Nowe słowa cesarza

Zaczęty przez Wedyowisz, Lipiec 24, 2014, 22:20:34

Poprzedni wątek - Następny wątek

Vilène

Być może to jakaś kontaminacja orzecha z łacińskim arachis. Tylko skąd wtedy ten rodzaj żeński? Bo niemiecki tak ma?
  •  

Wedyowisz

#16
Sądzę, że to po prostu wydumka jakiegoś pana doktora czy profesora zabiurkowego sprzed kilkadziesięciu czy stu kilkudziesięciu lat, następnie mechanicznie i całkowicie bezrefleksyjnie kopiowana w kolejnych pracach. Takich tworów w fachowym nazewnictwie, które nigdy nie przyjęły się w języku potocznym, jest naprawdę masa (por. smaczliwka). Zdarza się i tak, że nazwa tego rodzaju losowo się zmutuje w jakimś wydawnictwie i później jest przez wszystkich podawana z literówką (przykład: nerecznica > narecznica). Osobliwe sufiksy, ciekawe kontaminacje to chleb powszedni w terminologii biologicznej, szczególnie egzotycznej i w obszarach słabiej ponazywanych przez gmin.

стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Dynozaur

#17
No właśnie, ja też bym tej "orzachy" nie nadmyślał*. A już na pewno nie doszukiwałbym się tam żadnych prasłowiańskich korzeni.

*kalka ang. overthink. Niepotrzebna, wiem.

Cytat: Wedyowisz w Sierpień 01, 2014, 17:50:02Zdarza się i tak, że nazwa tego rodzaju losowo się zmutuje w jakimś wydawnictwie i później jest przez wszystkich podawana z literówką (przykład: nerecznica > narecznica).

A propos tego, przypomniał mi się przykład podobny, a dość stary - wet > uret > urzet. Tak więc, jest pewna "tradycja" tego typu zniekształceń (już wtedy związanych z fachowym, botanicznym słownictwem, bo kto normalny wie, co to urzet...).

Ale nie zapominajmy, że są takie przykłady i w codziennym słownictwie. Nawet niepozorne słowo "niezbędny" jest sztuczne, powstało przez nieporozumienie (i istotnie, w gwarach tego słowa nie uświadczycie).
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

skomand

Propedeutyka jako przedmiot o podstawach tudzież wprowadzający do danej dziedziny. 
  •  

Noqa

wysadzić dziecko i gematria.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Henryk Pruthenia


Dynozaur

Cytat: Noqa w Sierpień 06, 2014, 14:57:42wysadzić dziecko

Co w tym takiego trudnego? Wystarczy tylko trochę trotylu...
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

zabojad

Feles [*]
Requiem aeternam dona eis, Domine, et lux perpetua luceat eis. Requiescant in pace. Amen.
  •  

Vilène

Cytat: Dynozaur w Sierpień 06, 2014, 15:37:40
Co w tym takiego trudnego? Wystarczy tylko trochę trotylu...


Ale na serio – w jakim to miałoby być znaczeniu to wysadzić dziecko? Bo mi się to tylko kojarzy z wysadzeniem go przed szkołą.
  •  

Noqa

W tym znaczeniu, w jakim to wyrażenie jest powszechnie używane

Też mnie zaskoczyło. Widać nie obracam się w dzieciatych towarzystwach.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

spitygniew

P.S. To prawda.
  •  

Noqa

Nie chciałem poznawać tego słowa.
Zresztą czy takie choroby nie obfitują miliardami określeń?
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

spitygniew

Jakie choroby? Toż to określenie na efekt niedbania o higienę. ;p
P.S. To prawda.
  •  

Dynozaur

Powiedzcie mi, w czym "Flupy z pizdy" Sajnoga są lepsze od wiersza, za który dostałem raz bana?
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Mahtlactli Omome Tochtli

Cytat: Dynozaur w Sierpień 13, 2014, 12:23:07
Powiedzcie mi, w czym "Flupy z pizdy" Sajnoga są lepsze od wiersza, za który dostałem raz bana?

Były pierwsze :-)
  •