Językoznawstwo > Lingwistyka ogólna

Pytania różne a rozmaite

<< < (3/413) > >>

Mścisław Bożydar:
W sumie jeden prajęzyk to nie taki głupi pomysł. Badania genetyczne dowiodły, że w przedziale 75000-50000 prz.Ch. doszło do zmniejszenia ilości ludzi na Ziemi do 5000 osób. Ostatnio był o tym program w NatGeo.

1krokodil:
Skoro doszło do zmniejszenia liczby ludności do 5k, to pewnie przed tym faktem mówili więcej niż jednym językiem, czyli po fakcie też mieli trochę języków. Chyba że przeżyli jedynie ludzie z jednego regionu.

a tak z innej beczki to jak jest z przypadkami w ergatywnych? Powiedzmy takie zdanie jak "Chłopiec je kanapkę." Kanapka w mianowniku, a chłopiec w dopełniaczu? A zdanie "On jej uciął rękę siekierą."
Ręka w mianowniku, on w dopełniaczu, ona i siekiera tak jak były, czyli w celowniku i narzędniku?
Nie wiem czy dobrze rozumiem ergatywne. Przypadki mogą być takie jak w nominatywnych, tylko obiekt staje się mianownikiem, a wykonawca dopełniaczem, czy coś więcej się zmienia?
W zdaniu "Adam widzi" w ergatywnych językach Adam jest wykonawcą czy odbiorcą?

varpho :Ɔ(X)И4M::

--- Cytat: kmitko w Sierpień 19, 2011, 18:08:58 ---Na czym opiera się wiara, że kiedykolwiek istniał jeden, wspólny język "ludzki" i nie było tak, że mowa pojawiła się niezależnie w kilku różnych miejscach?

--- Koniec cytatu ---

zastanawia mnie też dlaczego wszystkie pisma alfabetyczne [i nie tylko] sprowadza się do jednego rdzenia semickiego.

Feles:
@1krokodil: Z grubsza tak, tylko ergatyw (przypadek wykonawcy) nie musi być dopełniaczem, najczęściej jest osobnym przypadkiem.

Canis:

--- Cytat: varpho w Sierpień 19, 2011, 20:31:04 ---
--- Cytat: kmitko w Sierpień 19, 2011, 18:08:58 ---Na czym opiera się wiara, że kiedykolwiek istniał jeden, wspólny język "ludzki" i nie było tak, że mowa pojawiła się niezależnie w kilku różnych miejscach?

--- Koniec cytatu ---

zastanawia mnie też dlaczego wszystkie pisma alfabetyczne [i nie tylko] sprowadza się do jednego rdzenia semickiego.

--- Koniec cytatu ---
Nie wszystkie, ale z grubsza podobno tak jest. Potomkowie hieroglifów egipskich byli przed kolonizacją używani od Europy po Indonezję.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Nie udało się pochwalić
Pochwalanie...
Idź do wersji pełnej