszystkich ludzi
A jaką rolę pełni u Ciebie w religii galaktyka Sculptor dSph? Przynajmniej w Ajdynirze o konkretnej porze roku gdy sprawdzałem, Sculptor dSph był widoczny tuż obok Drogi Mlecznej i Magellanów, i nawet lepiej widoczny. Chociaż to pewnie zmienia się wraz z porami roku i położeniem planety.

Dla przykładu, 3 skriny nocnego nieba w Imperium, zrobione o tej samej godzinie i w tym samym miejscu.
Droga Mleczna i Magellany
Spoiler
(https://cdn.discordapp.com/attachments/546696545014382604/686710260530020372/scr00262.jpg)
[Zamknij]
Połowa Drogi i kawałek Skulptora
Spoiler
(https://cdn.discordapp.com/attachments/546696545014382604/686710405246353662/scr00263.jpg)
[Zamknij]
Skulptor w całej okazałości
Spoiler
(https://cdn.discordapp.com/attachments/546696545014382604/686710750349492234/scr00264.jpg)
[Zamknij]

Jak rozumiem, lsaapizm jest religią dominującą w Olsenii i na wschodnich wyspach. A jak w Surdzie?
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja olseska
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Kwiecień 24, 2020, 22:28:03
CytatChętnie poczytam więcej, zwłaszcza o motywie wojen bogów i wojen magów.
Dziękuję, jak będzie dla kogo to coś napiszę. Pierw jednak chciałbym dokończyć artykuł o Monarchii, tak już na tip-top.

CytatNie wiem jak widzisz te wątki, ale jestem ciekaw co sądzisz o możliwości odwoływania się naszych kultur do tych samych starożytnych wydarzeń historycznych.
Myślę, że wspólni przodkowie X lat temu. Ewentualnie powstanie swoistej ligii religijnej, poprzez wspólne kontakty też X lat temu. Magia zapisana w Styymilaronie jest bardzie harrypotterowa, niż nie.

CytatA jaką rolę pełni u Ciebie w religii galaktyka Sculptor dSph? Przynajmniej w Ajdynirze o konkretnej porze roku gdy sprawdzałem, Sculptor dSph był widoczny tuż obok Drogi Mlecznej i Magellanów, i nawet lepiej widoczny. Chociaż to pewnie zmienia się wraz z porami roku i położeniem planety.
To co opisałem opierałem na podstawie informacji jakie były na samym początku podawane. O żadnym Sculptorze dSph nie miałem zielonego pojęcia. Odwołam się do zdjęcia (https://jezykotw.webd.pl/wiki/Astronomia_Kyonu#Poziom_galaktyczny) na wiki. Trzy widoczne galaktyki oraz bezgwiezdna i gwiezdna strona nocnego nieba.

CytatJak rozumiem, lsaapizm jest religią dominującą w Olsenii i na wschodnich wyspach. A jak w Surdzie?
Owszem. Olsenia, Rubania oraz Surd to terytoria gdzie dominuje lsaapizm. Warto wspomnieć, że Surd jest handlową kolonią Olsenii - pierwowzorem jest ziemska Wenecja, abo bardziej Raguza. Wyspa Północna (Felża) posiada pierwotną wersję tej religii - bez wpływów szyszeńskich (tzn. bez sformalizowane liturgii). Jednak wraz z expansją państwa miejscowa ludność będzie musiała poznać wersję oficjalną. Szyszenia posiada swoją religię, dość obrazoburczą względem lsaapizmu, co będzie prowadzić do sporów i ostatecznie zerwania jakich-kolwiek więzów z Monarchią (Szyszenia popadnie w czasie inwazji kauradzkiej w zależnośc od Kauradów i wybije się na swoją bida-niepodległość. Bida, bo będzie tam bida i po jakimś czasie wszyscy owę niezależność przeklną). Tym samym ciężkość Monarchii przeniesie się do Surdu i Rubanii, a odbicie [chyba] xięstw olseskich będzie sprawą honorową. W czasie przejmowania władzy przez Surd-Rubanię będzie się wykształcać forma republikańska rządów. Chyba. [Surd jako jednoczyciel ziem w scenariusz co by było gdyby Nowogród zjednoczył Rosję].
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja olseska
Wiadomość wysłana przez: Canis w Kwiecień 25, 2020, 08:21:50
Cytat: Pluur w Kwiecień 24, 2020, 22:28:03
CytatChętnie poczytam więcej, zwłaszcza o motywie wojen bogów i wojen magów.
Dziękuję, jak będzie dla kogo to coś napiszę. Pierw jednak chciałbym dokończyć artykuł o Monarchii, tak już na tip-top.

CytatNie wiem jak widzisz te wątki, ale jestem ciekaw co sądzisz o możliwości odwoływania się naszych kultur do tych samych starożytnych wydarzeń historycznych.
Myślę, że wspólni przodkowie X lat temu. Ewentualnie powstanie swoistej ligii religijnej, poprzez wspólne kontakty też X lat temu. Magia zapisana w Styymilaronie jest bardzie harrypotterowa, niż nie.

CytatA jaką rolę pełni u Ciebie w religii galaktyka Sculptor dSph? Przynajmniej w Ajdynirze o konkretnej porze roku gdy sprawdzałem, Sculptor dSph był widoczny tuż obok Drogi Mlecznej i Magellanów, i nawet lepiej widoczny. Chociaż to pewnie zmienia się wraz z porami roku i położeniem planety.
To co opisałem opierałem na podstawie informacji jakie były na samym początku podawane. O żadnym Sculptorze dSph nie miałem zielonego pojęcia. Odwołam się do zdjęcia (https://jezykotw.webd.pl/wiki/Astronomia_Kyonu#Poziom_galaktyczny) na wiki. Trzy widoczne galaktyki oraz bezgwiezdna i gwiezdna strona nocnego nieba.

CytatJak rozumiem, lsaapizm jest religią dominującą w Olsenii i na wschodnich wyspach. A jak w Surdzie?
Owszem. Olsenia, Rubania oraz Surd to terytoria gdzie dominuje lsaapizm. Warto wspomnieć, że Surd jest handlową kolonią Olsenii - pierwowzorem jest ziemska Wenecja, abo bardziej Raguza. Wyspa Północna (Felża) posiada pierwotną wersję tej religii - bez wpływów szyszeńskich (tzn. bez sformalizowane liturgii). Jednak wraz z expansją państwa miejscowa ludność będzie musiała poznać wersję oficjalną. Szyszenia posiada swoją religię, dość obrazoburczą względem lsaapizmu, co będzie prowadzić do sporów i ostatecznie zerwania jakich-kolwiek więzów z Monarchią (Szyszenia popadnie w czasie inwazji kauradzkiej w zależnośc od Kauradów i wybije się na swoją bida-niepodległość. Bida, bo będzie tam bida i po jakimś czasie wszyscy owę niezależność przeklną). Tym samym ciężkość Monarchii przeniesie się do Surdu i Rubanii, a odbicie [chyba] xięstw olseskich będzie sprawą honorową. W czasie przejmowania władzy przez Surd-Rubanię będzie się wykształcać forma republikańska rządów. Chyba. [Surd jako jednoczyciel ziem w scenariusz co by było gdyby Nowogród zjednoczył Rosję].
Sculptor dSph to galaktyka macierzysta układu Helios-Kyon. Gwiezdna strona nieba to widok na Sculptor dSph. Kyon i jego gwiazda macierzysta (Helios) należą do tej galaktyki, ale są skrajnie na uboczu, Helios to jedna z ostatnich, granicznych gwiazd.
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja olseska
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Kwiecień 25, 2020, 09:07:15
Czyli Sculptor dSph to gwiezdna strona nieba, tak?
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja olseska
Wiadomość wysłana przez: Canis w Kwiecień 25, 2020, 15:23:50
Cytat: Pluur w Kwiecień 25, 2020, 09:07:15
Czyli Sculptor dSph to gwiezdna strona nieba, tak?
Tak.

Przedstaw to sobie - jesteś na samym skraju galaktyki. Logiczne - po jednej stronie są gwiazdy a po drugiej ich nie ma. Prawda?  :)
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja olseska
Wiadomość wysłana przez: Borlach w Kwiecień 25, 2020, 15:27:12
Ale jednak ta formacja która jest na skrinach znacznie wyróżnia się spośród reszty gwiezdnej strony nieba. Ta formacja jest czym, jądrem naszej galaktyki?
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja olseska
Wiadomość wysłana przez: Canis w Kwiecień 25, 2020, 16:39:39
Jaka formacja?
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja olseska
Wiadomość wysłana przez: Borlach w Kwiecień 25, 2020, 16:41:49
Ta widoczna na skirnach
Cytat: Borlach w Kwiecień 24, 2020, 18:09:28

A jaką rolę pełni u Ciebie w religii galaktyka Sculptor dSph? Przynajmniej w Ajdynirze o konkretnej porze roku gdy sprawdzałem, Sculptor dSph był widoczny tuż obok Drogi Mlecznej i Magellanów, i nawet lepiej widoczny. Chociaż to pewnie zmienia się wraz z porami roku i położeniem planety.

Dla przykładu, 3 skriny nocnego nieba w Imperium, zrobione o tej samej godzinie i w tym samym miejscu.
Droga Mleczna i Magellany
Spoiler
(https://cdn.discordapp.com/attachments/546696545014382604/686710260530020372/scr00262.jpg)
[Zamknij]
Połowa Drogi i kawałek Skulptora
Spoiler
(https://cdn.discordapp.com/attachments/546696545014382604/686710405246353662/scr00263.jpg)
[Zamknij]
Skulptor w całej okazałości
Spoiler
(https://cdn.discordapp.com/attachments/546696545014382604/686710750349492234/scr00264.jpg)
[Zamknij]

Jak rozumiem, lsaapizm jest religią dominującą w Olsenii i na wschodnich wyspach. A jak w Surdzie?
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja olseska
Wiadomość wysłana przez: Canis w Kwiecień 25, 2020, 16:46:05
Nie wiem o jaką formację chodzi, mówisz o całej galaktyce?
To jest galaktyka. Ona nie ma jądra, jest kulista.
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja olseska
Wiadomość wysłana przez: Borlach w Kwiecień 25, 2020, 16:56:39
Tak, mówię o tym dużym czerwonym. Te skriny robiłem kilka tygodni temu i wrzucałem na dyskorda z komentarzem. I jestem praktycznie pewny, że Kosmiczny Silnik mówił mi, że to galaktyka Sculptor dSph. Być może coś mi się pomyliło i nazywa się to inaczej. Co jednak nie zmienia faktu, że jest to jeden z najbardziej widocznych obiektów na kyońskim niebie, cokolwiek to jest
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja olseska
Wiadomość wysłana przez: Canis w Kwiecień 25, 2020, 17:13:36
Cytat: Borlach w Kwiecień 25, 2020, 16:56:39
Tak, mówię o tym dużym czerwonym. Te skriny robiłem kilka tygodni temu i wrzucałem na dyskorda z komentarzem. I jestem praktycznie pewny, że Kosmiczny Silnik mówił mi, że to galaktyka Sculptor dSph. Być może coś mi się pomyliło i nazywa się to inaczej. Co jednak nie zmienia faktu, że jest to jeden z najbardziej widocznych obiektów na kyońskim niebie, cokolwiek to jest
Tak, to jest Sculptor dSph. Nie rozumiem jednak zdziwienia w 2020 roku.
Dopiero odkryłeś co to jest gwiezdna strona nieba na Kyonie i dlaczego jest gwiezdna?
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja olseska
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Kwiecień 25, 2020, 22:52:35
Cytat: Canis w Kwiecień 25, 2020, 15:23:50
Cytat: Pluur w Kwiecień 25, 2020, 09:07:15
Czyli Sculptor dSph to gwiezdna strona nieba, tak?
Tak.

Przedstaw to sobie - jesteś na samym skraju galaktyki. Logiczne - po jednej stronie są gwiazdy a po drugiej ich nie ma. Prawda?  :)
Ano właśnie! :D

Cytat: Canis w Kwiecień 25, 2020, 17:13:36
Cytat: Borlach w Kwiecień 25, 2020, 16:56:39
Tak, mówię o tym dużym czerwonym. Te skriny robiłem kilka tygodni temu i wrzucałem na dyskorda z komentarzem. I jestem praktycznie pewny, że Kosmiczny Silnik mówił mi, że to galaktyka Sculptor dSph. Być może coś mi się pomyliło i nazywa się to inaczej. Co jednak nie zmienia faktu, że jest to jeden z najbardziej widocznych obiektów na kyońskim niebie, cokolwiek to jest
Tak, to jest Sculptor dSph. Nie rozumiem jednak zdziwienia w 2020 roku.
Dopiero odkryłeś co to jest gwiezdna strona nieba na Kyonie i dlaczego jest gwiezdna?
:'(
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja olseska
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Czerwiec 18, 2020, 12:41:22
Zdaje mi się, że dokończyłem artykuł o Monarchii Olsów (https://jezykotw.webd.pl/wiki/Monarchia_Ols%C3%B3w) na wiki.
Dziękuję Canisowi za super fajne szablony dla państw!

Co z nowości, poza formatem graficznym?
Nazwy rzek (https://jezykotw.webd.pl/wiki/Monarchia_Ols%C3%B3w#Geografia) - istereg: trzy nazwy zostały zapożyczone z języka Ajdyniru, czy ktoś znajdzie je? Borlach póki co znalazł jedną :D
Ogarnięcie tabelaryczne demografii (https://jezykotw.webd.pl/wiki/Monarchia_Ols%C3%B3w#Demografia) - dodanie ile procent Olsenii zamieszkiwane jest przez daną narodowość.
Kultura i nauka (https://jezykotw.webd.pl/wiki/Monarchia_Ols%C3%B3w#Kultura_i_nauka)
1. Przeniesienie informacji o kalendarzu do artykułu - w tym przykładowy kalendarz na rok podwójnie przestępny.
2. Notatka o literaturze, muzyce, kuchni oraz szkolnictwu w końcu uzupełnione.

I mam do was pytania:
1. Jak przenieść odnośnik Olsenia - istnieje artykuł o tym, ale przeniesiony do głównego artykułu, tak żeby otwierał Monarchię Olsów. Przy okazji bym zmienił nazwę tego artykułu na Olsenia właśnie. I jak usuwa się artykuły?
2. Jak zabrać się za architekturę? Jakieś pomysły?
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja olseska
Wiadomość wysłana przez: Canis w Czerwiec 18, 2020, 17:44:02
Cytat: Pluur w Czerwiec 18, 2020, 12:41:22
Zdaje mi się, że dokończyłem artykuł o Monarchii Olsów (https://jezykotw.webd.pl/wiki/Monarchia_Ols%C3%B3w) na wiki.
Dziękuję Canisowi za super fajne szablony dla państw!

Co z nowości, poza formatem graficznym?
Nazwy rzek (https://jezykotw.webd.pl/wiki/Monarchia_Ols%C3%B3w#Geografia) - istereg: trzy nazwy zostały zapożyczone z języka Ajdyniru, czy ktoś znajdzie je? Borlach póki co znalazł jedną :D
Ogarnięcie tabelaryczne demografii (https://jezykotw.webd.pl/wiki/Monarchia_Ols%C3%B3w#Demografia) - dodanie ile procent Olsenii zamieszkiwane jest przez daną narodowość.
Kultura i nauka (https://jezykotw.webd.pl/wiki/Monarchia_Ols%C3%B3w#Kultura_i_nauka)
1. Przeniesienie informacji o kalendarzu do artykułu - w tym przykładowy kalendarz na rok podwójnie przestępny.
2. Notatka o literaturze, muzyce, kuchni oraz szkolnictwu w końcu uzupełnione.

I mam do was pytania:
1. Jak przenieść odnośnik Olsenia - istnieje artykuł o tym, ale przeniesiony do głównego artykułu, tak żeby otwierał Monarchię Olsów. Przy okazji bym zmienił nazwę tego artykułu na Olsenia właśnie. I jak usuwa się artykuły?
2. Jak zabrać się za architekturę? Jakieś pomysły?
Udzielam niezwłocznie odpowiedzi na pytanie wikiowe -
(https://i.imgur.com/VN8oqJX.png). Generalnie można też wstawić na starej stronie #REDIRECT [[artykuł]] i automatyczne przenoszenie zacznie działać :)
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja olseska
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Czerwiec 18, 2020, 23:00:02
Chciałem przenieść i wpisałem nową nazwę Olsenia - taki artykuł istnieje, ale usunąłem jego zawartość i wyświetla się:
CytatNie można przenieść strony z następującego powodu:

Strona o podanej nazwie już istnieje albo wybrana przez Ciebie nazwa nie jest poprawna. Wybierz inną nazwę.
.
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja olseska
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Czerwiec 19, 2020, 23:24:00
Zegar olseski

Postanowiłem opisać typowy dzień olseski. Napotkałem oczywiście problem związany z tym, że dzień kyoński wynosi 1,813 dni ziemskich. Z tego wynika, że dzień kyoński wynosi dokładnie 43,512 godzin ziemskich, a więc 43 godzin 30 minut i 43 sekund ziemskich. Kolejne przeliczenia dają nam odpowiednio 2610 minut i 43 sekund ziemskich oraz - ostatecznie - 156643 ziemskich sekund trwa dzień kyoński. Próbowałem tę wartość sekundową dzielić tak, aby uzyskać wartość godzin kyońskich jednego dnia kyońskiego w przedziale między 25 a 30. Liczba 156643 dzieli się bez reszty przez 5053, co daje wartość 31 godzin kyońskich=1 dniu kyońskiemu, co jest wartością za duża. Usunąłem 3 ostatnie sekundy zyskując liczbę 156640. W tym przypadku mamy już więcej dzielnników a optymalnymi są:
- 5220 <=> 30 godzin kyońskich=1 dzień kyoński
- 5400 <=> 29 godzin kyońskich=1 dzień kyoński
- 5800 <=> 27 godzin kyońskich=1 dzień kyoński
- 6264 <=> 25 godzin kyońskich=1 dzień kyoński
Aby przeliczanie godzin było w miarę przyswajalne warto by było, żeby liczba kyońskich sekund była podzielna przez liczbę kyońskich minut, a ta z kolei przez liczbę kyońskich godzin. Warunek taki spełnia przyjęcie liczby 5220 dla podziału ilości sekund. Warto tym samym zaznaczyć, że 1 sekunda ziemska jest równoważna 1 sekundzie kyońskiej. Te założenie pozwala nam przeliczać ile kyońskie minuty trwają w porównaniu z ziemskimi.
Dzięki temu uzyskujemy równanie:
1 dzień kyoński = 30 godzin kyońskich = 5220 minut kyońskich = 156600 sekund kyońskich (sekund ziemskich)
1/30 dnia kyońskiego = 1 godzina kyońska = 174 minut kyońskich = 5220 sekund kyońskich (sekund ziemskich)
W rezultacie 1 godzina kyońska odpowiada około 87 minutom ziemskim.
Jesteśmy przywiązani do ziemskiego mierzenia czasu i dobrze pamiętam jakie problemy przysparzał nam kalendarz. Jeżeli tak liczono by czas na Kyonie to możemy zapomnieć o zegarach nam znanych - chyba, że z liczbą 15 na tarczy, co by zaburzało czytelność (dwunastka często jest nieczytelna). Pewnym rozwiązaniem była by tarcza (rodem z rewolucji francuskiej) oparta na systemie dziesiątkowym, z tym że dopiero po trzykrotnym obrocie wskazówek zmieniałby się dzień.
Czy ten system liczenia godzin jest dobry? Czy moje myślenie nie zawiera gdzieś jakiegoś błędu? Co o tym myślicie?
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja olseska
Wiadomość wysłana przez: Canis w Czerwiec 20, 2020, 06:35:44
(Z komorki)
Ja mysle ze to jest dobre i bedzie dla nas ciekawe, ze rozne panstwa maja rozne systemy. W zasadzie nie wiem jak to sie stalo ze na poziomie s/m/h/d odmierzanie czasu na Ziemi jest wszedzie spojne.

Ja wynalazlem zrownanie minuty ziemskiej z tangijska, zatem 1 hT = 90 min. 1 dT = 29 hT. Ty wybrales podzial na 30 hO (godzin olseskich) i zrownanie sekund. Trzymaj sie swojej inwencji a bedzie ciekawie :)
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja olseska
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Czerwiec 20, 2020, 14:28:50
Cytat: Canis w Czerwiec 20, 2020, 06:35:44
(Z komorki)
Ja mysle ze to jest dobre i bedzie dla nas ciekawe, ze rozne panstwa maja rozne systemy. W zasadzie nie wiem jak to sie stalo ze na poziomie s/m/h/d odmierzanie czasu na Ziemi jest wszedzie spojne.

Ja wynalazlem zrownanie minuty ziemskiej z tangijska, zatem 1 hT = 90 min. 1 dT = 29 hT. Ty wybrales podzial na 30 hO (godzin olseskich) i zrownanie sekund. Trzymaj sie swojej inwencji a bedzie ciekawie :)
Zda się, że wynika to z europocentryczności i w miarę dobrego przepływu informacji między Azją, a Europą nawet przed epoką odkryć geograficznych. Szczerze to nie kojarzę nawet wyglądu zegarów chińskich, indyjskich czy nawet arabskich. Może to tyczy się też różnego podejścia do czasu w różnych kulturach? U nas musiało być o 12.00 rozpoczęcie Aniołu Pańskiego, a kaj indziej może wystarczyły określenia południe, rano, czy wieczorem? Może to tak jak z odróżnianiem strony prawej i lewej, która ponoć zależy od języka w którym dana osoba mówi.

Masz chyba dość znaczne przybliżenia, albo mi się wydaje. Ja sprowadzałem do sekund, coby nie mieć problemów z różnicami w czasie. Hipotetycznie można by wyprowadzać godziny przestępne  ;D

Ano i cieszę się z tej czasowej różnorodności.
Tytuł: Cywilizacja olseska
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Wrzesień 27, 2020, 00:43:00
Pragnę zaprezentować poszerzony artykuł o wspaniałej Republice Surdu (https://jezykotw.webd.pl/wiki/Surd).
Tytuł: Odp: Cywilizacja olseska
Wiadomość wysłana przez: Canis w Wrzesień 27, 2020, 08:54:49
Cytat: Pluur w Wrzesień 27, 2020, 00:43:00
Pragnę zaprezentować poszerzony artykuł o wspaniałej Republice Surdu (https://jezykotw.webd.pl/wiki/Surd).
Hej, dobra robota. Artykuł może nie jest mega rozbudowany, ale zawiera najważniejsze elementy, mówiące o tym jakie to państwo, gdzie jest na świecie, i kto tam rządzi. Jest czytelny, jest schludny. Na pewno wyniósłbym go z klasy B do klasy A (https://jezykotw.webd.pl/wiki/Tabela_pa%C5%84stw_Kyonu). Mam tylko dwa problemy z tym:
1. To jest część państwa olseskiego czy nie? Bo musiałbym to twardo rozdzielić. I wtedy albo Olsenia jest pokazywana bez Surdu, albo Olsenia jest z Surdem a Surdu nie ma wcale. Wskazówką może być tabela 9505 EK, gdzie Buania jest włączona w Tangię, ale można to rozwiązać przez specjalne oznaczenie terytoriów zależnych. Nie mamy na to jeszcze precedensu, więc daj znać, co myślisz.
2. Terytorium ja Ci obliczę, ale musisz podać liczbę ludności.
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja olseska
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Wrzesień 27, 2020, 14:45:48
Dzięki Canisie. Nie przepadam za długimi formami, przeto długość tego artykułu jest w mojej ocenie idealna, patrząc przez pryzmat znaczenia Surdu na Kyonie.
Cytat: Canis1. To jest część państwa olseskiego czy nie? Bo musiałbym to twardo rozdzielić. I wtedy albo Olsenia jest pokazywana bez Surdu, albo Olsenia jest z Surdem a Surdu nie ma wcale. Wskazówką może być tabela 9505 EK, gdzie Buania jest włączona w Tangię, ale można to rozwiązać przez specjalne oznaczenie terytoriów zależnych. Nie mamy na to jeszcze precedensu, więc daj znać, co myślisz.
Nominalnie jest częścią Monarchii, gdzie władca olseski jest jedną z dwu głów państwa. Rzeczywiście republika ma szerokie uprawnienia wewnętrzne. Na mapie w ty artykule zaznaczyłem Surd ciemniej, zaś całą Monarchię Olseską (z Rubanią i Szyszenią) jaśniej. Uważam, że jaśniejszymi odcieniami należy zaznaczać terytoria zależne. W przypadku Olsenii takimi terytoriami będą:
- Surd, jako bardzo zależna od Olsenii republika
- Rubania, będąca w unii realnej z Olsenią
- Szyszenia, jako swego rodzaju terytorium okupowane/bardzo zależne politycznie od woli króla Olsów.
Cytat: Canis2. Terytorium ja Ci obliczę, ale musisz podać liczbę ludności.
Przeca podałem. W samej republice żyje około 200.000 ludzi, zaś w stolicy 80.000.
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja olseska
Wiadomość wysłana przez: Canis w Wrzesień 27, 2020, 15:09:40
No tak, ale nie przewidziałeś mojej ślepoty.

Okej, wszystko jasne. Ale:
(https://jezykotw.webd.pl/w/images/thumb/5/52/Surd_8973.png/450px-Surd_8973.png)
Zobacz, że nie widać rozróżnienia kolorów na miniaturze. Można się pomylić.
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja olseska
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Wrzesień 27, 2020, 16:19:09
Racja... przerobię to.