Nowe słowa cesarza

Zaczęty przez Wedyowisz, Lipiec 24, 2014, 22:20:34

Poprzedni wątek - Następny wątek

Henryk Pruthenia

Cytat: Mahtlactli Omome Tochtli w Sierpień 14, 2014, 00:17:14
Cytat: Dynozaur w Sierpień 13, 2014, 12:23:07
Powiedzcie mi, w czym "Flupy z pizdy" Sajnoga są lepsze od wiersza, za który dostałem raz bana?

Były pierwsze :-)
-Wolisz warzywa czy owoce?
-Były pierwsze.

Todsmer

Cytat: Henryk Pruthenia w Sierpień 14, 2014, 10:45:08
-Wolisz warzywa czy owoce?
-Były pierwsze.
-W czym lepsze są owoce od warzyw?
-Były pierwsze.
  •  

Noqa

Ale sobie wymyśleliście problem.
Post Królików jest zupełnie jasny.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Vilène

złom drewniany. Ale w sumie to ma sens, złom pochodzi od łamania, np. desek.
  •  

Towarzysz Mauzer

Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Wedyowisz

#35
pidło
mygła (to właściwie parę miesięcy temu, jak przemykałem się ze stacji kolejowej przez jakiś skład drewna; widniał tam zakaz chodzenia po mygłach, czy coś w tym stylu; potem się przez cały dzień zastanawiałem, czy to mygł, mygieł, mygła czy mygło i jak właściwie nie łamać tego zakazu :-P).
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Noqa

Kopystka, kopyść, warząchew.
Wszystkie z felietonu Masłowskiej.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Wedyowisz

soróń

dość rudymentarny śląski części mojej rodziny czasem mię czymś jeszcze zaskoczy
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

ShookTea

Do pary z poświstem: prześwist.
  •  

Towarzysz Mauzer

Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

ShookTea

Poświst - z wierzeń dawnosłowiańskich jakieś demony, smoko-coś.
Prześwist - Przelot świszczący. Świst towarzyszący czemuś przelatującemu. Naprawdę.
  •  

Widsið

grzdyl pogardliwie dziecko
  •  

Ainigmos

#42
Zakałapućkać(czyżby zrost od zakała + pućkać [gwarowo: całować], czyli drzewiej rubasznie "całować zakałę ??? "= dostojnie "okryć się wstydem przez haniebny czyn"?)
Słownictwo nie może upodobnić się do poharatanego wykorzeniającymi wtrętami drzewa bez korzeni - oto hasło czyścielskiego słowodzieja
  •  

Wedyowisz

#43
Cytat: Widsið w Styczeń 07, 2015, 17:07:27
grzdyl pogardliwie dziecko

To określenie słyszałem tylko u Staszewskiego i nie byłem nigdy pewien, czy to nie inwencja owegóż. Gdzieś tak faktycznie mówio?
Cytat: Ainigmos
Zakałapućkać(czyżby zrost od zakała + pućkać [gwarowo: całować], czyli drzewiej rubasznie "całować zakałę ??? "= dostojnie "okryć się wstydem przez haniebny czyn"?)

Albo zdrobnienie od *zakałaputać, od wschodniosłow. koło + putat´ z akaniem. Intuicyjnie mi bardziej leży, ale to tylko moja ludowa etymologia. Ja znam to słowo ,,od zawsze".
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Silmethúlë

CytatTo określenie słyszałem tylko u Staszewskiego i nie byłem nigdy pewien, czy to nie inwencja owegóż. Gdzieś tak faktycznie mówio?

U mnie w rodzinie, choć rzadko, się pojawiało. Jakoś wydawało mi się naturalne. I chyba to nie wpływ Staszewskiego, choć nie da się tego całkiem wykluczyć. Co do rejonu – zachpom, więc chujwié tak naprawdę skąd indziej to się mogło wziąć.
  •